Постанова від 28.11.2023 по справі 757/50735/23-п

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/50735/23-п

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2023 року м. Київ

Суддя Печерського районного суду м. Києва Гречана С.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції у м. Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, тимчасово непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

Учасники судового провадження:

представник ОСОБА_1 - адвокат Шульженко І.В.,

ВСТАНОВИВ:

26.10.2023 о 23 год. 40 хв. ОСОБА_1 рухаючись по бульв. Лесі Українки, 22 у м. Києві, всупереч п. 2.5 Правил дорожнього руху, керував автомобілем «Hyundai Tucson», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: неприродна блідість шкіри обличчя, зіниці очей, не реагують на світло, тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому порядку відмовився. Відмову зафіксовано на бодікамери інспекторів патрульної поліції № 473581, № 473583, №471180, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Шульженко І.В. підтримав подані раніше письмові пояснення та з підстав наведених у них просив закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення представника ОСОБА_1 - адвоката Шульженка І.В., дослідивши матеріали додані до адміністративного протоколу, відеозаписи з місця події з нагрудних бодікамер інспекторів патрульної поліції № 473581, № 473583, №471180 від 26.10.2023, приходжу до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з положеннями ст. 16 Закону України «Про дорожній рух» (із змінами та доповненнями) водій, серед іншого, зобов'язаний:

- виконувати розпорядження поліцейського, а водії військових транспортних засобів - посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами;

- не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.

Згідно з п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідальність за ст. 130 КУпАП настає виключно за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Таким чином, п. 2.5 ПДР України встановлено обов'язок, а не право водія на вимогу поліцейського пройти огляд на стан сп'яніння, та за невиконання вказаного обов'язку настає адміністративна відповідальність, встановлена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Отже, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, є порушенням вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху і утворює самостійний склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Поліцейські, виявивши у водія ознаки сп'яніння (алкогольного або наркотичного), які свідчать про зниження уваги та швидкості реакції водія, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, зобов'язані вчинити дії по перевірці стану водія на предмет перевірки дотримання водієм вимог підпунктів «а» та «б» п. 2.9 Правил дорожнього руху України, а водій відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Порядок, процедура та особливості проведення огляду особи на стан сп'яніння, а також дії поліцейського в разі відмови особи від проходження такого огляду передбачені ст. 266 КУпАП, «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008, та регулюється «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015.

Відповідно до ч. 2-6 ст. 266 КУпАП, огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п 2, 6,7 Розділу І Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до ст. 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно з п.п 9. 12 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 № 1452/735, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

У разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно з п. 6 та п. 8 Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008, водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Дослідженим в судовому засіданні відео з бодікамери інспекторів патрульної поліції № 473581, № 473583, №471180 від 26.10.2023, за участі ОСОБА_1 , зафіксовано, що водія ОСОБА_1 , який керував автомобілем «Hyundai Tucson», д.н.з. НОМЕР_1 , о 23 год. 40 хв. 26.10.2023 зупинено працівниками патрульної поліції, у зв'язку з проведенням спеціальної поліцейської операції «Зброя та вибухівка» для перевірки документів. Водій ОСОБА_1 попросив надати підтверджуючі документи проведення вказаної операції, не отримавши їх, подзвонив на 102 для уточнення отриманої від поліцейського інформації, де оператор спец лінії 102 дала вказівку очікувати другий патруль.

Перевіривши документи ОСОБА_1 та закінчивши поверхневий огляду багажного відділення автомобіля у інспектора патрульної поліції виникла підозра, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння, зазначивши ознаки, які він вбачає у ОСОБА_1 : неприродна блідість шкіри обличчя, зіниці очей, не реагують на світло, тремтіння пальців рук, запропонував проїхати на огляд до лікаря нарколога. На що ОСОБА_1 пояснив, що вказані ознаки пов'язані з наявністю у нього хвороби вегето- судинної дистонії гіпертонічного типу, на проходження огляду погодився, однак висловив хвилювався, як буде діставатися додому після огляду, оскільки пересування під час дії комендантської години заборонено. Після чого ОСОБА_1 знову зателефонував на 102. У ході його спілкування, працівник поліції паралельно звертався до ОСОБА_1 з вимогами пройти огляд на стан сп'яніння, на що ОСОБА_2 йому повідомив, що у них виникла конфліктна ситуація та він очікує другий патруль.

Відеозаписом також зафіксовано, що вказані дії ОСОБА_1 працівник поліції розцінив як відмову та склав відносно нього протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП. При ознайомленні ОСОБА_1 зі складеним відносно нього протоколом, останній заперечував свою відмову від проходження, у зв'язку з чим не бажав підписувати протокол.

На що працівник поліції йому повідомив, що ви вже відмовилися та роз'яснив йому право протягом 2 годин в порядку самозвернення пройти огляд у лікаря нарколога для підтвердження відсутності ознак сп'яніння.

З наданих до справи про адміністративне правопорушення матеріалів вбачається, що ОСОБА_1 самостійно звернувся до медичного закладу та пройшов огляд, як йому було роз'яснено працівниками поліції, на підтвердження чого надав висновок КПН «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія» від 31.10.2023 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проведеного о 06 год. 56 хв. 27.10.2023, відповідно до якого у ОСОБА_1 не виявлено ознак сп'яніння.

Відтворивши відеозапис обставин складення протоколу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, судом встановлено, що працівник поліції в порушення вимог КУпАП, розцінив поведінку ОСОБА_1 як ухилення останнім від проходження огляду на стан сп'яніння та повідомив порядок проходження огляду у спосіб, що не передбачений законом.

Разом з тим, суд не вбачає з матеріалів відеозапису факту відмови ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння, а вбачає адекватне обстановці, у зв'язку з початкою дії комендантської години хвилювання особи, та чітке виконання нею інструкцій оператора спец лінії 102, яка надала вказівку чекати інший екіпаж патрульної поліції.

Отже, у даному випадку, патрульний поліцейський, будучи посадовою особою, яка наділена повноваженнями роз'ясняти права та обов'язки особи під час складання протоколів, а також проведення дій пов'язаних із їх складенням, повідомив порядок проходження огляду у спосіб, що не передбачений законом, чим ввів в оману громадянина ОСОБА_1 та склав протокол за порушення останнім вимог п. 2.5 ПДР України, а саме відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у лікаря нарколога, без отримання фактичної відмови від ОСОБА_1 .

На переконання суду, у даному конкретному випадку у діях водія ОСОБА_1 не вбачається склад адміністративного правопорушення, оскільки дії працівників поліції не відповідали вимогам закону, які не вірно роз'яснили наслідки невиконання вимог п. 2.5 ПДР України - наслідки відмови від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння та склали протокол відносно ОСОБА_1 фактично не отримавши його відмову у проходженні огляду.

З огляду на викладене та оцінюючи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

На підставі вище викладеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 130, 283-285 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП, закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанову суду направити до Управління патрульної поліції у м. Києві Департаменту патрульної поліції до відома.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Світлана ГРЕЧАНА