ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 року ЛуцькСправа № 140/25321/23
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), яка була призначена у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
ГУ ПФУ у Волинській області, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), провело перерахунок пенсії позивача та після проведення її перерахунку основний розмір пенсії був зменшений до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.01.2022 у справі № 140/12150/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону № 2262-XII, положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704) на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 30.08.2021 № ХА17960 про грошове забезпечення, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення.
Проте, перерахунок пенсії на виконання вказаного рішення суду був здійснений у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зміни розміру пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення.
Позивач просить визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 90 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 % відповідних сум грошового забезпечення під час перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 та проведення перерахунку з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 № ХА17960 від 30.08.2021 з основним розміром 70 %, та зобов'язати відповідача здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення та з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ХА17960 від 30.08.2021 у розмірі 90% грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 позовну заяву в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років в розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення та на підставі довідки Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № ХА17960 від 30.08.2021 у розмірі 90 % грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум, за період з 01.01.2018 по 15.02.2023 повернуто позивачу без розгляду (а. с. 21-22).
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.09.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 23).
Відповідач відзиву на позовну заяву до суду не подав.
Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, яка була призначена у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами пенсійної справи № 0301000401 - Міноборони (а. с. 9-11, 26-28).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.01.2022 у справі № 140/12150/21 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії позов задоволено повністю, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-XII, положень Постанови №704 на підставі довідки Волинського ОТЦК та СП від 30.08.2021 № ХА 17960 про грошове забезпечення, з урахуванням зазначених у ній сум та видів грошового забезпечення.
З витягу про перерахунок пенсії з пенсійної справи № 0301000401-Міноборони вбачається, що перерахунок пенсії з 01.04.2022 на підставі вказаного рішення суду проведено у розмірі 70% грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинського ОТЦК та СП від 30.08.2021 № ХА 17960 (а. с. 28).
При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання Постанови № 103 та рішення Волинського окружного адміністративного суду від 06.01.2022 у справі № 140/12150/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 та з 01.04.2019 відповідно та здійснює виплату пенсії, виходячи із розміру 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується копіями витягів про перерахунок пенсії у пенсійній справі № 0301000401- Міноборони (а. с. 26 зворот, 28); до перерахунку пенсії з 01.01.2018 основний розмір пенсії позивача становив 90 процентів грошового забезпечення (вислуга років 34), про що свідчить витяг із зазначеної пенсійної справи (а. с. 26).
Суд не погоджується із такими діями відповідача, з огляду на таке.
Згідно із частиною другою статті 13 Закону № 2262-XII (в редакції Закону № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у такому.
Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону № 2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України. Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону № 2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
На думку суду, при здійсненні з 01.04.2019 перерахунку пенсії позивача на виконання рішення суду відповідач не мав правових підстав для обчислення пенсії в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, оскільки Законом № 2262-XII не передбачено права територіального органу Пенсійного фонду при здійсненні перерахунку раніше (тобто, до набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII) призначених пенсій застосовувати максимальний розмір пенсії у відсотковому значенні (70 процентів) за чинною редакцією Закону № 2262-ХІІ. Крім того, суд враховує, що після набрання чинності змін до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII, внесених Законом № 1166-VII, позивачу не було проведено перерахунку пенсії із зменшенням відсоткового розміру пенсії, а здійснено це було лише під час проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови № 103.
При вирішенні спору суд також враховує, що при здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2019 фактичного зменшення розміру пенсії з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення не відбулося, позаяк після здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 її розмір становив 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі № 240/5401/18, враховуючи ухвалу суду від 30.05.2023 про повернення позовної заяви в частині позовних вимог (а. с. 21-22), з наведених вище мотивів та підстав позовні вимоги підлягають до задоволення у спосіб визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії позивача з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) позивачу пенсії з 16.02.2023 у розмірі 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30.08.2021 № ХА17960.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1073,60 грн, сплачений квитанцією від 18.05.2023 (а. с. 5, 30).
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 16 лютого 2023 року у розмірі 90 процентів грошового забезпечення, зазначеного в довідці Волинського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30 серпня 2021 року № ХА17960.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, ідентифікаційний код 13358826) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1073 гривні 60 копійок (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку у спосіб подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М. Валюх