Справа № 629/4733/23
Номер провадження 2/629/890/23
РIШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.10.2023 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі головуючого судді Ткаченко О.А., за участю секретаря Торенко Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, -
встановив:
Представник позивача звернулася до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та вартості робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в загальній сумі 13436,80 грн., та судових витрат у розмірі 2684 грн. В обґрунтування позовної заяви представник зазначає, що АТ «Харківгаз» надає ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На його ім'я відкритий особовий рахунок. За місцем надання послуг встановлено лічильник природного газу ВР G-4-2, заводський номер 0395818. Приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу з АТ «Харківгаз» є здійснення оплат спожитих послуг з розподілу природного газу. 18.02.2022 року працівниками АТ «Харківгаз» під час огляду газового лічильника відповідача було виявлено порушення передбачене п.7 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС, а саме наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, яке виявлене в ознаках зняття мастичних пломб. В результаті виявленого порушення, в присутності споживача, був складений акт про порушення №КН004738 від 18.02.2022 року, з яким був ознайомлений під підпис споживач ОСОБА_1 . Лічильник газу було демонтовано для проведення експертизи, про що 18.02.2022 року працівниками АТ «Харківгаз» було складено Акт (протокол) щодо направлення ЗВТ на експертизу. За результатами експертизи лічильника газу був складений Акт №764 від 26.04.2023 року, яким підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу (наявні ознаки пошкодження захисного пломбування лічильника, відсутній зворотній відбиток. Пломба не несе охорону функцію, іцснує доступ до відлікового механізму). На підставі акту експертизи представником ДП «Укрметртестстандарт» видано довідку про непридатність законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/14590 від 26.04.2023 року, в якій зазначено, що ЗВТ не відповідає вимогам п.п.6,4 Р50-071-98. За результатами розгляду комісією акту про порушення 25.05.2023 комісією прийнято рішення про задоволення вказаного акту, та проведено донарахування не облікованого об'єму природного газу за період з 18.08.2021 по 17.02.2023 за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз», які діяли у зазначений період. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 7906,42 грн. Крім того, за рахунок споживача мають бути компенсовані витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням та витрати, пов'язані з експертизою лічильника газу в розмірі 5530,38 грн. Оскільки відповідач добровільно не сплатив суму боргу, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2 викладені у позові вимоги підтримала в повному обсязі та просила задовольнити за наявними в матеріалах справи письмовими доказами.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 проти задоволення позовних вимог заперечував, пояснив, що коли лічильник встановлювали його вдома не було і йому не відомо чи була там та пошкоджена пломба чи ні, також зазначив, що йому не було сенсу пошкоджувати лічильник оскільки в нього в дома підключена до газу лише варочна поверхня, котел на опалення будинку йому було відключено в 2019 році і він споживає невеликий об'єм газу.
Вислухавши думку учасників, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані до суду докази у їх сукупності були встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначає Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2494.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Фактом приєднання споживача до умов договору на розподіл, тобто переміщення природного газу є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Отже, актом згоди споживача про приєднання до умов цього договору та підтвердження його укладення можуть бути як заява-приєднання до умов договору, так і сплата рахунка Оператора ГРМ, так і факт споживання природного газу споживачем.
Відповідно до умов Типового договору розподілу природного газу оплата вартості послуги Оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється Споживачем за тарифом, встановленим Регулятором для Оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем. Тариф, встановлений згідно з договором є обов'язковим для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення. Постановами НКРЕКП затверджені тарифи на послуги розподілу природного газу для Оператора ГРМ. Ці постанови відповідно до вимог ч. 6ст. 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», місцезнаходження: 61109, м. Харків, вул. Безлюдівська, 1, здійснює свою діяльність відповідно до Статуту, на підставі якого основним видом діяльності Товариства, с зокрема, надання послуг з розподілу природного газу, нафтового газу та газу (метану) вугільних родовищ.
Правовідносини, які виникли між споживачем та газорозподільною організацією врегульовано Законом України «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року, Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1379/27824 06 листопада 2015року, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2498 «Про затвердження Типового договору розподілу природного газу».
Як передбачено ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єктами ринку природного газу є: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Пункт 4 глави 1 розділу I Кодексу закріпив, що контрольний огляд вузла обліку виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або 3ВТ/лічильника газу.
Пункт 4 глави 1 розділу I Кодексу вживає термін «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу ді спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства). та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Пункт 4 глави I розділу Кодексу встановив, що «споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу».
Підпунктами 2-4 п. 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС визначено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Підпунктом 3 пункту 1 глави 2 розділу ХI Кодексу закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсяле) природного газу, належать: 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу X Кодексу власник комерційного ВОГ або сторона відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.
П. 4 глави 2 розділу I Кодексу закріплено, що Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.
Згідно з пунктом 9 глави 9 розділу X Кодексу під час проведення перевірки комерційного ВОГ (за виключенням позачергової чи експертної повірки ЗВТ) не допускається пошкодження пломб з відбитками повірочних тавр на ЗВТ, а для споживача - будь-яких пломб, встановлених Оператором ГРМ.
На підставі пункту 5 глави 10 розділу X Кодексу під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на 3ВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині 3ВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність 3ВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Згідно з п. 7 глави 3 розділу VI Кодексу ГРС фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є споживачем послуг природного газу, за адресою: АДРЕСА_1 , номер особового рахунку НОМЕР_1 .
18.02.2022 працівниками АТ «Харківгаз» було відвідано домоволодіння ОСОБА_1 з метою перевірки стану газоспоживаючих приладів. При обстеженні лічильника газу типу: ВР G-4-2, заводський номер 0395818 було виявлено підозру на несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові лічильника газу. Порушення передбачено підпунктом 5 пункту 7 глави 9 розділу Х Кодексу наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Факт правопорушення було зафіксовано в Акті про порушення № КН 004738 від 18.02.2022, який без зауважень та заперечень підписав ОСОБА_1 , який є споживачем природного газу (а.с.10-11).
В п. 8 зазначеного Акту про порушення вказувалось, що комісія Оператора ГРМ з розгляду цього Акту буде проводити засідання: 23.03.2022 о 10-00 год. за адресою: м.Красноград, вул. Преображенська, буд.5.
Також, факт правопорушення було зафіксовано в акті про виявлені порушення від 18.023.2022 в якому працівники АТ «Харківгаз» висловили сумнів у правильності роботи встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , вказаного лічильника типу ВР G-4-2, заводський номер 0395818, з показами 06068,31 м? з причини «наявності ознак зняття мастичних пломб або порушення повірчого товара; підозра на пошкодження повірчого», який Споживачем також був власноруч підписаний без зауважень та заперечень (а.с.15).
18.02.2022 лічильник газу був демонтований для проведення експертизи в Метрологічному Центрі АТ «Харківгаз», м. Харків, вул. Безлюдівська, 1-А. Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи представник АТ «Харківгаз» опломбував захисний сейф-пакет пломбою: № 2682267, про що був складений Акт про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (Протокол щодо направлення ЗВТ на експертизу) № 004738 від 18.02.2022, який Споживачем був власноручно підписаний без зауважень та заперечень.(а.с. 16).
Відповідно п. 3 Акту (Протоколу щодо направлення ЗВТ на експертизу) Споживач запрошувався на 24.02.2022 о 10-00 год. для проведення експертизи за вказаною адресою.
Згідно Акта експертизи лічильника газу № 764 від 26.04.2023 року за результатами проведеної експертизи «лічильника природного газу типу ВP G-4-2, заводський номер 0395818, зроблено висновок: «Несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, що призводить до викривлення даних обліку природного газу». Згідно вказаного акта під час проведення експертизи, зокрема, встановлено: 1) відносно цілісності заводської пломби та повірчого тавра: «Наявні ознаки пошкодження захисного пломбування лічильника (відсутній зворотній відбиток). Пломба не несе охорону функцію. Існує доступ до відлікового механізму» 2) відносно цілісності відлікового механізму: «Механічні пошкодження гвинта кріплення відлікового механізму. Механічні пошкодження корпусу лічильника під відліковим механізмом (подряпини)» 3) відносно механічних пошкоджень та іншого: «Пошкодження лакофарбового покриття лічильника». (а.с. 18).
Довідкою ДП «Укрметртестстандарт» № 39-1-3/14590 від 26.04.2023 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки встановлено, що лічильник газу мембранний: ВР G-4-2, заводський номер 0395818, виробник: Україна, не відповідає вимогам п.п. 6.4 Р50-071-98 «Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки». Підстава визнання ЗВТ непридатним «Наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Наявність пошкоджень та дефектів лакофарбового покриття лічильника» (а.с. 20).
25.05.2023 року на виконання п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу «Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу відбулося засідання комісії АТ «Харківгаз» з приводу виявленого порушення вимог Кодексу газорозподільних систем АТ «Харківгаз, на яке споживач не з'явився, підставі розгляду усіх вищезазначених складених документів комісією було ухвалено рішення про 1) Відповідність Акту про порушення № КН 004738 від 18.02.2022 вимогам Кодексу та задоволено; 2). Проведення донарахування об'ємів необлікованого природного газу за період з 18.08.2021 по 17.02.2022, в обсязі 206,60 м? за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз, які діяли у зазначений період у розмірі 7906,42 грн.; 4) Провести розрахунок вартості робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи; 5) Споживачу провести заміну побутового лічильника з урахуванням вимог нормативних документів та сплатити вартість робіт, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в сумі 5530,38 грн. (а.с. 25-26).
25.05.2023 Оператор ГРМ на підставі Акту про порушення № КН 004738 від 18.02.2022 щодо виявлених порушень вимог Кодексу ГРС, зафіксованих по об'єкту Споживача, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , а саме п. 1 гл. 3 розділу XI Кодексу (несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу), склав Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості за граничними нормами споживання. За період з 18.08.2021 по 17.02.2022 донарахований обсяг, визначений за граничними нормами споживання складає 260,60 м?. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 7906,42 грн. (а.с. 27).
Пунктом 1 глави 3 розділу XI Кодексу встановлено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, що власне і було зроблено в Акті-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 25.05.2023.
Відповідно до п. 12 розділу 5 глави XI Кодексу вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акту про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі, що і було зроблено.
В матеріалах справи розшифрування розрахунку визначення необлікованих об'ємів природного газу в сумі 7906,42 грн (а.с. 27).
Розрахунком вартості робіт з роведення експертизи, демонтажем та монтажем лічильника, встановленого у споживача, при наявності втручання в його роботу Оператор ГРМ підтверджує суму наданих робіт та послуг в розмірі 5530,38 гривень (а.с. 19).
Претензія про погашення заборгованості про погашення заборгованості, яка надсилалась боржникові ОСОБА_1 , залишилась ним без відповіді та оплати (а.с.17).
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу», споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу.
Вимогами ч. 1 ст. 714 ЦК України передбачено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Приписами статті 509 ЦК України визначено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - відшкодування збитків.
Частиною 1 ст. 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судому передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до п. 8 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов'язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов'язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ).
У постанові Верховного суду у справі №903/160/21 від 18.11.2021 зазначено, що зміна конструкції лічильника газу безумовно призводить до викривлення даних обліку природного газу.
Сама можливість викривлення даних обліку газу, яка була для цього підготовлена або створена через несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (ЗВТ) вже є порушенням, яке кваліфікується як несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу та відповідно є підставою для нарахування необлікованого спожитого газу
За збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені (п.4 гл.6 розділ Х Кодексу ГРМ).
Тобто, саме споживач несе відповідальність за зберігання та цілісність ЗВТ. Більше того, з системного аналізу наведених норм можна дійти висновку, що немає жодного значення хто саме здійснив несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ - споживач чи треті особи.
Така позиція повністю узгоджується з висновками Верховного Суду України у постанові від 18 травня 2021 року по справі №902/417/20 (п.5.20 постанови).
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що саме відповідач як споживач природного газу, несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ), зокрема, лічильника газу ВР G-4-2, заводський номер 0395818, навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу".
Таким чином, діє презумпція порушення зобов'язання зі сторони споживача, оскільки наявний факт несанкціонованого втручання в ЗВТ, що є порушенням вимог Типового договору розподілу та Кодексу ГРМ.
Згідно з положеннями п. 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до наявного Акту № 764 експертизи лічильника газу від 26.04.2023 відповідач не приймав участі у проведенні цієї експертизи, відповідних рішень не оскаржував.
Подібні правові висновки щодо відповідальності власника, участі у засіданнях комісій наведені Верховним Судом у постановах від 27.06.2022 року у справі № 619/3039/19, від 17.03.2021 року по справі № 314/259/18, від 10.11.2021 року по справі № 725/2119/17.
27.04.2023 на адресу відповідача ОСОБА_3 позивачем було направлено: проткол засідання комісії від 25.05.2023, Акт недооблікованого природного газу від 25.05.2023 на суму 7906,42 грн., копію акту експертизи з додатками, розрахунок витрат за проведення експертизи в сумі 5530,38 грн., рахунки на оплату витрат, акти про порушення, демонтаж, претензію про з вимогою про сплату заборгованості, однак відповідач у добровільному порядку останнього не виконав, заборгованість не сплачена, у зв'язку з чим вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільноїсистеми «Харківгаз» про стягнення з відповідача вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу в сумі 7906,42 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Окрім того, враховуючи, що лічильник газу, який був демонтований у відповідача за результатами проведеної експертизи визнаний таким, що зазнав несанкціонованого втручання в його роботу та є непридатним до експлуатації, суд вважає, що є всі підстави для стягнення з відповідача витрат за роботи, пов'язані із демонтажем, транспортуванням та експертизою лічильника у сумі 5530,38 грн.
На підставі вищевикладеного суд, визначивши характер спірних правовідносин, погоджується із доводами позивача, та вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Згідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений позивачем судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Керуючись ст.ст.76,81,259,263-268,284,354,355 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Харківгаз» вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 18.08.2021 по 17.02.2022 в розмірі 7906 (сім тисяч дев'ятсот шість) гривень 42 копійки, перерахувавши на ІВАN НОМЕР_2 в ПАТ «Державний Ощадний Банк України», м.Харків, МФО 351823, код ЄДРПОУ 03359500.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Харківгаз» вартість робіт пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу в розмірі 5530 (п'ять тисяч п'ятсот тридцять) гривень 38 копійок, перерахувавши на ІВАN НОМЕР_2 в ПАТ «Державний Ощадний Банк України», м.Харків, МФО 351823, код ЄДРПОУ 03359500.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь АТ «Харківгаз» судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривень, перерахувавши на ІВАN НОМЕР_3 відкритий в Філії-Харківське обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 351823, ЄДРПОУ 03359500.
Рішення може бути оскаржено в Харківський апеляційний суд через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», місцезнаходження за адресою: м.Харків, вул.Безлюдівська,1, код ЄДРПОУ 03359500.
Представник позивача: Бєловол Олена Олександрівна, адреса для листування: Харківська область, м.Красноград, вул.Преображенська,5.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Суддя Олександр ТКАЧЕНКО