Ухвала від 01.12.2023 по справі 344/3244/21

Справа № 344/3244/21

Провадження № 2/346/64/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2023 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.

з участю: секретаря Романчук Л.І.

представника позивача Неште А.І.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області, в режимі відеоконференцзв язку, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Коршівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області, Державного реєстратора ЦНАП Печеніжинської селищної ради об”єднаної територіальної громади Івано-Франківської області Чемерис Уляна Михайлівна, КП Сільськогосподарське підприємство "Підзамча" Коршівської сільської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування держаної реєстрації речових прав на земельні ділянки,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області з позовом до до Коршівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області, Державного реєстратора ЦНАП Печеніжинської селищної ради об”єднаної територіальної громади Івано-Франківської області Чемерис Уляна Михайлівна, третя особа: КП Сільськогосподарське підприємство "Підзамча" Коршівської сільської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування та скасування держаної реєстрації речових прав на земельні ділянки, в якому просила визнати незаконним та скасувати Рішення Коршівської сільської ради №101-VIII/2021 від 29.01.2021 р. про передачу в постійне користування земельних ділянок площею - 1,2830 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0076 та площею - 1,2500 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0075 КП «Сільськогосподарське підприємства «Підзамча» Коршівської сільської ради; визнати незаконним та скасувати запис про проведену державну реєстрацію права постійного користування земельних ділянок КП «Сільськогосподарське підприємства «Підзамча» Коршівської сільської ради, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а саме: номер запису про інше речове право 40601378, на земельну ділянку площею 1,2830 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0076; номер запису про інше речове право 40607948, на земельну ділянку площею 1,25 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0075; визнати протиправною бездіяльність Коршівської сільської ради у зв'язку із нейприйняттям рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України на подані заяви позивача; зобов язати Коршівську сільську раду Коршівської територіальної громади розглянути заяви ОСОБА_1 , а саме: заяву від 29.12.2020 р. про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 1,2830 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0076, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с.Лісна Слобідка Ліснослобідської сільської ради Коломийського району, Івано-Франківської області для передачі її у власність ОСОБА_1 ; заяву від 29.12.2020 р. про затвердження проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 1,2500 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0075, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту с.Лісна Слобідка Ліснослобідської сільської ради Коломийського району, Івано-Франківської області для передачі її у власність ОСОБА_2 , на черговому засіданні сесії Коршівської сільської ради Коршівської територіальної громади та прийняти по них рішення в порядку передбаченому статтею 118 Земельного кодексу України; стягнути з відповідача Коршівської сільської ради Коршівської територіальної громади на користь позивача - ОСОБА_1 судові витрати: судовий збір у сумі 1362,00 гривень, орієнтовні витрати з надання правової допомоги в сумі - 15 000 гривень.

Представник КП Сільськогосподарське підприємство "Підзамча" Коршівської сільської ради в судове засідання не з явився, подав суду заяву, в якій просив провадження в справі закрити так як дану справу слід розглядати в порядку адміністративного судочинства. Розгляд даного клопотання просив провести без його участі.

Від Державного реєстратора ЦНАП Печеніжинської селищної ради об”єднаної територіальної громади Івано-Франківської області Чемерис Уляна Михайлівна надійшла заява про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача Коршівської сільської ради в судове засідання не з явився будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, причини неявки не повідомив.

Представник позивача заперечила щодо задоволення заяви представника КП Сільськогосподарське підприємство "Підзамча" Коршівської сільської ради, вказала, що дана справа підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.

Проаналізувавши пояснення учасників провадження, дослідивши матеріали справи судом встановлено наступне.

За нормами п. «б» ст. 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, серед іншого, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно із ч. 1 ст. 59 цього Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Частиною 3 ст. 116 ЗК України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

За правилами ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно із ч. 7 цієї статті ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Частиною 10 ст. 118 ЗК України передбачено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що ними встановлено підстави, порядок, строки передачі земельної ділянки у власність громадян та визначені органи, уповноважені розглядати ці питання. Ці норми передбачають, зокрема, що для передачі земельної ділянки у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів з клопотанням на отримання дозволу для розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність, за результатами розгляду якого встановлені ЗК України органи приймають одне з відповідних рішень.

Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з статтею 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Адміністративною справою в розумінні частини 1 ст. 4 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

За правилами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Ужитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Звертаючись до суду із даним цивільним позовом позивач керувався тим, що цей спір пов'язаний із захистом його права власності.

Проте, суд не може погодитися з такою позицією, виходячи з наступного.

Встановлено, що предметом спору в цій справі є Рішення Коршівської сільської ради за №101-VIII/2021, від 29.01.2021 р. про передачу в постійне користування земельних ділянок площею - 1,2830 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0076 та площею - 1,2500 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0075 КП «Сільськогосподарське підприємства «Підзамча» Коршівської сільської ради та зобов'язання розглянути відповідні заяви позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов'язані з неправомірністю його прийняття.

Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у п. 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у п. 1 ст. 6 Конвенції передбачає всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що Коршівська сільська рада під час прийняття спірного рішення про передачу в постійне користування земельних ділянок площею - 1,2830 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0076 та площею - 1,2500 га., кадастровий номер 2623283400:03:021:0075 КП «Сільськогосподарське підприємства «Підзамча» Коршівської сільської ради здійснювала владні управлінські функції, оскільки в цих правовідносинах орган місцевого самоврядування реалізовував свої контрольні функції у сфері управління діяльності, що підпадає під юрисдикцію адміністративного суду.

Аналогічну правову позицію висловлено Великою Палатою Верховного Суду - 21 березня 2018 року у справі № 536/233/16-ц, 30 травня 2018 року у справі 826/5737/16 та 28 листопада 2018 року у справі № 826/5735/16, 10 січня 2022 року у справі № 264/37/21.

Таким чином, у цій справі спір, який виникає з цивільних правовідносин, - відсутній, а дослідженню підлягають виключно владні управлінські рішення Коршівської сільської ради, яка у межах спірних відносин діє як суб'єкт владних повноважень, що свідчить про поширення на цю справу юрисдикції адміністративного суду, тому заява представника третьої особи підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст. 129-1 Конституції України, ст. ст. 12, 116, 118, 122 ЗК України, ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст. 255 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Коршівської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області, Державного реєстратора ЦНАП Печеніжинської селищної ради об”єднаної територіальної громади Івано-Франківської області Чемерис Уляна Михайлівна, КП Сільськогосподарське підприємство "Підзамча" Коршівської сільської ради про скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування держаної реєстрації речових прав на земельні ділянки - закрити.

Роз'яснити позивачу, що розгляд таких справ відноситься до юрисдикції Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області (з дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду) шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Беркещук Б. Б.