П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/3403/23
Перша інстанція: суддя Мельник О.М.,
повний текст судового рішення
складено 13.06.2023, м. Миколаїв
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Яковлєва О.В.,
суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області, а саме:
- визнання протиправними дії щодо відмови у проведенні з 01 квітня 2019 року перерахунку та виплати пенсії згідно довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 29 липня 2021 року № 33/35-М-98;
- зобов'язання провести перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії з 01 квітня 2019 року та виплачувати пенсію з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 29 липня 2021 року № 33/35-М-98, з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення;
- зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням 100 % сум підвищення пенсії з 05 березня 2019 року, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 року задоволено позовні вимоги.
Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про задоволення позовних вимог, так як у межах спірних правовідносин позивач не набув права на здійснення перерахунку його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року.
В даному випадку, апелянт наголошує, що оновлена довідка про розмір грошового забезпечення подана до пенсійного органу в обхід встановленої процедури, а також складена станом на 01 листопада 2019 року, а не на 01 квітня 2019 року.
Також, апелянт зазначає, що визнання нечинними пунктів 1 та 2 Постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року не впливає на розмір пенсійних виплат позивача, так як позивачу призначено виплату пенсії як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Крім того, апелянт вважає, що позивачем пропущено встановлені процесуальні строки звернення до суду з даним адміністративним позовом, так як пенсія є щомісячним платежем, а тому про порушення своїх прав позивач мав знати при отриманні відповідних сум пенсії.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Миколаївській області та отримує пенсію по вислузі років.
При цьому, ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» видано довідку про розмір грошового забезпечення від 29 липня 2021 року № 33/35-М-98.
В свою чергу, позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної довідки.
Проте, пенсійним органом відмовлено позивачу у задоволенні його заяви, посилаючись на відсутність підстав для проведення відповідного перерахунку.
Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції зроблено висновок про задоволення позовних вимог, так як позивач має право на здійснення спірного перерахунку розміру його пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року, з чим частково не погоджується колегія суддів, з огляду на наступне.
Так, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно ч. 3 ст. 43 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
В свою чергу, згідно ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року встановлено, що грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Між тим, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року (далі Постанова № 103).
Згідно п. 1 Постанови № 103, встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»
Згідно п. 2 Постанови № 103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
З іншого боку, згідно п. 3 Постанови № 103, встановлено перерахувати з 01 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, у справі № 826/12704/18, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Колегією суддів встановлено, що у межах спірних правовідносин позивачу, який перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відмовлено у здійсненні перерахунку розміру його пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що видана ДУ «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» 29 липня 2021 року.
В даному випадку, зазначена довідка видана позивачу, як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою поліцейського, виходячи з розміру грошового забезпечення відповідного поліцейського, актуального станом на листопад 2019 року.
Між тим, позивачу відмовлено пенсійним органом у здійсненні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки, зокрема, з підстав відсутності рішення КМУ про встановлення умов та порядку проведення перерахунку пенсій відповідній категорії громадян.
В свою чергу, перевіряючи законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог у межах доводів та вимог апеляційної скарги пенсійного органу, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
Так, з аналізу вищевикладених норм матеріального права, а також хронології їхнього оскарження, вбачається, що починаючи з 19 листопада 2019 року, а саме з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», так як з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постанови КМУ № 988, наказу МВС № 260, у відповідності до вимог статей 43 та 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вказаний висновок колегії суддів відповідає правовій позиції, що викладена Верховним Судом в постанові від 29 листопада 2021 року (справа № 620/2928/20).
В свою чергу, колегія суддів не приймає доводів апелянта про відсутність правових підстав для проведення спірного перерахунку пенсії, так як Верховним Судом у зразковій справі № 160/8324/19 зроблено висновок про те, що з дня набрання чинності судовим рішення, яким скасовано положення Постанови КМУ № 103, що обмежували право відповідної категорії пенсіонерів на отримання пенсії у належному розмірі, виникли підстави для здійснення перерахунку пенсій, призначених за ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З іншого боку, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що визнання нечинними пунктів 1 та 2 Постанови КМУ № 103 не впливають на розмір пенсійних виплат позивача, так як позивачу призначено виплату пенсії як особі начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), а тому порядок виплати пенсії позивача у межах спірних правовідносин регулював пункт 3 Постанови КМУ № 103, який втратив чинність у листопаді 2019 року, за наслідком розгляду судової справи № 826/12704/18.
Крім того, надана позивачем довідка про розмір грошового забезпечення, з якої вбачається факт підвищення розміру грошового забезпечення, також складена станом на листопад 2019 року.
Тому, враховуючи приписи ч. 2 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», колегія суддів вважає, що позивач отримав право на здійснення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 грудня 2019 року.
В свою чергу, щодо вимог позивача про виплату його пенсії без застосування поетапного підвищення її розміру, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
В даному випадку, з аналізу вищевикладених норм матеріального права вбачається, що відповідні обмеження розміру пенсії позивача також передбачались п. 3 Постанови КМУ № 103.
Так, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, обчислена органами Пенсійного фонду України станом на 01 січня 2018 року, підлягала виплаті, у період з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року, мала виплачуватись щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, а починаючи з 01 січня 2020 року, мала виплачуватись щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.
В свою чергу, у зв'язку із скасуванням 19 листопада 2019 року п. 3 Постанови КМУ № 103, колегія суддів вважає, що з 19 листопада 2019 року пенсія позивачу підлягала виплаті у розмірі 100 відсотків від суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає протиправними дії пенсійного органу щодо зменшення розміру пенсії позивача, за рахунок виплати з 19 листопада 2019 року 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
В даному випадку, вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеній у рішенні від 06 серпня 2019 року, у зразковій справі № 160/3586/19.
Щодо доводів апелянта про пропуск позивачем процесуальних строків звернення до суду, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
В даному випадку, апелянт вважає, що пенсія є щомісячною виплатою, а тому позивач мав знати про факт порушення своїх прав у межах спірних правовідносин після отримання щомісячних пенсійних виплат, з розміром яких він не погоджується, а не після отримання листа пенсійного органу, яким його сповіщено про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії.
Між тим, колегія суддів зазначає, що право особи на доступ до суду не є абсолютним і може підлягати легітимним обмеженням, зокрема, строком звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав, що установлений чинним процесуальним законодавством.
З іншого боку, колегія суддів враховує, що нарахування пенсії людині в повному обсязі («правильному» розмірі) покладається на відповідний територіальний орган Пенсійного фонду, тоді як непроведення з 01 грудня 2019 року перерахунку пенсії позивача у зв'язку із скасуванням окремих положень постанови КМУ № 103 свідчить про те, що його бездіяльність призвела до триваючого порушення права позивача на отримання пенсійних виплат, яке було відновлено на підставі рішення суду у справі № 826/12704/18.
В свою чергу, за таких обставин, а також враховуючи приписи ч. 3 ст. 51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», колегія суддів вважає, що обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.
Вказаний висновок колегії суддів відповідає правовій позиції Верховного Суду, що викладена в постанові від 20 липня 2023 року (справа № 420/8355/22).
Між тим, враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи, колегія суддів вважає за необхідне змінити оскаржуване рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити частково.
Скасувати рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 року, з прийняттям у справі нового рішення.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 29 липня 2021 року № 33/35-М-98.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 грудня 2019 року, на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Миколаївській області» від 29 липня 2021 року № 33/35-М-98, з урахуванням вже проведених виплат.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати, починаючи з 19 листопада 2019 року, 50 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 19 листопада 2019 року, з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 січня 2018 року, з урахуванням вже проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159; адреса: вул. Морехідна, 1, Миколаїв, 54020) на користь ОСОБА_1 (код РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) судові витрати в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три), 60 грн.
Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги -покласти на Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Суддя-доповідач О.В. Яковлєв
Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян