П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 р.м. ОдесаСправа № 400/3715/23
Перша інстанція: суддя Ярощук В.Г.,
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача - Турецької І. О.,
суддів - Шевчук О. А., Шеметенко Л. П.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог.
У квітні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність щодо не виготовлення та не направлення до ГУ ПФУ у Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018;
- зобов'язати підготувати та надати до ГУ ПФУ у Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704) за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 13.02.2018 № 45 (далі - Порядок №45), для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби (надбавки за особливості проходження служби (50 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років); надбавки за кваліфікацію майстер (7 % від посадового окладу), надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно» (15 % посадового окладу) та премії, на підставі Постанови № 704.
Також позивач, відповідно до частини 2 статті 371 КАС України просив допустити негайне виконання рішення суду, прийнятого за результатами розгляду його позову.
Окрім того, позивач просив зобов'язати Миколаївський ОТЦК та СП, відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, у встановлений судом строк, подати звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування заявленого позову ОСОБА_1 зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію на підставі Закону №2262-ХІІ.
Позивач зазначає, що відповідно до вимог Постанови № 103 відповідач склав довідку станом на 01.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, до якого включив посадовий оклад, оклад за військовим званням та надбавку за вислугу років.
На підставі цієї довідки, із зазначеними складовими грошового забезпечення орган Пенсійного фонду здійснив перерахунок пенсії з 01.01.2018.
Позивач вважає, що з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, має право на перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018 відповідно до Постанови № 704 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби, а саме: надбавки за кваліфікацію надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження служби.
ОСОБА_1 зазначає, що він звернувся до Миколаївського ОТЦК та СП з проханням підготувати та направити до ГУ ПФУ у Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії з 01.01.2018, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, однак отримав відмову.
На думку позивача, виплата пенсії, нарахована особі у порядку передбаченому Законом №2262-ХІІ, не може бути обмежена постановою Кабінету Міністрів України.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 року, ухваленим за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, позов ОСОБА_1 - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Миколаївського ОТЦК та СП щодо не виготовлення та не направлення до ГУ ПФУ у Миколаївській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018, для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018.
Зобов'язано підготувати та надати до ГУ ПФУ у Миколаївській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови № 704 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до Порядку № 45, для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018, на підставі статей 8, 10, 43 та 63 Закону №2262-ХІІ із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за посадою, яку він займав на день звільнення зі служби (надбавки за особливості проходження служби (50 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років); надбавки за кваліфікацію майстер (7 % від посадового окладу), надбавки до посадового окладу за відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно» (15 % посадового окладу) та премії.
Стягнуто, на користь ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
В задоволенні вимог про встановлення судового контролю та звернення рішення суду до негайного виконання суд відмовив.
Вирішуючи спір по суті та задовольняючи позов, суд першої інстанції, виходив з того, що відповідно до положень статті 43 Закону № 2262-ХІІ при обчислені пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.
Суд зазначив, що Додатком 2 до Порядку № 45 встановлена форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка передбачає відображення розміру відповідних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Суд визнав, що відповідач зобов'язаний був скласти та направити органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, при цьому, повноваження щодо врахування чи неврахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, за висновками суду, належать органам Пенсійного фонду.
Таким чином, суд визнав відмову відповідача в оформленні та видачі довідки про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням норм Постанови № 704 протиправною.
Разом з цим, вимоги в частині зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення та звернення до негайного виконання судове рішення, суд визнав безпідставними, а тому в задоволенні таких вимог відмовив.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву.
В апеляційній скарзі, Миколаївський ОТЦК та СП, посилаючись на те, що рішення суду першої інстанції ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги скаржник зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ, на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення.
За твердженням скаржника, Постановою № 103 чітко визначений та регламентований порядок та особливості здійснення перерахунку пенсії особам, відповідно статті 63 Закону № 2262-ХІІ, які мають право на пенсію відповідно до цього Закону.
Миколаївський ОТЦК та СП, посилаючись на висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 13.03.2019 у справі № 240/6263/18, зазначає, що перерахунок пенсії військовослужбовцям з 01.01.2018 здійснювався із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, станом на 01.03.2018: окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Скаржник звертає увагу, що врахування інших видів грошового забезпечення нас час перерахунку пенсії (з 01. 01.2018) Постановою №103 не передбачено.
Отже, Миколаївський ОТЦК та СП вважає, що діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для задоволення позову.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу, посилаючись на доводи, які ідентичні доводам викладеним у позовній заяві та які узгоджуються із висновками суду першої інстанції зазначає про безпідставність поданої апеляційної скарги та просить в задоволенні апеляційної скарги Миколаївського ОТЦК та СП відмовити.
Ураховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.
Фактичні обставини справи.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ у Миколаївській області та отримує пенсію, відповідно до Закону № 2262-ХІ.
Згідно довідки Миколаївського обласного військового комісаріату від 07.03.2018 №ЮН47185 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивачу органом Пенсійного фонду з 01.01.2018 здійснений перерахунок пенсії з таких складових:
-посадовий оклад - 5920 грн.
-оклад за військовим званням - 1410 грн
-надбавка за вислугу років 3665 грн, та всього 10 995 грн. (а.с.10).
20.08.2021 Миколаївський ОТЦК та СП видав ОСОБА_1 довідку №9/1/79 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
У довідці зазначено, що відповідно до Постанови № 704 розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 05.03.2019, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії становить:
-посадовий оклад - 5920 грн.
-оклад за військове звання - 1410 грн.
-відсоткова надбавка за вислугу років 50% - 3665грн.
-надбавка за особливості проходження служби - 65% - 7146,75 грн.
-надбавка за роботу в умовах режимних обмежень - 15%- 888 грн.
-надбавка за кваліфікацію 7% 414,40 грн
-премія - 35% - 2072 грн. Всього 21 516,15 грн. (а.с.11).
05.04.2023 позивач звернувся до Миколаївського ОТЦК та СП із заявою про складення та направлення до органу Пенсійного фонду довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018 для здійснення перерахунку його пенсії з 01.01.2018 із зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень надбавки за кваліфікацію та премії, однак відповідач довідку на заяву ОСОБА_1 не надав.
Вважаючи протиправною бездіяльність Миколаївського ОТЦК та СП щодо видачі довідки про розмір складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Джерела правового регулювання (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та оцінка суду апеляційної інстанції доводів апеляції і висновків суду першої інстанції.
Переглянувши справу за наявними у ній доказами та перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що наявні підстави для задоволення апеляції, з огляду на таке.
Спірним питанням, у межах даних правовідносин, є наявність у позивача, відповідно до положень Постанови №103, права на отримання, від уповноваженого органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2018 із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018 у зв'язку з набранням законної сили судовим рішенням у справі № 826/3858/18.
Суд першої інстанції визнав, що з набранням законної сили рішенням суду у справі №826/3858/18 у позивача виникає право на перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме надбавки за кваліфікацію, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, надбавки за особливості проходження служби, оскільки під час попереднього перерахунку пенсії на підставі довідки №ЮН47185 від 07.03.2018 такі надбавки не були враховані.
Скаржник зазначає, що перерахунок пенсії з 01.01.2018 був здійснений ОСОБА_1 за даними, вказаними у довідці №ЮН47185 від 07.03.2018 про розмір грошового забезпечення на підставі діючих на той час норм права.
Відповідаючи на доводи апеляційної скарги, колегія суддів виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі і вище - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII визначає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі і вище - Порядок №45, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з положеннями пунктів 1 - 5 Порядку №45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою №103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ПФУ) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління ПФУ у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, пунктом 1 якої зобов'язав перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
Постанова № 103 передбачає поетапний перерахунок раніше призначених пенсій колишніх військовослужбовців та членів їх сімей.
Окрім того, даним нормативним актом, внесені зміни до Порядку № 45, зокрема: пункт 5 викладений в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням»;
Додаток 2 до Порядку № 45 викладений в новій редакції, в якій зазначаються посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу.
Згідно пункту 1 Порядку № 45 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови і розпорядження.
Системний аналіз норм свідчить, що пенсійне забезпечення осіб є гарантією стабільного та належного життя пенсіонерів. Перерахунок пенсії, в свою чергу, є запорукою достойного рівня життя пенсіонерів та співрозмірності витрат отриманим доходам. Перерахунок пенсії залежить від розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, визначеного на одну працездатну особу, рівня інфляції та грошових коливань в країні.
Механізм та порядок перерахунку пенсій затверджується актами органів державної влади, зокрема, Кабінетом Міністрів України. А починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено виключно до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.
Системний аналіз зазначених норм Порядку № 45 дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов'язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких, зокрема, належать:
-прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
-направлення компетентними державними органами у п'ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям
-повідомлення Пенсійним фондом України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку;
-складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
-підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.
Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним етапом процедури доведення до відому органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії.
Тому про виникнення у відповідача обов'язку із підготовки такої довідки можна вести мову лише за наявності встановлених вище передумов.
При чому, довідка про розмір грошового забезпечення оформлюється в затвердженій чинним законодавством формі та змістом.
Як вже зазначалось, Постановою № 103 були внесені зміни до форми та змісту довідки про грошове забезпечення, які видають уповноважені органи, зокрема, в ній вказувалося лише посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років за відповідною посадою.
Саме таким вимогам відповідала довідка від 07.03.2018 №ЮН47185 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 , на підставі якої, позивачеві здійснений перерахунок пенсії, починаючи з 01.01.2018.
Колегія суддів вважає необхідним зауважити, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування у своїй діяльності зобов'язані керуватись нормативно-правовими актами, чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з твердженням скаржника стосовно того, що на законодавчому рівні врахування будь-яких інших складових грошового забезпечення, станом на 01.03.2018 не було передбачено.
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, які затверджені постановою №45.
Шостий апеляційний адміністративний суд постановою від 05.03.2019 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.
Відповідно до частини 2 статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини 1 статті 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Таким чином пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019 і саме з цього часу відновилась дія редакції додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у справі № 160/8324/19.
Таким чином, право позивача на отримання пенсії, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, було відновлено з 05.03.2019, про що свідчить згадана вище довідка про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На думку колегії суддів, суд першої інстанції, задовольняючи позов ОСОБА_1 , дійшов помилкового висновку, що позивач, в будь - якому випадку, має право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а вже вирішення питання чи є підстави для такого перерахунку належить до компетенції органу Пенсійного фонду.
Як вважає суд апеляційної інстанції, довідка для проведення перерахунку пенсії видається тільки у разі наявності для цього правових підстав, за відсутності таких підстав у уповноваженого органу відсутні повноваження для видачі відповідної довідки.
При цьому колегія суддів враховує, що мета ОСОБА_1 в отриманні довідки було саме проведення перерахунку пенсіє, а не отримання інформації щодо складових його грошового забезпечення.
За викладених обставин, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги щодо виготовлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 для перерахунку пенсії з 01.01.2018, у зв'язку з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18, задоволенню не підлягають, оскільки право позивача на такий перерахунок не є порушеним, а заявлений позов є безпідставним та не може бути задоволений.
З цього приводу, колегія суддів звертає увагу на те, що частина 1 статті 2 КАС України встановлює, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на викладене, захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише та виключно порушені права, свободи та інтереси позивача.
Суд першої інстанції на наведені обставини уваги не звернув та дійшов помилкового висновку про обґрунтованість заявленого позову.
Згідно частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єктів владних повноважень та докази, надані позивачем, колегія суддів констатує, що підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні.
За таких умов, доводи апеляційної скарги Миколаївського ОТЦК та СП знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду, у зв'язку з чим апеляційну скаргу слід задовольнити, рішення суду першої інстанції - скасувати, з прийняттям постанови про відмову ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Положеннями пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до приписів статті 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не в повній мірі дослідив обставини справі, у зв'язку з чим дійшов помилкового висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Стаття 328 КАС України встановлює право учасників справи, а також осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки на касаційне оскарження рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених цим Кодексом.
Водночас пункт 2 частини 5 вказаної статті встановлює, що не підлягають касаційному оскарженню, у тому числі судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), крім випадків якщо:
а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовної практики;
б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;
г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.
Отже, враховуючи, що судом апеляційної інстанції постановлено рішення у справі розглянутої за правилами спрощеного позовного провадження, відсутні підстави для його оскарження в касаційному порядку.
Розподіл судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України не передбачений.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 322, 325, 328 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 травня 2023 року - скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Миколаївського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку до Верховного Суду не підлягає, за винятком випадків, перелічених у пункті 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Доповідач - суддя І. О. Турецька
суддя О. А. Шевчук
суддя Л. П. Шеметенко
Повне судове рішення складено 30.11.2023.