Постанова від 29.11.2023 по справі 160/10130/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2023 року м. Дніпросправа № 160/10130/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Прокопчук Т.С., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2023, (суддя суду першої інстанції Кучма К.С.), прийняте в порядку загального позовного провадження в м. Дніпрі, в адміністративній справі №160/10130/23 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування розпорядження,

УСТАНОВИВ:

12.05.2023 товариство з обмеженою відповідальністю «НОРДГАЗ» звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило: визнати протиправним та скасувати розпорядження про анулювання ліцензії №112-рл та зобов'язати відповідача видалити записи про анулювання ліцензії ТОВ “НОРДГАЗ” реєстраційний номер 04220314202100011 за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, с.Придніпровське, вул.Польова, буд.58 з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 10.05.2023 року у програмному забезпеченні “М.Е.Dос” ТОВ “НОРДГАЗ” отримало витяг з розпорядження №112-рл від 08.05.2023 року про анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю пальним реєстраційний номер 04220314202100011 за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, с.Придніпровське, вул.Польова, буд.58. Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) розпорядження про її анулювання в електронній формі засобами електронного зв'язку. Так, ліцензія була видана у 2021 році і відповідачем прийнято позитивне рішення про видачу ліцензії, жодних питань не виникало. На теперішній час минуло більше двох років з моменту видачі ліцензії. За два роки жодних запитів, або суперечностей стосовно підстав для анулювання ліцензії відносно ТОВ “НОРДГАЗ” не надходило. У зв'язку з цим, можна зробити висновок, що після отримання заяви з доданими до неї документами, позивачу видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, що свідчить про те, що контролюючим органом належним чином перевірено надані суб'єктом господарювання документи та визнано їх достатніми для її видачі.

Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 17.07.2023 задовольнив адміністративний позов ТОВ «НОРДГАЗ». Визнав протиправним та скасував розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 112-рл від 08.05.2023 року про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю “НОРДГАЗ”, реєстраційний номер 04220314202100011. Зобов'язав Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видалити записи про анулювання ліцензії Товариства з обмеженою відповідальністю “НОРДГАЗ”, реєстраційний номер 04220314202100011, за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, с.Придніпровське, вул.Польова, буд.58 з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що для отримання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, с. Придніпровське, вул. Польова, №58 надано договір товарної біржі щодо купівлі - продажу АЗС від 27.08.2001 року. ГУ ДПС у Дніпропетровській області направило запит до КП «Нікопольське МБТІ» від 17.04.2023 №26183/6/04-36-09-04-13 з метою підтвердження реєстрації об'єкта АЗС за адресою: Дніпропетровська область, Нікопольський район, с. Придніпровське, вул. Польова №58. Листом від 26.04.2023 №67 Нікопольське МБТІ повідомило що станом на 31.12.2012 право власності на об'єкт нерухомого майна за вказаною адресою не зареєстровано. На підставі зазначеної інформації ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняло розпорядження про анулювання ліцензії ТОВ «НОРДГАЗ» на роздрібну торгівлю пальним. Відповідач вважає, що розпорядження про анулювання ліцензії є обґрунтованим та підстави для його скасування - відсутні.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «НОРДГАЗ» (код ЄДРПОУ 41174573) зареєстровано 24.02.2017 року та перебуває на податковому обліку за основним місцем в ДПІ у Шевченківському районі ГУ ДПС у м.Києві.

Судом також встановлено, що на підставі заяви щодо ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним від 24.02.2021 року ТОВ «НОРДГАЗ» видано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 04220314202100011 за адресою: Дніпропетровська обл., Нікопольський район, с.Придніпровське, вул.Польова, буд.58, терміном дії з 15.03.2021 року до 15.03.2026 року.

Розпорядженням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області № 112-рл від 08.05.2023 року «Про анулювання ліцензії», за порушення вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним ТОВ «НОРДГАЗ» № 04220314202100011 за адресою: Дніпропетровська обл., Нікопольський район, с.Придніпровське, вул.Польова, буд.58.

У витягу з розпорядження № 112-рл від 08.05.2023 року зазначено, що анулювання ліцензії здійснено у зв'язку з встановленням факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Не погодившись з діями відповідача ТОВ «НОРДГАЗ» звернулось до суду з позовом в цій справі.

Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено подання позивачем саме недостовірних відомостей, підроблених документів тощо, які б могли вплинути на прийняття рішення про надання позивачу вищевказаної ліцензії.

Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок видачі та анулювання ліцензій на виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю пальним врегульовано нормами Закону № 481/95-ВР.

Статтею 1 Закону №481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - це документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Роздрібна торгівля пальним - це діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції/автогазозаправної станції/газонаповнювальної станції/газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки.

Згідно з частиною першою статті 15 Закону № 481/95-ВР оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.

Відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частиною тридцятою статті 15 цього ж Закону передбачено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років.

Згідно із частинами тридцять другою - тридцять п'ятою статті 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.

У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).

Суб'єкти господарювання отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.

У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.

Для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:

документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;

акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;

дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (частина тридцять сьома статті 15 Закону № 481/95-ВР).

Вимагати представлення інших документів, крім зазначених у цьому Законі, забороняється ( частина сорок третя статті 15 Закону № 481/95-ВР).

Відповідно до частини тридцять восьмої статті 15 Закону № 481/95-ВР копії таких документів не подаються у разі їх наявності у відкритих державних реєстрах, якщо реквізити таких документів та назви відповідних реєстрів зазначено в заяві на видачу ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального.

Відповідальність за достовірність даних у документах, поданих разом із заявою, несе заявник (частини тридцять дев'ята статті 15 Закону № 481/95-ВР).

Зі змісту наведених правових норм видно, що для здійснення господарської діяльності, зокрема, з роздрібної торгівлі пальним, суб'єкт господарювання має отримати ліцензію на здійснення такої діяльності. Вичерпний перелік документів, що подається разом із заявою про отримання ліцензії, визначений статтею 15 Закону № 481/95-ВР. У цьому переліку, крім іншого, визначено акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства.

При цьому, підстави для анулювання ліцензії, визначені частиною сорок сьомою статті 15 Закону № 481/95-ВР, згідно із якою ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

заяви суб'єкта господарювання;

рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання;

несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного податку (стосовно імпортерів);

рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного податку;

рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях;

отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами;

встановлення факту подання заявником недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Вказаний перелік підстав для анулювання ліцензії на оптову/роздрібну торгівлю є вичерпним та не підлягає розширеному тлумаченню.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання (частина сорок восьма статті 15 Закону № 481/95-ВР).

Судом встановлено, що підставою анулювання позивачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним стало те, що листом від 26.04.2023 р. №67 КП «Нікопольське МБТІ» повідомила, що станом на 31.12.2012 р. право власності на об'єкт нерухомого майна за вказаною адресою не зареєстроване.

При цьому, як видно зі змісту копії заяви про видачу ліцензії позивачем для умов отримання ліцензії було подано до податкового органу такі документи: 1) договір оренди № 01-12/20 від 01.12.2020; 2)Договір оренди земельної ділянки від 10.11.2008; 3) Рішення Червоногвардійської селищної ради від 21.02.2018 №37 про присвоєння адреси ; 4) Договір від 17.12.2001 року, який укладено на виконання біржевої угоди, зареєстрованої на товарній біржі «Феміда» за №1365; 5) Декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства та охорони праці; 6) дозвіл №1867.20.32; 7) дозвіл №2010.17.32.

На підставі вказаних документів позивачу видано ліцензії від 22.11.2019 №22250314201900265 та №22250314201900266 терміном дії до 22.11.2024.

Колегія суддів зазначає, що питання достатності документів для здобуття права на реалізацію пального підлягає досліджено самим же відповідачем на стадії розгляду заяви особи про надання ліцензії.

Натомість, у випадку анулювання ліцензії відповідач має керуватись положеннями частини сорок сьомої статті 15 Закону №481/95-ВР, якою передбачено вичерпний перелік підстав для таких дій податкового органу, зокрема, отримання від уповноважених органів інформації, що документи, копії яких подані разом із заявою про отримання ліцензії, не видавалися/не погоджувалися такими органами; встановлення факту подання недостовірних даних у документах, поданих разом із заявою на отримання ліцензії.

Аналіз цієї норми свідчить про те, що вона містить конкретні умови щодо її застосування, зокрема, наявність інформації від уповноважених органів щодо непогодження/не видання документів - копії яких подані разом із заявою на отримання ліцензії. Тобто інформація органу має стосуватись конкретно визначених документів та такі документи мають подаватись особою при отриманні ліцензії.

Те саме стосується й підстави для анулювання ліцензії у разі встановлення факту подання недостовірних даних у документах, оскільки такі документи мають бути саме подані особою для отримання ліцензії.

Тобто, відповідальність суб'єкта у вигляді анулювання ліцензії може мати місце тоді, коли контролюючим органом достовірно встановлено, що конкретний документ, наявний серед інших документів, які подавались разом з заявою для отримання ліцензії, насправді не видавався відповідним органом, відтак є підробленим (сфальшованим), або містить недостовірну інформацію. Тоді ж, коли суб'єкт взагалі не подавав певний документ, вказані норми, як підстави для анулювання ліцензії, застосовані бути не можуть.

Судом досліджено копію договору від 17.12.2001 року, який укладено на виконання біржевої угоди, зареєстрованої на товарній біржі «Феміда» за №1365, що він не містить позначки про його реєстрацію в МБТІ. Також, позивачем не подавалось й будь-якого окремого документу про реєстрацію права власності на АЗС.

Таким чином, відповідачем не доведено факту подання позивачем саме недостовірних відомостей, підроблених документів тощо, які б могли вплинути на прийняття рішення про надання позивачу вищевказаної ліцензії як підстави для прийняття розпорядження про анулювання ліцензії.

У розрізі наведеного колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Принцип «належного урядування» не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 01.11.2022 в адміністративній справі №560/377/20, від 06 квітня 2021 року у справі № 240/8544/20.

За викладений обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «НОРДГАЗ», доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни або скасування судового рішення - відсутні.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.07.2023 в адміністративній справі №160/10130/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя Т.С. Прокопчук

суддя А.В. Шлай