ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 р. Справа № 480/1946/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.,
Суддів: Мельнікової Л.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2023, головуючий суддя І інстанції: Діска А.Б., вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, повний текст складено 26.05.23 по справі № 480/1946/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови від 05.01.2023 у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687.
- визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача та відмови від 02.02.2023 у перерахунку ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок, виплату та в подальшому виплачувати ОСОБА_1 пенсію, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків на підставі довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 №03-13/687, починаючи з 01.12.2022.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено про протиправність дій та бездіяльності відповідачів, яка полягала у відмові у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.20023 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.01.2023 № 184250002348 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.12.2022 про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, на підставі довідки про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області.
У задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, згідно з якою апелянт просить суд скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права.
Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
На підставі положень п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративно судочинства України справа розглянута в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що з матеріалів справи судом встановлено, що згідно посвідчення серії НОМЕР_1 позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області з 2002 року та з 18.07.2019 отримує пенсію по інвалідності як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
28.12.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 23.12.2022 №03-13/687. До заяви позивач також долучив розрахунок грошового забезпечення за час перебування у зоні відчуження.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.01.2023 № 1842500002348 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687, виданої 2 державним пожежно-рятувальним загоном головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, оскільки первинними документами (акт перевірки від 23.12.2022 № 1800-0903-1/8876) не підтверджено факт відрядження на ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС, а в наданому для перевірки розрахунку грошового забезпечення за час перебування в зоні відчуження зазначено прізвище іншої особи.
Позивач 13.01.2023 знову звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687.
Листом від 02.02.2023 № 1800-0202-8/4206 ГУ ПФУ в Сумській області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 повідомило, що рішенням Головного управління ПФУ в Хмельницькій області від 05.01.2023 № 184250002348 позивачу відмовлено в перерахунку його пенсії.
Позивач вважаючи протиправними дії та бездіяльність відповідачів щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687, звернувся до суду з вказаним позовом.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (надалі - Закон №796-ХІІ).
Згідно з ст. 54 Закону № 796-ХІІ, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Відповідно до ст. 57 Закону №796-XII, обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54, 57, 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також визначення заробітної плати (доходу) для їх обчислення. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (п. 1 цього Порядку).
Згідно із п.п. 3 п. 3 Порядку № 1210 обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження.
Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону № 796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Тобто, обчислення пенсій особам, які пропрацювала у зоні відчуження менше 12 місяців може здійснюватися на підставі довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, а не будь-якої довідки, виданої підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Отже, роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі позивача за відповідний період. Єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією.
За змістом п. 4.1. розділу IV Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 4.3 розділу IV Порядку № 22-1, передбачено, зокрема, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Також, за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії, орган пенсійного фонду повинен прийняти одне із рішень: про перерахунок пенсії або відмову в перерахунку. При цьому законодавцем визначено строки розгляду такої заяви та повідомлення пенсіонера про результати розгляду останньої.
Як вже вище зазначалось, 07.12.2022 Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області на ім'я позивача видано довідку про заробітну плату № 03-13/656, з якою ОСОБА_1 звертався до ГУ ПФУ у Сумській області з заявою про перерахунок пенсії.
Рішенням від 19.12.2022 № 184250002348 про відмову в перерахунку пенсії з більшої заробітної плати згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки надана довідка про заробітну плату не підтверджена первинними документами.
Уповноваженими особами Пенсійного фонду України в Сумській області проведено перевірку достовірності та обґрунтованості відомостей, поданих для перерахунку пенсії, викладених у довідці від 07.12.2022 № 03-13/656, за результатами якої складено акт від 23.12.2022 № 1800-0903-1/8876 та рекомендовано довідку та розрахунок до неї переробити, виправивши виявлені перевіркою невідповідності первинним документам.
23.12.2022 Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області на ім'я позивача видано довідку про заробітну плату № 03-13/687 та розрахунок грошового забезпечення за час перебування позивача у зоні відчуження.
28.12.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Сумській області з заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки про заробітну плату від 23.12.2022 №03-13/687. До заяви позивач також долучив розрахунок грошового забезпечення за час перебування у зоні відчуження.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.01.2023 № 1842500002348 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії на підставі довідки про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687, виданої Другим державним пожежно-рятувальним загоном головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, оскільки первинними документами (акт перевірки від 23.12.2022 № 1800-0903-1/8876) не підтверджено факт відрядження на ліквідацію аварії на Чорнобильській АЕС, а в наданому для перевірки розрахунку грошового забезпечення за час перебування в зоні відчуження зазначено прізвище іншої особи.
Оскаржуване рішення є протиправним, оскільки при його прийнятті було взято до уваги акт перевірки від 23.12.2022 № 1800-0903-1/8876, яким досліджувалась довідка про заробітну плату №03-13/656 та розрахунок грошового забезпечення від 07.12.2022. У той час, як позивач у заяві від 28.12.2022 просив здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки від 23.12.2022.
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що приймаючи оскаржуване рішення, Головним управлінням ПФУ в Хмельницькій області нова довідка, з якою звернувся позивач щодо перерахунку пенсії, не досліджувалася та, відповідно, їй не була надана оцінка, як документу, на підставі якого необхідно здійснити перерахунок пенсії, а тому рішення Головного управління ПФУ в Хмельницькій області прийнято формально та безпідставно, воно є необґрунтованим та таким, що не відповідає критеріям правомірності, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України.
З урахуванням вказаного вище та враховуючи, що оскаржуваним рішенням ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовлено в задоволенні заяви позивача від 28.12.2022, не надавши належну оцінку довідці про заробітну плату позивача від 23.12.2022 № 03-13/687, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача в спірних правовідносинах є визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 05.01.2023 № 184250002348 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 28.12.2022 про перерахунок пенсії відповідно до довідки, виданої Другим пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області про заробітну плату від 23.12.2022 № 03-13/687.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
За приписами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та постановив ухвалу з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування ухвали суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.05.2023 по справі №480/1946/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя С.С. Рєзнікова
Судді Л.В. Мельнікова А.О. Бегунц