Постанова від 30.11.2023 по справі 200/707/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2023 року справа №200/707/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Гайдара А.В., Блохіна А.А., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2023 року у справі № 200/707/23 (головуючий І інстанції Троянова О.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 1) про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні нарахування та виплати пенсії державного службовця відповідно до п.10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІ, з врахуванням довідок, виданих Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби»; зобов'язання здійснити нарахування та виплатити з 29.12.2022 року пенсію державного службовця відповідно до п.10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІ, з врахуванням довідок, виданих Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби».

Ухвалою суду від 08.05.2023 року залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до участі у справі в якості в якості другого відповідача.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 12.06.2023 року позов задоволено:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нездійснення нарахування та виплати позивачу пенсії державного службовця відповідно до п.10 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну службу» №889-VІІ, з врахуванням довідок, виданих Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби»;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 21.12.2022 року перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до п.10 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну службу» №889-VІІ з врахуванням довідок, виданих Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби», з урахуванням виплачених сум.

Відповідач 1 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» № 889-VIIІ, але на підставі пункту 13.1 «Прикінцевих положень» Закону №1058 вона виплачувалась у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-IV, оскільки заявник працював на посадах держаної служби. Після звільнення (21.12.2022 року) з посади державного службовця, виплата такої пенсії поновлюється відповідно до Закону №889-VIIІ та встановлюється в розмірі, який встановлено до переведення.

Відповідно до розділу XI пункту 13.1 «Прикінцевих положень» Закону №1058-IV з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (крім осіб з інвалідністю І та ІІ груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на умовах закону України «Про державну службу» у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус судів», виплачується у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Виплата працюючим пенсіонерам у період роботи на інших посадах пенсій, призначених на умовах законів України «Про державну службу» з 1 жовтня 2017 року поновлюється у розмірах, що були встановлені відповідними Законами.

Довідки, які видані Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м.Харків) 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби» не можливо взяти до розрахунку при поновлені, оскільки на момент призначення пенсії відповідно до Закону №889-VIIІ з 22.01.2019 року була надана довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №4820-10 від 11.01.2019 рік та довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №4820-10 від 11.01.2019 рік і розрахунок розміру пенсії проводився з даних, що містяться в ній.

Позивачем подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просив відмовити у її задоволенні.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційної скарги, відзиву, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач є пенсіонером за віком згідно посвідчення № НОМЕР_1 .

Наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 12.12.2022 року №6227\к ОСОБА_1 звільнено з посади 20 грудня 2022 року з припиненням державної служби.

29 січня 2022 року позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, відповідно до якої просив здійснити перехід на пенсію за іншим законом - у зв'язку зі звільненням перевести на пенсію за Законом України «Про державну службу».

До заяви позивачем додано, зокрема, довідки № 16291/37/3п/09.3/12.3, видану Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) 28.12.2022 року, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) ОСОБА_1 станом на грудень 2022 року; № 16291/37/3п/09.3/12.3, видану Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) 28.12.2022 року, про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби ОСОБА_1 для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ, відповідно до даних якої зазначено середні розміри надбавок, премій та інших виплат за листопад 2022 року, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 914260891016 від 04.01.2023 року ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з 21.12.2022 року.

Відповідно до розрахунку пенсії ОСОБА_1 , наданого відповідачем 1 розрахунок заробітку для обчислення проведено за період з 01.12.2018 року по 31.12.2018 року.

На звернення позивача із заявою про обчислення розміру та виплату пенсії із урахуванням довідок № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області надано відповідь листом від 14.02.2023 року № 2008-867/Ц-02/8-0500/23, відповідно до якої згідно з даними електронного журналу звернень 22.01.2019 позивачем надано заяву № 652 до управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про переведення на інший вид пенсії. Згідно із даними електронної справи з 22.01.2019 позивача переведено з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058, на пенсію за віком як державному службовцю згідно із пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889.

Для перерахунку пенсії позивачем надано довідки, видані Головним територіальним управлінням юстиції у Донецькій області: про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) вих. №4820-10 від 11.01.2019; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) вих. №4819-10 від 11.01.2019; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади держаної служби вих. №4820-10 від 11.01.2019.

Страховий стаж обчислений у відповідності до статті 24 Закону №1058 та врахований по 31.12.2018 склав 41 рік 09 місяців 21 день, в тому числі стаж державної служби - 29 років 22 дні. Загальна сума заробітної плати для розрахунку пенсії станом на грудень 2018 року склала 18593.80 грн. Розмір пенсії до виплати з 22.01.2019 склав 11156.28грн (18593.80 грн. х 60%). За документами пенсійної справи позивач продовжував працювати на посадах державної служби, тому з 22.01.2019 пенсія виплачувалась у розмірі обчисленому відповідно до Закону №1058.

Статтею 37-1 Закону №3723 було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за Законом №3723 відповідно здійснювався перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок здійснювався, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Порядок проведення перерахунку пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям було визначено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - Постанова № 865). Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови № 865, а саме вилучено пункт 4 постанови №865 щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. У зв'язку із набранням з 01.05.2016 чинності Закону № 889 згідно з пунктом 2 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889 втратив чинність Закон №3723, окрім статті 37, що застосовується до призначення пенсій державним службовцям. Законом №889 не передбачено можливість здійснення перерахунків уже призначених пенсій державним службовцям.

Враховуючи означене, на підставі заяви №6718 від 29.12.2022, яку позивач надав до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, позивачу проведено з 21.12.2022 року, у зв'язку із звільненням, поновлення виплати пенсії як державному службовцю, призначеної відповідно до пункту 10 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889 за матеріалами пенсійної справи.

Законом України «Про державну службу» № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII), який набув чинності з 01.05.2016 року передбачено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі- Закон № 3723-ХІІ).

За ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія за віком у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Після 01.05.2016 року (дата набрання чинності Законом № 889-VIII) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений п. 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII, та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Згідно п. 10 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців,- визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За п. 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Прикінцевими та перехідними положення Закону № 889-VIII визначено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, право на пенсію виникає у осіб, зазначених в п. 10 та 12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII, які мають необхідний стаж державної служби, страховий стаж та відповідний вік і в жодному із зазначених вище Законів не зазначається, що таке право особа одержує при умові, що їм раніше пенсія за Законом України «Про державну службу» не призначалась.

Після переведення з 22.01.2019 року позивача на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач до 20.12.2022 року продовжував працювати на посаді державної служби, що підтверджується записами у трудовій книжці.

Згідно до п. 3-1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622, державні службовці, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу» займали посади державної служби та які пенсію, призначену відповідно до Закону, не отримували з дати призначення до дня набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII «Про державну службу», мають право на обчислення пенсії на умовах цього Порядку після звільнення з посади державної служби.

Позивачу пенсія державного службовця призначена у 2019 році, коли вже діяв Закон № 889-VIII, однак норми цього Закону (п.10 «Прикінцевих та перехідних положень») надають також право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ.

Цей вид пенсії державного службовця призначено позивачу у 2019 році, однак фактично не виплачувався, оскільки після призначення пенсії державного службовця у 2019 році, позивач продовжував працювати на посаді державної служби.

За п. 4 Порядку № 622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно ч. 1 статті 1 Закону України від 24.03.1993 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

За ст. 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

За ч. 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

За ст. 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV.

Таким чином, позивач має право на обчислення пенсії державного службовця з врахуванням заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності ГУПФУ в Дніпропетровській області щодо нездійснення нарахування та виплати позивачу пенсії державного службовця відповідно до п.10 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну службу» №889-VІІ, з врахуванням довідок, виданих Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби»; зобов'язання ГУПФУ в Донецькій області здійснити з 21.12.2022 року перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до п.10 «Прикінцевих положень» Закону України «Про державну службу» №889-VІІ з врахуванням довідок, виданих Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції (м. Харків) № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та № 16291/37/3п/09.3/12.3 від 28.12.2022 року «Про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби», з урахуванням виплачених сум.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 12 червня 2023 року у справі № 200/707/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 30 листопада 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати прийняття та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.В. Гайдар

А.А. Блохін