Рішення від 30.11.2023 по справі 300/6812/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" листопада 2023 р. справа № 300/6812/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ), 03.10.2023 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №300/36/22 відповідачем прийнято рішення від 15.09.2023, яким призначено позивачу пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з урахуванням до стажу державної служби період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1973 та період роботи на посаді секретаря Попельницької сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015 та повідомлено позивача про виконання судового рішення в добровільному порядку, внаслідок чого розмір пенсії став меншим. Позивач вважає, що проведений перерахунок пенсії здійснений з порушенням Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою КМУ від 14.09.2016 №622 без врахування довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №01-03/23/1113 від 21.09.2021 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-03/23/1117 від 21.09.2021. Враховуючи наведене, просить визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування під час переведення позивача на пенсію державного службовця довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Виконавчим комітетом Снятинської міської ради №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021 та зобов'язати відповідача перевести з 21.09.2021 позивача на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Виконавчим комітетом Снятинської міської ради №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.27-28).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.10.2023. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечила з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.33-38). Просила суд в задоволенні позову відмовити, вказавши на те, що у довідках №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021, видані виконавчим комітетом Снятинської міської ради вказана заробітна плата особи місцевого самоврядування, то вони не можуть бути враховані при обчисленні пенсії державного службовця. Також зазначила, що позивач переведений на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу". Просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №300/36/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 21.09.2021 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII згідно заяви від 21.09.2021 (а.с.21-24).

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 червня 2023 року у справі № 300/36/22 повернуто скаржнику.

Відповідач листом про виконання судового рішення у добровільному порядку від 15.09.2023 повідомило, що на виконання судового рішення позивача проведено переведення на пенсію за віком з 21.09.2021 відповідно до Закону України “Про державну службу” з урахуванням до стажу державної служби період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015. В результаті проведеного перерахунку утворилась переплата пенсії за період з 21.09.2021 - 30.09.2023 в сумі 22954,59 грн. оскільки, після виконання рішення суду щомісячний розмір пенсії зменшився і складає з 21.09.2021 1854,00 грн, з 01.12.2021-1934 грн, з 01.07.2022-2027,00 грн, з 01.12.2022 -2093,00 грн (а.с.19).

Не погоджуючись з діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні вказаного спору суд виходив з такого нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №300/36/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести з 21.09.2021 ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII згідно заяви від 21.09.2021 (а.с.21-24).

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2023 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01 червня 2023 року у справі № 300/36/22 повернуто скаржнику.

У відповідності до частини 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Щодо визнання протиправними дій відповідача, оформлені листом від 15.09.2023 про відмову позивача у переведенні його на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати за №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021, видані виконавчим комітетом Снятинської міської ради та зобов'язати відповідача перевести позивача з 21.09.2021 на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати за №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021, видані виконавчим комітетом Снятинської міської ради, суд зазначає таке.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 2 Закону України Про державну службу: рівнозначна посада - посада державної служби, що належить до однієї групи оплати праці з урахуванням юрисдикції державного органу.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 15 Питання оплати праці працівників державних органів затверджено вичерпний перелік посад державної служби, що прирівнюються до відповідних груп оплати праці.

Постановою правління Пенсійного фонду України №1-3 від 17.01.2017 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України №889-VII від 10 грудня 2015 року Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону України №3723-XII від 16 грудня 1993 року Про державну службу, зокрема:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Частиною 1 статті 1 Закону України Про оплату праці від 24.03.1993 встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з ч. 1 ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення від 05.11.1991 до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, має враховуватися при обчисленні розміру пенсії, оскільки як перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме, за наведених обставин - стаття 41 Закону Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування.

Як встановлено матеріалами справи, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №300/36/22, відповідно до змісту трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 174.02.1984, слідує, що позивача у спірний період: 11.04.2002 обрано секретарем Попельниківської сільської ради, прийняв присягу посадової особи місцевого самоврядування, згідно рішення сесії сільської ради №2 від 11.04.2002; 27.06.2005 - присвоєно 10 ранг 5 категорії, відповідно до розпорядження сільського голови №14 від 27.06.2005; 11.04.2006 обрано секретарем Попельниківської сільської ради, згідно рішення сесії сільської ради №2 від 11.04.2006; 01.07.2007 - присвоєно 9 ранг 5 категорії, відповідно до розпорядження сільського голови №37 від 27.06.2007; 14.11.2010 обрано секретарем Попельниківської сільської ради, згідно рішення сесії сільської ради №2 від 14.11.2010; 18.06.2015 достроково припинено повноваження секретаря сільської ради, згідно пункту 5 статті 50 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, статті 38 КЗпП України, у зв'язку із виходом на пенсію, відповідно до рішення сесії сільської ради від 11.06.2015 №298-33/2015.

Отже, він має право на обчислення пенсії державного службовця у порядку ст. 37 Закону України Про державну службу із врахуванням усіх складових її заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

А тому, для проведення розрахунку та підтвердження розміру заробітної плати, в порядку п. 5 Порядку № 662 та постанови Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 р. № 1-3 ним надано довідки №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021, які протиправно невраховані відповідачем.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Зважаючи на вищевказане, дії відповідача щодо неврахування довідок про складові заробітної плати для обчислення і виплати позивачу пенсії державного службовця після його звільнення з посади державної служби є неправомірними, що й призвело до прийняття незаконного та необґрунтованого оскаржуваного рішення про відмову позивачу у переході на інший вид пенсії згідно із Законом України "Про державну службу", у зв'язку із недоцільністю, оскільки елементарні математичні операції на підставі відображеної у довідках інформації свідчать про вищий рівень пенсійної виплати згідно зі ст. 37 Закону України "Про державну службу", на яку має право позивач, у порівнянні із отримуваною ним на сьогодні пенсією за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав суду доказів неможливості перерахувати пенсію на підставі поданих позивачем документів.

Таким чином, необґрунтованими та безпідставними є висновки відповідача про те, що для перерахування пенсії як державному службовцю позивачу немає достатніх правових підстав, оскільки пенсія за віком є вищою, при цьому не наведено належних обґрунтувань неврахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021.

У позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування під час переведення позивача на пенсію державного службовця довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Виконавчим комітетом Снятинської міської ради №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021 та зобов'язати відповідача перевести з 21.09.2021 позивача на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданих Виконавчим комітетом Снятинської міської ради №01-03//9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021.

Однак, суд звертає увагу на те ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом про виконання судового рішення у добровільному порядку від 15.09.2023 повідомило, що на виконання судового рішення позивача проведено переведення на пенсію за віком з 21.09.2021 відповідно до Закону України “Про державну службу” з урахуванням до стажу державної служби період проходження військової служби з 09.05.1973 по 04.05.1979 та період роботи на посаді секретаря Попельниківської сільської ради з 11.04.2002 по 18.06.2015.

Таким чином, позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, як отримувач пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Таким чином, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, слід визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 21.09.2021 згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області №01-03/9/23/1113 та №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про державну службу" з 21.09.2021, з врахуванням довідки виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №01-03/9/23/1113 від 21.09.2021 та довідки виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-03/9/23/1114 від 21.09.2021 та провести виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум. В іншій частині заявлених позовних вимог слід відмовити.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Наявною в матеріалах справи квитанцією до платіжної інструкції від 03.10.2023 №5102-03-005/С підтверджується сплата позивачем судового збору за звернення до суду із даним позовом у розмірі 1703,60 грн.

Доказів понесення сторонами будь-яких інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, відтак підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача частина сплаченого ним суми судового збору у розмірі 536,80 грн, що пропорційно до задоволеної частини позовних вимог.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити частково.

Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком з 21.09.2021 згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, видані виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області №01-03/23/1113 та №01-03/23/1114 від 21.09.2021.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) відповідно до Закону України "Про державну службу" з 21.09.2021, з врахуванням довідки виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №01-03/9/23/1113 від 21.09.2021 та довідки виданої виконавчим комітетом Снятинської міської ради Коломийського району Івано-Франківської області про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №01-03/9/23/114 від 21.09.2021 та провести виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 20551088, вул. С. Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) частину судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.