ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" листопада 2023 р. справа № 300/3881/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боброва Ю.О.,
за участі:
секретаря судового засідання - Щерб'як Д.І.,
позивачки - ОСОБА_1 ,
представниці позивачки - Сліпенчук Н.А.,
представниці відповідача - Гондурак Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на роботі, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
26.06.2023 ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - відповідач, Головне управління) про:
- визнання протиправним та скасування наказу №13 від 07.06.2023 начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про застосування до ОСОБА_1 , державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, дисциплінарного стягнення у виді догани (частина 3 статті 66 Закону України “Про державну службу”);
- визнання протиправним та скасування наказу №14 від 07.06.2023 начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про застосування до ОСОБА_1 , державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, дисциплінарного стягнення у виді звільнення (частина 5 статті 66 Закону України “Про державну службу”);
- визнання протиправним та скасування наказу №81-к від 08.06.2023 начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про звільнення ОСОБА_1 з посади державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг;
- поновлення ОСОБА_1 на посаді державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області;
- зобов'язання Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області виплатити на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 20 червня 2023 року по день ухвалення рішення у справі;
- стягнути Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області судові витрати на користь ОСОБА_1 .
Позовні вимоги мотивовані наступними обставинами та нормами права. 07.06.2023 начальником Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області видано наказ № 13 про застосування до ОСОБА_1 , державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, дисциплінарного стягнення у виді догани (частина 3 статті 66 Закону України “Про державну службу”).
07.06.2023 начальником Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області видано наказ № 14 про застосування до позивачки за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, дисциплінарного стягнення у виді звільнення (частина 5 статті 66 Закону України “Про державну службу”).
Підставами для прийняття вказаних рішень слугували дисциплінарні провадження, які були порушені відносно ОСОБА_1 за результатами розгляду доповідних записок від 19.05.2023 №117/3-23-0.14 та від 22.05.2023 №119/3-23-0.14 головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління. Так, згідно вказаних доповідних записок та порушених за результатами їх розгляду дисциплінарних проваджень ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг прийняла для розгляду документи від адвоката ОСОБА_2 , який діяв в інтересах громадян ОСОБА_3 і ОСОБА_4 та подав на вирішення повідомлення про виправлення помилки в Державному земельному кадастрі щодо права власності на земельні ділянки. Враховуючи те, що адвокат ОСОБА_2 є чоловіком ОСОБА_1 , відповідачем зроблено висновки про невжиття позивачкою заходів, передбачених статтею 28 Закону України “Про запобігання корупції” щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та вчинення неправомірних дій в умовах реального конфлікту інтересів. З метою реалізації наказу від 07.06.2023 наказом від 08.06.2023 №81-к (зі змінами) її з 19.06.2023 звільнили з посади державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг.
Вважає такі висновки і накази про дисциплінарну відповідальність та звільнення з посади державної служби неправомірними, оскільки вона як державний реєстратор не мала повноважень не прийняти документи від ОСОБА_2 . При цьому, жодних дискреційних повноважень щодо прийняття рішень позивачка не мала, тому рішення за повідомленнями не приймала, а виконала виключно технічну роботу з реєстрації поданих документів, після чого вони за екстериторіальним принципом були направлені в інші обласні управління Держгеокадатру для вирішення їх по суті. У подальшому, на підставі створених ОСОБА_1 повідомлень про виправлення технічної помилки в Державному земельному кадастрі, були прийняті рішення відповідно до вимог статті 37 Закону України “Про державний земельний кадастр” та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051, які на сьогодні є чинними.
Тому, корупційних чи пов'язаних з корупцією правопорушень ОСОБА_1 не вчиняла, підстави для її відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу” - відсутні. Вважає, що оскаржувані накази прийняті всупереч вимог Закону України “Про державну службу”. Просить позовні вимоги задовольнити, скасувати протиправні накази про притягнення її до дисциплінарної відповідальності та звільнення з посади державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, а також, поновити на вказаній посаді та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.07.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 123-124 т.1).
14.07.2023 на адресу суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, у якому він вважає, що накази від 07.06.2023 №13 та №14 прийняті правомірно з огляду на наступні фактичні обставини та норми права (а.с. 142-155 т.1).
Так, до Головного управління надійшли повідомлення адвоката ОСОБА_2 : від 06.05.2023 про виправлення помилки в Державному земельному кадастрі в частині відомостей про власника земельної ділянки з кадастровим номером - 2610100000:08:011:0210 та від 13.05.2023 про виправлення помилки в частині власника земельної ділянки з кадастровим номером - 2610100000:08:008:0198. Вказані повідомлення вирішувала державний реєстратор відділу №1 управління надання адміністративних послуг ОСОБА_1 . У зв'язку з тим, що адвокат ОСОБА_2 є чоловіком позивачки, головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління у доповідних записках від 19.05.2023 №117/3-23-0.14 та від 22.05.2023 119/3-23-0.14 зроблено висновки про невжиття ОСОБА_1 заходів, передбачених статтею 28 Закону України “Про запобігання корупції” щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та вчинення неправомірних дій в умовах реального конфлікту інтересів. На підставі вказаних доповідних записок стосовно позивачки були порушені дисциплінарні провадження відповідно до наказів від 19.05.2023 за №9 (Дисциплінарна справа №1) та від 22.05.2023 за №11 (Дисциплінарна справа №2).
Так, у ході розгляду Дисциплінарної справи №1 встановлено, що повідомлення адвоката ОСОБА_2 від 06.05.2023 з долученими до нього документами було зареєстровано в системі електронного документообігу “ДОК ПРОФ” 08.05.2023 за №1256/0/1-23 та 09.05.2023 направлено на розгляд заступнику начальника відділу №1 Управління надання адміністративних послуг. Однак, не зважаючи на те, що із загальної кількості аркушів повідомлення - 13, було прикріплено лише один, 08.05.2023 ще до отримання вказівки про його розгляд, ОСОБА_1 в системі Державного земельного кадастру було сформоване повідомлення №ЗВ-2600124992023 про виправлення технічної помилки в Державному земельному кадастрі в частині відомостей про власника земельної ділянки з кадастровим номером - 2610100000:08:011:0210. До вказаного повідомлення вона долучила необхідний пакет документів, який отримала з архіву/місцевого фонду документації із землеустрою Головного управління, до якого мала доступ у зв'язку з виконанням посадових обов'язків. Вказане повідомлення адвоката ОСОБА_2 не підлягало виконанню, оскільки воно не відповідало вимогам пункту 139 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051. Таким чином, державний кадастровий реєстратор ОСОБА_1 , маючи приватний інтерес, на прохання свого чоловіка, діючи в умовах конфлікту інтересів, без належних на те підстав вчинила дії щодо формування повідомлення №ЗВ-2600124992023 про виправлення помилки в Державному земельному кадастрі, на основі якого державним реєстратором Зозулею Н.В. до Державного земельного кадастру внесені виправлені відомості в частині власника земельної ділянки з вказаним вище кадастровим номером.
У ході розгляду Дисциплінарної справи №2 встановлено, що повідомлення адвоката Ногіна В.В. від 13.05.2023 про виправлення помилки в Державному земельному кадастрі в частині власника земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:008:0198 із сканованими додатками було зареєстровано в системі електронного документообігу “ДОК ПРОФ” Головного управління 15.05.2023 за №1314/0/1-23.
17.05.2023 ОСОБА_1 на підставі вказаного повідомлення, без вказівки заступника начальника відділу №1 управління надання адміністративних послуг сформувала в системі Державного земельного кадастру повідомлення про виправлення технічної помилки за №ЗВ-2600133462023 в частині відомостей про власника земельної ділянки з вказаним кадастровим номером. При цьому, до зазначеного повідомлення вона долучила зібраний нею ж пакет документів, котрі відрізняються від пакету документів, поданого адвокатом ОСОБА_2 . Тому, вказане повідомлення адвоката ОСОБА_2 не підлягало виконанню, оскільки воно не відповідало вимогам пункту 139 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051. Отже, позивачкою, без належного розпорядження керівника було розглянуто повідомлення №1314/0/1-23, яке подав на розгляд її чоловік та вчинено на підставі нього дію - сформовано в системі Державного земельного кадастру повідомлення про виправлення технічної помилки за №ЗВ-2600133462023. У подальшому, держаним реєстратором Руденко Л.М. до Державного земельного кадастру внесені виправлені відомості про власника земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:008:0198 та сформовано витяг №НВ-7100348362023 з Державного земельного кадастру про цю земельну ділянку.
Вважає, що у ході розгляду дисциплінарних проваджень Головним управлінням правовмірно зроблені висновки про те, що ОСОБА_1 не вжиті заходи, передбачені статтею 28 Закону України “Про запобігання корупції” щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів та вчинені неправомірні дії в умовах реального конфлікту інтересів. Тому, накази від 07.06.2023 за №13 та №14, відповідно до яких ОСОБА_1 притягнута до дисциплінарної відповідальності у вигляду догани та звільнення з посади, відповідно, видані начальником Головного управління відповідно до вимог законодавства, оскільки, в її діях міститься склад дисциплінарного правопорушення, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”. Також, своїми діями вона порушила вимоги пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про запобігання корупції”. З вказаних підстав просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.
При цьому, у відзиві відповідач не вказав обставин та норм права, що обґрунтовують правомірності видання Головним управлінням наказу від 08.06.2023 №81-к (зі змінами) про звільнення позивачки з 19.06.2023 з посади державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг.
18.07.2023 від представниці позивачки до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивачка вважає його безпідставним та таким, що суперечить нормам законодавства. Вказала, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад будь-якого дисциплінарного правопорушення. Вона жодних рішень не приймала, а виконала технічну роботу з реєстрації повідомлень про виправлення технічної помилки в Державному земельному кадастрі стосовно власників земельних ділянок. В її діях відсутні порушення вимог статті 28 Закону України “Про запобігання корупції”, так як ні потенційного, ні реального конфлікту інтересів не було, оскільки вона не мала дискреційних повноважень приймати будь-які рішення. Такі рішення прийняті іншими державними кадастровими реєстраторами та на сьогодні є чинними. Згідно з доповідними записками №117/3-23-0.14 та №119/3-23-0.14 головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління саме її безпосередній начальник - заступниця начальника відділу №1 направила для опрацювання ОСОБА_1 повідомлення про виявлення технічної помилки №1256/0/1-23 та №1314/0/1-23. Просила позов задовольнити у повному обсязі (а.с. 175-187 т.2).
У запереченнях на відповідь на відзив, які надійшли від відповідача на адресу суду 26.07.2023, Головне управління позовні вимоги не визнало. Вважає, що дисциплінарні провадження стосовно ОСОБА_1 проведені згідно встановленої законодавством процедури. Накази про застосування до позивачки дисциплінарних стягнень відповідають вимогам щодо форми та змісту, встановленим Законом України “Про державну службу”, прийняті неупереджено, справедливо. При вирішенні повідомлень про виявлення технічної помилки №1256/0/1-23 та №1314/0/1-23 вона допустила порушення пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про запобігання корупції”. З вказаних підстав просить відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі. Разом з тим, відповідачем не наведено жодних аргументів щодо підстав та обґрунтування правомірності прийняття наказу від 08.06.2023 №81-к (зі змінами) про звільнення позивачки з 19.06.2023 з посади державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг (а.с. 212-221 т.2).
Аналогічні обставини та їх обґрунтування нормами права викладені у додаткових поясненнях по суті справи, які надійшли на адресу суду від відповідача 25.09.2023. Вважає, що накази про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності від 07.06.2023 за №№13 та 14 видані правомірно, тому в задоволенні позову слід відмовити повністю (а.с. 36-40 т.3).
Відповідно до ухвали суду від 25.10.2023 у зв'язку з тим, що заява про відвід головуючого у справі судді Боброва Ю.О. визнана судом безпідставною та необґрунтованою, такою, що не підлягає задоволенню, дану адміністративну справу передано для вирішення судді, який не входить до складу суду, що розглядає справу і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 88-91 т.3).
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 відмовлено в задоволенні заяви про відвід головуючого судді у цій справі (а.с. 95-96 т.3).
В судовому засіданні позивачка та її представниця підтримали позовні вимоги з підстав, вказаних у позовній заяві, відповіді на відзив та просили позов задовольнити повністю.
Представниця відповідача просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позов, запереченнях на відповідь на відзив та письмових поясненнях.
Розглянувши матеріали адміністративної справи відповідно до вимог статті 262 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження, у відкритому судовому засіданні за участі представників сторін, заслухавши їх усні пояснення, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд установив наступне.
Відповідно до наказу №13 від 07.06.2023 начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 , державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, застосовано дисциплінарне стягнення у виді догани (частина 3 статті 66 Закону України “Про державну службу”) (а.с. 116-117, 283 т.1, 206, 223 т.2, )
Того ж дня, наказом №14 від 07.06.2023 начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 , державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, застосоване дисциплінарне стягнення у виді звільнення (частина 5 статті 66 Закону України “Про державну службу”) (а.с. 37-38 т.1, 120, 207, 222 т.2).
Накази про притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності зареєстровані в Журналі Реєстрації наказів дисциплінарних стягнень Головного управління (а.с.161-165 т.2).
З метою реалізації наказу про притягнення позивачки до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення з посади державної служби, наказом №81-к від 08.06.2023 начальника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області ОСОБА_1 звільнено з посади державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг, пункт четвертий частини першої статті 87 Закону України “Про державну службу” (а.с. 39-40 т.1, 123-124, 208-209 т.2).
Наказом №87-к від 19.06.2023 “Про внесення змін до наказу №81-к від 08.06.2023 “Про звільнення ОСОБА_5 ” внесені зміни в частині дати її звільнення - з 19 червня 2023 року (а.с. 41-42 т.1).
Підставою для видання наказу №13 від 07.06.2023 про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді догани слугувало дисциплінарне провадження, проведене за результатами розгляду доповідної записки від 19.05.2023 №117/3-23-0.14 головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління про вчинення дій в умовах конфлікту інтересів (а.с. 22-23, 158-159 т.1).
Дисциплінарне провадження призначене наказом начальника Головного управління від 19.05.2023 за №9 (а.с. 31-32, 177-179 т.1).
У ході дисциплінарного провадження, відповідно до матеріалів дисциплінарної справи щодо державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг ОСОБА_1 , встановлені наступні обставини.
Так, повідомлення адвоката ОСОБА_2 від 06.05.2023 з долученими до нього документами було зареєстровано в системі електронного документообігу “ДОК ПРОФ” 08.05.2023 за №1256/0/1-23 та 09.05.2023 направлено на розгляд заступнику начальника відділу №1 управління надання адміністративних послуг. Однак, не зважаючи на те, що із загальної кількості аркушів повідомлення - 13 було прикріплено лише один, 08.05.2023 ще до отримання вказівки про його розгляд, ОСОБА_1 в системі Державного земельного кадастру було сформоване повідомлення №ЗВ-2600124992023 про виправлення технічної помилки в Державному земельному кадастрі в частині відомостей про власника земельної ділянки з кадастровим номером - 2610100000:08:011:0210. До вказаного повідомлення вона долучила необхідний пакет документів, який отримала з архіву/місцевого фонду документації із землеустрою Головного управління, до якого мала доступ у зв'язку з виконанням посадових обов'язків. Вказане повідомлення адвоката ОСОБА_2 не підлягало виконанню, оскільки воно не відповідало вимогам пункту 139 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051. Таким чином, державний кадастровий реєстратор ОСОБА_1 , маючи приватний інтерес, на прохання свого чоловіка, діючи в умовах конфлікту інтересів, без належних на те підстав вчинила дії щодо формування повідомлення №ЗВ-2600124992023 про виправлення помилки в Державному земельному кадастрі. У подальшому, державним реєстратором Зозулею Наталією Василівною до Державного земельного кадастру внесені виправлені відомості в частині власника земельної ділянки з вказаним вище кадастровим номером та право власності на цю земельну ділянку було зареєстроване за громадянином ОСОБА_3 , який успадкував це право згідно Свідоцтва про спадщину за законом від 10.10.2012, зареєстрованого в реєстрі приватним нотаріусом за №1542. У результаті цих дій сформований витяг №НВ-1400090902023 з Державного земельного кадастру. У поданні дисциплінарна комісія за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу” запропонувала застосувати до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення - догану (а.с. 156-287 т.1).
Підставою для видання наказу №14 від 07.06.2023 про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді звільнення з посади державної служби слугувало дисциплінарне провадження, проведене за результатами розгляду доповідної записки від 22.05.2023 №119/3-23-0.14 головного спеціаліста з питань запобігання та виявлення корупції Головного управління. (а.с. 25-26 т.1, 3-4 т.2).
Вказане дисциплінарне провадження призначене наказом начальника Головного управління від 22.05.2023 за №11 (а.с. 34-35 т.1, 31-33 т.2).
У ході дисциплінарного провадження, відповідно до матеріалів дисциплінарної справи щодо державного реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг ОСОБА_1 , встановлені наступні обставини.
Повідомлення адвоката Ногіна В.В. від 13.05.2023 про виправлення помилки в Державному земельному кадастрі в частині власника земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:008:0198 зі сканованими додатками було зареєстровано в системі електронного документообігу “ДОК ПРОФ” Головного управління 15.05.2023 за №1314/0/1-23.
17.05.2023 ОСОБА_1 на підставі цього повідомлення, без вказівки заступника начальника відділу №1 управління надання адміністративних послуг сформувала в системі Державного земельного кадастру повідомлення про виправлення технічної помилки за №ЗВ-2600133462023 в частині відомостей про власника земельної ділянки з вказаним кадастровим номером. При цьому, до повідомлення вона долучила зібраний нею ж пакет документів, котрі відрізняються від пакету документів, поданого адвокатом ОСОБА_2 . Тому, повідомлення адвоката ОСОБА_2 не підлягало виконанню, оскільки воно не відповідало вимогам пункту 139 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051. Отже, позивачкою, без належного розпорядження керівника було розглянуто повідомлення №1314/0/1-23, яке подав на розгляд її чоловік та вчинено на підставі нього дію - сформовано в системі Державного земельного кадастру повідомлення про виправлення технічної помилки за №ЗВ-2600133462023. У подальшому, держаним реєстратором Руденко Лесею Миколаївною до Державного земельного кадастру внесені виправлені відомості про власника земельної ділянки з кадастровим номером 2610100000:08:008:0198 - ОСОБА_4 та сформовано витяг №НВ-7100348362023 з Державного земельного кадастру про цю земельну ділянку. У поданні дисциплінарна комісія за допущення дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу” запропонувала застосувати до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення - звільнення (а.с. 1-129 т.2).
Разом з тим, у судовому засіданні встановлено, що оцінка фактичних обставин справи дисциплінарною комісією Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та відповідачем щодо вчинення ОСОБА_1 корупційного правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про запобігання корупції”, а також вчинення нею дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу” не відповідають нормам матеріального права, з огляду на наступне.
Закон України “Про державний земельний кадастр” від 07.07.2011 №3613-VI (далі - Закон №3613-VI) установлює правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.
Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 1 вказаного Закону державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Згідно статті 3 Закону №3613-VI державний земельний кадастр базується на таких основних принципах: обов'язковості внесення до Державного земельного кадастру відомостей про всі його об'єкти; єдності методології ведення Державного земельного кадастру; об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Державному земельному кадастрі; внесення відомостей до Державного земельного кадастру виключно на підставі та відповідно до цього Закону; відкритості та доступності відомостей Державного земельного кадастру, законності їх одержання, поширення і зберігання; безперервності внесення до Державного земельного кадастру відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру, що змінюються; документування всіх відомостей Державного земельного кадастру.
Частиною 1 статі 9 Закону №3613-VI встановлено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державний кадастровий реєстратор є державним службовцем (частина 2 статті 9).
Згідно частини 3 статі 9 державним кадастровим реєстратором може бути громадянин України, який має вищу землевпорядну або юридичну освіту та стаж землевпорядної або юридичної роботи не менш як два роки.
Частиною 4 статті 9 встановлено, що державний кадастровий реєстратор: здійснює реєстрацію заяв про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, надання таких відомостей; перевіряє відповідність поданих документів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою та містобудівної документації; формує поземельні книги на земельні ділянки, вносить записи до них, забезпечує зберігання таких книг; здійснює внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надає відмову у їх внесенні; присвоює кадастрові номери земельним ділянкам; надає відомості з Державного земельного кадастру та відмову у їх наданні; здійснює виправлення помилок у Державному земельному кадастрі; передає органам державної реєстрації речових прав на нерухоме майно відомості про земельні ділянки.
Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, про відмову у здійсненні таких дій (частина 6 статті 9).
Згідно частини 7 вказаної статті втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
Відповідно до частини 18 статті 21 Закону №3613-VI заява про внесення відомостей до Державного земельного кадастру, змін до таких відомостей, документація із землеустрою, документація з оцінки земель та інші документи, які відповідно до цього Закону є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, подаються до органів, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру, в електронній формі засобами телекомунікаційного зв'язку. Визначення державного кадастрового реєстратора, уповноваженого на розгляд таких документів та внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання мотивованої відмови у їх внесенні, здійснюється в день подання заяви за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості.
Відтак, враховуючи вищенаведені норми, саме в день реєстрації повідомлення про виправлення технічної помилки в Державному земельному кадастрі, у тому числі помилки стосовно помилки стосовно власника земельної ділянки, державний реєстратор органу Дердземкадастру повинен сформувати повідомлення для визначення за принципом випадковості та екстериторіальності державного кадастрового реєстратора, уповноваженого на розгляд таких документів та внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання мотивованої відмови у їх внесенні.
Згідно частини 1 статті 22 Закону №3613-VI документи, які є підставою для внесення відомостей до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам: текст документів має бути написаний розбірливо; документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; документи мають відповідати законодавству.
Документація із землеустрою, технічна документація з оцінки земель в електронній формі засвідчуються кваліфікованим електронним підписом сертифікованого інженера-землевпорядника з використанням кваліфікованої електронної позначки часу.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації (частина 5 статті 24 Закону№3613-VI).
На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки (частина 8 статті 24 Закону№3613-VI).
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону№3613-VI у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб. Повідомлення про виявлення помилки може бути надіслано також в електронному вигляді з Державного аграрного реєстру через Єдиний портал адміністративних послуг, у тому числі через інтегровану з ним інформаційну систему центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року №1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок №1051), який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 3 Порядку №1051 державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Документи в паперовій формі, які створюються під час ведення Державного земельного кадастру, витяги з Державного земельного кадастру про об'єкт Державного земельного кадастру, довідки, що містять узагальнену інформацію про землі (території), викопіювання з картографічної основи Державного земельного кадастру, кадастрової карти (плану), кадастрові плани земельних ділянок та інші документи створюються шляхом роздрукування їх електронної (цифрової) форми за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Під час створення ідентичних за документарною інформацією та реквізитами документів в електронній та паперовій формі кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу.
До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України “Про державний земельний кадастр” та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених Законом України “Про Державний земельний кадастр”. Під втручанням у діяльність Державного кадастрового реєстратора розуміється прямо не передбачена законодавством дія будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань, яка стосується здійснення Державним кадастровим реєстратором повноважень, визначених Законом України “Про державний земельний кадастр”та цим Порядком (пункт 5 Порядку №1051).
Підпунктом 2 пункту 6 Порядку №1051 встановлено, що до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі), серед іншого, належать здійснення реєстрації: заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення технічної помилки фізичною або юридичною особою; заяв про виправлення технічних помилок, допущених під час ведення Державного земельного кадастру; заяв про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру; повідомлень про виявлення фізичною або юридичною особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії;
Відповідно до пункту 12 розподіл повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів здійснює Держгеокадастр. Визначення державного кадастрового реєстратора для здійснення повноважень, зазначених у підпунктах 1, 2-1, 3-6 цього пункту, здійснюється в день подання заяви за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості.
Згідно пункту 66 Порядку №1051 до Державного земельного кадастру державними кадастровими реєстраторами вносяться відомості (зміни до них), зазначені у пунктах 21-25 цього Порядку, про об'єкти Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 67 Порядку №1051 внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України “Про державний земельний кадастр” та цього Порядку.
Забороняється вимагати для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру надання документів та здійснення дій, прямо не передбачених Законом України “Про державний земельний кадастр”.
Документи, які є підставою для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, мають відповідати таким вимогам:
текст документів має бути написаний розбірливо;
документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
документи мають відповідати вимогам Закону України “Про державний земельний кадастр” та цього Порядку.
Згідно пункту 69 Порядку №1051 внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 розробника документації із землеустрою та оцінки земель від імені замовника, якщо інше не передбачено договором на виконання відповідних робіт, або власника (розпорядника, у визначених законом випадках - користувача) земельної ділянки у випадках, передбачених статтею 21 Закону України “Про Державний земельний кадастр” .
Заява разом з документацією із землеустрою або технічною документацією оцінки земель в електронній формі, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91-129, 135-137 цього Порядку, а у визначених законодавством випадках виключно заява надсилається в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, чи іншого альтернативного засобу електронної ідентифікації особи з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через веб-сторінку Держгеокадастру.
Внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється без подання заяви у випадках: отримання відомостей (змін до них) у порядку інформаційної взаємодії з кадастрами та інформаційними системами; отримання від органів державної влади та органів місцевого самоврядування рішень про затвердження документації із землеустрою та оцінки земель; зазначених у пункті 119 цього Порядку.
Пунктом 70 Порядку №1051 встановлено, що державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру та наявність електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, чи іншого альтернативного засобу електронної ідентифікації особи у зверненні; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру; 5) наявність накладеного на: документацію із землеустрою, технічну документацію з оцінки земель в електронній формі кваліфікованого електронного підпису; містобудівну документацію в електронній формі кваліфікованого електронного підпису відповідальних осіб, які її розробили.
У разі звернення щодо внесення відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особи, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), відсутності електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, чи іншого альтернативного засобу електронної ідентифікації особи у зверненні, подання заявником неповного пакета документів та/або непридатності електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру та/або відсутності на документації із землеустрою, технічній документації з оцінки земель в електронній формі кваліфікованого електронного підпису сертифікованого інженера-землевпорядника та/або відсутності на містобудівній документації в електронній формі кваліфікованого електронного підпису відповідальних осіб, які її розробили, Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви у день надходження технічними засобами електронних комунікацій зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови.
У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.
Заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру обліковуються шляхом їх реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати їх реєстрації та створенням їх електронних форм за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру (пункт 71 Порядку №1051).
Відповідно до пункту 116 Порядку №1051 внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється Державним кадастровим реєстратором, обраним за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості, шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги.
Згідно пункту 138 помилками у Державному земельному кадастрі є: 1) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру; 2) технічна помилка (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущена не з вини органу, що здійснює ведення Державного земельного кадастру (в тому числі технічна помилка у документах, на підставі яких внесені відомості до Державного земельного кадастру); 3) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель щодо визначення характеристик об'єктів Державного земельного кадастру в натурі (на місцевості) із порушенням (зміною) їх значень внутрішніх кутів та мір ліній між поворотними точками меж земельних ділянок та/або площі (в тому числі виявлена під час або після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про земельні ділянки та інші об'єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою); 4) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії; 5) технічна помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок перенесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельну ділянку, яка не була зареєстрована в державному реєстрі земель; 6) помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки; 7) помилка у застосуванні систем координат земельних ділянок (в тому числі помилка, що виникає під час перерахунку із однієї системи координат в іншу), які були сформовані до 1 січня 2013 р. та відомості про які були перенесені до Державного земельного кадастру, та помилка у відомостях щодо місця розташування земельних ділянок (зміщення, розворот, віддзеркалювання) з урахуванням суміжних землеволодінь та землекористувань.
Відомості про земельну ділянку та інші об'єкти Державного земельного кадастру у разі виправлення помилки щодо реєстрації земельної ділянки або виправлення помилкового перенесення відомостей про земельну ділянку з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру та у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки або виправлення помилки щодо інших об'єктів Державного земельного кадастру: набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора; відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи; зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Відповідно до пункту 139 Порядку №1051 у разі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описки, друкарської, граматичної, арифметичної чи іншої помилки) заінтересована особа письмово повідомляє про це за формою згідно з додатком 29 органові, що здійснює ведення Державного земельного кадастру.
У повідомленні викладається суть виявлених помилок. До повідомлення додаються документи, що містять зазначені у повідомленні технічні помилки, та документи, що підтверджують такі помилки і містять правильну редакцію відповідних відомостей.
Повідомлення разом із доданими до нього документами надсилається заінтересованою особою в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, чи іншого альтернативного засобу електронної ідентифікації особи з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через веб-сторінку Держгеокадастру.
Пунктом 140 цього Порядку встановлено, що повідомлення про виявлення помилки може бути надіслано також в електронній формі з Державного аграрного реєстру з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, у тому числі через веб-сторінку Держгеокадастру. Повідомлення про виявлення технічних помилок обліковуються шляхом їх реєстрації у Державному земельному кадастрі з присвоєнням їм реєстраційного номера, фіксацією дати їх реєстрації та створенням їх електронних форм за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру. Повідомлення про виявлення технічних помилок реєструються в день їх надходження в порядку черговості.
Згідно пункту 141 Порядку під час прийняття повідомлень про виявлення технічних помилок до Державного земельного кадастру вносяться такі дані: 1) реєстраційний номер повідомлення; 2) дата реєстрації повідомлення; 3) відомості про особу, яка звернулася з повідомленням, зазначені у підпункті 3 пункту 72 цього Порядку; 3-1) відомості про державного реєстратора прав на нерухоме майно - прізвище, власне ім'я, по батькові та найменування суб'єкта державної реєстрації прав або найменування нотаріальної контори, найменування нотаріального округу (в разі надсилання повідомлення в електронній формі відповідно до пункту 139-1 цього Порядку); 4) відомості про документ, в якому виявлено технічну помилку (витяг, довідку з Державного земельного кадастру, викопіювання з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру), а саме: назва, реєстраційний номер та дата видачі; 5) суть виявлених помилок; 6) відомості про Державного кадастрового реєстратора, який прийняв повідомлення.
Розгляд повідомлення про виявлення технічної помилки та виконання за результатами його розгляду дій, передбачених пунктами 143-150 цього Порядку, здійснюються Державним кадастровим реєстратором у день надходження такого повідомлення (пункт 142 Порядку №1051).
Згідно пункту 143 Порядку державний кадастровий реєстратор під час розгляду повідомлення про виявлення технічної помилки перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які є підставою для внесення таких відомостей.
Враховуючи наведені вище норми Закону №3613-VI та Порядку №1051 суд дійшов висновку про те, що під час реєстрації повідомлень про виправлення технічної помилки від 08.05.2023 за №1256/0/1-23 та від 15.05.2023 за №1314/0/1-23 та формування в системі Державного земельного кадастру повідомлень №ЗВ-2600124992023 та №ЗВ-2600133462023 про виправлення технічної помилки, держаний кадастровий реєстратор ОСОБА_1 діяла відповідно до норм законодавства, якими, окрім іншого, встановлені обмежені строки такої реєстрації - в день їх надходження.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача про те, що позивачка у порушення вимог статті 37 Закону №3613-VI та пункту 139 Порядку №1051 сформувала в системі Державного земельного кадастру повідомлення №ЗВ-2600124992023 та №ЗВ-2600133462023 про виправлення технічної помилки на підставі неповного комплекту документів, оскільки відповідно досліджених в судовому засіданні матеріалів дисциплінарних проваджень, адвокатом Ногіним В.В. було подано до Головного управління повідомлення з усіма необхідними додатками, встановленими нормативно-правовими актами. Несвоєчасна ж передача державному реєстратору для виконання його повноважень з відповідного підрозділу Головного управління усього комплекту документів, необхідних для формування в Державному земельному кадастрі повідомлення про виправлення технічної помилки, свідчить про неналежну організацію роботи окремих структурних підрозділів Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та відсутність належної взаємодії між ними і державним реєстратором.
Окрім вказаного, в судовому засіданні встановлено, що згідно наказу від 30.08.2022 начальника Головного управління, ОСОБА_1 була включена до Списку відповідальних осіб за надходження, облік, зберігання та надання користувачам інформації, що міститься у документації із землеустрою, яка включена та надходить до Державного фонду документації із землеустрою та оцінки земель (на регіональному, місцевому рівнях), тобто мала законний доступ до архіву/місцевого фонду документів із землеустрою Головного управління (а.с. 153-156, т.2).
Стосовно порушення ОСОБА_1 , на думку відповідача, вимог пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про запобігання корупції” та пункту 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”, суд зазначає наступне.
Закон України “Про запобігання корупції” від 14.10.2014 №1700-VII (далі - Закон №1700-VII) визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1700-VII потенційний конфлікт інтересів - це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях;
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону №1700-VII особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: 1) вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; 2) повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; 3) не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; 4) вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Визначальним у кваліфікації потенційного чи реального конфлікту інтересів є наявність у особи дискреційних повноважень та вплив на її об'єктивність та неупередженість особи при прийнятті нею рішень у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження.
Держаний кадастровий реєстратор ОСОБА_1 при формуванні в системі Державного земельного кадастру повідомлень №ЗВ-2600124992023 та №ЗВ-2600133462023 про виправлення технічної помилки, не приймала рішень щодо виправлення помилки чи відмови у цьому, а виконала виключно технічну роботу. Так, рішення за вказаними повідомленнями приймалися державними кадастровими реєстраторами, які визначалися за принципами випадковості та екстериторіальності - ОСОБА_6 та ОСОБА_7 . Саме ними приймалися рішення про виправлення технічних помилок у Державному земельному кадастрі стосовно власників земельних ділянок - ОСОБА_3 і ОСОБА_4 .
Вказані державні кадастрові реєстратори, які були визначені автоматично за принципом екстериторіальності та випадковості є реєстраторами з інших областей, що взагалі виключає можливість будь-якого впливу позивачки на прийняття ними рішень стосовно поданих документів. При цьому, рішення цих державних реєстраторів є чинними на сьогодні. Вказане підтверджується матеріалами дисциплінарних проваджень та не заперечувалось в судовому засіданні представницею відповідача.
Тому, державний кадастровий реєстратор не мала зобов'язань щодо виконання вимог частини 1 статті 28 Закону №1700-VII.
Більше того, суд зазначає, що за результатами розгляду повідомлень №10-9-0.14-2087/0/2-23 від 22.05.2023 та №10-9-0.14-2088/0/2-23, які надійшли з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, рішенням Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України (повідомлення від 07.07.2023 №2826/55/108/01-2023) у діях ОСОБА_1 не встановлено фактів порушення вимог статті 28 Закону України “Про запобігання корупції” (а.с. 70 т.3).
З аналогічних підстав, позивачка не могла допустити порушення вимог пункту 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу” - використовувати повноваження в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України “Про державну службу” від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №889-VIII) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
Відповідно до частини 1 статті 61 Закону №889-VIII службова дисципліна забезпечується шляхом: 1) дотримання у службовій діяльності вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері державної служби та виконання правил внутрішнього службового розпорядку; 2) формування керівником державної служби у підпорядкованих державних службовців високих професійних якостей, сумлінного ставлення до виконання своїх посадових обов'язків, поваги до прав і свобод людини і громадянина, їхньої честі та гідності, а також до держави, державних символів України; 3) поєднання керівниками усіх рівнів методів переконання, виховання і заохочення із заходами дисциплінарної відповідальності щодо підпорядкованих державних службовців; 4) поєднання повсякденної вимогливості керівників до підпорядкованих державних службовців з постійною турботою про них, виявленням поваги до їхньої честі та гідності, забезпеченням гуманізму та справедливості.
Обов'язки державного службовця щодо додержання службової дисципліни встановлені статтею 62 названого Закону. Згідно частини 1 статті 64 Закону №889-VIII за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом. За невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до пункту 9 частини 2 цієї ж статті дисциплінарним проступком державного службовця є використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб.
Частиною 1 статті 66 Закону №889-VIII встановлено, що до державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: 1) зауваження; 2) догана; 3) попередження про неповну службову відповідність; 4) звільнення з посади державної служби.
Звільнення з посади державної служби є винятковим видом дисциплінарного стягнення і може бути застосоване лише у разі вчинення дисциплінарних проступків, передбачених пунктами 1, 3, 7, 9-11, 13, 14 частини другої статті 65 цього Закону, а також вчинення систематично (повторно протягом року) дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 12 частини другої статті 65 цього Закону.
Повноваження дисциплінарної комісії та порядок здійснення дисциплінарного провадження регламентовані нормами статей 69 та 71 Закону №889-VIII.
Згідно частини 1 статті 74 вказаного Закону дисциплінарне стягнення має відповідати ступеню тяжкості вчиненого проступку та вини державного службовця. Під час визначення виду стягнення необхідно враховувати характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, результати оцінювання службової діяльності державного службовця, наявність заохочень, стягнень та його ставлення до служби.
Дисциплінарне стягнення може бути накладено тільки у разі встановлення факту вчинення дисциплінарного проступку та вини державного службовця. Вчинення державним службовцем діянь у стані крайньої потреби або необхідної оборони виключають можливість застосування дисциплінарного стягнення (частина 2 статті 74).
Таким чином, враховуючи зазначені вище встановлені судом фактичні обставини даної адміністративної справи, які підтверджені належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, а також вказані норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, судом установлено, що в діях ОСОБА_1 відсутні ознаки правопорушень, передбачених пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону України “Про запобігання корупції” та пунктом 9 частини 2 статті 65 Закону України “Про державну службу”. Факт вчинення нею дисциплінарних проступків та вини державного службовця не доведено відповідачем в судовому засіданні. Тому, накази Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області: від 07.06.2023 №13 “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_5 ” у вигляді догани; від 07.06.2023 №14 “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_5 ” у вигляді звільнення з посади державної служби; від 08.06.2023 №81-к “Про звільнення ОСОБА_5 ” з посади державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг - прийняті відповідачем протиправно, з порушенням вимог вказаних вище норм матеріального права, встановлених судом обставин та підлягають скасуванню.
З вказаних підстав, враховуючи те, що ОСОБА_1 була фактично звільнена з посади державної служби з 19.06.2023, її слід поновити саме з 19.06.2023 року на посаді державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, а не з 20.06.2023, як зазначено у позовній заяві.
Щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про оплату праці" порядок обчислення середньої заробітної плати працівника у випадках, передбачених законодавством, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення середньої заробітної плати затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок №100).
Відповідно до пункту 2 Порядку №100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.
Пунктом 8 Порядку №100 передбачено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Згідно довідки Головного управління від 10.07.2023 №9-0.51-2831/0/2-23 середньомісячна заробітна плата за квітень-травень 2023 року, обчислена відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 - складає 8810,00 грн., середньоденна заробітна плата - 409,77 грн. (а.с. 167 т.2).
Як встановлено судом, період вимушеного прогулу становить з 19.06.2023 по 22.11.2023, тобто 113 днів.
Таким чином, середній заробіток за час вимушеного прогулу за вказаний період становить 46304,01 грн. (113 днів х 409,77 грн. = 46304,01 грн.)
Тому, необхідно стягнути стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 19.06.2023 у розмірі 46304,01 грн., з утриманням податків та інших обов'язкових платежів при виплаті.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до норм статті 371 КАС України рішення суду в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з розрахунку за один місяць в розмірі 8810,00 грн. - необхідно звернути до негайного виконання.
Згідно частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (пункт 1 частини 3 статті 132).
Відповідно до статті 134 КАС України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (частина 1).
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката (частина 2).
Відповідно до частини 3 статті 134 КАС України для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Згідно частини 5 цієї статі розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 7 статті 134).
Враховуючи вказане, суд дійшов висновку, що витрати на надання професійної правничої допомоги в розмірі 30500,00 грн. є співмірними зі складністю цієї справи, її значенням для позивачки, наданими адвокатом обсягами послуг, пов'язаних із справою, затраченим ним часом на надання таких послуг, змістовністю поданих процесуальних документів та відповідають критерію реальності таких витрат, розумності їхнього розміру.
Враховуючи вказане, суд вважає, що на користь ОСОБА_1 слід стягнути 30500,00 гривень витрат на професійну правничу допомогу.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. У зв'язку з чим, на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути 4294,40 грн. сплаченого судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 07.06.2023 №13 “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_5 ” у вигляді догани.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 07.06.2023 №14 “Про застосування дисциплінарного стягнення до ОСОБА_5 ” у вигляді звільнення з посади державної служби.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 08.06.2023 №81-к “Про звільнення ОСОБА_5 ” з посади державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг.
Поновити ОСОБА_1 з 19.06.2023 року на посаді державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу у розмірі 46 304 (сорок шість тисяч триста чотири) гривні 01 копійка, з утриманням податків та інших обов'язкових платежів при виплаті.
Рішення в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді державного кадастрового реєстратора відділу №1 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу з розрахунку за один місяць в розмірі 8 810 (вісім тисяч вісімсот десять) гривень - допустити до негайного виконання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 4 294 (чотири тисячі двісті дев'яносто чотири) гривні 40 копійок сплаченого судового збору.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 30500 (тридцять тисяч п'ятсот) гривень витрат на професійну правничу допомогу.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;
відповідач: Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області , код ЄДРПОУ 39767437, вул. Сахарова, 34, м. Івано-Франківськ, 76014.
Суддя Бобров Ю.О.
Рішення в повному обсязі складене 27 листопада 2023 р.