ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 року Справа № 280/4083/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Богатинського Б.В. за участю секретаря судового засідання Горлова Є.В., позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Сівакової О.О., розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними дій та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Старшого державного виконавця Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Сівакової Олени Олександрівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії старшого державного виконавця Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Сівакової Олени Олександрівни, щодо відкриття виконавчого провадження № 70405415;
- скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 24.11.2022 ВП № 70405415 з виконання виконавчого листа у справі № 208/4948/21 від 15.09.2022.
Позовну заяву подано до суду представником позивача адвокатом Латиповою А.О., на підтвердження повноважень наданий ордер на надання правничої (правової) допомоги серії АР №1055203 від 20.07.2021.
Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1073,60 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вважає вказану постанову такою, що підлягає скасуванню з наступних підстав. Відповідно до положень пункту 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій. Згідно із паспортом адресою реєстрації боржника, ОСОБА_1 є м. Запоріжжя. В оскаржуваній постанові зазначено найменування виконавчого округу, в якому орган державної виконавчої служби здійснює діяльність м. Запоріжжя. На дату прийняття спірної постанови положеннями пункту 10-2 розділу XIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» встановлено законодавчу заборону на відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад Запорізької області та міста Запоріжжя, яке внесено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 № 75 (у редакції наказу від 24.06.2022 № 134), та на території якого зареєстровано місцезнаходження боржника. Державний виконавець не має права відкривати виконавчі провадження, якщо він (або відділ в якому він працює) перебувають на території територіальної громади, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій. Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) знаходиться за адресою: м.Запоріжжя, вул. Валерія Лобановського, буд. 10, що територіально відноситься до території Запорізької міської територіальної громади. В ході ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження позивачем з'ясовано, що стягувачем - ГУ ДПС у Запорізькій області пропущений строк пред'явлення виконавчого листа до виконання. Відповідно до матеріалів виконавчого провадження та інформації про виконавче провадження з Автоматизованої системи виконавчих проваджень, виконавчого листа у справі №280/4948/21 від 15.09.2022 передано до виконання 23.11.2022, постанова про відкриття виконавчого провадження №70405415 датована 24.11.2022, строк пред'явлення виконавчого листа до виконання сплинув 20.11.2022. Державний виконавець мав повернути виконавчий лист у справі №280/4948/21 від 15.09.2022 стягувачу без прийняття його до виконання. Натомість державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Сіваковою Оленою Олександрівною, всупереч вимогам норм Закону, відкрито виконавче провадження №70405415. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 20 листопада 2023 року відкрито спрощене провадження у справі та призначено судове засідання на 30 листопада 2023 року о 12:00 год.
На виконання ухвали суду відповідачем надані копії матеріалів виконавчого провадження ВП №70405415.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 24.11.2023 надав до суду відзив на позовну заяву, у якому вважає позовну заяву безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. 23.11.2022 на виконання до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у м.Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) на виконання надійшов виконавчий лист № 280/4948/21 виданий 15.09.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом про стягнення з ОСОБА_1 , на користь держави заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 79918,00 грн. Запорізьку міську територіальну громаду Запорізького району Запорізької області з 28.08.2022 включено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), що затверджено Мінреінтеграції від 25.04.2022 № 75 (із змінами на підставі наказ) від 26.08.2022 № 193), органам державної виконавчої служби, що розташовані на її території, заборонялося відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень. Згідно наказу Південно - Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) № 4298-К від 04.10.2022 про закріплення додаткових робочих місць у зв'язку з воєнним станом в Україні та включенням, зокрема, Запорізького району до переліку територіальних громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 (зі змінами) з метою здійснення посадових обов'язків у разі необхідності працівниками органів державної виконавчої служби Запорізької області з 04.10.2022 закріплено додаткові робочі місця працівникам територіальних відділів державної виконавчої служби Запорізької області за адресою: Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 4 (станом на 04.10.2022 Вільнянська міська територіальна громада не знаходилась в переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 17 листопада 2022 року № 273, яка набула чинності 25.11.2022), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.04.2022 за №453/37789 Вільнянська міська територіальна громада та Запорізька міська територіальна громада входить до переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 листопада 2022 року (пп.пп. 1, 2 п. 3 «Запорізький район» розділу III «Запорізька область» Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 листопада 2022 року, затвердженого зазначеним наказом). 24.11.2022 (дата відкриття виконавчого провадження) м. Вільнянськ не перебував в переліку територій, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій та відповідно фактично не існувала заборона щодо відкриття виконавчих проваджень. Виконавчий лист №280/4948/21 виданий 15.09.2022 Запорізьким окружним адміністративним судом про стягнення з ОСОБА_1 на користь держави заборгованості з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 79918,00 грн. надійшов на виконання 23.11.2022, строк пред'явлення виконавчого документа до виконання до 20.11.2022. Виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження 24.11.2023. Згідно пункту 10-2 розділу XIII Закону України «Про виконавче провадження» тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану. Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання не пропущено. Відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позову у повному обсязі.
У відзиві на позовну заяву відповідач також просить суд відмовити позивачу в поновленні строку на оскарження дій Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), копія постанови про відкриття виконавчого провадження направлена сторонам за вих. № 48843, тобто відповідно до Закону боржник був обізнаний про відкриття виконавчого провадження.
Щодо строку звернення до суду позивач повідомляє, що 06.06.2023 ознайомилась з матеріалами виконавчого провадження в приміщенні Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) за адресою: вул. Валерія Лобановського, буд. 10, м.Запоріжжя, 60906. Доказами ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження № 70405415 06 червня 2023 року є відмітка на заяві, яка здана до канцелярії Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) вул. Валерія Лобановського, буд. 10, м.Запоріжжя, 60906.
Відповідно до ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 287 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
До відзиву на позовну заяву відповідачем надані реєстри поштової кореспонденції стосовно направлення позивачу копії оскаржуваної постанови.
Однак відповідачем не надані докази підтвердження факту отримання позивачем оскаржуваної постанови.
З цього приводу суд зазначає, що у відповідача в матеріалах виконавчого провадження повинні зберігатися саме рекомендовані поштові відправлення, а не реєстри кореспонденції, що підтвердило б правомірність дій відповідача.
Поряд з цим, слід зауважити, що питання стосовно доступу особи до правосуддя неодноразово було предметом судового розгляду Європейського суду з прав людини.
Відповідно до вимог ст.6 КАС України - суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини в Рішенні від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» констатував, що право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави. Разом з тим, такі обмеження не повинні впливати на доступ до суду чи ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди суті цього права, та мають переслідувати законну мету. Проявом цього права є забезпечення для кожної особи можливості звернутися до суду.
У рішенні по справі «Мірагаль Есколано та інші проти Іспанії» від 13 січня 2000 року та в рішенні по справі «Перес де Рада Каваніллес проти Іспанії» від 28 жовтня 1998 року Європейський Суд з прав людини вказав, що надто суворе тлумачення внутрішніми судами процесуальної норми позбавило заявників права доступу до суду і завадило розгляду їхніх позовних вимог. Це визнане порушенням п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки позивач ознайомлена з оскаржуваною постановою 06.06.2023, доказів протилежного відповідачем не надано, суд вважає, що позивачем дотриманий строк звернення до суду.
Такі доводи позивача враховані судом і при вирішенні питання про відкриття провадження у справі.
Третя особа правом на подання пояснень щодо позову у двохденний термін з дня отримання копії ухвали не скористалась, заявила клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги заперечує.
Заслухавши вступне слово та пояснення, надані учасниками справи, безпосередньо дослідивши письмові докази, надані сторонами, суд встановив такі обставини.
15.06.2021 Головне управління ДПС у Запорізькій області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 79 918,00 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 19.07.2022 у справі №280/4948/21 адміністративний позов Головного управління ДПС у Запорізькій області задоволено. Стягнуто з ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати з фізичних осіб у сумі 79 918,00 грн.
На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 19.07.2022 у справі №280/4948/21, 15.09.2022 судом виданий виконавчий лист, який 23.11.2022 поданий на виконання до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро).
24.11.2022 старшим державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Сіваковою Оленою Олександрівною відкрито виконавче провадження №70405415 з примусового виконання виконавчого листа по справі №280/4948/21.
24.11.2022 старшим державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Сіваковою Оленою Олександрівною винесена постанова про арешт коштів боржника.
Південно-Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) реорганізоване шляхом його приєднання до Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2022 р. № 912 «Про реорганізацію міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції».
Наразі, виконавчий лист перебуває на виконанні старшого державного виконавця Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Сівакової Олени Олександрівни.
Не погоджуючись із такими діями державного виконавця та постановою про відкриття виконавчого провадження, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 р. №1404-VІІІ (далі - Закон №1404-VІІІ, у редакції від 19.11.2022, чинній під час відкриття виконавчого провадження).
Згідно зі статтею 1 Закону №1404-VІІІ, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VІІІ).
Згідно з ч.1 статті 5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону №1404-VІІІ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
Щодо строку пред'явлення виконавчого листа до виконання суд враховує таке.
Згідно з частиною першою статті 12 Закону №1404-VIII виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 4 Закону №1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред'явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Суд зазначає, що відповідно до пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження», доповненого Законом України від 15 березня 2022 року №2129-ІХ (далі - Закон № 2129-IX), який набрав чинності з 26 березня 2022 року, тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Постанову про відкриття виконавчого провадження прийнято державним виконавцем 24.11.2022, тобто після набрання чинності Законом № 2129-IX від 15 березня 2022 року.
Особливості примусового виконання рішень у період воєнного стану визначено пунктом 10.2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до якого тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, з поміж іншого, визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану.
Оскільки порядок та строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання регулюються саме Законом України «Про виконавче провадження», як спеціальним нормативно-правовим актом, у даному випадку підлягає застосуванню норма, якою на період воєнного стану на території України встановлено переривання строків, визначених вказаним Законом, до яких, зокрема, належать строки пред'явлення виконавчих документів до примусового виконання.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 15.03.2023 у справі №260/2595/22 (провадження №К/990/383/23).
З огляду на викладене, суд не погоджується з доводами позивача про пропуск стягувачем строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону №1404-VІІІ виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна. Право вибору місця відкриття виконавчого провадження між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії щодо виконання рішення на території, на яку поширюються їхні функції, належить стягувачу.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
В подальшому чисельними Указами Президента України, затвердженими відповідними законами, воєнний стан неодноразово продовжений та діє і на теперішній час.
19 серпня 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану та економічного відновлення держави» від 28.07.2022 № 2468-IX.
Цим законом абзац п'ятнадцятий пункту 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1404-VІІІ викладено в редакції, відповідно до якої, забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також прилеглих до неї територій.
За даними ЄДРПОУ місцезнаходження Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєстровано за адресою: Україна, 69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Валерія Лобановського, буд.10.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 був затверджений Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Запорізька міська територіальна громада включена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнний (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), в його первинній редакції, та перебувала в цьому переліку в редакції станом на станом на 23 жовтня 2022 року (в редакції станом на 04.11.2022, яка була чинною на момент відкриття виконавчого провадження).
В подальшому на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказом від 22 грудня 2022 року № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004, затвердило Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - Перелік № 309, у первинній редакції).
Згідно з Переліком № 309 з 12.03.2022 вся територія Запорізького району Запорізької області віднесена до території можливих бойових дій.
Відповідно до Закону №1404-VІІІ прийнята Інструкція з організації примусового виконання рішень, затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 року №512/5 з наступними змінами та доповненнями (далі - Інструкція №512/5).
П. 4 розділу І Інструкції № 512/5 (в редакції від 11.11.2022 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 3098/5 від 22.07.2022) передбачено, що під час дії воєнного стану виконання рішень, місцем виконання яких згідно з частиною першою статті 24 Закону є територія, яка відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є тимчасово окупованою територією України, здійснюється органом державної виконавчої служби, компетенція якого поширюється на таку територію, за умови якщо такий орган змінив місцезнаходження на іншу території України або органом державної виконавчої служби, визначеним Міністерством юстиції України за поданням/пропозиціями Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України.
У разі якщо місцезнаходженням органу державної виконавчої служби є територія, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або яка перебуває в оточенні (блокуванні) та включена до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Мінреінтеграції за погодженням з Міноборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій (далі - Перелік), такий орган може змінити місцезнаходження на іншу територію України та здійснювати примусове виконання рішень, місцем виконання яких є територія, на яку поширюється компетенція цього органу державної виконавчої служби.
Міністерство юстиції України за поданням/пропозиціями Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України може визначити орган державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є територія, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або яка перебуває в оточенні (блокуванні).
У разі визначення Міністерством юстиції України органу державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є тимчасово окупована територія України або територія, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в оточенні (блокуванні), адміністратор автоматизованої системи виконавчого провадження на підставі письмового повідомлення Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України забезпечує такому органу державної виконавчої служби доступ до виконавчих проваджень, які перебувають (перебували) на виконанні в органі державної виконавчої служби, місцезнаходженням якого є тимчасово окупована територія України або територія, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в оточенні (блокуванні).
Виконавче провадження, яке перебуває (перебувало) на виконанні в органі державної виконавчої служби, місцезнаходженням якого є тимчасово окупована територія або територія, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в оточенні (блокуванні), приймається до виконання визначеним Міністерством юстиції України органом державної виконавчої служби на підставі доручення або резолюції начальника управління забезпечення примусового виконання рішень, якому підпорядкований визначений Міністерством юстиції України орган державної виконавчої служби, які надаються за результатами розгляду звернення сторони виконавчого провадження або іншої особи або доручення керівника вищого органу державної виконавчої служби.
Інформація про зміну місцезнаходження органів державної виконавчої служби або про визначення органу державної виконавчої служби, на який покладатиметься повноваження з примусового виконання рішень, місцем виконання яких є тимчасово окупована територія України або територія, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в оточенні (блокуванні), публікується на вебсайті Міністерства юстиції України та вебсайтах міжрегіональних управлінь Міністерства юстиції України по мірі її оновлення.
Аналіз наведених вище положень Закону №1404-VІІІ та Інструкції № 512/5 зумовлює висновок, що рішення про відкриття виконавчого провадження приймається виконавцем за місцезнаходженням (розташуванням) органу державної виконавчої служби, тобто вчинення виконавчої дії нерозривно пов'язано з локацією органу державної виконавчої служби.
Встановлена законодавцем заборона відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (з дати віднесення територій до таких, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій до моменту виключення таких територій з переліку) стосується саме місця (території) відкриття виконавчого провадження і місця (території), на якій будуть вживатися заходи примусового виконання рішення, а не місця реєстрації (розташування) боржника.
Законодавство не містить заборони вчиняти виконавчі дії щодо юридичної та/або фізичної особи, місцезнаходженням (реєстрацією) якої є територія, що належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованої Російською Федерацією території України (з дати віднесення територій до таких, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій до моменту виключення таких територій з переліку), поза межами такої територій. Відповідна заборона стосується виключно території проведення виконавчих дій (відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень).
Такі висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 23 березня 2023 року у справі № 905/2368/15, від 24 квітня 2023 року у справі № 910/5953/17, від 10 травня 2023 року у справі № 904/1708/22.
Верховний Суд у справі №905/2368/15 погодився із висновками судів попередніх інстанцій щодо помилковості позиції виконавчої служби про заборону відкриття виконавчого провадження та вжиття заходів примусового виконання рішення внаслідок реєстрації боржника на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Верховний Суд у справі № 910/5953/17 дійшов висновку, що державний виконавець правомірно відкрив виконавче провадження, оскільки місцем знаходження Департаменту ДВС є місто Київ, та правомірно вжив заходи примусового виконання наказу господарського суду, зокрема наклав арешт на майно та грошові кошти боржника та його структурних одиниць, оскільки скаржник не довів та суди не встановили, що такі заходи вчинено на території територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та / або щодо майна, яке знаходиться на таких територіях.
Отже, за умови зміни органом державної виконавчої служби його місцезнаходження, відповідно до положень п. 4 розділу І Інструкції № 512/5, приписи п. 10-2 розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1404-VІІІ в частині заборони відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень не застосовуються.
При цьому Закон №1404-VІІІ не містить обмежень щодо відкриття виконавчих проваджень та проведення виконавчих дій відносно боржників, які знаходяться на територіях, визначених Переліком.
Як встановлено вище судом, місцезнаходження Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєстровано за адресою: Україна, 69006, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вул. Валерія Лобановського, буд.10.
Відомостей щодо зміни місцезнаходження Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), відповідно до положень п. 4 розділу І Інструкції № 512/5 матеріали справи не містять та судом не встановлено.
Наказ Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) № 4298-К від 04.10.2022 про закріплення додаткових робочих місць у зв'язку з воєнним станом в Україні та включенням, яким з 04.10.2022 закріплено додаткові робочі місця працівникам територіальних відділів державної виконавчої служби Запорізької області за адресою: Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Бочарова, 4 (станом на 04.10.2022 Вільнянська міська територіальна громада не знаходилась в переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) не можна вважати зміною місцезнаходження Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відповідно до положень п. 4 розділу І Інструкції № 512/5.
Судом встановлено, що в оскаржуваній постанові про відкриття виконавчого провадження вказане м. Вільнянськ, однак постанова винесена старшим державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Сіваковою Оленою Олександрівною, місцезнаходження якого зареєстроване у м. Запоріжжя.
При цьому, суд звертає увагу, що 24.11.2022 старшим державним виконавцем Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Сіваковою Оленою Олександрівною винесена також постанова про арешт коштів боржника, у якій зазначене м.Запоріжжя.
Підсумовуючи викладене, суд зазначає, що за встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що на спірні правовідносини розповсюджується норма п.10-2 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1404-VІІІ в частині заборони відкриття виконавчого провадження та вжиття заходів примусового виконання рішень, відтак основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими.
Як зазначено у частині першій статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат зі сплати судового збору суд здійснює за правилами ч. 1 ст. 139 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись статтями 139, 241-246, 287 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправними дій та скасування постанови, - задовольнити.
Визнати протиправними дії старшого державного виконавця Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Сівакової Олени Олександрівни, щодо відкриття виконавчого провадження № 70405415, скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 24.11.2022 ВП № 70405415 з виконання виконавчого листа у справі №280/4948/21 від 15.09.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровського відділу державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн. (одну тисячу сімдесят три гривні шістдесят коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених статтею 287 КАС України, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення до Третього апеляційного адміністративного суду.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ),
Відповідач - Дніпровський відділ державної виконавчої служби у місті Запоріжжі Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), (вул.Валерія Лобановського, буд.10, м.Запоріжжя, 60906; код ЄДРПОУ 35036926),
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління ДПС у Запорізькій області (просп. Соборний, 166, м.Запоріжжя, 69107; код ЄДРПОУ 44118663).
Повне судове рішення складено 30.11.2023.
Суддя Б.В. Богатинський