ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2023 року Справа № 280/7911/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання АДРЕСА_2 , ПетахТинва, держава Ізраїль; ідентифікаційний код 2137811681)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд.158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.09.2023 до Запорізького окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними з 01.08.2021 дії відповідача щодо не виплати пенсії позивачу;
- зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату призначеної пенсії позивачу починаючи з 01.08.2021;
- стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача суму сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 27.09.2023 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.10.2023 відкрито провадження у справі №280/7911/23, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення та виклику сторін.
У зв'язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обґрунтування позовних вимог викладені в позовній заяві (вх.№42475 від 26.09.2023) та запереченнях на відзив (вх.№47727 від 26.10.2023). Зокрема зазначено, що позивач є пенсіонером та перебуває на обліку у відповідача, яким їй було призначено пенсію. Водночас вказано, що з 07.04.2019 по теперішній час позивач перебуває за кордоном і зважаючи на бойові дії та військовий стан на території України не має можливості особисто прибути до України. Зауважено, що починаючи з 01.08.2021 відповідачем припинено виплату пенсії позивачу. Не погоджуючись з діями відповідача щодо припинення виплати пенсії, позивач через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України зверталась до відповідача за поновленням виплати пенсії. Однак, відповідачем було відмовлено у поновленні виплати пенсії з посиланням на необхідність особистого звернення до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України. Дії відповідача щодо припинення виплати пенсії позивач вважає протиправними та такими, що порушують її конституційне право на соціальний захист та належне пенсійне забезпечення. З огляду на викладене позивач просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі
Заперечення відповідача проти позовних вимог викладені у відзиві на позовну заяву (вх.№44927 від 12.10.2023), в якому окрім іншого зазначено, що позивач з 01.10.2017 перебуває на обліку у відповідача та до 01.08.2022 їй нараховувалась пенсія. Вказано, що на підставі листа банку та додатку (в якому надана інформація щодо одержувачів пенсій, на рахунки яких було зарахування цільових коштів у період останніх 12 місяців, але не виконувалось одержання коштів протягом останніх 12 місяців, або одержання виконувалось за довіреністю), починаючи з грудня 2022 року спосіб виплати пенсії позивачу було змінено/переведено на відділення АТ «Укрпошта». Проте, з 01.08.2022 виплата пенсії позивачу через поштове відділення була призупинена у зв'язку з тривалим, більше ніж 6 місяців, її неотриманням. Водночас вказано, що поновлення виплати пенсії без особистого звернення пенсіонерів (які досягли повноліття та не визнані судом недієздатними) до територіального органу Пенсійного фонду України чинними нормативно-правовими актами не передбачено. З огляду на вищевикладене зазначено про відсутність правових підстав для поновлення виплати пенсії позивачу, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідачем із посиланням на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а зазначено клопотання про залишення без розгляду позовних вимог за період з 01.08.2022 по 25.03.2023, аргументоване пропуском позивачем строку звернення до суду.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Пологівським РВ УМВС України в Запорізькій області області. Зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.7-11).
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 від 19.11.2015 (а.с.12).
Починаючи з 07.04.2019 і по теперішній час ОСОБА_1 перебуває у державі Ізраїль, що підтверджується наданими до матеріалів справи копіями віз виданих уповноваженим органом країни Ізраїль (а.с.13-17).
01.12.2021 у зв'язку із неодержанням протягом останніх дванадцяти місяців пенсії, яка нараховувалась позивачу на відкритий у банку картковий рахунок відповідачем було змінено спосіб виплати пенсії, а саме переведено на отримання пенсії через поштове відділення АТ «Укрпошта».
У зв'язку із тривалим неотриманням (протягом більше ніж шість місяців) позивачем пенсії через поштове відділення, відповідачем починаючи з 01.08.2022 було призупинено нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 .
Виконавши усі необхідні дії з уточнення даних та надання необхідних документів уповноваженому банку для відновлення (розблокування) особистого рахунку для отримання пенсійного забезпечення, позивач 17.07.2023 звернулась через електронний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України до відповідача із заявою (клопотанням) про поновлення виплати пенсії (а.с.19).
Листом відповідача №11512-12071/К-02/8-0800/23 від 20.07.2023 позивача повідомлено, що у зв'язку із надходженням інформації, щодо не отримання позивачем з поточного рахунку пенсії більше року, з грудня 2021 року виплату пенсії було переведено на поштове відділення. З 01.08.2022 у зв'язку із тривалим неотриманням позивачем пенсії її виплату було призупинено. Для поновлення виплати пенсії на банківський рахунок позивачу рекомендовано особисто звернутись до будь-якого діючого на території України відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України із відповідною заявою (а.с.18).
10.08.2023 позивач через електронний кабінет на вебпорталі Пенсійного фонду України повторно звернулась до відповідача із заявою (клопотанням) про поновлення виплати пенсії (а.с.20-22).
Листом відповідача №12627-13243/К-02/8-0800/23 від 10.08.2023 позивачу, зокрема, було роз'яснено, що поновлення виплати пенсії без особистого звернення пенсіонерів (які досягли повноліття та не визнані судом недієздатними) до територіального органу Пенсійного фонду України нормативно-правовими актами не передбачено (а.с.23).
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо припинення їй виплати пенсії, звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ) визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом. Іноземці та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію нарівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міждержавними угодами. Пенсійне забезпечення громадян України, що проживають за її межами, провадиться на основі договорів (угод) з іншими державами. У тих випадках, коли договорами (угодами) між Україною та іншими державами передбачено інші правила, ніж ті, що містяться у цьому Законі, то застосовуються правила, встановлені цими договорами (угодами).
Згідно із преамбулою Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Відповідно до статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування.
Частиною першою статті 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Припинення та поновлення виплати пенсії передбачене статтею 49 Закону № 1058-IV.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону № 1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з частиною другою статті 49 Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Статтею 46 Закону № 1058-IV визначено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 22-1, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин)
Відповідно до п. 1.1 Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
У разі подання заяви засобами Порталу Дія та за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання, формування заяви здійснюється засобами Порталу Дія відповідно до відомостей, зазначених в додатках до цього Порядку. Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії з інформаційно-комунікаційними системами та публічними реєстрами органів державної влади.
Пунктом 1.8 Порядку № 22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України (від 22.09.2016 № 662) затверджено Порядок виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках (далі Порядок № 1596, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).
Цей Порядок визначає механізм виплати пенсій та грошової допомоги їх одержувачам, у тому числі допомоги на поховання і сум пенсій, грошової допомоги, недоотриманих у зв'язку із смертю одержувача, особам, які мають право на отримання таких виплат, головними управліннями Пенсійного фонду України в областях, м. Києві (далі - органи Пенсійного фонду України) та структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих держадміністрацій, виконавчого органу міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат (далі - органи соціального захисту населення), а також інших грошових виплат, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів (далі - пенсія та грошова допомога), шляхом зарахування на поточні рахунки одержувачів пенсії та грошової допомоги (далі - одержувачі), а у разі їх смерті - на поточні рахунки осіб, які мають право на отримання допомоги на поховання та недоотриманої суми пенсії, грошової допомоги, в уповноважених банках (пункт 1 Порядку 1596).
Пунктом 10 Порядку 1596 передбачено, що заява про виплату пенсії або грошової допомоги (додаток 1) або заява про виплату пенсії або грошової допомоги з відкриттям рахунка (додаток 4) подається одержувачем особисто до органу Пенсійного фонду України або органу соціального захисту населення за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання одержувача в населеному пункті в межах України.
Заява про виплату пенсії або грошової допомоги може прийматися органом Пенсійного фонду України або органом соціального захисту населення через установи уповноваженого банку, зокрема, в електронній формі з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, одержувача та уповноваженого працівника банку.
Заява про виплату пенсії може подаватися до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.
Виходячи з наведених вище норм права суд дійшов висновку, що подання позивачем заяви про поновлення пенсії до органу Пенсійного фонду України в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису не суперечить чинному законодавству.
Як зазначає позивач, здійснивши усі необхідні дії з уточнення персональних даних та надання необхідних документів для відновлення (розблокування) в уповноваженому банку особистого рахунку для отримання пенсійного забезпечення вона 17.07.2023 та 03.08.2023 зверталась до відповідача із заявами про поновлення пенсії через електронний кабінет, що передбачає верифікацію особи через кваліфікований електронний цифровий підпис.
Однак, відповідач не вчинив дій щодо відновлення виплати пенсії позивачу на зазначений нею банківський рахунок.
Також слід зазначити, що у статті 49 Закону № 1058-IV визначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. Зокрема, у частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; у разі смерті пенсіонера; у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; в інших випадках, передбачених законом.
Тобто, можливість припинення виплати пенсії без вирішення цього питання шляхом прийняття відповідного рішення діючим законодавством України не передбачена.
В матеріалах справи рішення щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 відсутнє.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що відповідач на виконання вимог статті 49 Закону № 1058-IV не приймав рішення про припинення виплати пенсії позивачу, доказів протилежного суду не надано.
Враховуючи наведене, відповідачем порушено вимоги частини першої статті 49 Закону № 1058-IV, оскільки позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення.
Аналогічні висновки викладено у постанові Верховного Суду від 22.03.2018 у справа №243/6391/17.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Ефективний засіб правого захисту у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 5 квітня 2005 року (заява N 38722/02).
Тому, задля ефективного захисту прав і свобод позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та задовольнити позовні вимоги позивача шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо припинення з 01.08.2022 нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 , оскільки такі порушують гарантоване Конституцією України право позивача на належне пенсійне забезпечення.
При цьому, суд звертає увагу, що в позовній заяві позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити нарахування та виплату призначеної їй пенсії починаючи з 01.08.2021.
Водночас, з наданої відповідачем до матеріалів справи довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 від 28.11.2023, зокрема вбачається, що у період з 01.08.2021 по 30.07.2022 (включно) позивачу нараховувалась пенсія і у період з грудня по листопад 2021 року та у лютому 2022 року була отримана нею.
Разом із тим, нарахована у періоди з грудня 2021 року по січень 2022 року та з березня 2022 року по липень 2022року пенсія, позивачем фактично отримана не була.
На підставі зібраних у справі доказів судом встановлено, що виплату пенсії позивачу фактично було припинено з 01.12.2021, пенсія за період з 01.12.2021 по 31.07.2022 нараховувалась на поштове відділення АТ «Укрпошта», однак нараховані кошти позивачем не отримувались та повертались на рахунок Пенсійного фонду України.
Враховуючи, що як встановлено на підставі зібраних у справі доказів, фактично нарахування та виплату пенсії позивачу було припинено починаючи з 01.08.2022, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.08.2021 підлягають частковому задоволенню.
Щодо зазначеного відповідачем у відзиві на позовну заяву клопотання про залишення без розгляду позовних вимог за період з 01.08.2022 по 25.03.2023 у зв'язку із пропуском шестимісячного строку звернення, суд зауважує, що на сьогодні не існує жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів. Отже, за таких обставин обмеження права пенсіонера на отримання належної йому пенсії певними строками є неприпустимим.
Зазначена правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 20.05.2020 по справі № 815/1226/18 та знаходить своє практичне застосування у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду 16.03.2023 по справі № 420/7835/19.
Отже, положення ст.ст.122, 123 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку пенсіонер не отримував з вини держави в особі її компетентних органів.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 858,88грн., що підтверджується квитанцією про сплату №2199-6221-7528-3496 від 26.09.2023 (а.с.33).
За таких обставин, судовий збір у розмірі 858,88грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, як суб'єкта владних повноважень яким вчинено протиправні дії.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання АДРЕСА_2 , ПетахТинва, держава Ізраїль; ідентифікаційний код 2137811681) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд.158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд.158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) щодо припинення з 01.08.2022 нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання АДРЕСА_2 , ПетахТинва, держава Ізраїль; ідентифікаційний код 2137811681).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд.158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) поновити з 01.08.2022 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання АДРЕСА_2 , ПетахТинва, держава Ізраїль; ідентифікаційний код 2137811681, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та виплатити неотриману позивачем пенсію за період з 01.12.2021 по 01.08.2022, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд.158-б, м. Запоріжжя, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання АДРЕСА_2 , ПетахТинва, держава Ізраїль; ідентифікаційний код 2137811681, ІНФОРМАЦІЯ_1 ) судовий збір у розмірі 858,88грн. (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 30.11.2023.
Суддя І.В.Садовий