Справа № 597/2115/23
Провадження №3/597/1539/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" листопада 2023 р. суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Шевчук В.М., розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 ,
за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
УСТАНОВИВ:
29.11.2023 року до Заліщицького районного суду Тернопільської області від військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення А7147 №470 від 25.11.2023 року військовослужбовець служби за мобілізацією в/ч НОМЕР_1 , солдат ОСОБА_1 24.11.2023 року о 21 годині 50 хвилин виконував обов'язки військової служби в особливий період з ознаками алкогольного сп'яніння на території військової частини НОМЕР_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , та не надав добровільної згоди на проведення медичного огляду на стан сп'яніння. Дане правопорушення вчинено ОСОБА_1 в умовах особливого стану, оскільки відповідно до ст.1 Закону України “Про оборону України” з моменту введення в дію Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 року №69/2022 в Україні діє особливий період. Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що вказані матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП, Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 2021 року №1622/37244, та підлягають належному доопрацюванню, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
До протоколу про військове адміністративне правопорушення А7147 №470 від 25.11.2023 року додано направлення на огляд військовослужбовця з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 24.11.2023 року, у якому в графах “Огляд проводився за допомогою” та “Результати огляду” відсутні будь-які записи.
Згідно з ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Згідно з п.7 Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14 грудня 2021 року №1622/37244, до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Згідно з положеннями ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст.172-10 - 172-20 КУпАП, розглядаються протягом доби. При цьому у матеріалах справи про військове адміністративне правопорушення відсутні відомості про те, що ОСОБА_1 було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи про військове адміністративне правопорушення за ч.3 ст.172-20 КУпАП, що унеможливлює розгляд справи у встановлені законом строки.
Допущені при оформленні вищеказаного протоколу порушення вимог КУпАП та Інструкції про порядок оформлення і складання матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 23.10.2021 року №329, не дають можливості розглянути дану справу та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення.
Верховним Судом України визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені неуповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14).
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП необхідно направити до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.256, 268, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП повернути військовій частині НОМЕР_1 Міністерства оборони України для належного доопрацювання.
Постанова остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя В.М.ШЕВЧУК