Справа № 703/4401/23
3/703/2309/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2023 року суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області Биченко І.Я., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дільничного офіцера поліції Тимошенка Я.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП,
УСТАНОВИВ:
06 вересня 2023 року дільничним офіцером поліції відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Тимошенком Я.І. складено протокол серії ВАВ №838805 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП, відповідно до якого, ОСОБА_1 , який перебуває під адміністративним наглядом, 31 серпня 2023 року близько 23 години 50 хвилин був відсутній за місцем проживання, чим порушив правила адміністративного нагляду.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснив, що дійсно відносно неї постановою суду від 28 квітня 2023 року встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік з певними обмеженнями, зокрема з забороною виходу з будинку по АДРЕСА_2 , в період часу з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин, крім випадків крайньої необхідності. Адміністративний нагляд здійснювався працівниками відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області та встановлені обмеження ним виконувалися у повному обсязі. Оскільки мав намір змінити місце свого проживання, 10 червня 2023 року він звернувся до відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області з заявою, в якій просив надати йому дозвіл на змінити місце проживання та перевіряти його як особу, яка перебуває під адміністративним наглядом за адресою: АДРЕСА_1 , та отримав від працівників поліції відповідний дозвіл. За вказаних обставин, 31 серпня 2023 року близько 23 години 50 хвилин він знаходився за вказаною адресою, при цьому працівник поліції у цей час за вказаною адресою його не перевіряв. Стверджує, що від адміністративного нагляду не ухилявся та про всі свої дії повідомляв відділ поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.
Дільничний офіцер поліції відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Тимошенко Я.І. у судовому засіданні зазначив, що дійсно у матеріалах справи щодо ОСОБА_1 , відносно якого встановлено адміністративний нагляд, наявна заява останнього щодо зміни його місця проживання на адресу: АДРЕСА_1 , та йому дійсно було надано відділом поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області відповідний дозвіл на зміну місця проживання. Як працівнику поліції, який здійснював 31 серпня 2023 року перевірку перебування ОСОБА_1 у період часу з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , та і йому на час складання протоколу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.187 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , не було відомо про надання ОСОБА_1 дозволу на зміну місця проживання.
Крім того, дільничний офіцер поліції просив приєднати до матеріалів справи копію заяви ОСОБА_1 від 10 червня 2023 року.
Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а також доводи дільничного офіцера поліції, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до диспозиції ч.1 ст.187 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказаною частиною статті настає у разі порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: 1) неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; 2) неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; 3) порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; 4) порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); 5) нереєстрація в органі Національної поліції.
Об'єктом зазначеного правопорушення є суспільні відносини у сфері встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб.
Адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами внутрішніх справ. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, полягає у порушенні зазначених у диспозиції статті правил адміністративного нагляду.
Стаття 9 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01 грудня 1994 року №264/94-ВР визначає, що особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, зобов'язані вести законопослушний спосіб життя, не порушувати громадський порядок і додержувати таких правил: а) прибути у визначений установою виконання покарань термін в обране ними місце проживання і зареєструватися в органі Національної поліції; б) з'являтися за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і давати усні та письмові пояснення з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; в) повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання чи перебування, а також про виїзд за межі району (міста) у службових справах; г) в разі від'їзду в особистих справах з дозволу поліцейського в інший населений пункт та перебування там більше доби зареєструватися у відповідному органі Національної поліції.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини як у формі умислу так і у формі необережності.
Так, постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 28 квітня 2023 року у справі №703/1911/23, 1-в/703/63/23 задоволено подання т.в.о. начальника відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області та встановлено відносно ОСОБА_1 адміністративний нагляд терміном на 1 рік із встановленням обмежень, зокрема: заборонити вихід з будинку по АДРЕСА_2 , в період часу з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин, крім випадків крайньої необхідності.
Як вбачається з матеріалів справи, встановлений вищевказаною постановою суду відносно ОСОБА_1 адміністративний нагляд здійснювався працівниками відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області.
Відповідно до рапорту старшого інспектора - чергового ЧЧ СМ відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області Василенка В.В. від 31 серпня 2023 року, працівник поліції Мелешко С.І. 31 серпня 2023 року повідомив телефоном відділ поліції про те, що 31 серпня 2023 року о 23 годині 50 хвилин за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_1 , відносно якого встановлено адміністративний нагляд з забороною перебування на вулиці з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин, був відсутній за місцем проживання.
Разом з тим, 10 червня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до начальника відділу поліції №2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області з заявою, в якій просив дозволу змінити місце проживання та перевіряти його як особу, яка перебуває під адміністративним наглядом за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому зобов'язувався дотримуватися правил адміністративного нагляду. На вказаній заяві наявна резолюцію «До справи».
У судовому засіданні як особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , так і дільничний офіцер поліції Тимошенко Я.І., яким складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №838805 від 06 вересня 2023 року, зазначили, що вищевказана заява ОСОБА_1 була задоволена та йому було надано дозвіл на зміну місця свого проживання.
Таким чином, станом на день перевірки працівником поліції Мелешко С.І., тобто 31 серпня 2023 року, виконання ОСОБА_1 правил адміністративного нагляду, встановлений постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 28 квітня 2023 року у справі №703/1911/23, 1-в/703/63/23, ОСОБА_1 , з урахуванням його заяві від 10 червня 2023 року, проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
При цьому, суддя звертає увагу, що фабула обставин вчинення адміністративного правопорушення, яка зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №838805 від 06 вересня 2023 року, не містить відомостей про місце проживання ОСОБА_1 , за яким він був відсутній 31 серпня 2023 ороку близько 23 години 50 хвилин.
Будь-який доказів відсутності ОСОБА_1 31 серпня 2023 року у період часу з 22 години 00 хвилин по 06 годину 00 хвилин за місцем його проживання за адресою: АДРЕСА_1 , де він проживав з дозволу органу, який здійснює адміністративний нагляд відносно нього, матеріали справи не містять.
За вказаних обставин, матеріли справи не містять доказів порушення ОСОБА_1 обмежень, які встановлені відносно нього адміністративним наглядом постановою Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 28 квітня 2023 року у справі №703/1911/23, 1-в/703/63/23.
Згідно ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.187 КУпАП, підлягає закриттю, в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, судовий збір стягується виключно у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.
Враховуючи, що провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю, судовий збір з нього стягненню не підлягає.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.40-1, 187, 247, 251, 252, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.187 КУпАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Смілянський міськрайонний суд Черкаської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо її не буде скасовано.
Суддя І.Я. Биченко