ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/4022/23
29 листопада 2023 року
Суддя Костопільського районного суду Рівненської області Цвіркун О. С. розглянувши матеріали, що надійшли від Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, жительки АДРЕСА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
16.11.2023 до Костопільського районного суду Рівненської області на розгляд надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №951164 від 06.11.2023 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП.
Згідно зазначеного протоколу 06.11.2023 близько 15 год. встановлено, що громадянка ОСОБА_1 за місцем свого проживання, ухиляється від виконання батьківських обов'язків відносно малолітньої доньки ОСОБА_2 , 2011 року народження, оскільки дитина на протязі тривалого часу систематично не відвідує навчальний заклад, має пропуски занять без поважних на те причин. Матір дитини порушує право дитини на освіту. Своїми діями громадянка ОСОБА_1 вчинила правопорушення повторно протягом року.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про розгляд справи повідомлена у встановленому законом порядку.
Згідно ч. 2 ст. 268 КУпАП присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, під час розгляду протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 184 КУпАП не є обов'язковою.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 відсутні подія та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП з наступних підстав.
Згідно зі ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, під поняттям адміністративного правопорушення визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Статтею ст.184 ч.1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Частиною другою вказаної статті передбачена відповідальність за вчинення тих самих дій повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Під невиконанням даних обов'язків слід розуміти різні форми бездіяльності, у результаті якої відсутня належна турбота про виховання і освіту неповнолітніх, створення необхідних умов для своєчасного отримання освіти дітей, успішного навчання підготовці до трудової діяльності. Виховання складається з різного роду дій батьків, одним з елементів якого є нагляд за поведінкою дитини.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №951164 від 06.11.2023 року відносно ОСОБА_1 та додані до нього документи, судом встановлено, що матеріали справи не містять доказів на підтвердження викладених у протоколі обставин, зокрема не надано доказів, які б свідчили, що ОСОБА_1 , своїми діями чи бездіяльністю порушує право дочки ОСОБА_2 на освіту.
В матеріалах справи міститься лист Костопільського ліцей №5 Костопільської міської ради №121-36/01 від 20.10.2023, однак він не підтверджує факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП, оскільки згідно письмових пояснень ОСОБА_1 , остання заводить дочку до навчального закладу, тобто не порушує право неповнолітньої на освіту.
Статтею 62 ч.3 Конституції України встановлено, що обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Аналізуючи докази по справі, суд прийшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення передбаченого ч.2 ст.184 КУпАП не доведено, ухилення останньої від виконання батьківських обов'язків, а саме порушення права на освіту дочки ОСОБА_2 , не знайшло свого підтвердження, за таких обставин необхідно закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.184, 221, 247, 283, 284, 285, 287-289 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Справу відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.184 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.
СуддяО. С. Цвіркун