Справа № 461/6324/23
Провадження № 1-кс/461/6774/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.2023 року. м. Львів.
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Львові клопотання в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023140000000144 від 01.06.2023 р. про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України, ОСОБА_4 , -
ВСТАНОВИВ:
27.11.2023 року до суду надійшло клопотання в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023140000000144 від 01.06.2023 р. про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України, ОСОБА_4 .
В клопотанні прокурор зазначає наступне.
Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ НП у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000144 від 01.06.2023 за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України та за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до наказу начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №584-к від 22.12.2022 «Про призначення ОСОБА_4 » ОСОБА_4 з 23.12.2022 призначено на посаду начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, та останній являється державним службовцем категорії «Б».
Посадовою інструкцією затвердженою начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 23.12.2022 основними посадовими обов'язками начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області визначено: начальник відділу реєстрації сільськогосподарської техніки є державним інспектором, який організовує, координує та контролює роботу працівників відділу, виконання ними планів, доведених завдань, доручень, посадових інструкцій, узагальнює одержану інформацію вносить пропозиції щодо вдосконалення діяльності відділу; здійснює реєстрацію та облік, тракторів, самохідних шасі, самохідних, сільськогосподарських, дорожньо-будівельних меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, видачу номерних знаків та відповідних реєстраційних документів на них, ведення автоматизованого обліку зареєстрованих машин та систематизацію відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру; проводить перевірку технічного стану і експлуатації машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства; видає в установленому порядку висновки щодо технічного стану проданих або відремонтованих машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства; проводить технічну експертизу та експертну оцінку технічних засобів, що стали непридатними внаслідок аварії чи стихійного лиха, та видає відповідні документи про доцільність їх подальшої експлуатації, перевіряє відповідність матеріально-технічної бази та методичного забезпечення закладів з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів у встановленому законодавством порядку, надає висновки про відповідність матеріально-технічної бази, методичного забезпечення та оснащеності навчального процесу, для розгляду відповідними органами питання про акредитацію та видачу їм ліцензій на право підготовки трактористів-машиністів самохідних машин, приймає теоретичні практичні іспити для отримання права на керування машинами та видає за їх результатами посвідчення тракториста - машиніста. Веде реєстр навчальних закладів, які здійснюють підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації трактористів - машиністів, та здійснює державний контроль за додержання ними вимог законодавства у зазначеній сфері; здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням суб'єктами господарювання діяльність, яких пов'язана з реалізацією машин, що підлягають реєстрації в Держпродспоживслужбі України, законодавства у цій сфері; здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням суб'єктами господарювання, які проводять ідентифікацію машин, шо підлягають реєстрації в Держпродспоживслужбі України, законодавства у цій сфері; здійснює державний нагляд (контроль) у сфері експлуатації та технічного стану машин за дотриманням законодавства з охорони праці, навколишнього середовища при експлуатації, технологічному обслуговуванні технічних засобів для агропромислового комплексу, дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування машин, технічним станом і експлуатацією машин, які підлягають перевірці, на підтвердження відповідності вимогам законодавства; здійснює розгляд листів, заяв та звернень, запитів з питань, що належать до його компетенції, вживає необхідні заходи для їх вирішення.
Також під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері експлуатації та технічного стану машин завідувач відділу, державний інспектор має право: залучати спеціалістів місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) до розгляду питань, що належать до його компетенції; складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку, підприємства, установи та організації усіх форм власності для перевірок з питань, що належать до компетенції відділу; у встановленому порядку передавати до органів прокуратури, органів дізнання та досудового слідства акти перевірок та інші матеріали; готувати проекти документів про заборону експлуатації машин та інших технічних засобів для агропромислового комплексу, якщо їх технічний стан не відповідає вимогам нормативних документів щодо показників якості, технологічності та охорони праці та охорони навколишнього природного середовища, загрожують життю і здоров'ю працюючих або створюють можливість виникнення аварії; перевіряти у трактористів- машиністів (механізаторів) наявність документів на право користування і керування машинами та зупиняти машини для перевірки технічного стану в разі наявності ознак, що свідчать про їх технічну несправність; готувати запити і отримувати в установленому порядку від центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності і господарювання структурних підрозділів документи, матеріали та іншу інформацію з питань, що належать до компетенції відділу; брати участь у нарадах, колегіях, семінарах, «круглих столах» та інших заходах, які проводяться Головним управлінням; вносити на розгляд керівника управління пропозиції з вдосконалення роботи відділу.
Згідно зі ст. ст. 19, 68 Конституції України ОСОБА_4 зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також неухильно їх додержуватись.
Разом з тим, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб із начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області ОСОБА_5 , у порушення наведених вище вимог Закону, став на шлях злочинної діяльності при наступних обставинах.
Так, відповідно до наказу начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №108 о/c від 21.03.2022 полковника поліції ОСОБА_6 призначено на посаду заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яку останній обіймає по даний час.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про Національну поліцію» від 20.08.2015 Національна поліція - це центральний орган виконавчої влади.
Відповідно до п. п. 1-3,5, 26 ч.1 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію», поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює превентивну та профілактичну діяльність, спрямовану на запобігання вчиненню правопорушень; виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; здійснює оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону.
Разом з тим, відповідно до положення про Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яке затверджено наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 17 від 06.11.2019 - Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України є структурним (відокремленим) підрозділом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України та згідно із законодавством України здійснює оперативно - розшукову діяльність. Управління відповідно до покладених на нього завдань протидіє корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону «Про запобігання корупції», вживає заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією та їх припинення відповідно до законодавства України.
Відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», заступник начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Львівській області департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ОСОБА_6 є особою, уповноваженою на виконання функцій держави.
Відповідно до п. 2 примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-5, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України "Про державну службу" належать до категорії "Б", судді, прокурори, слідчі і дізнавачі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць. У зв'язку з чим, заступник начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам а органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ОСОБА_6 є службовою особою, яка займає відповідальне становище.
Так, ОСОБА_5 , перебуваючи відповідно до наказу голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів № 126-к від 13.03.2017 на посаді начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області (далі - начальник Головного управління), будучи відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівником правоохоронного органу, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно- небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, 04.07.2023 о 11:35 год. перебуваючи неподалік приміщення УСР у Львівській області ДСР НП України, що за адресою: м. Львів, вул. Федьковича, 50а, під час зустрічі з заступником начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам а органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України) ОСОБА_6 , який згідно п. 2 примітки до ст. 368 КК України займає відповідальне становище, здійснив пропозицію про надання ОСОБА_6 неправомірної вигоди, на систематичний основі, щомісячно в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших.
При цьому, ОСОБА_5 з метою конспірації своєї протиправної діяльності, зазначив, що неправомірну вигоду буде передавати через визначену ним довірену особу, довіреній особі заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 .
Цього ж дня, по завершенню зустрічі, ОСОБА_6 розуміючи протиправність дій начальника Головного управління ОСОБА_5 , звернувся з відповідною заявою до правоохоронних органів та діяв в подальшому під контролем правоохоронних органів.
В подальшому, продовжуючи свою злочинну діяльність, ОСОБА_5 , діючи умисно, з метою конспірації свої злочинних планів та досягнення своєї злочинної мети, в невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 07.07.2023, в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи своє службове становище, як начальник Головного управління, залучив до своєї злочинної діяльності ОСОБА_4 , який відповідно до наказу начальника Головного управління №584-к від 22.12.2022 «Про призначення ОСОБА_4 » перебуває на посаді начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління, будучи відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» працівником правоохоронного органу, та є підлеглим ОСОБА_5 . При цьому ОСОБА_5 визначив ОСОБА_4 роль своєї довіреної особи, який повинен з відома ОСОБА_5 та за його вказівки, щомісячно зустрічатися з довіреною особо заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 та надати їй неправомірну вигоду в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших.
Про залучення ОСОБА_4 , як своєї довіреної особи, ОСОБА_5 , в ході телефонної розмови 07.07.2023 о 15:15 год. повідомив заступнику начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 .
В свою чергу заступник начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 діючи під контролем правоохоронних органів та на виконання раніше обумовленої домовленості з ОСОБА_5 , визначив старшого оперуповноваженого УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_7 , як свою довірену особу, про що в ході телефонної розмови повідомив ОСОБА_5 , та надав його номер телефону.
В подальшому начальник відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління ОСОБА_4 , діючи умисно за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_5 , з його відома та за його вказівкою, 10.07.2023, о 14:29 год., перебуваючи на парковці позаду кафе «Колобок», що за адресою: м. Львів, вул. Сяйво, 10, під час зустрічі із старшим оперуповноваженим УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_7 , який діяв під контролем правоохоронних органів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно- небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, надав йому, для передачі заступнику начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 , неправомірну вигоду у розмірі 2 000 доларів США (що станом на 10.07.2023 згідно офіційного курсу Національного банку України становило 73 137,2 гривень), у вигляді щомісячного платежу за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших.
ОСОБА_5 , діючи умисно, продовжуючи свою злочинну діяльність, спрямовану на надання неправомірної вигоди заступнику начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України) ОСОБА_6 , який згідно п. 2 примітки до ст. 368 КК України займає відповідальне становище, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_4 у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 10.08.2023, в невстановленому досудовим розслідуванням місці, використовуючи своє службове становище як начальник Головного управління, надав вказівку ОСОБА_4 про необхідність зустрітися з довіреною особою заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 та надати йому неправомірну вигоду в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших.
В свою чергу ОСОБА_4 , продовжуючи свою злочинну діяльність, діючи умисно за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_5 , з його відома та за його вказівкою, 10.08.2023, о 10:56 год., перебуваючи на парковці неподалік монументу «Пагорб Слави», що за адресою: м. Львів, вул. Пасічна, 27, під час зустрічі із старшим оперуповноваженим УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_7 , який діяв під контролем правоохоронних органів, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно- небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, надав йому, для передачі заступнику начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 , неправомірну вигоду у розмірі 2 000 доларів США (що станом на 10.08.2023 згідно офіційного курсу Національного банку України становило 73 137,2 гривень), у вигляді щомісячного платежу за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших, після чого, був викритий працівниками правоохоронних органів на місці вчинення кримінального правопорушення.
Так, 10.08.2023, о 11:48 год., ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Львова, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, працюючого на посаді начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, раніше не судимого, який адвокатом та депутатом не являється, затримано в порядку ст. 208 КПК України та 11.08.2023 останньому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного вище кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- рапортом заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 від 04.07.2023, про пропозицію йому від ОСОБА_5 неправомірної вигоди, на систематичний основі, щомісячно в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 05.07.2023 згідно якого, останній повідомив про обставини вчинення ОСОБА_5 вищеописаних неправомірних дій;
- протоколом про хід проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 02.08.2023, в ході якого зафіксовано факт висловлення ОСОБА_5 пропозиції ОСОБА_6 про надання йому неправомірної вигоди, на систематичний основі, щомісячно в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших;
- протоколом про хід проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 02.08.2023, в ході якого зафіксовано факт надання 10.07.2023 ОСОБА_4 неправомірної ОСОБА_7 в розмірі 2 000 доларів США;
- протоколом проведення огляду та добровільної видачі 10.07.2023, під час якого виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди - грошові кошти на загальну суму 2 000 доларів США, які попередньо були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- речовими доказами - а саме грошовими коштами в сумі 2 000 доларів США, які 10.07.2023 ОСОБА_4 були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 10.08.2023 згідно з якого, останній повідомив про обставини вчинення ОСОБА_5 та ОСОБА_4 вищеописаних неправомірних дій, зокрема надання ОСОБА_4 неправомірної вигоди в сумі 2 000 доларів США 10.07.2023 та 10.08.2023;
- протоколом проведення огляду місця події від 10.08.2023, під час якого виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди - грошові кошти на загальну суму 2 000 доларів США, які попередньо ОСОБА_4 були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- речовими доказами - а саме грошовими коштами в сумі 2 000 доларів США, які 10.08.2023 ОСОБА_4 були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- проколом проведення обшуку у службовому кабінеті начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, та речовими доказами вилученими в ході його проведення;
- проколами затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 та ОСОБА_4 ;
- наказом голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №126-к від 13.03.2017 «Про призначення начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області», положенням про Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області затвердженого наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №157 від 24.02.2020 «Про затвердження Положення про Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області»;
- наказом начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №108 о/c від 21.03.2022 про призначення полковника поліції ОСОБА_6 на посаду заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, положенням про Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яке затверджено наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 17 від 06.11.2019;
- наказом начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №584-к від 22.12.2022 «Про призначення ОСОБА_4 » про призначення ОСОБА_4 на посаду начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, посадовою інструкцією начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки, затвердженою начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 23.12.2022;
- іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності та взаємозв'язку.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 підозрюється у наданні неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище за не вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, та в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України, вказують на причетність ОСОБА_4 до вчинення зазначеного кримінального правопорушення, при цьому таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).
На даному етапі кримінального провадження стороною обвинувачення та слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.
11.08.2023 ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру, у вчиненні ними кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 05.10.2023 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000144 від 01.06.2023 за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 369 КК України продовжено до чотирьох місяців, а саме до 11.12.2023.
Разом з тим, завершити досудове розслідування у чотиримісячний строк до 11.12.2023 неможливо, оскільки необхідно завершити проведення призначених у кримінальному провадженні судових експертиз, завершити процедуру розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, зокрема, ухвал слідчого судді Тернопільського апеляційного суду про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з використанням результатів проведення експертиз, які неможливо було провести внаслідок особливої складності провадження, зокрема, необхідно:
- долучити до матеріалів кримінального провадження два висновки судової технічної експертизи документів, проведення якої доручено експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України;
- долучити до матеріалів кримінального провадження процесуальні документи, які стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та які на даний час перебувають на стадії розсекречення у Львівському апеляційному судді;
- з урахуванням отриманих результатів проведення судових експертиз та з використанням розсекречених матеріалів щодо проведення НСРД провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з метою встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
За результатами проведення вказаних судових експертиз, розсекречення матеріалів щодо проведення НСРД, а також додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження.
Вищезазначені процесуальні та слідчі (розшукові) дії є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
Провести вказані судові експертизи, процесуальні та слідчі (розшукові) дії у двомісячний строк неможливо внаслідок особливої складності провадження, у зв'язку зі значною тривалістю проведення судових експертиз та процедури розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, необхідністю проведення великої кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 05.10.2023 строк відсторонення ОСОБА_4 від посади начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області продовжено до 03.12.2023.
Посада, яку обіймає ОСОБА_4 , надає йому можливість впливати на свідків у кримінальному проваджені, зокрема на працівників ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області щодо яких він наділений організаційно-розпорядчими функціями, показання яких мають важливе значення для встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, а також зможе продовжити злочинну діяльність, пов'язану з наданням неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище. за вчинення чи невчинення службовою особою будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним тяжкого злочинного корупційного діяння, сторона обвинувачення просить продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади терміном на строком на 2 місяці, починаючи з дня винесення ухвали, але не пізніше ніж з 03.12.2023.
Захисник та підозрюваний в судове засідання не з'явилися, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. На адресу надійшло клопотання підозрюваного про розгляд справи у їх відсутності.
Дослідивши надані матеріали, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
10.08.2023, об 11:48 год., ОСОБА_4 затримано в порядку ст. 208 КПК України та 11.08.2023 останньому повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Згідно з п.175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п.32, Series A, N 182).
Стандарт доказування «обґрунтована підозра» вважається досягнутим, якщо фактів та інформації достатньо, аби переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити кримінальне правопорушення. Обґрунтованість підозри може встановлюватися тільки щодо діяння, яке підпадає під ознаки правопорушення за законом про кримінальну відповідальність. Обґрунтованість підозри не може встановлюватися inabstracto або ґрунтуватися на суб'єктивних припущеннях, а має підкріплюватися конкретними доказами в кримінальному провадженні.
Обґрунтованість підозри - це не акт притягнення особи до відповідальності, а сукупність даних, які переконують об'єктивного спостерігача, що особа могла бути причетною до вчинення конкретного злочину.
Обґрунтованість підозри містить у собі два аспекти. Перший стосується питання права: підозра має стосуватися правопорушення, передбаченого законом. Другий питання факту: мають бути доведені обставини, які за розумного та неупередженого тлумачення викликають підозру щодо причетності певної особи до певного кримінального правопорушення.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного вище кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- рапортом заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) УСР у Львівській області ДСР НП України ОСОБА_6 від 04.07.2023, про пропозицію йому від ОСОБА_5 неправомірної вигоди, на систематичний основі, щомісячно в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 05.07.2023 згідно якого, останній повідомив про обставини вчинення ОСОБА_5 вищеописаних неправомірних дій;
- протоколом про хід проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 02.08.2023, в ході якого зафіксовано факт висловлення ОСОБА_5 пропозиції ОСОБА_6 про надання йому неправомірної вигоди, на систематичний основі, щомісячно в розмірі 2 000 доларів США, за не реагування та не виявлення службовими особами УСР у Львівській області ДСР НП України, адміністративних та кримінальних правопорушень вчинених працівниками Головного управління та його структурних підрозділів, зокрема відділу реєстрації сільськогосподарської техніки та інших;
- протоколом про хід проведення негласних слідчих (розшукових) дій від 02.08.2023, в ході якого зафіксовано факт надання 10.07.2023 ОСОБА_4 неправомірної ОСОБА_7 в розмірі 2 000 доларів США;
- протоколом проведення огляду та добровільної видачі 10.07.2023, під час якого виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди - грошові кошти на загальну суму 2 000 доларів США, які попередньо були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- речовими доказами - а саме грошовими коштами в сумі 2 000 доларів США, які 10.07.2023 ОСОБА_4 були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 10.08.2023 згідно з якого, останній повідомив про обставини вчинення ОСОБА_5 та ОСОБА_4 вищеописаних неправомірних дій, зокрема надання ОСОБА_4 неправомірної вигоди в сумі 2 000 доларів США 10.07.2023 та 10.08.2023;
- протоколом проведення огляду місця події від 10.08.2023, під час якого виявлено та вилучено предмет неправомірної вигоди - грошові кошти на загальну суму 2 000 доларів США, які попередньо ОСОБА_4 були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- речовими доказами - а саме грошовими коштами в сумі 2 000 доларів США, які 10.08.2023 ОСОБА_4 були надані ОСОБА_7 в якості неправомірної вигоди;
- проколом проведення обшуку у службовому кабінеті начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, та речовими доказами вилученими в ході його проведення;
- проколами затримання в порядку ст. 208 КПК України ОСОБА_5 та ОСОБА_4 ;
- наказом голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №126-к від 13.03.2017 «Про призначення начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області», положенням про Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області затвердженого наказом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів №157 від 24.02.2020 «Про затвердження Положення про Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області»;
- наказом начальника Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №108 о/c від 21.03.2022 про призначення полковника поліції ОСОБА_6 на посаду заступника начальника 4-го відділу (протидії організованим злочинним групам в органах державної влади) управління стратегічних розслідувань в Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, положенням про Управління стратегічних розслідувань у Львівській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, яке затверджено наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України № 17 від 06.11.2019;
- наказом начальника Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №584-к від 22.12.2022 «Про призначення ОСОБА_4 » про призначення ОСОБА_4 на посаду начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, посадовою інструкцією начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки, затвердженою начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 23.12.2022;
Враховуючи зазначене, ОСОБА_4 підозрюється у наданні неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище за не вчинення службовою особою в інтересах того, хто надає таку вигоду, та в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Отримані на даному етапі досудового розслідування відомості задокументовані у відповідний процесуальний спосіб, передбачений КПК України, і вказують на можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення зазначеного кримінального правопорушення. При цьому таке цілком узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, який неодноразово зазначав, що наявність «обґрунтованої підозри» у вчинені правопорушення передбачає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що зазначена особа могла вчинити правопорушення (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Влох проти Польщі»).
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.369 КК України була перевірена слідчим суддею під час обрання останньому запобіжного заходу та при відстороненні від посади.
На даному етапі кримінального провадження слідчим суддею не вирішуються питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні кримінального правопорушення.
11.08.2023 ОСОБА_4 вручено письмове повідомлення про підозру, у вчиненні ними кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 05.10.2023 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000144 від 01.06.2023 за підозрою ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 369 КК України продовжено до чотирьох місяців, а саме до 11.12.2023.
У зв'язку із вищевикладеним стороною обвинувачення до Галицького районного суду м. Львова подано клопотання про продовження строку досудового розслідування до п'яти місяців, тобто до 11.01.2024.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м. Львова від 28.11.2023 р. клопотання про продовження строку досудового розслідування задоволено. Продовжений строк досудового розслідування до 5 місяців, тобто до 11.01.2024 р.
Разом з тим, завершити досудове розслідування у двомісячний строк до 11.12.2023 неможливо, оскільки необхідно завершити проведення призначених у кримінальному провадженні судових експертиз, завершити процедуру розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, зокрема, ухвал слідчого судді Тернопільського апеляційного суду про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з використанням результатів проведення експертиз, які неможливо було провести внаслідок особливої складності провадження, зокрема, необхідно:
- долучити до матеріалів кримінального провадження два висновки судової технічної експертизи документів, проведення якої доручено експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України;
- долучити до матеріалів кримінального провадження процесуальні документи, які стали підставою для проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та які на даний час перебувають на стадії розсекречення у Львівському апеляційному судді;
- з урахуванням отриманих результатів проведення судових експертиз та з використанням розсекречених матеріалів щодо проведення НСРД провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з метою встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
За результатами проведення вказаних судових експертиз, розсекречення матеріалів щодо проведення НСРД, а також додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження.
Вищезазначені процесуальні та слідчі (розшукові) дії є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
Провести вказані судові експертизи, процесуальні та слідчі (розшукові) дії у двомісячний строк неможливо внаслідок особливої складності провадження, у зв'язку зі значною тривалістю проведення судових експертиз та процедури розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, необхідністю проведення великої кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
Слідчим суддею Галицького районного суду м. Львова ухвалою від 11.08.2023 ОСОБА_4 відсторонено від займаної посади, а саме від посади начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області., терміном на 2 місяці, який закінчується 09.08.2023.
Ухвалою слідчого судді Галицького районного суду м.Львова від 05.10.2023 строк відсторонення ОСОБА_4 від посади начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області продовжено до 03.12.2023.
Згідно ч. 1, ст. 158 КПК України, прокурор, а щодо Голови Національного агентства з питань запобігання корупції, його заступника -Генеральний прокурор або заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, має право звернутися з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку передбаченому КПК України.
Згідно з ч.ч.1,2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу; відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Відповідно до вимог ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
За змістом ч. 2 ст. 158 КПК України, прокурор, з метою продовження строку відсторонення особи від посади, повинен довести, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що:
1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати;
2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Інкриміноване підозрюваному ОСОБА_4 тяжке кримінально-каране діяння з ознаками корупції згідно з повідомленою підозрою вчинено ним із використанням свого службового становища, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді безпосередньо сприяло вчиненню ним тяжкого корупційного злочину, а його корисливий мотив дає підстави вважати, що перебуваючи на цій посаді, ОСОБА_4 зможе продовжити свою злочинну корисливу діяльність.
Окрім цього, посада, яку обіймає ОСОБА_4 , надає йому можливість впливати на свідків у кримінальному проваджені, зокрема на працівників ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області щодо яких він наділений організаційно-розпорядчими функціями, показання яких мають важливе значення для встановлення усіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
Враховуючи зазначене, в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на вищезазначеній посаді, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, а також зможе продовжити злочинну діяльність, пов'язану з наданням неправомірної вигоди службовій особі, яка займає відповідальне становище за вчинення чи невчинення службовою особою будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища.
Тобто обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати.
Сторона обвинувачення довела, що не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Також слідчий суддя не вбачає негативних наслідків відсторонення підозрюваного від посади для інших осіб. Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області протягом двох місяців належним чином функціонувала без ОСОБА_4 та продовжує таким чином функціонувати. При цьому відсторонення від посади ще не є звільненням з посади. Тому підозрюваний має можливість забезпечувати сім'ю.
З урахуванням викладених ризиків та особи підозрюваного, обставин вчинення ним тяжкого злочинного корупційного діяння, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади
Керуючись ст.ст. 369, 376 КПК України, слідчий суддя -
УХВАЛИВ:
Клопотання в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023140000000144 від 01.06.2023 р. про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 369 КК України ОСОБА_4 - задовольнити.
Продовжити до 10.01.2024 року включно строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області.
Обов'язок по контролю за виконанням ухвали покласти на прокурора ОСОБА_8 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Слідчий суддя ОСОБА_1