ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12304/23
провадження № 2-а/753/117/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2023 року Дарницький районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Сирбул О.Ф.
при секретарі - Кушнір А.А.
за участю позивача - ОСОБА_1
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Свислова Євгенія Ігоровича, Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, суд, -
встановив:
У липні 2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Свислова Євгенія Ігоровича(далі по тексту - відповідач 1), Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі то тексту - відповідач 2) та просив визнати протиправними дії Головного інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Свислова Євгенія Ігоровича зі складання постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху зафіксоване не в автоматичному режимі від 06 липня 2023 року серія 1КІ № 0000100317 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП з накладенням адміністративного штрафу у розмірі 680 грн., скасувати вказану постанову від 06 липня 2023 року серія 1КІ № 0000100317, зобов'язати Департамент транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видалити в реєстрах обліку правопорушень інформацію про правопорушення, зафіксоване 06 липня 2023 року відповідно до повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до постанови серії 1КІ № 0000100317 та закрити справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 06.07.2023 виявив під двірником лобового скла автомобіля марки «Lexus GX 470», державний номерний знак НОМЕР_1 , повідомлення про притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до постанови серії 1КІ № 0000100317, відповідно до якого головний інспектор з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Свислов Євгеній Ігорович в режимі фото/відеозйомки зафіксував порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортного засобу «Lexus GX 470», державний номерний знак НОМЕР_1 , 2023-07-06, 10:24:52, бульв. Лесі Українки, 34, відповідальність за яке передбачно ч. 3 ст. 122 КУпАП, пункт 15.9. д) Правил дорожнього руху.
Згідно з Повідомленням, технічний засіб, яким здійснено фото/відеофіксацію правопорушення: АРМ Інспектора.
В Повідомленні зазначено, що фото/відеоматеріали транспортного засобу в момент вчинення правопорушення будуть доступні на офіційному веб-сайті Київської міської державної адміністрації за посиланням https://digital/penalty/check. Ідентифікатор для доступу до зображень транспортного засобу - номер постанови. При переході за вказаним посиланням та введенні відповідного ідентифікатору виявлено файл з назвою «Доказова база по адміністративному правопорушенню». Відповідно до Доказової бази суть порушення полягає в тому, що «транспортний засіб зупинено у місці, де відстань між суцільною лінією розмітки і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 м». Тим самим, нібито порушено п. 15.9. д) ПДР, відповідальність за що передбачена ч. 3 ст. 122 КУпАП. Позивач вважає, що повідомлення та постанова серії 1КІ № 0000100317 є неправомірними, складені з порушенням вимог законодавства та підлягають скасуванню, оскільки він не вчинював правопорушення, зазначеного в цих документах.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 25.07.2023 позовну заяву залишено без руху, та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Позивач належним чином та у встановлений судом строк усунув вказані недоліки.
Ухвалою суду від 28.07.2023 по справі відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
14.08.2023 від відповідача 2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому повністю заперечували проти позовних вимог та просили відмовити в задоволенні позову.
07.09.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив.
У судовому засіданні 03.10.2023 було долучено відзив та відповідь на відзив до матеріалів справи.
У судовому засіданні позивач надав пояснення в яких позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Відповідач 2 у судовому засіданні 03.10.2023 надав пояснення в яких заперечував щодо задоволення позовних вимог з підстав викладених у відзиві та просив відмовити.
Відповідачі 1 у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином.
Суд заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 06.07.2023 Головним інспектором з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Свисловим Є.І. прийнято постанову серії 1КІ № 0000100317, за ч. 3 ст. 122 КУпАП, якою застосовано адміністративне стягнення до ОСОБА_1 у вигляді штрафу у розмірі 680,00 грн.
Згідно з вказаною постановою, транспортний засіб «Lexus GX 470», державний номерний знак НОМЕР_1 , 06 липня 2023 року о 10 год. 24 хв. на бульв. Лесі Українки, 34, в м. Києві зупинено у місці, де відстань сіж суцільною лінією розмітки і транспортим засобом, що зупинився менше 3 метрів, чим порушено пункт 15.9 д) Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 та вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 122 КУпАП. Технічний засіб, яким здійснено фото/відеофіксації правопорушення: АРМ Інспектора.
Згідно із ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух.
Порядок дорожнього руху на території України відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.
Статтею 9 КУпАП встановлено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Згідно з ч. 3 ст. 122 КУпАП ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 15.9 д) ПДР зупинка забороняється: д) у місцях, де відстань між суцільною лінією розмітки, розділювальною смугою чи протилежним краєм проїзної частини і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 м.
Відповідно до частини 1 статті 14-2 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, або за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису) (за допомогою технічних засобів, що дають змогу здійснювати фотозйомку або відеозапис та функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно- телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу, - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відсутні на момент запиту відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.
Вина особи, яка притягається до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь (ст. 62 Конституції України).
Відповідно до п. 1.10 ПДР проїзна частина - елемент дороги, призначений для руху нерейкових транспортних засобів. Дорога може мати декілька проїзних частин, межами яких є розділювальні смуги.
З долучених до матеріалів справи фотографій вбачається, що вказана розмітка є горизонтальною розміткою 1.1. (вузька суцільна лінія), яка, відповідно до розділу 34 ПДР «поділяє транспортні потоки протилежних напрямків (осьова розмітка) на дорогах з двома чи трьома смугами руху в обох напрямках, позначає межі смуг руху у попутному напрямку (розділювальна розмітка), позначає межі проїзної частини, на які в'їзд заборонено (напрямні острівці та острівці безпеки); розділяє пішохідний і велосипедний рух на суміжних пішохідних та велосипедних доріжках, позначених знаком 4.18; розділяє смуги на велосипедних доріжках з двостороннім рухом у разі наближення до велосипедного переїзду, позначеного розміткою 1.15».
Враховуючи наведені норми законодавчих актів, порушенням, передбаченим ч. 3 ст. 122 КУпАП та п. 15.9. д) ПДР є зупинка на проїзній частині, якщо відстань між суцільною лінією розмітки і транспортним засобом, що зупинився, менше 3 м та якщо це створює перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху.
Однак, транспортний засіб «Lexus GX 470», державний номерний знак НОМЕР_1 знаходився за межами проїзної частини, а саме біля правого узбіччя і суцільна лінія розмітки, до якої відповідачем 1 проводилось вимірювання, саме відділяє проїзну частину, а не розділяє транспортні потоки протилежних напрямків.
Отже, транспортний засіб «Lexus GX 470», державний номерний знак НОМЕР_1 не створював перешкод та небезпеки для руху, оскільки знаходився за межами проїзної частини.
Згідно із ч. 2 ст. 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідальності з законом.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно статі 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Разом із тим, відповідно до положень ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Під час розгляду справи сторона відповідача всупереч ч. 2 ст. 77 КАС України не підтвердила правомірності свого рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП, а відтак позов підлягає частковому задоволенню.
Суд відмовляє позивачу у задоволенні заявленої ним вимоги щодо визнання дій відповідача протиправними з наступних підстав.
Згідно ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право:
1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення;
2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи);
3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення;
4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Таким чином, ч.3 ст. 286 КАС України визначено виключний перелік способів захисту порушеного права особи, які можуть бути застосовані судом та серед яких відсутній такий спосіб як визнання протиправними дій.
Отже, застосування вищевказаних способів захисту у вигляді скасування спірної постанови є достатнім для відновлення порушеного права та законного інтересу позивача.
З огляду на це, суд вважає, що правові підстави для задоволення позову в частині вимог про визнання дій протиправними відсутні, а отже задоволенню не підлягають.
Також не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської адміністрації) видалити інформацію про правопорушення у реєстрах обліку, оскільки не охоплюються приписами ч.3 ст. 286 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243-246, 250, 251, 286 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного інспектора з паркування управління (інспекції) з паркування Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Свислова Євгенія Ігоровича, Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії -задовольнити частково.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення серії 1КІ № 0000100317 від 06 липня 2023 рокупро притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 122 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 680 (шістсот вісімдесят) гривень -скасувати.
Справу про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 122 КУпАП - закрити.
В іншій частині позовних вимог- відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: