Рішення від 23.11.2023 по справі 490/2528/23

490/2528/23

нп 2/490/1607/2023

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

23 листопада 2023 року м. Миколаїв

Центральний районний суд м. Миколаєва

у складі: головуючого - судді Чулуп О.С.

при секретарі - Ребрина Д.О.

розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про повернення надміру виплачених державних коштів в розмірі 6827 грн. 56 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради як отримувач державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Позивач вказує, що в результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що відповідач ОСОБА_1 не задекларувала дохід у розмірі 11482 грн. 14 коп., код ознаки 127 «Інші доходи, які включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу» які були отримані відповідачем від Військової частини НОМЕР_1 в період за які обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначених допомог, а саме з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року. У зв'язку з тим, що відповідач надала недостовірну інформацію про свої доходи, виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року в сумі 2247 грн. 76 коп., по державній соціальній допомозі малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року в сумі 11482 грн. 14 коп. Позивач вказує, що відповідачем кошти допомоги одиноким матерям було повернуто в повному обсязі, а по допомозі малозабезпеченим сім'ям було повернуто частково. Станом на 30.03.2023 року сума заборгованості по допомозі малозабезпеченим сім'ям складає 6827 грн. 56 коп., які до цього часу відповідачем не повернуті.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, давши оцінку доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом досліджено заяву № 1329 ОСОБА_1 від 08.08.2019 року про призначення допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Судом досліджено декларацію ОСОБА_1 від 08.08.2019 року згідно якої остання в п. 3 ОСОБА_2 «Члени сім'ї або зареєстровані у житловому приміщенні/будинку особи, члени сім'ї зазначила що має доньку ОСОБА_3 (донька ІНФОРМАЦІЯ_1 ) та сина ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ). У розділі ІІ «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо» за період з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року зазначила вид доходу - аліменти, інших доходів не має.

Судом досліджено рішення про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14.08.2019 року згідно якого ОСОБА_1 призначено допомогу одиноким матерям з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 347 грн. 96 коп. щомісяця.

Судом досліджено рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 14 серпня 2019 року згідно якого ОСОБА_1 призначено допомогу з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 2725 грн. 17 коп. щомісяця.

Судом досліджено розпорядження на перерахунок допомоги одиноким матерям згідно якого ОСОБА_1 установлено розмір допомоги одиноким матерям з 01.12.2019 року по 31.01.2020 року в розмірі 427 грн. 96 коп. щомісяця.

Судом досліджено рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 18 грудня 2019 року згідно якого ОСОБА_1 зроблено перерахунок допомоги та розмір допомоги став з 01.08.2019 року - 2725,17 грн., з 01.12.2019 року - 2920,22 грн., з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року в розмірі 3004,30 грн.

Судом досліджено довідку про завантажені доходи (витяг ДПІ) згідно якої вбачається, що ОСОБА_1 за період з квітня 2019 року по червень 2019 року отримала дохід (інші доходи) в розмірі 7832,14 грн., за період з липня 2019 року по вересень 2019 року в розмірі 7650 грн. (інші доходи), за період з липня 2019 року по вересень 2019 року в розмірі 1100 грн. (дохід від працедавця як додаткове благо).

Судом досліджено довідку військової частини НОМЕР_1 від 20.03.2020 року з якої вбачається, що ОСОБА_1 працює військовослужбовцем та в квітні 2019 року отримала заробітну плату в розмірі 2732,14 грн. та з травня 2019 року по грудень 2019 року отримувала по 2550 грн. щомісячно.

Судом досліджено розрахунок переплати ОСОБА_1 коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року згідно якого заборгованість склала 2247 грн. 76 коп.

Судом досліджено розрахунок переплати ОСОБА_1 коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року згідно якого заборгованість склала 11842 грн. 14 коп.

Згідно п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 (далі - Порядок), відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до п. 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається в розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Попередні шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям (далі - період, за який враховується дохід). Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

Так з декларації про доходи та майновий стан ОСОБА_1 вбачається, що остання має сина - ОСОБА_4 , 2017 року народження та доньку ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для дітей віком до 6 років з 1 липня становив 1699 гривень, для дітей віком від 6 до 18 років з 1 липня становив 2118 гривень.

Судом досліджено рішення управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 30.03.2020 року згідно якого здійснено перерахунок допомоги одиноким матерям та було встановлено, що ОСОБА_1 не мала право на отримання допомоги одиноким матерям за період з 01.10.2019 року по 31.03.2020 року з урахуванням отриманих доходів за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року. З вказаного рішення вбачається, що середньомісячний дохід члена сім'ї відповідача становить 1988 грн. на одну особу, сукупний середньомісячний дохід сім'ї становить 5966,80 грн.

Вказане свідчить, що відповідач дійсно не мала права на отримання допомоги з період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року. На підставі цього виникла переплата державних коштів по виплаті вищезазначеної допомоги за період в сумі 2247 грн. 76 коп.

Згідно п. 49 Порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім'ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім'ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім'ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім'ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Таким чином, ОСОБА_1 , подаючи декларації про доходи та майновий стан осіб, приховала інформацію, що впливає на призначення і виплату допомоги - а саме наявність у неї доходу (заробітної плати).

Після повідомлення про утворення переплати державних коштів, ОСОБА_1 добровільно виконала вимогу по сплаті коштів допомоги одиноким матерям.

Щодо заборгованості по надмірно сплачених коштах - допомозі малозабезпеченим сім'ям, то слід зазначити наступне.

Відповідно до п.2 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250 (далі- Порядок) (в редакції станом на 18.07.2019 року), державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно п. 14 Порядку призначання і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям , розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом.

Судом досліджено рішення управління соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 30.03.2020 року згідно якого здійснено перерахунок допомоги малозабезпеченим сім'ям, та який став з 01.08.2019 року по 30.11.2019 року - 811 грн. 48 коп., з 01.12.2019 року по 31.12.2019 року в розмірі 1006 грн. 53 коп., з 01.01.2020 року по 31.01.2020 року в розмірі 1090 грн. 61 коп.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачу було надмірно нараховані кошти з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року. Відповідачем було частково погашено заборгованість, та станом на 30.03.2023 року сума заборгованості складає 6827,56 коп.

За такого, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 2684 грн. 00 коп.

Керуючись ст. ст. 18, 259, 263-265, 280, 281, 284 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачені державні кошти у сумі 6827 (Шість тисяч вісімсот двадцять сім) грн. 56 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у сумі 2684 грн. 00 коп.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Повторне заочне рішення позивач та відповідач можуть оскаржити в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено з загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Інформація про сторони

Позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження за адресою: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя