Постанова від 28.11.2023 по справі 461/9369/23

Справа №461/9369/23

Провадження №3/461/3232/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2023 року м. Львів

Суддя Галицького районного суду м.Львова Мисько Х.М., з участю представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Бориславського А.Л., представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 , виданий 13.02.2020 року,

за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

02.10.2023 року о 16 год. 24 хв. в зону митного контролю митного поста «Краковець» Львівської митниці Держмитслужби, по смузі руху «червоний коридор», в напрямку «виїзд з України», прибув транспортний засіб реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який слідував з України до Польщі в якості водія.

За результатами здійснення митних процедур системою АСУР ПІК «Інспектор» було згенеровано обов'язкові митні формальності, внаслідок чого встановлено, що згідно інформації, наявній в електронній базі даних, транспортний засіб комерційного призначення - напівпричіп марки «Schmitz SOI», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 , ввезений на митну територію України через митний пост «Краковець» Львівської митниці Держмитслужби 30.12.2022 року о 08:15:45 год., громадянином України ОСОБА_1 , у митному режимі «тимчасове ввезення до 20 днів» і мав бути доставлений в митний орган на кордоні в строк до 19.01.2023. В базі даних АСМО Інспектор відсутнє звернення від транспортної фірми ОСОБА_2 і АДРЕСА_2 , щодо продовження терміну тимчасового ввезення. Проте, на момент прибуття 02.10.2023 у пункт пропуску «Краківець - Корчова» громадянином України ОСОБА_1 , відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України, надано не було

Таким чином, громадянином України ОСОБА_1 станом на 02.10.2023 року перевищено строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу комерційного призначення - напівпричепу марки «Schmitz SOI», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб, що свідчить про наявність в його діях ознак правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.

Крім того, 02.10.2023 року о 16 год. 24 хв. в зону митного контролю митного поста «Краковець» Львівської митниці Держмитслужби, по смузі руху «червоний коридор», в напрямку «виїзд з України», прибув транспортний засіб реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням громадянина України ОСОБА_1 , який слідував з України до Польщі в якості водія.

За результатами здійснення митних процедур системою АСУР ПІК «Інспектор» було згенеровано обов'язкові митні формальності, внаслідок чого встановлено, що згідно інформації, наявній в електронній базі даних, транспортний засіб комерційного призначення - тягач марки «Man Tgx», реєстраційний номер НОМЕР_5 , номер кузова НОМЕР_6 , ввезений на митну територію України через митний пост «Краковець» Львівської митниці Держмитслужби 30.12.2022 року о 08:15:45 год., громадянином України ОСОБА_1 , у митному режимі «тимчасове ввезення до 20 днів» і мав бути доставлений в митний орган на кордоні в строк до 19.01.2023. В базі даних АСМО Інспектор відсутнє звернення від транспортної фірми ОСОБА_2 і АДРЕСА_2 , щодо продовження терміну тимчасового ввезення. Проте, на момент прибуття 02.10.2023 у пункт пропуску «Краківець - Корчова» громадянином України ОСОБА_1 , відповідних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України, надано не було.

Таким чином, враховуючи положення та норми, громадянином України ОСОБА_1 станом на 02.10.2023 року перевищено строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу комерційного призначення - тягач марки «Man Tgx», реєстраційний номер НОМЕР_5 , номер кузова НОМЕР_6 , більше ніж на тридцять діб, що свідчить про наявність в його діях ознак правопорушення передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.

Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України

Відповідно до ст.36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Враховуючи те, що адміністративне правопорушення вчинено однією особою, суд вважає за необхідне матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід об'єднати в одне провадження, присвоївши єдиний унікальний номер 461/9369/23 (3/461/3232/23). Оскільки їхній спільний розгляд сприятиме, всебічному та об'єктивному дослідженні обставин справи.

ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, хоча була належним чином повідомлений про час, дату та місце проведення судового засідання.

Відповідно до ч.4 ст.526 МК України, вважаю можливим розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, що не з'явилася на виклик до суду, хоча належним чином була повідомлена про час і місце розгляду справи.

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_3 у судовому засіданні, при визнанні судом ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.6 ст. 481 МК України, просив застосувати стягнення у виді штрафу у розмірі 170 000,00 грн.

Представник Львівської митниці Держмитслужби в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за порушення митних правил, покликаючись на матеріали справи.

Заслухавши представника Львівської митниці Держмитслужби, представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).

Частиною 6 ст.481МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

За вчинення правопорушення передбаченого ч.6 ст.481 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.

Відповідно до ч.1 ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до вимог ст.495 МК України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; поясненнями свідків, поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; висновком експерта, іншими документами.

Факт вчинення адміністративного правопорушення стверджується також наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №1371/20900/23 від 02.10.2023 року, протоколом про адміністративне правопорушення №1372/20900/23 від 02.10.2023 року, копією паспорта ОСОБА_1 , контрольним талоном для проходження по «Червоному коридору», митною декларацією ОСОБА_1 , витягом з АСМО «Інспектор», актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, описом предметів, вилучених ОСОБА_1 , та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Відповідно ст. 103 МК України, тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

У відповідності до ч. 1 ст. 380 МК України, тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами

з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Обов'язковою умовою допуску зазначених транспортних засобів до тимчасового ввезення на митну територію України є реєстрація цих транспортних засобів в уповноважених органах іноземних держав, що підтверджується відповідним документом.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно з ч.5 ст.255 МК України, митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

Статтею 460 Митного кодексу України визначено, що вчинення порушення митних правил, передбачених, в тому числі статтею 481 Митного кодексу України, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої Митним кодексом України.

Обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадянські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно-правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток, каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події.

Пунктом 3 розділу VIII цього Порядку передбачено, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально вповноваженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції.

Пунктом 5 розділу VIII Порядку встановлено, що якщо факт аварії чи дії обставин непереборної сили має місце на митній території України, особа, відповідальна за виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем (власник товару або уповноважена ним особа, перевізник чи особа, відповідальна за дотримання митного режиму), повинна звернутись до митного органу, в зоні діяльності якого перебувають ці товари, транспортні засоби, із письмовою заявою, яка повинна містити відомості, що надають можливість ідентифікувати товари, транспортні засоби як такі, що перебувають під митним контролем, а також інформацію про час, місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили.

Одночасно, обставин, передбачених ст.460 Митного кодексу України, з настанням яких діяння, передбачене ст.481 Митного кодексу України, не тягне за собою адміністративної відповідальності під час судового розгляду не встановлено, як не встановлено дії обставин непереборної сили, які стали причиною пропуску строку тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу комерційного призначення - напівпричіп марки «Schmitz SOI», реєстраційний номер НОМЕР_3 , номер кузова НОМЕР_4 , транспортний засіб комерційного призначення - тягач марки «Man Tgx», реєстраційний номер НОМЕР_5 , номер кузова НОМЕР_6 .

З огляду на наведене, вважаю, що в діях ОСОБА_4 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України, а саме: останній перевищив строк тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, що підтверджується даними,що містяться у протоколі про порушення митних правил, службовими записками, доповідною запискою, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.

Таким чином, аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481МК України доведена повністю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, суд приймає до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності за порушення митних правил не притягувався, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи даних про доходи порушника та можливість виконати ним покарання у виді штрафу,суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000,00 грн., тобто в межах санкції статті за якою кваліфіковано його дії.

У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно з ч.3 ст. 541 МК України, витрати митного органу, пов'язані із зберіганням товарів, транспортних засобів, щодо яких прийнято постанову про конфіскацію, до моменту винесення такої постанови повинні бути відшкодовані особою, яка вчинила порушення митних правил.

Відтак, на підставі ч.3 ст. 541 МК України з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці необхідно стягнути витрати за зберігання товару на складі митниці у сумі 126508,7 грн.

Так, ст.40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536,80 гривень.

Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 481, 486, 527, 528 МК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України та накласти на нього стягнення - у виді у розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 000,00 грн.

Вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №1371/20900/23 від 02.10.2023 року вантажний автомобіль загальною масою понад 7,5 тонн марки MAN TGX, реєстраційний номер НОМЕР_7 , VIN-код НОМЕР_6 , білого кольору, 2008 року випуску, показник одометра 30681 км., вага 7950 кг., дизель, об'єм двигуна 12419,00 cm3, 353 kW., оригінал технічного паспорта на т/з марки MAN TGX, реєстраційний номер НОМЕР_7 , VIN-код НОМЕР_8 оригінал контрольного талону №TJC.360526 для проходження по «червоному коридору» т/з марки MAN TGX, реєстраційний номер НОМЕР_5 - повернути ОСОБА_1 .

Вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №1372/20900/23 від 02.10.2023 року напівпричіп марки «Schmitz SOI», реєстраційний номер НОМЕР_9 , VIN-код НОМЕР_4 , 2012 року випуску, вага 7162 кг., оригінал технічного паспорта на т/з марки «Schmitz SOI», реєстраційний номер НОМЕР_9 , VIN-код НОМЕР_10 , оригінал контрольного талону TJC.360526 для проходження по «червоному коридору» т/з марки «Schmitz SOI», реєстраційний номер НОМЕР_3 - повернути ОСОБА_1 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Львівської митниці 126 508,7 грн. витрат за зберігання товару на складі митниці.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державної судової адміністрації України 536,80 грн. судового збору.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м.Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Суддя Х.М. Мисько