Справа № 333/7185/23
пр. №1-кс/333/3759/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2023 року м. Запоріжжя
Слідча суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної: ОСОБА_4 , захисника підозрюваної: ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, у залі суду,
клопотання процесуального прокурора - прокурора Василівської окружної прокуратури Запорізької області ОСОБА_3 , про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту у кримінальному провадженні № 62022000000000721 від 14.09.2022, відносно,
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Запорiжжя, громадянки України, замiжньої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ранiше не судимої,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України
ВСТАНОВИЛА:
24.11.2023 року в провадження слідчого судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшло вищевказане клопотання процесуального прокурора про продовження строку застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_6 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.
Вимоги клопотання обґрунтовані наступним.
Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідування, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62022000000000721 від 14.09.2022 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, та за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснюється Запорізькою обласною прокуратурою.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що наказом начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області №85-к від 03.11.2021 ОСОБА_7 з 03.11.2021 переведено з посади начальника відділу реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області на рівнозначну посаду завідувача сектору нагляду і реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області.
Згідно п.1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Положення) -Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України та який реалізує державну політику у галузі реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу.
Згідно п.2 Положення, Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Згідно п.3 Положення, основними завданнями Держпродспоживслужби, зокрема, є реалізація державної політики у галузі реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі.
Згідно п.4 Положення, Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань:
- п.п.11-1 - проводить експертну оцінку сільськогосподарської техніки під час її відчуження на вторинному ринку; здійснює реєстрацію та облік тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, видачу номерних знаків та відповідних реєстраційних документів на них, ведення автоматизованого обліку зареєстрованих тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та систематизацію відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру, держателем якого вона є; проводить перевірку технічного стану і експлуатації машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства; видає в установленому порядку висновки щодо технічного стану проданих або відремонтованих машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства; проводить технічну експертизу та експертну оцінку технічних засобів, що стали непридатними внаслідок аварії чи стихійного лиха, та видає відповідні документи про доцільність їх подальшої експлуатації; перевіряє відповідність матеріально-технічної бази та методичного забезпечення навчальних закладів з підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації трактористів-машиністів у встановленому законодавством порядку, надає висновки про відповідність матеріально-технічної бази, методичного забезпечення та оснащеності навчального процесу для розгляду відповідними органами питання про акредитацію та видачу їм ліцензій на право підготовки трактористів-машиністів самохідних машин, приймає теоретичні і практичні іспити для отримання права на керування машинами та видає за їх результатами посвідчень тракториста-машиніста; проводить державний нагляд за дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування машин, реалізації повнокомплектних машин, номерних вузлів і агрегатів;
- п.п.11-2 - організовує та здійснює державний нагляд (контроль) в частині експлуатації та технічного стану машин за дотриманням вимог законодавства акредитованими суб'єктами господарювання, які проводять перевірку технічного стану та ідентифікацію машин; виконанням законодавства у сфері захисту прав споживачів на придбану чи відремонтовану сільськогосподарську техніку і комплектувальні вузли та агрегати до неї; дотриманням правил технічного та сервісного обслуговування машин; технічним станом і експлуатацією машин, які підлягають перевірці на підтвердження відповідності вимогам законодавства.
Згідно із п.п.1 п.5 Положення, Держпродспоживслужба з метою організації своєї діяльності забезпечує у межах повноважень, передбачених законом, здійснення заходів щодо запобігання і протидії корупції і контроль за їх реалізацією апарату Держпродспоживслужби, її територіальних органах, на підприємствах, в установах та організаціях, що належать до сфери її управління.
Згідно із п.6 Держпродспоживслужба для виконання покладених на неї завдань має право:
- п.п.8 - здійснювати заходи державного нагляду (контролю) відповідно до закону;
- п.п.10 - вживати у межах повноважень, передбачених законом, заходів до усунення порушень вимог закону і притягнення винних у таких порушеннях осіб до відповідальності відповідно до закону;
- п.п.11 - забороняти експлуатацію машин та інших технічних засобів для агропромислового комплексу, якщо їх технічний стан не відповідає вимогам нормативних документів щодо показників якості, технологічності та безпечності, охорони праці та охорони навколишнього природного середовища та якщо вони загрожують життю і здоров'ю працівників чи створюють можливість виникнення аварії;
- п.п.12 - зупиняти машини для перевірки технічного стану в разі наявності ознак, що свідчать про їх технічну несправність;
- п.п.13 - одержувати від посадових осіб та громадян, які мають у власності машини та інші технічні засоби для агропромислового комплексу, документи, необхідні для вирішення питань, що належать до їх компетенції;
- п.п.16 - вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного технічного нагляду;
- п.п.17 - складати в установлених законом випадках протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати відповідно до закону справи про адміністративні правопорушення і приймати за результатами розгляду рішення про накладення штрафів та застосовування інших санкцій, передбачених законом;
- п.п.18 - викликати громадян для одержання усних або письмових пояснень у зв'язку з порушенням ними вимог законодавства у сфері експлуатації машин та інших технічних засобів для агропромислового комплексу.
Відповідно до п.7 Положення, Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Згідно п.1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - Положення) - Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане. Повноваження Головного управління поширюються на територію Запорізької області.
Відповідно до структури Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженої 31.10.2022 т.в.о. Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, та погодженої 18.11.2022 Міністром Кабінету Міністрів України, встановлено, що у складі ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області функціонує структурний підрозділ - сектор реєстрації сільськогосподарської техніки.
Згідно Положення про сектор реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженого наказом ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 02.02.2023 №17, серед іншого встановлено:
- п.1.1. - сектор реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - Сектор) є самостійним структурним підрозділом апарату ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - Головне управління);
- п.1.2. - у своїй діяльності Сектор керується Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законом України «Про державну службу», іншими законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України та Національного агентства України з питань державної служби, актами Міністерства аграрної політики та продовольства України, Положенням про Головне управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, наказами Держпродспоживслужби, наказами Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області, іншими нормативно - правовими актами та цим Положенням;
- п.1.3. - Сектор підпорядковується начальнику Головного управління;
- п.1.7. - всі працівники Сектору за посадою є державними інспекторами;
- п.1.8. - Сектор має свою печатку та відповідні штампи, необхідні для здійснення основної діяльності;
- п.2. - Основними завданнями Сектору є:
- п.2.1. - здійснення нагляду (контролю) у системі інженерно - технічного забезпечення агропромислового комплексу;
- п.2.2. - здійснення державного нагляду (контролю) в частині експлуатації та технічного стану машин;
- п.2.3. - забезпечення додержання законодавства з питань експлуатації та вимог до технічного стану машин особами, незалежно від форм власності, які володіють, користуються чи розпоряджаються на законних підставах цими машинами або діяльність яких пов'язана із виготовленням, реалізацією;
- п.5.1. - Сектор очолює начальник завідувач Сектору, який призначається на посаду та звільняється з посади в порядку, передбаченому законодавством про державну службу за погодженням з Держпродспоживслужбою;
- п.5.9. - Завідувач Сектору забезпечує планування роботи Сектору, організацію та контроль за виконанням поставлених завдань, звітує перед начальником Головного управління про виконання планів роботи та завдань;
- п.5.11. - Завідувач Сектору забезпечує дотримання працівниками Сектору вимог законодавства України з питань державної служби, правил етичної поведінки, запобігання корупції, вживає заходів щодо недопущення та врегулювання конфлікту інтересів у разі його виникнення.
Відповідно до посадової інструкції завідувача сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, затвердженої начальником ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області від 02.02.2023 встановлено, що на ОСОБА_7 , посада якого, відповідно до ст.6 Закону України «Про державну службу» відноситься до категорії «Б» посад державної служби, покладено виконання посадових обов'язків, у тому числі:
- організація здійснення реєстрації та обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, видачи на них номерні знаки та відповідних реєстраційних документів, ведення автоматизованого обліку зареєстрованих машин та систематизації відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру, держателем якого є Держпродспоживслужба;
- забезпечення ведення автоматизованого обліку зареєстрованих тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів та систематизації відомостей про їх власників з використанням Єдиного реєстру;
- здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства акредитованими суб'єктами господарювання, які проводять ідентифікацію машин.
У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.ст. 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно положенням ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку в Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на державних службовців.
Так, згідно ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція - це використання особою, зазначеною у частині першій ст.3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій ст.3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов'язаних з ними можливостей.
Також, відповідно до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода - це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.
Статтею 22 Закону України «Про запобігання корупції» особам, зазначеним у частині першій ст.3 цього Закону, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно п.9 ст.8 Закону України «Про державну службу» Державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Пунктом 1 Примітки до ст.364 КК України визначено, що службовими особами у ст.ст. 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до п.2 Примітки до ст.368 КК України, службовими особами, які займають відповідальне становище, у ст.ст. 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 Примітки до ст. 364 КК України, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Таким чином, ОСОБА_7 , обіймаючи посаду завідувача сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, яка відноситься до посад державної служби категорії «Б», згідно ст.6 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», п.1 Примітки до ст.364 та п.2 Примітки до ст.368 Кримінального кодексу України, є службовою особою, яка постійно обіймає в органах державної влади посаду, пов'язану з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, займає відповідальне становище та є працівником правоохоронного органу.
Незважаючи на необхідність дотримання вищевказаних норм чинного законодавства, ОСОБА_7 , являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, за посередництвом з ОСОБА_4 , вчинив тяжке корупційне кримінальне правопорушення за наступних обставин.
У період часу з 12 квітня 2022 року по серпень 2022 року (більш точні дата та час в ході досудового розслідування не встановлені) у ОСОБА_7 , який мав достатній рівень знань у галузі реєстрації сільськогосподарської техніки та досвід роботи у вказаній сфері, виник злочинний умисел, направлений на незаконне збагачення шляхом вимагання та систематичного одержання неправомірної вигоди від громадян, суб'єктів господарської діяльності та/або їх представників, які звертаються до Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області із заявами з метою реєстрації (перереєстрації, зняття з обліку) сільськогосподарської техніки, шляхом створення їм штучних перешкод під час надання покладених на нього, як службову особу Держпродспоживслужби обов'язків з реєстрації (перереєстрації, зняття з обліку) сільськогосподарської техніки, та подальшого вчинення в інтересах осіб дій з використанням свого службового становища.
При цьому ОСОБА_7 достеменно розумів, що Держпродспоживслужба є суб'єктом природної монополії щодо проведення дій з реєстрації (перереєстрації, зняття з обліку) сільськогосподарської техніки, та що фізичні та юридичні особи без звернення до сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області та без відповідного рішення службових осіб вказаного сектору не зможуть законно зареєструвати, перереєструвати, зняти з обліку сільськогосподарську техніку.
Крім того, ОСОБА_7 , маючи достатній рівень освіти та досвід керівної роботи, розумів, що безпосереднє отримання ним, як службовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області неправомірної вигоди може призвести до викриття злочинної діяльності та схеми незаконного отримання грошових коштів.
У зв'язку з цим, з метою маскування своєї злочинної діяльності та надання їй виду легальної, ОСОБА_7 вирішив здійснювати приховане вимагання та отримання неправомірної вигоди шляхом залучення до підбурювання фізичних осіб, суб'єктів господарської діяльності та їх представників на території Запорізької області до надання неправомірної вигоди, посередництва, та подальшого отримання грошових коштів інших громадян України.
Так, з метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_7 запропонував своїй дружині ОСОБА_4 прийняти участь у злочинній діяльності з вимагання та отримання неправомірної вигоди, обумовивши при цьому між собою всі обставини та деталі схеми незаконного збагачення та суми неправомірної вигоди, на що остання надала свою добровільну згоду.
При цьому, на виконання злочинного умислу, ОСОБА_7 , використовуючи своє службове становище, діючи повторно, мав створювати штучні перешкоди у вигляді тривалого розгляду заяв фізичних та юридичних осіб, з подальшою відмовою в їх задоволенні з надуманих та/або формальних причин або видачі талонів тимчасового обліку машин замість свідоцтва про реєстрацію машин, що у подальшому створює незручності для фізичних та юридичних осіб, оскільки вони фактично залишаються обмеженими у праві розпорядження власним майном - сільськогосподарською технікою (машинами), та створюючи при цьому, тим самим, передумови для пропозицій з надання неправомірної вигоди на його користь з боку зазначених осіб за виконання покладених на службових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області обов'язків, та подальшого їх звернення за заздалегідь визначеним номером мобільного телефону, який належить вітчиму ОСОБА_7 - фізичній особі - підприємцю ОСОБА_8 та яким фактично користується ОСОБА_4 .
За результатами звернення фізичних осіб, суб'єктів господарської діяльності та їх представників за визначеним номером мобільного телефону, з метою реалізації злочинного умислу, ОСОБА_4 , діючи умисно, повторно, виконуючи роль пособника, мала отримувати неправомірну вигоду для ОСОБА_7 , під виглядом оплати грошових коштів за нібито надання інформаційних та консультаційних послуг щодо підготовки та оформлення документів вказаним особам в процесі здійснення послуг з реєстрації (перереєстрації, зняття з обліку) сільськогосподарської техніки, а також отримання свідоцтва про реєстрацію машин замість талонів тимчасового обліку машин. При цьому, особи були змушені сплачувати грошові кошти у вигляді незаконної винагороди в розмірі від 2200 грн. до 6600 грн. в залежності від виду послуг з реєстрації (перереєстрації, зняття з обліку) однієї одиниці сільськогосподарської техніки, які фактично і є предметом неправомірної вигоди, для подальшої їх передачі ОСОБА_7 .
Постановою Кабінету Міністрів України №694 від 08.07.2009 затверджено Порядок відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо - будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 Порядку, реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).
До проведення реєстрації, тимчасової реєстрації (крім реєстрації, тимчасової реєстрації нових машин, які не були зареєстровані територіальними органами Держпродспоживслужби), перереєстрації, зняття з обліку (крім зняття з обліку машини у зв'язку з вибракуванням), оформлення акту про присвоєння ідентифікаційного номера машини та видачі власнику машини або іншій особі, яка використовує її на законних підставах (далі - власник), дублікатів реєстраційних документів або номерних знаків спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність її ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації, які пройшли підготовку для провадження такого виду діяльності, проводиться дослідження таких машин.
Нові машини, які не зареєстровані територіальними органами Держпродспоживслужби, реєструються (тимчасово реєструються) після їх огляду державними інспекторами за місцем їх реєстрації. Місце огляду власник узгоджує з державним інспектором в Автономній Республіці Крим, області,
м. Києві, Севастополі або в районі.
Реєстрація та зняття з обліку машин здійснюються після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (далі - висновок спеціаліста) за встановленою Мінагрополітики України формою.
Відповідно до п.4 вказаного Порядку, машина реєструється протягом семи днів на підставі зареєстрованої в установленому порядку державним інспектором заяви власника або уповноваженої ним особи у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі.
До заяви додаються:
1) документи, що підтверджують право власності або правомірність використання машини;
2) документи, що підтверджують сплату передбачених законодавством податків, а також зборів за послуги, що надаються територіальним органом Держпродспоживслужби;
4) копії паспорта та картки фізичної особи - платника податків про присвоєння ідентифікаційного номера Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платників (для фізичної особи);
5) документ, що посвідчує особу представника власника та його повноваження (у разі потреби);
6) свідоцтво про реєстрацію машини з відміткою про її зняття з обліку попереднім власником (якщо машина перебувала в експлуатації та була зареєстрована в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі);
7) митна декларація на паперовому носії або її копія, засвідчена в установленому порядку, або електронна митна декларація, або уніфікована митна квитанція МД-1 - для машин, що ввезені на митну територію України та реєструються вперше;
8) акт про присвоєння ідентифікаційного номера (у разі реєстрації машини, якій ідентифікаційний номер присвоєно відповідно до пункту 14 цього Порядку);
8-1) висновок спеціаліста;
8-2) для машин, які реєструються вперше:
- декларація про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №62;
- сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердженого типу, - для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1367, або сертифікат затвердження типу, виданий на одиничні зразки машин органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу;
9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.
Відповідно до п.5 вказаного Порядку, на кожну зареєстровану машину видається свідоцтво про реєстрацію машини або талон тимчасового обліку машини (далі - реєстраційний документ), зразки яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.1992 №47, та номерний знак, що виготовляється згідно з державними стандартами. На причіпне, навісне обладнання (кім тракторних причепів і прирівняних до них машин) та інвентар номерні знаки не видаються.
Відповідно до п.6 Порядку, машина реєструється за її власником як за юридичною або фізичною особою.
Згідно п.7 Порядку, відомості про машину, власника, номерний знак, серію і номер реєстраційного документа та ніші дані у випадках, визначених цим Порядком заносяться до книги реєстрації машин або книги тимчасової реєстрації машин, зразки яких затверджуються Мінекономіки (далі - книга реєстрації), та до уніфікованої автоматизованої електронно - облікової системи, створеної Держпродспоживслужбою.
Відповідно до п.10 Порядку встановлено, що у реєстрації машини може бути відмовлено:
1) якщо машина: не знята з обліку попереднім власником в територіальному органі Держпродспоживслужби чи іншому державному органі, за винятком випадків, передбачених законодавством; не має ідентифікаційного номера;
2) у разі коли документи: подано не в повному обсязі; викладено іноземною мовою без додатка засвідченого в установленому порядку перекладу на державну мову; копії яких не засвідчені в установленому порядку; оформлено з іншими порушеннями закону;
2-1) якщо: у висновку спеціаліста зазначено, що на машині знищені або підроблені, або сфальсифіковані ідентифікаційні номери складових частин (вузлів і агрегатів); машини ввезені на територію України без відповідного їх митного оформлення або із сфальсифікованими документами митного оформлення, про що зазначено у висновку спеціаліста;
3) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно п.15 Порядку, тимчасова реєстрація проводиться у разі:
1) тимчасового ввезення машини на територію України - на період більш як два місяці під зобов'язання про зворотне вивезення. Для тимчасової реєстрації до територіального органу Держпродспоживслужби юридична або фізична особа здає номерний знак і реєстраційний документ машини, зареєстрованої за межами України (у разі наявності), що повертаються власникові після закінчення строку тимчасової реєстрації;
2) тимчасового використання тракторів, демонтованих із самохідних машин;
3) реєстрації машин в інших органах - на період до одержання територіальним органом Держпродспоживслужби інформації про їх реєстрацію та зняття з обліку в таких органах. Після надходження такої інформації талон тимчасового обліку повертається до територіального органу Держпродспоживслужби, а власникові видається свідоцтво про реєстрацію машини;
4) коли машини передаються в оренду, фінансовий лізинг тощо відповідно до укладених договорів;
6) проведення перевірки машини на предмет законності її ввезення на митну територію України та завершення митного оформлення.
Строк дії тимчасової реєстрації визначається територіальним органом Держпродспоживслужби згідно із заявою власника або уповноваженої ним особи, договором фінансового лізингу, договором оренди, кредитним договором тощо. По закінченні такого строку машина вважається незареєстрованою, а талон тимчасового обліку машини і номерний знак власник зобов'язаний здати до територіального органу Держпродспоживслужби протягом 10 діб;
7) введення воєнного чи надзвичайного стану (за згодою сторін може проводитися реєстрація на загальних умовах).
Відповідно до п.15-1 Порядку, для тимчасової реєстрації машини у період дії воєнного чи надзвичайного стану до заяви власника додаються:
1) копія документа, що підтверджує право власності;
2) документ, що посвідчує особу представника власника машини
та його повноваження (у разі потреби);
3) копія документа, що посвідчує особу власника машини.
На машини, щодо яких було здійснено процедуру тимчасової реєстрації у період дії воєнного чи надзвичайного стану, видаються талони тимчасового обліку машини, що є дійсними в період дії воєнного чи надзвичайного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування, та закріплюються нові номерні знаки або номерні знаки, які були в користуванні та на даний час не закріплені за іншими машинами.
Огляд машин, щодо яких реєстрація здійснюється за процедурою
тимчасової реєстрації у період дії воєнного чи надзвичайного стану, державними інспекторами та спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації проводиться за можливості.
Тимчасова реєстрація машин у період дії воєнного чи надзвичайного стану здійснюється державними інспекторами за місцем подання заяви власником машини (без урахування місцезнаходження юридичної особи або місця проживання (перебування) фізичної особи) протягом трьох робочих днів.
Згідно положенням п.17 Порядку, з обліку машина знімається у зв'язку з її відчуженням чи вибракуванням протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, до якої додаються:
2) документ, що посвідчує особу представника власника машини
та його повноваження (у разі потреби);
3) свідоцтво про реєстрацію;
4) рішення власника про зняття машини з обліку (для юридичної особи);
5) копія згоди або дозволу на зняття машини з обліку відповідного суб'єкта управління майном (для державних та комунальних підприємств);
6) письмова згода співвласників на зняття машини з обліку, що засвідчується в установленому порядку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 1 пункту 8 цього Порядку);
7) рішення загальних зборів колективного сільськогосподарського підприємства про зняття машини з обліку (для зняття з обліку машини, зареєстрованої з урахуванням підпункту 2 пункту 8 цього Порядку);
8) засвідчене в установленому порядку рішення власника або
суду про ліквідацію юридичної особи (для зняття з обліку машини у зв'язку з ліквідацією юридичної особи);
9) інші документи у випадках, визначених цим Порядком.
Відповідно п.18 Порядку, у разі зняття з обліку машини у зв'язку з відчуженням номерний знак власник здає до територіального органу Держпродспоживслужби. У свідоцтві про реєстрацію машини робиться запис "Знято з обліку для реалізації".
Згідно п.22 Порядку, про зняття з обліку машин, здачу номерних знаків, обліково-ідентифікаційних табличок і реєстраційних документів у книзі реєстрації та в уніфікованій автоматизованій електронно-обліковій системі робиться відповідний запис. Номерні знаки, обліково-ідентифікаційні таблички і реєстраційні документи, здані до територіального органу Держпродспоживслужби, підлягають знищенню із складенням відповідного акту.
Відповідно до п.26 вказаного Порядку, реєстрація або зняття з обліку машин проводяться за умови попередньої сплати їх власниками передбачених законодавством податків.
Так, 09 січня 2023 року, у денний час доби, до ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області звернувся представник ТОВ «Валена» ОСОБА_9 , з метою постановлення на облік обприскувача причіпного «JOHN DEERE M732», 2021 р.в., та сівалки точного висіву «VADERSTAD TEMPO TPF 8», 2021 р.в., отримання реєстраційних документів та державних номерних знаків, з метою можливості подальшого зняття їх з обліку.
Далі, ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою реалізації свого злочинного умислу за пособництвом з ОСОБА_4 , прийняв рішення, шляхом вимагання, отримати неправомірну вигоду від ОСОБА_9 за вчинення дій в інтересах третьої особи.
Так, діючи повторно, з метою створення штучних перешкод та подальшого обмеження ТОВ «Валена» у праві розпорядження власним майном - вищевказаною сільськогосподарською технікою (машинами), за результатами розгляду поданих документів, ОСОБА_7 , як начальник сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, надав вказівку підпорядкованому йому головному спеціалісту зазначеного сектору ОСОБА_10 , з урахуванням положення п.п.7 п.15 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №694 від 08.07.2009, здійснити видачу талонів тимчасового обліку машин (на сівалку точного висіву - ІМ №002586 від 12.01.2023, на обприскувач причіпний - ІМ №002587 від 12.01.2023, номерний знак - НОМЕР_1 ) замість свідоцтва про реєстрацію машин, створивши при цьому, тим самим, передумови для пропозиції з надання неправомірної вигоди на його користь за виконання покладених на службових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області обов'язків.
Після цього, 02.02.2023 знаходячись у приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 105-А, за результатом отримання талонів тимчасового обліку машин та номерного знаку, на звернення представника ТОВ «Валена» ОСОБА_9 до ОСОБА_7 щодо причин та підстав видачі талонів тимчасового обліку машин, а також можливості отримання свідоцтва про реєстрацію машин, ОСОБА_7 повідомив, що на період дії воєнного стану на території України посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області видають лише талони тимчасового обліку машин, а також не надають згоди на видачу свідоцтва про реєстрацію машин.
У зв'язку з цим, 22.08.2023 представник ТОВ «Валена» ОСОБА_9 вимушений був звернутись за номером телефону НОМЕР_2 , за яким, з метою нібито отримання допомоги, йому, за вказівкою ОСОБА_7 , раніше порадив звернутись головний спеціаліст сектору сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області ОСОБА_10 .
При цьому вказаний номер мобільного телефону належить вітчиму ОСОБА_7 - ОСОБА_8 , та ним фактично користується ОСОБА_4 .
В ході телефонної розмови, ОСОБА_4 , виконуючи роль пособника, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, з метою реалізації злочинного умислу, направленого на отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 , повідомила ОСОБА_9 про можливість отримання в ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області свідоцтва про реєстрацію машин замість наявних талонів тимчасового обліку машин, а також подальшого зняття з обліку вищевказаної сільськогосподарської техніки, висунувши при цьому вимогу про необхідність надання неправомірної вигоди шляхом перерахування на банківський рахунок ФОП ОСОБА_8 грошових коштів в якості нібито оплати інформаційних та консультаційних послуг, розмір якої складав 6600 грн. за отримання свідоцтва про реєстрацію машин та 2200 грн. за зняття вказаної техніки з обліку, з розрахунку за одну одиницю сільськогосподарської техніки.
Так, усвідомлюючи, що іншим чином неможливо отримати свідоцтва про реєстрацію машин та здійснити подальше їх зняття з обліку, ОСОБА_9 погодився на вищевказану вимогу ОСОБА_4 , після чого, на підставі отриманих від ОСОБА_4 документів, директором ТОВ «Валена» було укладено договір №22.08-10 від 22.08.2023 з ФОП ОСОБА_8 (ІПН - НОМЕР_3 ) про нібито надання інформаційних та консультаційних послуг, та в подальшому, того ж дня, ОСОБА_9 в інтересах ТОВ «Валена» у приміщенні АТ «ТАСКОМБАНК» за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 144, здійснено перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок НОМЕР_4 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» (МФО - 313399), який належить ФОП ОСОБА_8 (ІПН - НОМЕР_3 ), у загальній сумі 24640 грн., з яких 17600 грн. і є предметом неправомірної вигоди ОСОБА_7 .
Після цього ОСОБА_9 повторно звернувся до ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області в інтересах ТОВ «Валена» з пакетом документів, з метою отримання свідоцтва про реєстрацію машин на обприскувач причіпний «JOHN DEERE M732», 2021 р.в., та сівалку точного висіву «VADERSTAD TEMPO TPF 8», 2021 р.в., а також подальшого зняття їх з обліку.
Далі, 22.08.2023, за результатами розгляду поданих документів, ОСОБА_7 , як начальник сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, надав вказівку підпорядкованому йому головному спеціалісту зазначеного сектору ОСОБА_10 , здійснити дії з виготовлення свідоцтва про реєстрації машин (на сівалку точного висіву - ОМ №180948 від 22.08.2023, на обприскувач причіпний - ОМ №180946 від 22.08.2023, номерний знак - НОМЕР_1 ), а також зі зняття вказаної сільськогосподарської техніки з обліку.
Після цього, 23.08.2023, у денний час доби, представник ТОВ «Валена» ОСОБА_9 , знаходячись у приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 20-А, отримав від головного спеціаліста сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області ОСОБА_10 вищевказані свідоцтва про реєстрації машин (на сівалку точного висіву - ОМ №180948 від 22.08.2023, на обприскувач причіпний - ОМ №180946 від 22.08.2023, номерний знак - НОМЕР_1 ) з відміткою про зняття їх з обліку 22.08.2023.
Таким чином, ОСОБА_7 , діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, за пособництвом з ОСОБА_4 , шляхом вимагання отримав від ОСОБА_9 в інтересах ТОВ «Валена» неправомірну вигоду у сумі 17600 грн., за вчинення дій з проведення реєстрації (отримання свідоцтва про реєстрацію машин) та зняття з обліку сільськогосподарської техніки, а саме обприскувача причіпного «JOHN DEERE M732», 2021 р.в., та сівалки точного висіву «VADERSTAD TEMPO TPF 8», 2021 р.в.
Крім того, 11 липня 2023 року, у денний час доби, до ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області звернувся представник ТОВ «Промтехкапітал» ОСОБА_11 з метою постановлення на облік навантажувача фронтального «LGZT T939L», 2020 р.в., отримання реєстраційних документів та державного номерного знака.
Далі, ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою реалізації свого злочинного умислу за пособництвом з ОСОБА_4 , прийняв рішення, шляхом вимагання, отримати неправомірну вигоду від ОСОБА_11 за вчинення дій в інтересах третьої особи.
Так, діючи з метою створення штучних перешкод та подальшого обмеження ТОВ «Промтехкапітал» у праві розпорядження власним майном - вищевказаною сільськогосподарською технікою (машиною), за результатами розгляду поданих документів, ОСОБА_7 , як начальник сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, надав вказівку підпорядкованому йому головному спеціалісту зазначеного сектору ОСОБА_10 , з урахуванням положення п.п.7 п.15 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №694 від 08.07.2009, здійснити видачу талону тимчасового обліку машини на навантажувач фронтальний «LGZT T939L», 2020 р.в. - ІМ №002679 від 13.07.2023 та номерного знаку - НОМЕР_5 , замість свідоцтва про реєстрацію машини, створивши при цьому, тим самим, передумови для пропозиції з надання неправомірної вигоди на його користь за виконання покладених на службових осіб ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області обов'язків.
Після цього, 27.07.2023 знаходячись у приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 20-А, за результатом отримання талону тимчасового обліку машини та номерного знаку, на звернення представника ТОВ «Промтехкапітал» ОСОБА_11 до ОСОБА_10 , щодо причин та підстав видачі талону тимчасового обліку машини, а також можливості отримання свідоцтва про реєстрацію машини, ОСОБА_10 , за вказівкою ОСОБА_7 , повідомив, що на період дії воєнного стану на території України посадові особи ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області видають лише талон тимчасового обліку машини.
Далі, знаходячись біля приміщення ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області, в ході розмови з невстановленим в ході досудового розслідування чоловіком, останній повідомив ОСОБА_11 , що без звернення за номером телефону НОМЕР_2 , за яким радять звернутися посадові особи сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області з метою нібито отримання допомоги, він, як і всі інші особи, фактично не зможе отримати свідоцтво про реєстрацію машини взамін на талон тимчасового обліку машини.
При цьому вказаний номер мобільного телефону належить вітчиму ОСОБА_7 - ОСОБА_8 , та ним фактично користується ОСОБА_4 .
Так, 01.08.2023, в ході телефонної розмови, ОСОБА_4 , виконуючи роль пособника, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою реалізації злочинного умислу, направленого на отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 , повідомила ОСОБА_11 про можливість отримання в ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області свідоцтва про реєстрацію машини замість наявного талону тимчасового обліку машини, висунувши при цьому вимогу про необхідність надання неправомірної вигоди шляхом перерахування на банківський рахунок ФОП ОСОБА_8 грошових коштів в якості нібито оплати інформаційних та консультаційних послуг, розмір якої складав 6600 грн. за отримання свідоцтва про реєстрацію машини.
Так, усвідомлюючи, що іншим чином неможливо отримати свідоцтво про реєстрацію машини, ОСОБА_11 погодився на вищевказану вимогу ОСОБА_4 , після чого, на підставі отриманих від ОСОБА_4 документів, директором ТОВ «Промтехкапітал» було укладено договір №10.08-02 від 10.08.2023 з ФОП ОСОБА_8 (ІПН - НОМЕР_3 ) про нібито надання інформаційних та консультаційних послуг, та в подальшому, того ж дня, ОСОБА_11 в інтересах ТОВ «Промтехкапітал» у приміщенні АТ КБ «ПриватБанк» за адресою: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 144, здійснено перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок НОМЕР_4 , відкритий в АТ КБ «ПриватБанк» (МФО - 313399), який належить ФОП ОСОБА_8 (ІПН - НОМЕР_3 ), у загальній сумі 8360 грн., з яких 6600 грн. і є предметом неправомірної вигоди ОСОБА_7 .
Після цього ОСОБА_11 повторно звернувся до ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області в інтересах ТОВ «Промтехкапітал» з пакетом документів, з метою отримання свідоцтва про реєстрацію машини на навантажувач фронтальний «LGZT T939L», 2020 р.в.
Того ж дня, а саме 10.08.2023, за результатами розгляду поданих документів, ОСОБА_7 , як начальник сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області та державний інспектор, здійснив дії з виготовлення свідоцтва про реєстрацію машини на навантажувач фронтальний «LGZT T939L», 2020 р.в. - НОМЕР_6 від 10.08.2023, номерний знак - НОМЕР_5 , а також надав вказівку підпорядкованому йому головному спеціалісту зазначеного сектору ОСОБА_10 , видати вказане свідоцтво представнику ТОВ «Промтехкапітал».
Після цього, 10.08.2023, у денний час доби, представник ТОВ «Промтехкапітал» ОСОБА_11 , знаходячись у приміщенні ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 20-А, отримав від головного спеціаліста сектору реєстрації сільськогосподарської техніки ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області ОСОБА_10 вищевказане свідоцтво про реєстрації машини на навантажувач фронтальний «LGZT T939L», 2020 р.в. - НОМЕР_6 від 10.08.2023, номерний знак - НОМЕР_5 .
Таким чином, ОСОБА_7 , діючи умисно, з корисливих мотивів, за пособництвом з ОСОБА_4 , шляхом вимагання отримав від ОСОБА_11 в інтересах ТОВ «Промтехкапітал» неправомірну вигоду у сумі 6600 грн., за вчинення дій з проведення реєстрації (отримання свідоцтва про реєстрацію машини) навантажувача фронтального «LGZT T939L», 2020 р.в.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, яке кваліфікується як: пособництво в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням службового становища, вчинене повторно, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
26.09.2023 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.
Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, в повному обсязі підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
28.09.2023 ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 26.11.2023.
17.10.2023 ухвалою Запорізького апеляційного суду запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту ОСОБА_4 замінено на домашній арешт з 19-00 години до 09-00 години наступного дня.
22.11.2023 заступником керівника Запорізької обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 3 (трьох) місяців, тобто до 26.12.2023.
На цей час встановлено, що ризики, які слугували підставою для застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної ОСОБА_4 , передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, не зникли, не зменшилися та продовжують існувати, а саме: може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, впливати на свідків, вчинити новий злочин.
На підставі вищевикладеного, прокурор просить продовжити строк застосування до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту із забороною їй залишати своє місце проживання, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 19-00 години по 09-00 годину наступного дня, у межах строків досудового розслідування. Покласти на підозрювану ОСОБА_4 наступні, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, обов'язки: прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожною вимогою; не відлучатися з місця проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у цьому провадженні.
В судовому засіданні прокурор підтримав своє клопотання та просив його задовольнити.
Підозрювана заперечувала відносно клопотання прокурора, зазначила, внаслідок вищевказаного обмеження, вона не може виїжджати за межі міста під час здійснення підприємницької діяльності, вважає, що ризики, заявлені прокурором відсутні.
Захисник підозрюваної заперечував відносно задоволення клопотання прокурора, просив відмовити в зв'язку з необґрунтованістю. Вважає, що даний запобіжний захід безпідставно порушує права ОСОБА_4 .
Слідча суддя, вислухав пояснення прокурора, підозрюваної та її захисника, дослідивши матеріали клопотання, приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню з наступних підстав.
Першим слідчим відділом (з дислокацією у м. Мелітополі та м. Запоріжжі) Територіального управління Державного бюро розслідування, розташованого у місті Мелітополі, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62022000000000721 від 14.09.2022 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 368 КК України, та за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні здійснюється Запорізькою обласною прокуратурою.
26.09.2023 р., в межах цього кримінального провадження, ОСОБА_4 , пред'явлено підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України, яке кваліфікується як: пособництво в одержанні службовою особою, яка займає відповідальне становище, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням службового становища, вчинене повторно, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_4 злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 368 КК України підтверджуються зібраними доказами, доданими до клопотання.
28.09.2023 ухвалою Комунарського районного суду м. Запоріжжя ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 26.11.2023.
17.10.2023 ухвалою Запорізького апеляційного суду запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту ОСОБА_4 замінено на домашній арешт з 19-00 години до 09-00 години наступного дня.
Строк дій запобіжного заходу вигляді запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту закінчується 26.11.2023 р.
22.11.2023 заступником керівника Запорізької обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до 3 (трьох) місяців, тобто до 26.12.2023 р.
Відповідно до ст.181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або у певний період доби. Домашній арешт може бути застосовано до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі. Строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Відповідно ч.1 ст.177 Кримінального процесуального кодексу України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Підозрювана ОСОБА_4 одружена, має на утриманні малолітню дитину, зареєстрована як фізична особа - підприємець.
Інкриміноване ОСОБА_4 кримінальне правопорушення та відноситься до категорії тяжких злочинів, санкцією ч. 3 ст. 368 КК України передбачене покарання у вигляді позбавлення волі від п'яти до десяти років.
Враховуючи тяжкість покарання за інкримінований злочин, його суспільну небезпечність, особу підозрюваної, яка підозрюється у вчиненні корупційного тяжкого злочину, враховуючи його конкретні обставини, а також те, що наразі досудове розслідування у даному кримінальному провадженні ще не завершене, слідча суддя приходить до висновку, що не зникли та не знизилися ризики, які були підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, а саме що обвинувачена може: переховуватися від слідства та суду, з метою уникнення можливого тяжкого покарання; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні задля зміни ними наданих показів, чим вчинити новий злочин.
Враховуючи вищевказані обставини, вагомість існуючих ризиків та наслідки від їх можливого настання, слідча суддя приходить до висновку, що більш м'який запобіжних захід у вигляді особистого зобов'язання не зможе запобігти цим ризикам.
Під час перегляду судом апеляційної інстанції ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваної, було врахована необхідність здійснення її підприємницької діяльності задля утримання чоловіка та дитини, та в зв'язку з чим визначений період перебування під домашнім арештом лише нічний час доби.
Підозрювана зазначила, що навіть перебування у вищевказаний час під арештом заважає їй здійснювати підприємницьку діяльність, при цьому дане посилання голослівне та належними доказами не підтверджено.
На підставі вищевикладеного, слідчий суддя висновує про обґрунтованість заявленого клопотання та його задоволення.
Виконання ухвали слідчого судді здійснюється співробітникам територіального органу Національної поліції України за місцем мешкання підозрюваної.
Відповідно до ст.198 КПК України висловлені в ухвалі слідчого судді, суду за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу висновки щодо будь-яких обставин, які стосуються суті підозри, обвинувачення, не мають преюдиціального значення для суду під час судового розгляду або для слідчого чи прокурора під час цього або іншого кримінального проваджень.
Керуючись, ст.ст.177, 178, 181, 184, 193, 194, 196, 205, 309 КПК України, слідча суддя,-
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання прокурора задовольнити.
Продовжити строк застосування до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту із забороною їй залишати своє місце проживання, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , в період часу з 19-00 години по 09-00 годину наступного дня, у межах строків досудового розслідування, тобто до 26.12.2023 р.
Продовжити до 26.12.2023 р. строк виконання підозрюваною ОСОБА_12 наступних, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, обов'язків:
• прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожною вимогою;
• не відлучатися з місця проживання без дозволу слідчого, прокурора або суду;
• повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи;
• утримуватися від спілкування зі свідками у цьому провадженні
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала діє до 26.12.2023 р.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня її винесення до Запорізького апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1