Справа № 305/2804/23
Номер провадження 3/305/1602/23
29.11.2023. Суддя Рахівського районного суду Закарпатської області Ємчук В.Е. розглянувши матеріали, що надійшли від Рахівського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянинаУкраїни, українця, мешканця
АДРЕСА_1 , тимчасово непрацюючого,
за ч.2 ст. 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
28.11.2023 з відділу прикордонної служби " ІНФОРМАЦІЯ_2 " ІНФОРМАЦІЯ_3 надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 про вчинення ним адміністративного правопорушення відповідальність за яке передбачено ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №149853 від 11.11.2023, ОСОБА_1 , спільно із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , 11 листопада 2023 року, близько 15 години 30 хвилин, був виявлений та в подальшому затриманий у встановленій прикордонній смузі на напрямку прикордонного знаку №320, околиця н.п. Ділове (територія Рахівської міської громади Рахівського району Закарпатської області) прикордонним нарядом "Контрольний пост", під час спроби незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.2 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився. Про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, шляхом надсилання судової повістки (смс повідомлення). Заяв або клопотань про відкладення розглядом справи не подавав.
У матеріалах справи міститься письмова заява у якій він зазначив, що свою провину не визнає, у разі його відсутності просить справу розглянути без його участі.
Відповідно до вимог частини 2 статті 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, в тому числі, передбачені ст.204-1 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступних висновків.
Як вбачається з вищезазначеного протоколу ЗхРУ №149853 від 11.11.2023, ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність за ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Так, відповідно до ч.2 ст.204-1 КУпАП перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади, вчинене групою осіб, тягне за собою накладення штрафу від двохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб, з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення.
Виходячи з положень частини 2 статті 204-1 КУпАП вбачається, що об'єктивну сторону даного правопорушення складає саме перетинання або спроба перетинання державного кордону будь-яким способом поза пунктами пропуску, вчинене групою осіб.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , був затриманий спільно із ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у контрольованому прикордонному районі на околиці н.п. Ділове, при спробі незаконного перетину державного кордону України поза пунктами пропуску.
На підтвердження зазначених вище обставин, до протоколу про адміністративне правопорушення надано протокол про адміністративне затримання ОСОБА_1 , у якому вказано, що його затримано спільно, з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , у контрольованому прикордонному районі на напрямку прикордонного знаку №320, околиця н.п. Ділове, при спробі незаконного перетинання державного кордону з України до Румунії, поза встановленими пунктами пропуску через державний кордон України; пояснення інспектора прикордонної служби 2 категорії віпс "Ділове" ОСОБА_4 , відповідно до якого, 11.11.2023 в період з 12.00 по 20.00 год., він виконував наказ на охорону державного кордону прикордонному наряді «Контрольний пост» на напрямку прикордонного знаку №320. Близько 15 год. 30 хв. ним було виявлено трьох громадян України ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які прямували в особистому транспортному засобі «Ауді». Дані громадяни помітно нервували та не змогли чітко назвати свій маршрут руху та кінцеву точку. Даних громадян було запрошено до службового приміщення (модульного типу) з метою більш поглибленої перевірки. В ході перевірки було встановлено, що особи мають на меті здійснити незаконний перетин державного кордону. В ході проведення фільтраційно-перевірочних заходів офіцерами ПОРВ (з м.д.н.п. Ділове було встановлено, що дані особи прямували до н.п. Великий Бичків, де на них очікувала невідома, особа, котра за грошову винагороду в розмірі 2500 євро зобов'язалась організувати незаконний перетин державного кордону по річковій ділянці кордону; письмові пояснення ОСОБА_1 , де він зазначив, що 11 листопада 2023 року, рухався на автомобілі до м. Хуст, Закарпатської області з мето відпочинку до товариша. На блок посту був зупинений та затриманий за спробу перетину державного кордону, однак наміру перетинати кордон не мав.
З наданих до суду доказів неможливо встановити наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, оскільки суду не надано жодного доказу (фото-, відеофіксації) того, що останній 11.11.2023 року перетинав або здійснив спробу незаконно перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, у складі групи осіб.
Разом з цим, матеріали справи не містять жодного доказу того, що ОСОБА_1 було затримано при безпосередній спробі незаконного перетину державного кордону.
При цьому, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 був затриманий їдучи на автомобілі, на блокпості, на напрямку прикордонного знаку №320, околиця н.п. Ділове (територія Рахівської міської громади Рахівського району Закарпатської області) на значній відстані від державного кордону.
Також суддя бере до уваги те, що протокол про адміністративне правопорушення складено особою, про яку відсутні дані, а саме докази того, що вона була задіяна на охорону державного кордону (наказ, розпорядження); відсутня схема, де саме мало місце правопорушення, на якій зафіксовані умовні позначки місця вчинення правопорушення, маршрут руху порушника та лінію державного кордону, а також фото чи відео фіксації факту вчинення правопорушення чи інших беззаперечних доказів, які б вказували на причетність та умисел ОСОБА_1 на спробу перетину кордону в такий спосіб, яке ставиться йому у провину.
У відповідності до положень ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні та інше.
Виходячи з вище викладеного, суд вважає, що доданими до даного протоколу про адміністративне правопорушення матеріалами винуватість ОСОБА_1 яка є складовою частиною будь-якого складу правопорушення і має бути обов'язково встановлена при розгляді адміністративних матеріалів, недоведена та не може бути встановлена судом.
Отже, враховуючи зазначене, приймаючи до уваги, що вина ОСОБА_1 є недоведеною та не встановленою, відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суд вважає, що у діях останнього відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 КУпАП, тому, у відповідності до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
Враховуючи вимоги ст.40-1 КУпАП судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок слід віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 10, 172-15, 247, 251, 252, 277, 280, 284 КУпАП, суддя,-
Справу про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Судовий збір у сумі 536 гривень 80 копійок віднести за рахунок держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду протягом 10 діб з дня її проголошення.
Суддя: Ємчук В.Е.