Справа № 357/12067/23
3/357/5639/23
23 листопада 2023 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Ірина Дубановська розглянувши у м. Біла Церква справу про адміністративне правопорушення за протоколом ААБ № 066119 від 19 вересня 2023 року, ААД № 425507 від 25 вересня 2023 року стосовно: неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 2 ст. 126 КУпАП (далі - протокол),
19 вересня 2023 року о 21:26 год. в м. Біла Церква, вул. Таращанська, 18, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом ВАЗ 210700-20, д.н.з. НОМЕР_1 , при цьому не маючи права керування транспортними засобами, чим порушив вимоги п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП.
25 вересня 2023 року о 10:08 год. в м. Біла Церква, вул. О.Гончара, 1/2, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом, за що відповідальність передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, розгляд справи проведений за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки вона повідомлялася про дату, час та місце судового засідання належним чином, засобами поштового зв'язку, будь-яких клопотань від неї не надходило.
За результатами розгляду, суддя керується такими положеннями закону та дійшла до таких висновків.
Згідно з ч. 2 ст. 126 КУпАП, керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч. 1 ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, … ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Суддя дослідивши протокол, надані до нього докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, вважає доведеним, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 126 КУпАП, що стверджується:
- протоколом, де зазначено, що «19 вересня 2023 року о 21:26 год. в м. Біла Церква, вул. Таращанська, 18, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом ВАЗ 210700-20, д.н.з. НОМЕР_1 , при цьому не маючи права керування транспортними засобами, чим порушив вимоги п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху»;
- протоколом, де зазначено, що «25 вересня 2023 року о 10:08 год. в м. Біла Церква, вул. О.Гончара, 1/2, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 , не маючи права керування таким транспортним засобом»;
- письмовим поясненням ОСОБА_1 від 25 вересня 2023 року, згідно з якими він пояснив, що керував транспортним засобом ВАЗ, д.н.з. НОМЕР_1 по вул. О.Гончара, в м. Біла Церква;
- диском з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського № 477200;
- розпискою ОСОБА_2 від 25 вересня 2023 року;
- диском з відеозаписом з нагрудної камери поліцейського № 477664, 477672 від 19 вересня 2023 року;
- розпискою ОСОБА_3 від 19 вересня 2023 року.
Отже, ОСОБА_1 підлягає адміністративному стягненню, передбаченому ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 13 КУпАП, до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
У разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративних правопорушень, передбачених статтями 44, 51, 89, 121-127, 130, статтею 139, частиною третьою статті 154, частиною другою статті 156, статтями 173, 173-4, 174, 183-1, 185, 190-195 цього Кодексу, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах. З урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб (за винятком осіб, які вчинили правопорушення, передбачені статтею 185) можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 24-1 КУпАП, за вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:
1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого;
2) попередження;
3) догана або сувора догана;
4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Отже, зважаючи на характер вчиненого адміністративного правопорушення, відсутність обставин, які обтяжують та пом'якшують стягнення та те, що ОСОБА_1 є неповнолітнім, раніше до адміністративної відповідальності не притягався, суддя вважає, що досягнення мети адміністративного стягнення, визначеної у ст. 23 КУпАП, а саме виховання винного в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню ним та іншими особами нових правопорушень, можливе шляхом застосування заходу впливу, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 24-1 КУпАП, у виді суворої догани.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Отже, судовий збір сплачує тільки у разі, якщо суддею виноситься постанова про накладення адміністративного стягнення.
Отож, оскільки до ОСОБА_1 застосовуються заходи впливу, а не накладається адміністративне стягнення, він не має сплачувати судовий збір.
Згідно з п. 6 розділу ІІІ «Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України», затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України від 20 серпня 2019 року № 814, у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
Керуючись ст. 24-1 КУпАП, суддя
матеріали справ про адміністративні правопорушення ЄУН 357/12067/23, 3/357/5639/23, ЄУН 357/12098/23, 3/357/5664/23 об'єднати в одну, присвоївши їй ЄУН 357/12067/23, 3/357/5639/23.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП та застосувати до нього захід впливу, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 24-1 КУпАП, у виді суворої догани.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду, через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Ірина ДУБАНОВСЬКА