Провадження №3/748/3250/23
Єдиний унікальний № 748/4595/23
29 листопада 2023 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Базарної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого начальником служби транспортної логістики АТ Чернігівобленерго, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер
за ст.124 КУпАП,-
Відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення у тому, що він 29 жовтня 2023 року о 05 год. 20 хв. на 115 км. а/д М-01 Київ-Чернігів-Н.Яриловичі, керуючи автомобілем марки «Sudaru Forester» державний номерний знак НОМЕР_1 , не вибрав в установлених межах безпечної швидкості руху при виникненні небезпеки для руху, не вжив заходів для зменшення швидкості руху аж до зупинки транспортного засобу або безпечного об'їзду перешкоди, в результаті чого скоїв наїзд на тварину (олениха), чим порушив вимоги п.п. 12.1, 12.3 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП. У результаті дорожньо-транспортної пригоди автомобіль отримав механічні пошкодження, потерпілих немає.
У судовому засіданні ОСОБА_1 зазначив, що 29 жовтня 2023 року о 05 год. 20 хв. автомобілем марки «Sudaru Forester» державний номерний знак НОМЕР_1 рухався по автодорозі Київ-Чернігів-Н.Яриловичі, раптово на дорогу вискочила тварина, лось, він різко загальмував, але уникнути зіткнення не вдалось, тварину відкинуло на узбіччя. Вважає, що в його діях нема складу правопорушення, оскільки він в даній ситуації вчинив все можливе, тварина вибігла на проїжджу частину раптово та з великою швидкістю.
Із врахуванням доказів по справі суд приходить до слідуючих висновків.
Відповідно до КУпАП суд розглядає справу в межах протоколу про адміністративне правопорушення і не повноважний виходити за його межі, при цьому протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення і повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно до вимог КУпАП, також суд не має права брати на себе функцію обвинувачення та у будь який спосіб конкретизувати зміст обвинувачення, вказаного у протоколі, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу, що слідує з загальних засад судочинства, закріплених у ст.129 Конституції України.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст.9 КУпАП).
Адміністративна відповідальність за ст.124 КУпАП настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до вимог пунктів 12.1, 12.3 Правил дорожнього руху, під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен урахувати дорожню обстановку і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним. У разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди.
Згідно даних протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , керуючи автомобілем, не вибрав безпечної швидкості руху та не вжив усіх заходів аж до повної зупинки автомобіля, у результаті чого збив тварину.
На підтвердження обставин згідно протоколу суду подана схема місця ДТП, на якій зображене місце розташування автомобіля, зазначені його пошкодження, позначено мертву тварину ( косуля).
В протоколі про адміністративне правопорушення не зазначені відомості щодо фактичних дій водія ОСОБА_1 , які на думку поліцейського свідчать про порушення п.п.12.1., 12.3 ПДР із врахуванням ст.9 КУпАП, даним протоколом не зафіксовано жодних дій водія, які призвели до вказаної дорожньо-транспортної пригоди, а з саме якої швидкості не дотримався ОСОБА_1 , при цьому в письмових пояснення до протоколу та в суді ОСОБА_1 зазначає про раптову появу тварини на проїждій частині дороги, що унеможливило з його сторони уникнути зіткнення, при цьому вказана дорога, із врахуванням поданих до протоколу доказів, має загальний характер користування і не має обмежень щодо врахування появи на ній тварин.
Склад адміністративного правопорушення це сукупність установлених законом об'єктивних і суб'єктивних ознак, які характеризують діяння як адміністративне правопорушення (проступок). До складу адміністративного правопорушення належать ознаки, притаманні об'єкту, об'єктивній і суб'єктивній сторонам та суб'єкту правопорушення.
Відповідно ст.245,251,252,280,283 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами. При цьому орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.ст.251, 254 КУпАП обов'язок надання доказів покладено на осіб, уповноважених складати протокол про адміністративне правопорушення, що є складовою презумції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від обов'язку доводити свою непричетність до вчинення порушення. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях. Згідно приписів ч.3 ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Протокол про адміністративне правопорушення за встановлених судом обставин не є визначальним при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності.
Наявні у справі докази є суперечливими, а факт порушення ОСОБА_1 п.12.1, п.12.3. ПДР не підтверджений у встановленому порядку.
В силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь, що є підставою для закриття провадження у справі згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з недоведеністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, переАдміністративне правопорушення (проступок) характеризується низкою ознак.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 283, 284 п.1 КУпАП,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області.
Суддя Хоменко Л.В.