Справа № 599/2889/23
нн.п.2-о/599/127/2023
Іменем України
29 листопада 2023 року суддя Зборівського районного суду Тернопільської області Снігурський В. В., розглянувши в м. Зборові заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Зборівська міська рада Тернопільської області,
заявник - ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в порядку окремого провадження, в якій просить встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що він є єдиною особою, який зайнятий постійним стороннім доглядом за його матір'ю ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є особою з інвалідністю другої групи, потребує стороннього догляду та інші особи, які можуть надати таку допомогу відсутні.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у пунктах 1, 3 постанови від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Заявником не вказано у заяві та не надано відповідних документів, що він використав всі передбачені законодавством можливості щодо встановлення даного факту в позасудовому порядку.
В свою чергу законодавство України передбачає оформлення постійного догляду з відповідними соціальними виплатами на догляд за такими категоріями осіб, що потребують догляду: за дітьми з інвалідністю; за особами з інвалідністю; за іншими громадянам похилого віку та хворими, які за висновком лікарсько-консультаційної комісії потребують постійного стороннього догляду і не здатні до самообслуговування.
Так, відповідно до ст.13 Закону України «Про соціальні послуги», фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки. Кабінет Міністрів України 23 вересня 2020 року прийняв постанову № 859, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.
З заяви вбачається, що заявник не звертався в місцеві органи з питань соціального захисту населення як особа, що здійснює догляд за особою з інвалідністю, яка потребує стороннього догляду, а так само не звертався для оформлення постійного догляду за особою яка потребує такого догляду.
Зборівська міська рада як спеціально уповноважений суб'єкт, який входить до структури органів забезпечення функціонування системи надання соціальних послуг, ухвалює рішення за результатами розгляду заяв про потребу у наданні соціальних послуг відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» та Порядку організації надання соціальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 587, здійснення яких заявник просить визначити в порядку окремого провадження .
Отже, порядок встановлення догляду за особами належить до компетенції іншого органу, а не суду, а у разі відмови, такі дії можуть бути оскаржені до суду в порядку, передбаченому Кодексом адміністративного судочинства України.
Зі змісту поданої заяви вбачається, що вимоги заявника пов'язані з доведенням наявності підстав для визнання (підтвердження) за ним певного соціально-правового статусу, від чого в подальшому залежить виникнення у нього прав та обов'язків, визначених Законом України «Про соціальні послуги», не пов'язаного з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням.
Тобто за своїм предметом та можливими правовими наслідками такі вимоги пов'язані з публічно-правовими відносинами заявника з державою, а отже, не підлягають вирішенню у порядку цивільного судочинства.
Така правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 19.10.2023 у справі №344/12437/23.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження по справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.
Керуючись ст.ст. 186, 293, 315 Цивільного процесуального кодексу України,
відмовити у відкритті провадження у справі №599/2889/23 за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Зборівська міська рада Тернопільської області.
Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду на протязі 15 днів з дня її прийняття.
Суддя Зборівського
районного суду В. В. Снігурський