Постанова від 29.11.2023 по справі 336/12529/23

Справа № 336/12529/23

Провадження 3/336/6769/2023

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 листопада 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Запоріжжя Звєздова Н.С., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Городок Городоцького району Хмельницької області, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , який займає посаду старшого стрільця 3 кулеметного відділення, кулеметного взводу, який проживає (згідно протоколу) за адресою: Хмельницька область, м. Городок, (далі адреса відсутня), РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч.3 ст.172-20 КУпАП, -

ВСТАНОВИЛА:

28.11.2023 в провадження Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшли матеріали адміністративної справи у відношенні ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Згідно протоколу серії А4346 ОСБ №25/23 від 10.11.2023: «Встановлено, що 10 листопада 2023 року, перебуваючи в зоні виконання завдань за призначенням в населеному с. Таврійське, Запорізької області о 10 годині 00 хвилин, тимчасово виконуючий обов'язки командира окремого кулеметного взводу військової частини НОМЕР_1 молодший сержант ОСОБА_2 виявив військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_3 у візуальному стані, схожому на стан алкогольного сп'яніння. З метою підтвердження або спростування наявності у сержанта ОСОБА_4 стану алкогольного сп'яніння його було доставлено в медичну роту військової частини НОМЕР_3 . В результаті проведеного огляду майором медичної служби ОСОБА_5 на стан наркотичного сп'яніння було встановлено, що військовослужбовець сержант ОСОБА_6 знаходився в стані алкогольного сп'яніння, який підтверджений висновком від 10.11.2023 року №400».

До вказаного протоколу долучені наступні документи: висновок №400 від 10.11.2023, службова характеристика на ОСОБА_1 , копія військового квитка, заява ОСОБА_1 , супровід на суд, рішення командира в/ч, копія наказу №53 від 02.08.2022.

Вивчивши матеріали справи, суддя дійшов висновку про те, що її розгляд не є можливим внаслідок невідповідності протоколу про адміністративне правопорушення змісту ст.256 КУпАП.

Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення серед інших є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Так, згідно вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

Як вимагають положення ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали до нього, та чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволеною клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Інструкція зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затверджена наказом Міністерства оборони України від 18.07.2017 № 374 (далі Інструкція), встановлює механізм складання протоколів про військові адміністративні правопорушення відносно військовослужбовців Збройних Сил України, військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені главою 13-Б «Військові адміністративні правопорушення» КУпАП, надсилання до районних, районних у місті, міських, міськрайонних судів протоколів та інших матеріалів про військові адміністративні правопорушення, а також порядок їх обліку у військових частинах (установах, закладах) та органах управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України.

Відповідно до розділу ІІ Інструкції, протокол складається з дотриманням вимог щодо форми та змісту, установлених статтею 256 КУпАП. Протокол заповнюється державною мовою друкованим способом або від руки розбірливим почерком. Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до Протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як Протокол підписано особою, щодо якої він складений, та свідками (у разі їх наявності). У графах, які не заповнюються під час складання Протоколу, проставляється прочерк. У Протоколі під час його складання обов'язково зазначається частина (за наявності) та стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. Під час викладення обставин правопорушення у Протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, щодо якої складається Протокол, які норми законодавства порушено, та робиться посилання на нормативний акт, який передбачає відповідальність за це правопорушення. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до Протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові, а також адреси місць проживання. Уповноважена посадова особа, яка складає Протокол, зобов'язана роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, її права і обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка в Протоколі та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, про ознайомлення. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, поставити підпис про це робиться відповідний запис у Протоколі, який засвідчується підписом особи, яка складає Протокол, та підписами свідків, присутніх під час ознайомлення правопорушника з його правами й обов'язками. Протокол підписується уповноваженою посадовою особою військової частини (органу управління Служби правопорядку), яка його склала, та військовослужбовцем, який притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови військовослужбовця, який притягається до адміністративної відповідальності, від підписання Протоколу уповноважена посадова особа військової частини (органу управління Служби правопорядку) робить про це відповідний запис у Протоколі, який засвідчує своїм підписом та підписами двох свідків. Протокол складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Особі, щодо якої складається Протокол, пропонується надати письмові пояснення по суті вчиненого правопорушення та зауваження щодо змісту Протоколу, які засвідчуються підписом цієї особи та додаються до Протоколу. Письмові пояснення та зауваження можуть додаватися до Протоколу окремо, про що робиться запис у Протоколі.

У разі відмови особи, щодо якої складається Протокол, від надання пояснень та зауважень щодо змісту Протоколу уповноважена посадова особа, яка складає Протокол, вносить до нього відповідний запис, який засвідчується її підписом та підписами свідків, присутніх при наданні можливості особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, написати пояснення або зауваження до Протоколу. До Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Згідно протоколу від 10.11.2023, його складено у відношенні ОСОБА_1 .

Проте, вказаний протокол не містить повних даних щодо військовослужбовця.

Так, у ньому не зазначено повної адреси місця проживання ОСОБА_7 (відсутні дані щодо назви вулиці та номеру будинку, де зареєстрований останній).

Крім того, протокол не містить письмових пояснень військовослужбовця щодо обставин зазначених у ньому, або відомостей про те, що солдат відмовився від надання письмових пояснень у протоколі та на окремому аркуші.

Також, протокол не містить даних щодо того, чи отримав ОСОБА_1 . другий примірник протоколу, а вразі відмови - даних, що підтверджують відмову особи від отримання протоколу.

В разі відмови військовослужбовця від надання пояснень на окремому аркуші щодо обставин справи, уповноваженою особою в присутності двох свідків складається Акт про таку відмову, який підписується свідками, які надають окремі пояснення стосовно складання Акту.

Матеріали справи взагалі не містять письмових пояснені свідків, пояснень щодо визнання/не визнання вини в інкримінованому правопорушенні, копії РНОКПП військовослужбовця.

Виходячи з системного аналізу положень ст.ст. 7, 254, 279 КУпАП, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Таким чином, оскільки суд позбавлений можливості встановити обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення за змістом ст. 280 КУпАП внаслідок недотримання особою, що склала протокол, норми ст. 256 КУпАП, Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, суддя приходить до висновку про необхідність направити матеріали адміністративної справи для належного доопрацювання, в ході якого необхідно усунути зазначені недоліки, із врахуванням вимоги ст. 38 КУпАП.

Крім того, 28.11.2023 в провадження Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшли інші матеріали адміністративної справи у відношенні ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Так, відповідно до протоколу А4346 ОСБ №24/23 від 04.11.2023: «03 листопада 2023 року, перебуваючи в зоні виконання завдань за призначенням в населеному с. Таврійське Запорізької області о 15 годині 00 хвилин, командир зведеного взводу військової частини НОМЕР_1 молодший лейтенант ОСОБА_8 виявив військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 сержанта ОСОБА_3 у візуальному стані, схожому на стан алкогольного сп'яніння, який відмовився пройти медичне обстеження для підтвердження або спростування факту перебування у стані алкогольного сп'яніння. На місце події було викликано заступника командира батальйону з морально-психологічного забезпечення майора ОСОБА_9 та офіцера-психолога старшого лейтенанта ОСОБА_10 , військової частини НОМЕР_1 , які засвідчили, що сержант ОСОБА_6 перебував у стані алкогольного сп'яніння».

Суд звертає увагу на те, що вказаний протокол, а також заява ОСОБА_1 про визнання вини від 04.11.2023 містять підпис особи, який кардинально відрізняється від підпису особи ( ОСОБА_1 ) документів, які містяться у матеріалах адміністративної справи, порушеної за протоколом від 10.11.2023.

Вказані обставини дають суду підстави вважати, що зазначені протоколи про адміністративні правопорушення від 04.11.2023 та 10.11.2023 та долучені до них документи були підписані від імені ОСОБА_1 різними особами, що є ознаками правопорушення, за яке передбачена кримінальна відповідальність.

З огляду на вищевказане, після належного доопрацювання, матеріали вказаної справи повернути до суду разом з обов'язковим доставленням солдата ОСОБА_1 в суд для надання особистих пояснень щодо обставин, зазначених у протоколі.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 245, 251, 252, 256, 276- 278 КУпАП, -

ПОСТАНОВИЛА:

Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 172-20 КУпАП повернути до військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України - для доопрацювання.

Після доопрацювання - матеріали справи повернути до суду.

Зобов'язати представників військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України здійснити доставлення військовослужбовця ОСОБА_1 в судове засідання для надання особистих пояснень щодо обставин по справі.

Постанова апеляційному оскарженню не підлягає.

Суддя: Н.С. Звєздова