Справа №521/26109/23
Номер провадження 3/521/16205/23
28 листопада 2023 року м. Одеса
Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Федоренко Т.І. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з ВП №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП,
26.10.2023 року адміністративний наглядний ОСОБА_1 не прибув на реєстрацію до ВП №1 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області, чим порушив встановлені правила адміністративного нагляду.
За даним фактом працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення від 06.11.2023 року серії ВАД №002192 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП.
Крім того, 21.11.2023 року біля 12:40 годин гр. ОСОБА_1 перебував у кафе барі за адресою м.Одеса, вул. Варненська, 20/1, де вживав алкогольні напої на розлив, чим порушив правила адміністративного нагляду.
За даним фактом працівниками поліції складено протокол про адміністративне правопорушення від 21.11.2023 року серії ВАД №002276 відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.187 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, розкаявся, просив суворо його не карати.
На підставі ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, по справах, що розглядаються одночасно одним і тим же органом, стягнення накладається в межах санкції статті, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оскільки адміністративні протоколи складені відносно однієї особи за вчинення кількох адміністративних правопорушень, що пов'язані однією обставиною та одночасно розглядаються в одному суді, то дані справи про адміністративні правопорушення підлягають об'єднанню в одне провадження.
Матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом від 06.11.2023 року серії ВАД №002192 (справа №521/26109/23, провадження №3/521/16205/23), за протоколом від 21.11.2023 року серії ВАД №002276 (справа №521/26110/23, провадження №3/521/16206/23), відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП, слід об'єднати в одне провадження, об'єднаній справі присвоїти №521/26109/23, провадження №3/521/16205/23.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП - дії, передбачені частиною першою цієї статті, якщо вони вчинені повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення від 06.11.2023 року серії ВАД №002192, від 21.11.2023 року серії ВАД №002276, поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких останній підтверджує обставини викладені в протоколах, постановою про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_1 від 07.09.2023 року, постановою про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.187 від 21.02.2023 року, заявою ОСОБА_1 про визнання вини.
Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді накладення штрафу у розмірі 10 (десяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 9-11, 187, 221, 252, 283, 284 КУпАП, суддя
Матеріали справ про адміністративні правопорушення за протоколом від 06.11.2023 року серії ВАД №002192 (справа №521/26109/23, провадження №3/521/16205/23), за протоколом від 21.11.2023 року серії ВАД №002276 (справа №521/26110/23, провадження №3/521/16206/23), відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.187 КУпАП об'єднати в одне провадження, об'єднаній справі присвоїти №521/26109/23, провадження №3/521/16205/23.
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 10 (десяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 (сто сімдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 (вісімдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом встановленого законом строку з дня її винесення.
Суддя Т.І.Федоренко