Справа № 296/9405/23
2-о/296/207/23
"31" жовтня 2023 р. м.Житомир
Корольовський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого судді Адамовича О.Й.,
за участю секретаря судового засідання Світко Т.І.,
розглянувши у судовому засіданні у порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), про встановлення факту смерті особи на окупованій території України,
Заявник ОСОБА_1 звернулася до Корольовського районного суду м. Житомира з вказаною заявою та відповідно до змісту поданої заяви просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Лисичанськ, Луганської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у АДРЕСА_1 , у віці 76 років.
Заява обґрунтовувалась тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Лисичанськ помер батько заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що на непідконтрольній українській владі території Комунальним некомерційним підприємством Лисичанської міської ради Луганської області "Центр первинної медико-санітарної допомоги №1" заявниці було видано лікарське свідоцтво про смерть №342 від 31 серпня 2022 року. При зверненні до органу реєстрації актів цивільного стану, з метою реєстрації смерті у встановленому законом порядку, їй було відмовлено у проведенні вказаної дії, оскільки видані заявниці медичні документи про смерть її батька не мають юридичної сили та не створюють правових наслідків.
Встановлення факту смерті батька заявниці ОСОБА_2 необхідне заявниці для державної реєстрації смерті її батька.
Ухвалою від 02.10.2023 року відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
В судовому засіданні 19.10.2023 року заявниця заяву підтримала та просила задовольнити. Також зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в Луганській області, м. Лисичанськ, помер її батько ОСОБА_2 . Оскільки вказаний населений пункт є тимчасово окупованим, тому вона звертається до суду для встановлення факту смерті її батька ОСОБА_2 з метою отримання свідоцтва про смерть в судовому порядку. В дане судове засідання заявниця подала заяву про розгляд справи за її відсутності, заяву просить задовольнити (а.с.69).
Представник заінтересованої особи (відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ)) в поданій заяві просить розглянути дану справу без присутності представника відділу, заперечень на заяву не надходило (а.с.68).
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Лисичанськ Луганської області, Україна, помер " ОСОБА_3 ", ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що установою, яка знаходиться на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі та на якій органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, було видане лікарське свідоцтво про смерть від 31 серпня 2022 року №342, згідно якого причиною смерті є хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротична хвороба серця (а.с. 17-18).
Також на дату смерті вказує направлення для встановлення причин смерті від 13.06.2022 року (а.с.16).
Те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 проживав у м. Лисичанськ, Луганської області вказує копія паспорта серії НОМЕР_1 , а також відповідь на запит суду з Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області від 27.10.2023р. №280/01-14. Крім того вказаною відповіддю підтверджено документування ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 паспортом громадянина України НОМЕР_1 (а.с. 12-13, 64).
Доказом того, що заявниця є донькою померлого ОСОБА_2 є свідоцтво про народження від 25 вересня 1974 року серії НОМЕР_2 , видане Палацом щастя Ворошиловградської області, актовий запис №1303 (а.с. 14).
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 23.09.2023 року, заявниця змінила прізвище з " ОСОБА_4 " на " ОСОБА_5 " (а.с. 19-20).
09 березня 2007 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було зареєстровано шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 (а.с. 15). Після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище " ОСОБА_8 ". Вказане також підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 23.09.2023 року (а.с.21-22).
Заявник ОСОБА_1 , яка була допитана в якості свідка, в судовому засіданні засвідчила, що зв'язок з її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , припинився 07 травня 2022 року. 13.06.2022 року сусідка передзвонила та повідомила про смерть батька, при цьому докладно вказавши про обставини смерті. Всі документи, що стосувалися її батька були надіслані на мобільний програмний додаток "Вайбер".
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні засвідчив, що ОСОБА_2 був його дідусем. Останній раз бачився з дідом 15 серпня 2017 року. В червні 2022 року повідомили про смерть діда.
Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан. Дія воєнного стану станом на день розгляду заяви продовжена.
Згідно з Законом України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року, м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади, Луганської області включено до переліку тимчасово окупованих російською федерацією територій України, дата початку тимчасової окупації - 03.07.2022 р.
З матеріалів справи вбачається, що смерть ОСОБА_2 настала на території м. Лисичанськ, Луганської області, на території якого, станом на дату смерті, було введено воєнний стан та велися бойові дії. При цьому лікарське свідоцтво про смерть від 31 серпня 2022 року видано посадовою особою установи, яка на той момент перебувала на тимчасово окупованій російською федерацією території України.
Згідно ч.2 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VІ державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно ст.4 цього Закону № 2398-VІ органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських рад.
Згідно ст.17 Закону № 2398-VІ державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За змістом ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Встановлення даного факту необхідно заявнику для державної реєстрації смерті свого батька.
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Зважаючи на вищевикладені обставини, суд вважає встановленим факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Іллірія, Лутугінського району, Луганської області, громадянина України, в місті Лисичанськ, Луганської області на підставі доказів, що свідчать про його смерть.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 265, 268, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд
Заяву задовольнити.
Встановити, що громадянин України ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 с. Іллірія, Лутугінський район, Луганська область, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Лисичанськ, Луганська область.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження не зупиняє його виконання.
Копію рішення суду невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , фактична адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Київ), адреса: м. Житомир, м-н Соборний, буд.1, код ЄДРПОУ 42506517.
Головуючий суддя О. Й. Адамович
Дата складання повного тексту рішення: 03.11.2023.