Постанова від 22.11.2023 по справі 463/8909/23

Справа №463/8909/23

Провадження №3/463/2486/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2023 року суддя Личаківського районного суду м. Львова Леньо С.І., розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої в.о. директора КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат», проживаючої: АДРЕСА_1

за ст. 41 ч. 1 КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №ЗХ/ЛВ/25067/П/ПТ від 29 вересня 2023 року, складеного Головним державним інспектором відділу з питань праці північного регіону Управління інспекційної діяльності у Львівській області Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, ОСОБА_1 , будучи в.о. директора КЗ ЛОР Львівський геріатричний пансіонат», вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.41 КУпАП, а саме:

-порушення вимог частини першої статті 10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» - Відповідно до умов Колективного договору, укладеного між адміністрацією КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат» та трудовим колективом та прийнятий на загальних зборах трудового колективу 16.01.2017, який зареєстровано Департаментом економічного розвитку 04.04.2017 реєстровий №161. Зокрема пункт 4.2.6 розділу 4 «Оплата праці» встановлено: «Виплачувати заробітну плату працівникам пансіонату двічі на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, але не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата».

В ході перевірки встановлено, що заробітна плата працівникам КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат» виплачується з недотриманням умов, що визначені трудовим колективним) договором, а саме: з порушенням строків виплати заробітної плати, тобто (через проміжок часу, що перевищує шістнадцять календарних днів).

Відтак, виплата заробітної плати працівникам Закладу проводиться через проміжок часу, що перевищує 16 календарних днів, а саме: - виплату заробітної плати працівникам за червень 2023 року проведено 01.07.2023, згідно з платіжної відомості № 208 від 01.07.2023 (платіжна інструкція №29/06/2023 від 01.07.2023); виплату заробітної плати працівникам за першу половину липня 2023 року (аванс) проведено 19.07.2023 згідно з відомістю розподілу виплат №230719РВ000033379067 від 19.07.2023 (платіжна інструкція № 18/07/2023 від 19.07.2023).

-порушення вимог пункт 3 частини першої статті 29 КЗпПУ Законодавством передбачено, що до початку роботи роботодавець в узгоджений із працівником спосіб поінформував працівника про: права та обов'язки, умови праці.

-відповідно до наказу № 36 від 03.04.2019 прийнято на посаду бухгалтера ОСОБА_2 з 04.04 2019, однак, адміністрацією Закладу не надано посадової інструкції за посадою на якій працювала ОСОБА_2 з відміткою про ознайомлення про права та обов'язки відсутні в документах, що стосуються оформлення трудового договору, зокрема, наказі про прийняття на роботу, що свідчить про не ознайомлення з посадовими обов'язками;

-відповідно до наказу № 347 від 05.10.2020 ОСОБА_3 прийнято на посаду молодшої медичної сестри (санітаркою-палатною) з 06.10.2020 та згідно з наказом № 379 від 23.11.2020 ОСОБА_3 переведено на посаду бухгалтера з 23.11.2020, однак, адміністрацією Закладу не надано посадові інструкції за посадою на якій працювала ОСОБА_3 з відміткою про ознайомлення про права та обов'язки відсутні в документах, що стосуються оформлення трудового договору, зокрема, наказі про прийняття та переведення на роботу, що свідчить про не ознайомлення з посадовими обов'язками.

Порушення вимог пункту 5 частини першої статті 29 КЗпП Законодавством передбачено, що до початку роботи роботодавець зобов'язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення).

-відповідно до наказу №36 від 03.04.2019 прийнято на посаду ОСОБА_2 з 04.04.2019. Однак, адміністрацією Закладу не надано правила внутрішнього трудового розпорядку за період роботи ОСОБА_2 (04.04.2019 по 18.07.2023) з відміткою ознайомлення. Відмітки про ознайомлення ОСОБА_2 з правилами внутрішнього трудового розпорядку відсутні в документах, що стосуються оформлення трудового договору, зокрема, наказі про прийняття на роботу».

Під час розгляду справи ОСОБА_1 та її захисник - адвокат Сенів Т.В. пояснили, що дійсно у зв'язку з скрутним матеріальним становищем у КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат» було допущено порушення строків виплати заробітної плати працівникам, однак з моменту вчинення даного адміністративного правопорушення минули строки притягнення до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 38 КУпАП, тому просили провадження в цій частині закрити з підстав строків притягнення до адміністративної відповідальності. Щодо порушень ст.29 КЗпП вказали, що працівники, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення були прийняті іншим керівником КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат», до призначення ОСОБА_1 в.о. директора КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат», тому просили провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та її захисника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Щодо епізоду вчинення адміністративного правопорушення, в частині порушення ст. 10 ЗУ «Про організації трудових відносин в умовах воєнного стану».

Відповідно до ст.10 згаданого Закону:

1. Заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором.

2. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

3. Роботодавець звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання щодо строків оплати праці, якщо доведе, що це порушення сталося внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили.

Звільнення роботодавця від відповідальності за несвоєчасну оплату праці не звільняє його від обов'язку виплати заробітної плати.

4. У разі неможливості своєчасної виплати заробітної плати внаслідок ведення бойові дії, строк виплати заробітної плати може бути відтермінований до моменту відновлення діяльності підприємства.

Вчинене правопорушення стверджується актом перевірки №ЗХ/ЛВ/25067/086 від 08.09.2023 та вказаним вище протоколом про адміністративне правопорушення, копією колективного договору, відомістю розподілу витрат.

Вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 41 ч. 1 КУпАП.

У відповідності до ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій і четвертій цієї статті.

З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що правопорушення виявлено 19.07.2023, а тому особа могла бути піддана адміністративному стягненню до 19.10.2022.

Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

З врахуванням наведеного вважаю, провадження у справі в цій частині підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків притягнення до адміністративної відповідальності.

Щодо епізоду вчинення адміністративного правопорушення, в частині порушення ст. 29 КЗпП України.

З об'єктивної сторони адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.41 КУпАП полягає, у порушенні встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплаті їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Відповідно до ст. 29 КЗПП України,до початку роботи роботодавець зобов'язаний в узгоджений із працівником спосіб поінформувати працівника про:

1) місце роботи (інформація про роботодавця, у тому числі його місцезнаходження), трудову функцію, яку зобов'язаний виконувати працівник (посада та перелік посадових обов'язків), дату початку виконання роботи;

2) визначене робоче місце, забезпечення необхідними для роботи засобами;

3) права та обов'язки, умови праці;

4) наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я, а також про право на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до законодавства і колективного договору - під підпис;

5) правила внутрішнього трудового розпорядку або умови встановлення режиму роботи, тривалість робочого часу і відпочинку, а також про положення колективного договору (у разі його укладення);

6) проходження інструктажу з охорони праці, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони;

7) організацію професійного навчання працівників (якщо таке навчання передбачено);

8) тривалість щорічної відпустки, умови та розмір оплати праці;

9) процедуру та встановлені цим Кодексом строки попередження про припинення трудового договору, яких повинні дотримуватися працівник і роботодавець.

При укладенні трудового договору про дистанційну роботу роботодавець забезпечує виконання пунктів 1, 3, 5, 7-9 частини першої цієї статті та у разі потреби надає працівникові необхідні для виконання роботи обладнання та засоби, а також рекомендації щодо роботи з ними. Інформування може здійснюватися у формі дистанційного інструктажу або шляхом проведення навчання безпечним методам роботи на конкретному технічному засобі. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися додаткові умови щодо безпеки праці.

Ознайомлення працівників з наказами (розпорядженнями), повідомленнями, іншими документами роботодавця щодо їхніх прав та обов'язків допускається з використанням визначених у трудовому договорі засобів електронних комунікаційних мереж з накладенням удосконаленого електронного підпису або кваліфікованого електронного підпису. У трудовому договорі за згодою сторін можуть передбачатися альтернативні способи ознайомлення працівника, крім інформації, визначеної пунктом 4 частини першої цієї статті, що доводиться до відома працівників у порядку, встановленому цією статтею.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За приписами статті 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до статей 283 і 284 КУАП у постанові, серед іншого, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

За змістом ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема гр. ОСОБА_2 відповідно до наказу №36 від 03.04.2019 прийнято на роботу посаду бухгалтера КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат». Крім того, ОСОБА_3 прийнято на роботу на посаду медичної сестри (санітарки - палатної) КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат» згідно наказу №347 від 05.10.2020, в подальшому останню переведено на посаду бухгалтера згідно наказу №379 від 23.11.2020, директором КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат» на момент прийняття даних осіб на роботу був ОСОБА_4 .

В свою чергу ОСОБА_1 призначена виконувачем обов'язків КЗ ЛОР «Львівський геріатричний пансіонат» згідно наказу в.о. начальника Управління майном спільної власності Львівської обласної ради №264-3 від 15.05.2023, що свідчить про відсутність в її діях події та складу інкримінованого правопорушення.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст. 38, 51,247, 283, 284, 294 КУпАП -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП (в частині порушення вимог частини першої статті 10 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану») та провадження по справі закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення трьохмісячного строку з дня вчинення правопорушення.

Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст. ч. 1 ст.41 КУпАП (в частині порушення вимог ст. 29 КЗпП України) закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події та складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Личаківський районний суд м. Львова.

Суддя: Леньо С.І.