Справа №635/9829/23
Провадження № 3/635/3217/2023
27 листопада 2023 року смт. Покотилівка
Суддя Харківського районного суду Харківської області Лук'яненко С.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Харківській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 130, ч.5 ст.126 КУпАП, -
08.10.2023 року о 00 годині 30 хвилин в смт.Пісочин Харківського району Харківської області, вул. Полтавське шосе б.237, ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21154 р.н. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився зі згоди водія на місці зупинки за допомогою Drager Alcotest 7510, результат огляду-1,99% (проміле), чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху України, а саме:
п.2.9а Правил дорожнього руху «водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Водій ОСОБА_1 двічі протягом року притягався до адміністративної відповідальності за ст.130 КУпАП.
Крім того, 08.10.2023 року о 00 годині 30 хвилин в смт.Пісочин Харківського району Харківської області, вул. Полтавське шосе б.237, ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21154 р.н. НОМЕР_1 , не маючи права керування даним транспортним засобом, чим порушив п.2.1а ПДР. Дане правопорушення він вчинив повторно протягом року.
Пункт 2.1а Правил дорожнього руху України передбачає, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 27.11.2023 року адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.3 ст.130 КУпАП та ч.5 ст.126 КУпАП були об'єднані в одне провадження.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , в судові засідання 30.10.2023 та 27.11.2023 не прибув, про дату розгляду матеріалу про адміністративне правопорушення повідомлявся належним чином, шляхом направлення судових повісток за адресою вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, які повернулися з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою». Жодних клопотань від нього до суду не надходило.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17 липня 1997 р. № 475/ 97- ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Більш того, суд вважає необхідним зазначити про те, що у своєму рішенні від 26 квітня 2007 року у справі «Олександр Шевченко проти України», Європейський суд з прав людини вказав на те, що розумність тривалості провадження в суді повинна оцінюватись відповідно до обставин справи та наступних критеріїв: складність справи, поведінка заявника (в даному випадку порушника) та відповідних органів влади, а також важливості для заявника (порушника) питання, що розглядається.
Окрім цього, у відповідності до ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", частини 1ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження.
ОСОБА_1 було відомо, що розгляд адміністративного матеріалу відбудеться в Харківському районному суді Харківської області, про що свідчить його підпис в протоколі про адміністративне правопорушення.
За таких обставин суд вважає причини неявки ОСОБА_1 до суду неповажними і можливо провести розгляд справи у його відсутність. Суд вважає, що його права на захист не порушені, оскільки він не скористався своїм правом на залучення захисника і на надання особистих чи письмових пояснень щодо обставин справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 516429 від 08.10.2023 року;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 602322 від 08.10.2023 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 ;
- актом огляду ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів за допомогою Alkotester Drager 7510;
- результатом тесту огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора Alkotester Drager 7510, в яких зафіксований позитивний результат тесту від 08.10.2023 року - 1,99%
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння до КНП ХОР «ОНД» від 08.10.2023 року;
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 ;
- рапортами інспектора взводу 1, роти 3, батальйону 4 УПП в Харківській області В.Медовкіна та І.Сіроштана;
- довідками інспектора ВАП УПП в Харківській області Р.Сухробова про повторність вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень за ст..130 КУпАП та за ч.2 ст.126 КУпАП;
- довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП О.Шмідт про те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посвідчення водія не отримував;
- - довідкою інспектора ВАП УПП в Харківській області ДПП Р.Сухробова, що транспортний засіб ВАЗ 21154, р.н. НОМЕР_1 , належить ОСОБА_3 ;
- копією постанови Харківського районного суду Харківської області від 16.05.2023 року та Жовтневого районного суду м.Харкова від 17.04.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП;
- копією постанови серії ДПО18 №656814 від 06.03.2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП,;
- відеозаписами на СД-диску.
Протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складені уповноваженою особою, з дотриманням вимог ст. 256 КУпАП.
Процедура проведення поліцейським огляду водія на стан алкогольного сп'яніння відповідає вимогам Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом Міністерства Внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року. Відповідно до положень п.2 розділу І зазначеної інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Так, відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП як керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння, яка двічі протягом року піддавалась адміністративному стягненню за ст..130 КУпАП та за ч.5 ст.126 КУпАП як повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП.
Ст. 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
У відповідності до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
При визначенні виду та розміру адміністративного стягнення ОСОБА_1 суддя враховує характер і обставини вчиненого адміністративного правопорушення, його суспільну небезпечність.
У відповідності до ст.36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Оцінюючи все вищевикладене, суд вважає за необхідне застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.3 ст. 130 КУпАП, без позбавлення права керування транспортними засобами, оскільки останній не отримував посвідчення водія на право керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу, так як транспортний засіб належить ОСОБА_3 .
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст.25,27,30,40-1,126ч. 5,283,284,289 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51000 (п'ятдесят одну тисячу) гривень 00 копійок, без позбавлення права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 536 грн 80 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду.
Суддя С.А.Лук'яненко