Постанова від 28.11.2023 по справі 200/1670/23

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2023 року справа №200/1670/23

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гайдар А.В., Казначеєва Е.Г., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 р. у справі № 200/1670/23 (головуючий І інстанції Шинкарьова І.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

В квітні 2023 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому просила: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ГУ МВС України в Донецькій області № 5349 лк від 13.03.2018 з 01.01.2016 до 01.12.2019 та різниці між перерахованим розміром пенсії за період з 01.01.2016 до 01.01.2017, щодо відмови в перерахунку розміру пенсії за оновленою довідкою ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № 33/25-1945 від 18.08.2022, із обов'язковим включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії та її виплати за минулий час починаючи з 01.12.2019; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки ГУ МВС України в Донецькій області № 5349 лк від 13.03.2018 з 01.01.2016, на підставі оновленої довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № 33/25-1945 від 18.08.2022, із обов'язковим включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії з 01.12.2019 та здійснити виплату пенсії на підставі довідки ГУ МВС України в Донецькій області № 5349 лк від 13.03.2018 з 01.01.2017 до 01.12.2019 та різниці між перерахованим розміром пенсії за період з 01.01.2016 до 01.01.2017, а на підставі оновленої довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” № 33/25-1945 від 18.08.2022, із обов'язковим включенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищення) та премії з 01.12.2019;

Зобов'язати відповідача поновити та сплачувати пенсію ОСОБА_1 .

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що вона перебуває на обліку у відповідача, та отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262 від 09.04.1992. Вказує, що листом ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” до відповідача направила складену нею оновлену довідку № 33/25-1947 від 18.08.2022, щодо грошового забезпечення, в якій також зазначені додаткові види грошового забезпечення згідно із Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року. Із адвокатським запитом від 28.09.2023 представник позивач звернулась до відповідача, яким просила надати інформацію про перерахування та виплату пенсії позивача згідно Постанови КМУ №988 та наданої довідки ГУ МВС України № 5349лк від 13.03.2018, причини неперерахування пенсії та її несплати за оновленою довідкою ГУ МВС України в Донецькій області з врахуванням розміру грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016, перерахунку розмірів пенсії за оновленою довідкою № 33/25-1947 від 18.08.2022, виданою ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” з 01.01.2019, поновити та виплати Позивачу пенсію починаючи з 01.01.2017.

Зазначає, що відповідач листом від 19.10.2022 № 0500-1504-8/62404 відмовився перерахувати та виплатити пенсію позивачу зазначивши, що “Виплату пенсії було призупинено з 01.05.2018 на підставі списків, отриманих в порядку обміну інформацією з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування згідно зі ст. 12 Закону України від 20.10.2014 № 1706 “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” Пунктом 1.1. Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 зі змінами визначено, що заява про поновлення виплати пенсії подається заявником особисто до територіального органу Пенсійного фонду України, отже для поновлення виплати пенсії гр. ОСОБА_1 необхідно особисто звернутись до територіального органу ПФУ за місцем мешкання. До заяви необхідно додати документи: паспорт, облікову карту платника податку, діючу довідку ВПО, яка підтверджує, що вона є внутрішньо переміщеною особою та заяву про відкриття рахунку в банку”.

Представник позивача вважає, що ненадання в повному обсягу відповіді на адвокатський запит щодо перерахування та виплати пенсії за оновленою довідкою ліквідаційної комісії МВС України в Донецькій області з 01.01.2016 по 01.01.2019 та оновленою довідкою Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” з 01.01.2019 по теперішній час, відсутність будь яких дій щодо перерахунку та виплати та відновлення виплати пенсії ГУ ПФУ в Донецькій області свідчить про вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги та фактичною відмовою в перерахуванні пенсії Позивачу та порушенням ст. 40 Конституції України.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 р. у справі № 200/1670/23 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” № 33/25-1945 від 18.08.2022. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки, виданої Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області” № 33/25-1945 від 18.08.2022, із урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, викладених у цій довідці, з урахуванням фактично виплачених сум пенсії, починаючи з 01 грудня 2019 року. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо припинення нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.05.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01.05.2018 та сплатити заборгованість за весь час невиплати пенсії. В інший частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що нормативно-правових актів щодо визначення складових грошового забезпечення, за якими проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 року у справі № 826/12704/18 не приймалось.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 - з 01.06.2008 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області як військовий пенсіонер відповідно до Закону України № 2262-12 від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 серії НОМЕР_2 . Також є внутрішньо переміщеною особою відповідно до довідки від 27.11.2014 №1414003211.

До матеріалів справи було додано довідку ГУ МВС України в Донецькій області №5349 лк від 13.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, яка видана позивачу для перерахунку з 01.01.2016.

Відповідно до листа від 25.01.2019 №899/03-4 відповідач вказав, що перерахунок пенсій проведено з 01.01.2016 враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплат, підвищення) га премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.03.2018 № 5349 лк для перерахунку пенсії. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Також у листі вказано, що виплату пенсії припинено з 01.05.2018. Для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно особисто звернутись до ПФУ за місцем реєстрації із заявою про поновлення та надати дійсну довідку ВПО.

Згідно з листом від 18.08.2022 №33/25-1948 ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” направила до ГУ ПФУ Донецької області складену нею оновлену довідку від 18.08.2022 № 33/25-1947, щодо грошового забезпечення позивача, в якій також зазначені додаткові види грошового забезпечення згідно із Постановою КМУ від 11.11.2015 № 988 за прирівняною посадою поліцейського за листопад 2019 року.

Адвокатським запитом від 28.09.2022, представник позивача зверталась до відповідача, та просила надати інформацію про перерахування та виплату пенсії позивачу згідно Постанови КМУ №988 та наданої довідки ГУ МВС України № 5349 лк від 13.03.2018, причини неперерахування пенсії та її несплати за оновленою довідкою ГУ МВС України в Донецькій області з врахуванням розміру грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016, перерахунку розмірів пенсії за оновленою довідкою № 33/25-1947 від 18.08.2022, виданою ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” з 01.01.2019, поновити та виплати Позивачу пенсію починаючи з 01.01.2017.

Листом від 19.10.2022 № 0500-1504-8/62404 відповідач повідомив, що виплата пенсії здійснювалась по 30.04.2018. Виплату пенсії було призупинено з 01.05.2018 на підставі списків, отриманих в порядку обміну інформацією з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування згідно ст. 12 Закону України від 20.10.2014 №1706 “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”. Вказує, що для поновлення виплати пенсії позивачу необхідно особисто звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем мешкання. До заяви необхідно надати документи: паспорт, облікову картку платника податку, діючу довідку ВПО, яка підтверджує що вона є внутрішньо переміщеною особою та заяву про відкритий рахунок в банку.

Відповідачем також до матеріалів справи надано рішення про перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 №103 та постанови № 988. Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Грошове забезпечення Позивача встановлено у розмірі 7019,93 грн. та складається з: посадового окладу - 2700 грн.; окладу за військове звання - 2000 грн.; процентної надбавки за вислугу років 40% - 1880 грн.; надбавки за умови режимних обмежень - 405 грн.; премії 0,5% - 34,93 грн. Загальний розмір пенсії до виплати становить 4071, 56грн. Перерахунок у сумі пенсії 4071,56 грн. встановлено позивачу з 01.05.2018.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення (ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

Ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.

Вказана норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок наведений у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, КМУ надане право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" від 13.02.2008 № 45 затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абз.1 п. 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.

Зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та не чинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно із п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Так, 11.11.2015 КМУ прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02.12.2015 та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови №988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260).

Пунктом 3 розділу І Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Крім того, п. 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.

Таким чином, з 19.11.2019 - з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 988, та відповідно до вимог ст. ст. 43, 63 Закону № 2262-ХІІ.

Як вбачається із довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” №33/25-1947, її складові зазначені за нормами, чинними станом на листопад 2019 року.

Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 і 3 ст. 51 Закону.

Згідно із ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Вказані правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.

Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії за довідкою ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” №33/23-1947, оскільки позивачем дотримані всі законодавчо визначені для цього умови: уповноваженим органом надано до територіального пенсійного органу документ (форма, зміст та складові якого відповідають вимогам законодавства та який видано уповноваженим органом).

Судом встановлено, що позивачу нараховувалась та виплачувалась пенсія по квітень 2018 року включно. Виплата пенсії призупинена з 01.05.2018 на підставі списків, отриманих в порядку обміну інформацією з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування згідно ст. 12 Закону України від 20.10.2014 №1706 “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”.

Судом не встановлено прийняття органами ПФУ рішення про припинення виплати пенсії позивачу.

Ст. 49 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Суд зазначає, що УПФ має право припинити виплату пенсії особі виключно з підстав передбачених законом, про що приймає вмотивоване рішення.

Разом з цим, відповідачем не надано, на вимогу суду, будь-якого рішення про припинення виплати пенсії позивачу. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не приймалося відповідного рішення.

Відповідно до абз. 2 п. 9 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207 (далі - Правила), відомості про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання вносяться до паспорта громадянина України.

Реєстрація місця проживання/перебування або зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється в день подання особою або її представником документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена одночасно із зняттям з попереднього місця проживання (абз .2 п. 4 Правил).

З урахуванням встановлених обставин, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на Закон України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб від 20.10.2014 № 1706-VII та постанову КМУ № 509 від 01.10.2014, оскільки судом встановлено, що позивач є внутрішньо переміщеною особою.

Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України ”Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання” в Україні реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.02.2018 у справі № №234/11095/17, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (ч. 5 ст. 242 КАС України).

П.19 Постанови Пленуму Верховного Суду України “Про незалежність судової влади” № 8 від 13.06.2007 встановлено, що відповідно до ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод.

Суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на постанови КМУ №637, №509, оскільки підзаконні нормативно-правові акти не можуть змінювати в бік звуження права громадян, які встановлено нормативно-правовими актами вищої юридичної сили.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення, захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

У преамбулі до Закону № 1058-IV зазначено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Конституційне поняття Закон України, на відміну від поняття законодавство України, не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що позивачу не нараховувалась та не виплачувалась пенсія з травня 2018 року.

У зв'язку з наведеним суд першої інстанції прийшов до висновку, що підлягає визнанню протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу, а порушені права - захисту шляхом зобов'язання відповідача поновити нарахування та виплату пенсії позивачу з 01.05.2018 зі сплатою заборгованості по ній.

Щодо вимог позивача про перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Суд визнає такі позовні вимоги в означеній частині необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки рішенням про перерахунок пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21.02.2018 №103 та постанови № 988 Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Грошове забезпечення Позивача встановлено у розмірі 7019,93 грн. та складається з: посадового окладу - 2700 грн.; окладу за військове звання - 2000 грн.; процентної надбавки за вислугу років 40% - 1880 грн.; надбавки за умови режимних обмежень - 405 грн.; премії 0,5% - 34,93 грн.. Загальний розмір пенсії до виплати становить 4071,56 грн. Перерахунок у сумі пенсії 4071,56 грн. встановлено позивачу з 01.05.2018.

Наведене відповідає відомостям викладеним у довідці ГУ МВС України в Донецькій області № 5349 лк від 13.03.2018.

Нормами ч.2 ст. 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладене вище, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки, виданої ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” №33/25-1947 від 18.08.2022 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії згідно із довідкою ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” №33/25-1947 від 18.08.2022, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, викладених в цій довідці, з урахуванням фактично виплачених сум; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії з 01.05.2018; зобов'язати відповідача поновити позивачу нарахування та виплату пенсії з 01.05.2018 з виплатою заборгованості.

Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач стверджує, що виплату пенсії було припинено з 01.01.2017 однак жодних доказів, що саме з цієї дати позивач не отримував пенсію суду не надано. Згідно з витягом з електронної справи позивача нарахування пенсії відбувалось до травня 2018 року.

Щодо строку звернення.

Позивачем подано заяву про поновлення строку звернення до суду, в якій зазначено, що позивач у зв'язку з тяжкою хворобою чоловіка переїхала до м.Макіївки в 2016 році. Отримувати та відстежувати пенсію з цього часу не могла, бо банківські установи України на території міста не працювали. Про те що пенсію перестали виплачувати дізналась тільки в березні 2019 року. Для подачі позовної заяви у встановлений законом строк щодо поновлення виплати пенсії необхідно було зібрати документи, які позивач самостійно зібрати не могла, так як знаходилась в окупованому РФ місці, не отримувала пенсію та не мала змоги у зв'язку з постійними обстрілами дороги з м. Донецьк до м. Маріуполя приїхати із документами до адвоката для складання позовної заяви щодо відновлення пенсії. За цей час було встановлено карантин та запроваджені протиепідемічні заходи з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби спричиненою COVID-19 до 30.04.2023. На території України 24.02.2022, у зв'язку з повномасштабним вторгненням російських військ введено воєнний стан та з 28.02.2022 в м. Маріуполь велись активні бойові дії. На цей період часу позивач знаходилась на окупованій території в м.Макіївка, а представник виїхала з м. Маріуполь під обстрілами документи залишились в окупованому місті.

Надаючи оцінку суд зазначає наступне.

Згідно з ч.3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст.122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом №2262-XII право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.

Зазначена права позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі №806/1952/18 (адміністративне провадження №К/9901/66396/18).

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 р. у справі № 200/1670/23 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10 липня 2023 р. у справі № 200/1670/23- залишити без змін.

Повне судове рішення складено 28 листопада 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя А.А. Блохін

Судді А.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв