Справа № 560/676/23
іменем України
28 листопада 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області ( далі також ТУ ССО в Хмельницькій області), в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати нарахувати і виплатити додаткову винагороду в розмірі 30000 грн. на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” з 24.02.2022 по 02.03.2022, з 06.04.2022 по 31.01.2023, а також нарахувати та виплатити додаткову винагороду з 03.03.2022 по 05.04.2022 за безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
В обґрунтування позову зазначає, що ТУ ССО в Хмельницькій області, починаючи з 24 лютого 2022 протиправно не виплачувало йому, як співробітнику, щомісячну додаткову винагороду в розмірі 30000,00 грн., передбачену постановою Кабінету Міністрів України "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" від 28 лютого 2022 №168. Також зазначає, що відповідачем не виплачено у повному обсязі додаткову винагороду за безпосередню участь позивача у бойових діях.
У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що бюджетні асигнування на виплату зазначеної додаткової винагороди відповідачу, як розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня, передбачені не були, з огляду на що виплата не проводилась. Покликається також на положення постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 та наказ ДСА України від 31.10.2022 №396, які передбачають порядок та умови виплати додаткової винагороди.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
ОСОБА_1 проходив службу у Територіальному управлінні Служби судової охорони у Хмельницькій області, з якої звільнений 13.03.2023.
Позивач звернувся із запитом щодо нарахування та виплати йому додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28 лютого 2022.
Листом від 02.01.2023 за №53.06-11 відповідач повідомив, що у затвердженому Державною судовою адміністрацією України кошторисі на 2022 рік та, відповідно, кошторисах територіальних управлінь Служби, видатки на виплату додаткової винагороди, встановленої постановою Кабінету Міністрів України №168, не передбачені. З огляду на це, виплата додаткової винагороди співробітникам Служби з 24 лютого 2022 не здійснювалась. Також зазначається, що виплата додаткової винагороди буде проведена після надходження необхідних на ці цілі бюджетних коштів.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За змістом частин 1 та 2 статті 161 Закону України №1402-VIII "Про судоустрій і статус суддів" Служба судової охорони є державним органом у системі правосуддя для забезпечення охорони та підтримання громадського порядку в судах. Служба судової охорони підзвітна Вищій раді правосуддя та підконтрольна ДСА України.
Згідно із ч. 1 статті 165 Закону №1402-VIII грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Частиною другою цієї статті передбачено, що грошове забезпечення співробітників Служби судової охорони виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України на рівні, не нижчому, ніж установлений для поліцейських, і повинно стимулювати до комплектування Служби судової охорони кваліфікованими співробітниками.
ДСА України наказом від 26 серпня 2020 затвердила Порядок №384, який визначає механізм виплати грошового забезпечення співробітникам Служби судової охорони. Відповідно до пункту 15 розділу І Порядку № 384 грошове забезпечення, що належить до виплати співробітнику і своєчасно не виплачене або виплачене в меншому ніж належало розмірі, виплачується за весь період, протягом якого, співробітник мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення. Пунктом 16 розділу І Порядку №384 визначено, що звернення співробітника щодо виплати грошового забезпечення розглядаються Службою судової охорони або відповідним територіальним управлінням Служби судової охорони в установленому законодавством порядку.
На виконання указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та №69 "Про загальну мобілізацію" Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Пункт 1 постанови №168 передбачає, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Отже, постановою №168 Кабінет Міністрів України установив, зокрема, співробітникам Служби судової охорони на період дії воєнного стану виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень щомісячно. Пунктом 5 постанови №168 передбачено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
До додаткових видів грошового забезпечення Порядок №384 відносить, зокрема, винагороди, відтак, встановлена постановою №168 додаткова винагорода була складовою грошового забезпечення співробітників Служби судової охорони. Таким чином, з 24 лютого 2022 позивач, як співробітник Служби судової охорони, набув право на отримання додаткової винагороди в розмірі 30000 грн. щомісячно як складової його грошового забезпечення.
У той же час, виплату зазначених коштів відповідач не здійснював.
Постановою від 07 липня 2022 №793 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168" Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови №168, зокрема, у абзаці пункту 1 постанови №168 слова і цифри "додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно" замінив словами і цифрами "додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць", та доповнив пункт 1 постанови №168 новим абзацом такого змісту: "Нарахування та сплата податків, зборів, внесків до відповідних бюджетів здійснюється у порядку, визначеному законодавством як для грошового забезпечення". Постановою від 07 липня 2022 №793 Кабінет Міністрів України також доповнив постанову №168 пунктом 2-1, відповідно до якого порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Наказом від 31 жовтня 2022 №396 ДСА України затвердила Порядок і умови виплати співробітникам Служби судової охорони додаткової винагороди на період дії воєнного стану (далі - Порядок №396), встановивши, що цей Порядок застосовується з 24 лютого 2022. Згідно з п. 3 Порядку №396 додаткова винагорода виплачується співробітникам в період дії воєнного стану, за час проходження ними служби, зокрема тим, які виконують службові обов'язки за штатними посадами або на яких у встановленому порядку покладено тимчасове виконання обов'язків за іншими посадами згідно з умовами, передбаченими цим Порядком. За змістом пункту 4 Порядку №396 виплата додаткової винагороди здійснюється центральним органом управління та територіальними управліннями Служби судової охорони за місцем проходження служби співробітника, де він призначений на штатну посаду. Підставою для виплати додаткової винагороди співробітникам є наказ Служби або територіального управління Служби.
Водночас, відповідно до правового висновку, сформованого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 21 вересня 2023 по зразковій справі №260/3564/22, системний аналіз пункту 2-1 Постанови №168 (у редакції Постанови № 793) свідчить про те, що наявність у ДСА України права встановлювати “порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги” не є тотожним праву встановлювати “розміри додаткових винагород”. У первинній редакції постанови №168 розмір додаткової винагороди для співробітників Служби судової охорони, крім тих із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, був визначений у фіксованому розмірі - 30000 гривень щомісячно. У подальшому з урахуванням змін до постанови №168, внесених Кабінетом Міністрів України постановою від 07.07.2022 №793, розмір цієї додаткової винагороди визначений у граничному розмірі "до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць".
Разом з тим, зміст внесених постановою №793 та Порядком №396 змін в частині визначення розміру додаткової винагороди "до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць" замість "30 000 гривень щомісячно" не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом “пропорційність” із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця. До такого висновку дійшов Верховний Суд у рішенні від 06 квітня 2023 у зразковій справі №260/3564/22, залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2023.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі визнала необґрунтованими посилання Територіального управління Служби судової охорони на те, що у затвердженому ДСА України кошторисі Служби судової охорони на 2022 рік та відповідному кошторисі Територіального управління видатки на виплату додаткової винагороди, визначеної постановою №168, не передбачались та не затверджувались, у зв'язку з чим існуючий за фондом оплати праці фінансовий ресурс не дозволяв здійснити таку виплату. На думку Верховного Суду, відмова Територіального управління у виплаті додаткової винагороди, передбаченої постановою №168, порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод право особи мирно володіти своїм майном. Оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань (рішення ЄСПЛ від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України"), відповідне положення постанови КМУ№168 є чинним і не може бути проігнороване державою.
Зазначена позиція також узгоджується з висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішеннях від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007.
Відповідно до частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
З огляду на це, позивач має право на виплату додаткової винагороди, встановленої постановою КМУ №168, з 24 лютого 2022 у розмірі 30000 грн. щомісяця.
Що стосується періоду, за який повинна бути здійснена виплата, суд враховує наступне.
Постановою від 20 січня 2023 №43 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168" , яка набрала чинності 21 січня 2023, Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови №168 в частині переліку осіб, які на період дії воєнного стану мають право на додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень. Цією постановою з переліку, зазначеного у першому реченні абзацу першого постанови № 168, виключені співробітники Служби судової охорони.
Конституційний Суд України у рішенні від 09 лютого 1999 у справі № 1-7/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) визначив, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Це означає, що положення постанови КМУ №43 не поширюються на правовідносини, які виникли та існували до набрання нею чинності, тому лише з 21 січня 2023 співробітники Служби судової охорони вже не мають права на отримання додаткової винагороди у розмірі 30000 грн., передбаченої постановою КМУ №168.
Оскільки відповідач не довів правомірність бездіяльності в частині ненарахування та невиплати позивачу додаткової винагороди, встановленої постановою №168 за період з 24 лютого 2022 по 02.03.2022, з 06 квітня 2022 по 20 січня 2023, позов необхідно задоволити.
Що стосується нарахування та виплати додаткової винагороди за безпосередню участь у бойових діях або здійсненні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, суд враховує наступне.
Згідно з пунктами 2-1, 3 постанови №168 порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Порядок і умови виплати додаткової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України визначений Міністром оборони України в Окремому дорученні від 23.06.2022 №912/з/29, яке є обов'язковим для виконання посадовими особами військових частин Збройних Сил України та застосовується з 01.06.2022. Абзацами 3, 4 пункту 3 Окремого доручення передбачено, що документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, у період здійснення зазначених дій або заходів - здійснювати на підставі таких документів:
бойовий наказ (розпорядження);
журнал бойових дій (вахтовий, навігаційно-вахтовий, навігаційний журнал) або журнал ведення оперативної обстановки або бойове донесення (підсумкове, термінове, позатермінове) або постова відомість (під час охорони об'єкта, на який було здійснено збройний напад);
рапорт (донесення) командира підрозділу (групи) про участь кожного військовослужбовця (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів) у бойових діях, у виконанні бойових (спеціальних) завдань.
Про підтвердження безпосередньої участі відряджених військовослужбовців у бойових діях або заходах надавати довідку керівника органу військового управління, штабу угрупування військ (сил), штабу тактичної групи, командира військової частини (установи, навчального закладу), до яких для виконання завдань відряджений військовослужбовець. Згідно з пунктом 4 Окремого доручення у підставах видання таких довідок (додаток №1 або додаток №2) обов'язково зазначати документи, визначені абзацами 3 або 4 та абзацом 5 пункту 3 цього доручення. Відповідно до пункту 5 Окремого доручення виплату додаткової винагороди в розмірі 100000 грн. або 30000 грн. здійснювати на підставі наказів, зокрема, командирів (начальників) військових частин особовому складу військової частини. В цих наказах про виплату додаткової винагороди виходячи з розміру 100000 грн. за місяць обов'язково зазначати підстави для його видання з посиланням на бойовий наказ (бойове розпорядження) тощо (зразок наведено в додатку №3 до цього доручення).
Отже, підставою для виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою №168, є відповідні накази командирів (начальників), тоді як документальне підтвердження безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у період здійснення зазначених дій або заходів, здійснюється на підставі бойових наказів і розпоряджень, журналів бойових дій, рапортів командирів підрозділів та довідок командирів військових частин за формою, затвердженою додатком №1 Окремого доручення.
Наказом від 02.03.2022 №86 Служби судової охорони з 03.03.2022 наказано відрядити до м. Києва резерв у складі 16 співробітників територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області. Із змісту наказу від 02.03.2022 № 131 Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області вбачається, що ОСОБА_1 03 березня 2022 відряджено до Державної судової адміністрації України м. Києва.
Відповідно до наказу від 05.04.2022 № 187о/с Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області 05 квітня 2022 ОСОБА_1 прибув до Територіального управління служби судової охорони у Хмельницькій області із оперативного підпорядкування територіального управління служби судової охорони у м. Києві та Київській області.
Водночас, позивач не надав суду належні докази безпосередньої участі у бойових діях, забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у вказаний період, а також доказів звернення з рапортом у встановленому порядку за отриманням довідки про безпосередню участь у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони у вказаний період.
З огляду на це, підстав для виплати додаткової винагороди в розмірі до 100000 грн. з розрахунку на місяць пропорційно часу служби та участі у таких діях та заходах немає.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, розподіл судових витрат відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області щодо ненарахування та невиплати з 24.02.2022 ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.
Зобов'язати Територіальне управління Служби судової охорони у Хмельницькій області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі 30000 грн. на місяць за період з 24 лютого 2022 по 02 березня 2022, з 06 квітня 2022 по 20 січня 2023.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 листопада 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Територіальне управління Служби судової охорони у Хмельницькій області (вул. Свободи, 36,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 43292507)
Головуючий суддя І.С. Козачок