Рішення від 28.11.2023 по справі 460/5988/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2023 року м. Рівне №460/5988/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринця Д.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про:

визнання протиправною відмову відповідача у перерахунку та виплату пенсії позивача, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 по 21.08.2022;

зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 по 21.08.2022.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 після набуття спеціального стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», яка у зв'язку з тим, що позивач продовжила працювати на прокурорсько-слідчих посадах, обчислюється у розмірі пенсії за віком за правилами, встановленими Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Після призначення позивачу пенсії у 2014 році, незважаючи на факт роботи позивача та сплати внесків із заробітної плати, її пенсія обчислюється без змін загального страхового стажу та виключно із заробітної плати за періоди страхового стажу з липня 2000 року до липня 2014. Продовжуючи працювати після призначення пенсії позивач набула право на черговий перерахунок пенсії та подала відповідну заяву відповідачу 22.08.2022. Проте відповідач листом від 19.08.2022 повідомив позивача, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для визначення розміру пенсії за нормами цього Закону особам, пенсії яким призначено згідно із Законом України «Про прокуратуру», не передбачено.

Позивач вважає протиправною таку відповідача, оскільки вона суперечить положенням законодавства, принципам верховенства права, законності та рівності, не враховує набутий позивачем стаж та заробітну плату, отримані після призначення пенсії, що слугувало їй підставою для звернення до суду з позовною заявою.

Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. В обґрунтування заперечення зазначив, що позивачу на підставі протоколу про призначення пенсії від 15535 від 18.12.2014 призначено пенсію за вислугою років як особі, яка працювала на прокурорсько-слідчих посадах. Зважаючи на те, що позивач продовжує після призначення пенсії працювати на посадах, які дають право на отримання пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», розмір її пенсії обчислюється та виплачується згідно з положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсії з врахуванням стажу та заробітної особам, яким призначена пенсія за вислугою років прокурорсько-слідчих працівникам, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачена. За наведених обставин, відповідач стверджує, що в спірних правовідносинах він діяв в межах та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, тобто не порушуючи вимог статті 19 Конституції України, а тому просив відмовити в задоволенні позовної заяви повністю.

Ухвалою суду від 10.03.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог статті 263 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , з 20.08.2014 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» як прокурорсько-слідчому працівнику, що підтверджується протоколом від 18.12.2014 №15535.

За змістом розпорядження про перерахунок пенсії від 17.12.2014 №15535 пенсія ОСОБА_1 з 20.08.2014 обчислюється виходячи із загального страхового стажу 24 роки 8 місяців 13 днів. Розмір пенсії з обмеженням склав 5817,476 грн, виходячи із 70% від заробітку 8310,68 грн. Пенсія призначена до виплати щомісячно в сумі 2335,96 грн відповідно до шифру виплати 101. Пенсія обчислена виходячи із заробітної плати за період страхового стажу з 01.07.2000 по 31.07.2014.

22.08.2022 позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок її пенсії з додаванням стажу та з урахуванням заробітної плати, здобутих після призначення пенсії, зарахувавши до страхового стажу період роботи із серпня 2014 року по серпень 2022 року та заробітну плату для обчислення пенсії за цей період..

Листом відповідача від 19.08.2022 №17085-16784/Т-02/8-1700/22 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для визначення розміру пенсії за нормами цього Закону особам, пенсії яким призначено згідно із Законом України «Про прокуратуру», не передбачено.

Вважаючи протиправною таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, позивач звернулася до суду з позовною заявою.

Вирішуючи адміністративний спір по суті, суд враховує наступне.

Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, цього закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Частиною третьою статті 4 Закону №1058-IV регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону №1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Як встановлено судом, у зв'язку з наявністю спеціального стажу роботи на прокурорсько-слідчих посадах станом на 20.08.2014 позивачу призначено пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до пункту 13-1 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, з 1 жовтня 2017 року пенсії, призначені після набрання чинності Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (крім осіб з інвалідністю I та II груп, осіб з інвалідністю внаслідок війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) на умовах законів України “Про державну службу”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України", "Про наукову і науково-технічну діяльність” у період роботи на посадах державної служби, визначених Законом України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, а також на посадах та на умовах, передбачених законами України “Про прокуратуру”, “Про судоустрій і статус суддів”, виплачуються у розмірі, обчисленому відповідно до цього Закону.

Після звільнення з роботи виплата пенсії, призначеної відповідно до зазначених законів, поновлюється.

Як встановлено судом із копії трудової книжки ОСОБА_1 , дата заповнення 17.07.1996, та довідки Пенсійного органу форми ОК-5, позивач, зокрема в період з 20.08.2014 по дату звернення до відповідача із заявою про перерахунок пенсії продовжила працювати в Прокуратурі Рівненської області (згодом Рівненській обласній прокуратурі), у зв'язку з чим, призначена їй на умовах Закону України «Про прокуратуру» пенсія за вислугою років підлягає виплаті згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Так, із рішень про перерахунок пенсії позивача вбачається, що їй з 20.08.2014 по дату виникнення спірних правовідносин, пенсія обчислюється в розмірі пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, не є спірними у даній справі та обставина, що пенсія позивача в період роботи на прокурорсько-слідчих посадах повинна виплачуватись у визначеному Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розмірі.

Спірним у даній справі є сам розмір загального страхового стажу та період заробітної плати, з якого пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» повинна обчислюватись.

Порядок обчислення розміру пенсії, що призначається на умовах Закону №1058-IV встановлений у ст. 27 цього Закону, за змістом ч. 1 якої, розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону №1058-IV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

На виконання вказаних вище положень Закону України «Про прокуратуру» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку з роботою позивача на прокурорсько-слідчих посадах, з жовтня 2017 року позивачу виплачується пенсія у розмірі, обчисленому відповідно до Закону №1058-IV.

Із наявних матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що в період з 2017 року по 2023 рік відповідачем для обчислення розміру пенсійної виплати враховуються незмінними: загальний страховий стаж 24 роки 8 місяців 13 днів (зарахований по 20.08.2014 включно); заробітна плата за періоди страхового стажу з липня 2000 року по серпень 2014, які враховувались при призначенні позивачу пенсії у 2014 році та які на дату розгляду справи судом є незмінними.

Суд вважає протиправним застосований порядок обчислення розміру пенсійної виплати, як такий, що не відповідає зазначеним вище умовам обчислення (ст. 25, 27, 40 Закону №1058-IV) та рівню сплачених позивачем внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

Таким чином, вказаною вище імперативною нормою чітко передбачено умови, за якими проводиться перерахунок пенсії працюючій особі після її призначення: якщо людина після призначення пенсії продовжує працювати; така особа здобула після призначення (перерахунку) пенсії не менш 24 місяці страхового стажу.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення (абз. 5 ч. 4 ст. 42).

Відтак, системний аналіз ч. 4 ст. 42 Закону №1058-IV дає підстави суду для висновку, що Пенсійний орган, маючи інформацію про сплату роботодавцем за працівника (у випадку позивача) єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з серпня 2014 по серпень 2022 року був зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії за віком навіть без додаткового звернення ОСОБА_1 із заявою.

Із наданої відповідачем довідки Форми ОК-5 слідує, що з серпня 2014 року прокуратурою Рівненської області, правонаступником якої є Рівненська обласна прокуратура, з позивача утримувались та перераховувались до відповідних фондів єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Всупереч наведеному, матеріали справи не містять доказів проведення відповідачем перерахунку пенсії позивача за період з серпня 2014 року з врахуванням здобутих після призначення пенсії стажу та заробітної плати.

Окрім цього, на заяву позивача 22.08.2022 відповідач свого обов'язку перерахунку пенсії не виконав, повідомивши листом від 19.09.2022 про відмову, підстави якої, судом спростовані в ході розгляду цієї справи.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Проте, відповідач всупереч ст. 19 Конституції України не обґрунтував свою поведінку відповідною нормою чинного законодавства. У зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що поведінка відповідача у спірних правовідносинах ґрунтується на припущеннях, довільному трактуванні Законів, а не чіткому їх дотриманні.

Судом встановлено та сторонами визнається, що пенсія позивачу, в період роботи на прокурорсько-слідчих посадах обчислюється за встановленими Законом №1058-IV правилами - виходячи із загального страхового стажу та заробітної плати, отриманої за період страхового стажу.

Так, виходячи із встановлених в ході розгляду справи обставин, відповідачем обчислюється та виплачується позивачу з жовтня 2017 року пенсія за встановленими Законом №1058-IV правилами без врахування стажу та заробітної плати, отриманих після призначення такої пенсії у серпні 2014 року.

Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач протиправно відмовив позивачу у перерахунку її пенсії на підставі заяви від 22.08.2022.

Таким чином, що у спірних правовідносинах відповідач діяв всупереч та не у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Для відновлення порушених прав свобод та інтересів позивача, за захистом яких вона звернулася до суду, слід здійснити у спосіб зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 по 21.08.2022.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.

Суд присуджує на користь позивача документально понесені ним судові витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області у перерахунку та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 по 21.08.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи із 22 серпня 2022 року, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 21.08.2014 по 21.08.2022.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)

Суддя Д.Є. Махаринець