Іменем України
28 листопада 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/1198/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у спрощеному письмовому провадженні без виклику (повідомлення) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
До Луганського окружного адміністративного суду 02 жовтня 2023 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження ОСОБА_1 з 01.12.2019 пенсії максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату його пенсії без обмеження її максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з 2005 року. 11.08.2023 позивач звернувся на гарячу лінію ГУ ПФУ в Луганській області та дізнався, що з 01.08.2023 йому, на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду у справі N9360/109/23, було здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 виходячи із 90% сум грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, а також з 01.07.2021 встановлено до основного розміру його пенсії щомісячну доплату в розмірі 2000 грн, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021. Водночас, позивачу повідомлено, що розмір його пенсії обмежується 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
14.08.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій із посиланням на рішення Конституційного Суду України просив нараховувати та виплачувати йому пенсію без обмеження її максимальним розміром, тобто 10 прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність.
11.09.2023 відповідач за вих.№5625-5686/Т-02/8-1200/23 надіслав листа, в якому повідомив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 у справі №360/109/23, у серпні поточного року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2021 року №22/6-4372. З 01.07.2021 до складових пенсійної виплати встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713. Доплата по проведеному перерахунку за період з 01.12.2019 по 30.09.2023 відсутня, оскільки у цей період позивачу встановлено максимальний розмір пенсії, визначений статтею 43 Закону №2262 (в редакції, чинній на дату визначення права на перерахунок). Відповідач зазначив, що перерахунок пенсії проведено в межах покладених судовим рішенням зобов'язань та з урахуванням вимог чинного законодавства.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Ухвалою суду від 09 жовтня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
18.10.2023 від представника ГУ ПФУ в Луганській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Після перерахунку, проведеного на виконання рішення від 09.05.2023 у справі № 360/109/23, розмір пенсії позивача з 01.12.2019 обчислено виходячи із розрахунку пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2021 № 22/6-4372, яке складає 21913,58 грн.
Основний розмір пенсії позивача - 19722,22 грн (сума грошового забезпечення 21913, 58 грн х 90%). У тому числі збільшення основного розміру пенсії на 25% - 19722,22 грн х 25% = 4930,56 грн, що разом складає - 24652,77 грн.
З урахуванням доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» № 118 з 01.03.2022-3451,39 грн (24652,77 грн х 0,140); індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 - 1 500,00 грн (28104,17 грн (19 722,22 + 4930,56 + 3451,39) х 0,197, з урахуванням абзацу другого пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 - 1 500,00 грн); щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»; надбавка до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни 837,20 грн; доплата до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 32491,37 грн.
Відповідно до статті 43 Закону № 2262-ХІІ, в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011 зі змінами, що діє з 01.10.2011, розмір виплачуваної пенсії (з надбавками) не може перевищувати: з 01.01.2019 - 16380,00 грн; з 01.07.2020 - 17120,00 грн; з 01.12.2020 - 17690,00 грн; з 01.07.2021 - 18540,00 грн; з 01.12.2021 - 19340,00 грн; з 01.07.2022 - 20270,00 грн; з 01.12.2022 - 20930,00 грн.
Виплату позивачу поточної пенсії за вересень 2023 року (з урахуванням рішення від 09.05.2023 у справі № 360/109/23) проведено з урахуванням обмежень, визначених чинним законодавством.
Відповідач правомірно обмежив розмір виплачуваної пенсії на підставі приписів Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної систем» від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами.
Разом з цим, 12.10.2022 Конституційний Суд України ухвалив Рішення № 7- р(ІІ)/2022, яким визнав такими, що не відповідають Конституції України приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262-ХІІ.
У пункті другому резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022 зазначено, що приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08.07.2011 зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Конституційний Суд України зобов'язав Верховну Раду України привести нормативне регулювання щодо забезпечення соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у ЗСУ та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації, розпочатої в лютому 2014 року, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.
Станом на день подання цього відзиву, змін до діючого законодавства по цьому питанню Верховною Радою України не внесено.
За таких обставин відповідач вважає, що під час виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 по справі № 360/109/23, що набрало законної сили 22.06.2023, діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, правомірно застосував при виплаті пенсії позивачу обмеження її розміру у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом № 2262-ХІІ, а тому права позивача не порушував.
Приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262-ХІІ, втратять силу з 13.04.2023.
До 13.04.2023 приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон № 2262-ХІІ, підлягають застосуванню.
Позивач просить зобов'язати відповідача здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з 01.12.2019. Однак, виплата пенсій, призначених за Законом № 2262-ХІІ, без обмеження її максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 № 7-р(ІІ)/2022 передбачена виключно з 12.04.2023.
Як вже зазначалось, відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до [...] , в тому числі і Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Головне управління зауважує, що може скластися ситуація, за якої розмір пенсії військовослужбовців буде перераховано без обмеження максимальним розміром до дати, відповідно до якої норма права втратить чинність.
У цій справі зняття з 01.12.2019 обмеження максимального розміру пенсії позивача 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, раніше ніж з 12.04.2023 неприпустимо.
18.08.2023 за вхід. № 5686/Т-1200-23 засобами поштового зв'язку до Головного управління надійшла заява ОСОБА_1 від 14.08.2023 щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 по справі № 360/109/23.
Розглянувши заяву позивача від 14.08.2023 відповідач, листом від 11.09.2023 вихід. № 5625-5686/Т-02/8-1200/23 повідомив, що доплата по проведеному на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 у справі № 360/109/23 перерахунку за період з 01.12.2019 по 30.09.2023 відсутня, оскільки у цей період позивачу встановлено максимальний розмір пенсії, визначений статтею 43 Закону 2262 (в редакції, чинній на дату визначення права на перерахунок).
За результатом розгляду звернення позивача від 14.08.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не приймало ані рішення про відмову в перерахунку пенсії, ані про перерахунок пенсії позивача.
Оскільки ОСОБА_1 знято з обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області 31.10.2023, та з огляду на те, що електронну пенсійну справу та атестат ОСОБА_1 03.10.2023 вислано на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за новим місцем перебування пенсіонера, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпровській області з 01.11.2023 здійснює нарахування та виплату ОСОБА_1 поточної пенсії та виплату заборгованості, нарахованої на виконання рішень у справі № 360/1617/19 та у справі № 360/5140/21.
На підставі вищенаведеного, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 23.10.2023 залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Правом надання відзиву на позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не скористалося.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , відповідно до довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 20.09.2023 № 1226- 500296-4547, є пенсіонером та отримувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач з 01.01.2007 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області. Пенсію позивачу призначено у розмірі 90 % відповідних сум грошового забезпечення, що не заперечується сторонами по справі.
Листом від 28.09.2023 № 0400-010225-9/151906 відділ обслуговування громадян № 22 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прохав Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області направити пенсійну справу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для виплати пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з переїздом. До листа від 28.09.2023 № 0400-010225-9/151906 додано копію заяви ОСОБА_1 від 26.09.2023, зареєстрованої 26.09.2023 за № 1042, про переведення виплати пенсії за новим місцем проживання.
Листом від 03.10.2023 № 1200-0215-9/19446 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, у зв'язку з переїздом на постійне місце проживання ОСОБА_1 надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області атестат про зняття з обліку від 03.10.2023 № 159. Нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 проведено Головним управлінням по 31.10.2023.
Отже, з 01.11.2023 ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 у справі № 360/5140/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 20 серпня 2021 року № 622 «Про відмову в перерахунку пенсії»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2021 року № 22/6-4372, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищевказаного рішення суду, Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, які визначені в довідці МВС України від 11.08.2021 № 22/6-4372, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.05.2023 по справі № 360/109/23, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, задоволено: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 90% до 70% суми грошового забезпечення, при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 року в справі № 360/5140/21, на підставі довідки Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2021 року № 22/6-4372; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2021 року № 22/6-4372, з урахуванням раніше виплачених сум; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо припинення з 01.07.2021 виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області перерахувати та виплатити з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищевказаного рішення суду Головним управлінням в серпні 2023 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2021 № 22/6-4372, з урахуванням раніше виплачених сум. Також, перераховано з 01.07.2021 ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. Доплата відсутня, рішення суду виконано в повному обсязі.
Після перерахунку, проведеного на виконання рішення від 09.05.2023 у справі № 360/109/23, розмір пенсії позивача з 01.12.2019 обчислено виходячи із розрахунку пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2021 № 22/6-4372, що складає 21913,58 грн.
Основний розмір пенсії позивача - 19722,22 грн (сума грошового забезпечення 21913, 58 грн х 90%). У тому числі збільшення основного розміру пенсії на 25% - 19722,22 грн х 25% = 4930,56 грн, що разом складає - 24652,77 грн. З урахуванням доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» № 118 з 01.03.2022 - 3451,39 грн (24652,77 грн х 0,140); індексація відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 - 1 500,00 грн (28104,17 грн (19 722,22 + 4930,56 + 3451,39) х 0,197, з урахуванням абзацу другого пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 - 1 500,00 грн); щомісячна доплата до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»; надбавка до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни 837,20 грн; доплата до пенсії як особі з інвалідністю внаслідок війни 50,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 32491,37 грн.
Відповідач 1, посилаючись на ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.2011 зі змінами, що діє з 01.10.2011, зазначив, що розмір виплачуваної пенсії (з надбавками) не може перевищувати: з 01.01.2019 - 16380,00 грн; з 01.07.2020 - 17120,00 грн; з 01.12.2020 - 17690,00 грн; з 01.07.2021 - 18540,00 грн; з 01.12.2021 - 19340,00 грн; з 01.07.2022 - 20270,00 грн; з 01.12.2022 - 20930,00 грн.
Виплату позивачу поточної пенсії за вересень 2023 року (з урахуванням рішення від 09.05.2023 у справі № 360/109/23) проведено з урахуванням вищевказаних обмежень.
На думку відповідача, ним правомірно було обмежено розмір виплачуваної пенсії на підставі приписів Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної систем» від 08.07.2011 № 3668-VI зі змінами.
На заяву позивача від 14.11.2023 відповідач 1, листом від 11.09.2023 №5625-5686/Т -02/8-1 200/23 повідомив, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11.05.2023 у справі № 360/109/23, в серпні поточного року здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2021 року № 22/6-4372, з урахуванням раніше виплачених сум та з 01.07.2021 до складових пенсійної виплати встановлено щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб«, з урахуванням раніше виплачених сум. Також, зазначено, що доплата по проведеному перерахунку за період з 01.12.2019 по 30.09.2023 відсутня, оскільки у цей період позивачу встановлено максимальний розмір пенсії, визначеним статтею 43 Закону 2262 (в редакції, чинній на дату визначення права на перерахунок).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років, передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (1763-15) (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
При цьому, частиною другою цієї статті визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63 Закону № 2262 (в редакцій, чинній на час проведення перерахунку пенсії), відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку (45-2008-п), встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Порядок № 45).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 (в редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
При цьому, пунктом 2 Порядку № 45 (в редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії) передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (пункт 3 Порядку № 45).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (абзац перший пункту 1 постанови).
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Аналізуючи зазначені вище норми, суд дійшов висновку, що з набранням чинності Постановою № 988, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення поліцейських, у позивача відповідно до статті 51 Закону № 2262-ХІІ виникли підстави для перерахунку пенсії, призначеної на підставі цього Закону.
Як встановлено судом з вищеописаних матеріалів справи, після перерахунку, проведеного на виконання рішення від 09.05.2023 у справі № 360/109/23, розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 обчислено виходячи із розрахунку пенсії 90% суми грошового забезпечення, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, визначених в довідці Міністерства внутрішніх справ України від 11.08.2021 № 22/6-4372.
Щодо обмеження розміру пенсії її максимальним розміром суд зазначає таке.
Частиною сьомою статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи") передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
У пункті 2 резолютивної частини цього рішення зазначено, що положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
При цьому Конституційний Суд України вказав, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, які захищають суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Тобто, положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини 1 статті 2 Закону №3668-VІ прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин, а саме обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, та відповідно є однаковими за змістом.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) від 12.10.2022 приписи статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України № 2262-ХІІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України, оскільки вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях.
Суд зазначає, що впродовж певного часу була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI, що на сьогодні також визнана неконституційною.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Разом з тим, положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Як вже було встановлено судом, на виконання рішення суду відповідач здійснив з 01.12.2019 перерахунок пенсії позивача, при цьому виплата пенсії проводиться із обмеженням максимального розміру.
Разом з тим, суд вказує, що у спірних правовідносинах, підлягають застосуванню норми Закону № 2262-XII з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 у справі №7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI.
Таким чином, суд доходить висновку про протиправність дій відповідача щодо обмеження з 01.12.2019 розміру виплати пенсії позивача до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 16 грудня 2021 року по справі № 400/2085/19, від 25 липня 2022 року по справі № 580/3451/21, від 29 червня 2023 року по справі № 580/6094/21, від 04 липня 2023 року по справі № 420/10528/21.
Отже, відповідачем 1 було допущено протиправні дії щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача при перерахунку з 01.12.2019.
Оскільки наразі позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відновлення порушених прав позивача є зобов'язанням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, а тому відповідач 2 має здійснити позивачу з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно зі статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги слід задовольнити з корегуванням способу захисту порушених прав.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 21782461, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ((код ЄДРПОУ 21910427, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо обмеження ОСОБА_1 при перерахунку з 01.12.2019 пенсії максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії, без обмеження її максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.Є. Петросян