28 листопада 2023 року № 640/8503/22
Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язати вчинити дії,
09.06.2022 до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (надалі - позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі - відповідач або ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при нарахуванні з 24 лютого 2016 року та перерахунку пенсії на підставі довідки Київського МВС №ВС3/397/1 від 2 березня 2017;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 24 лютого 2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 Київського МВК № BC3/397/1 від 2 березня 2017 року на підставі довідки наданої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 718 від 19 жовтня 2016 року “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" без обмеження максимальним розміром;
- визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зниження при перерахунку пенсії з 1 грудня 2016 року відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 1 грудня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення;
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування під час перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року окладу за військове звання "генерал - майор" у заниженому розмірі 145 гривень;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 1 січня 2018 року нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з окладу за військове звання "генерал - лейтенант" згідно пункту 14 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у розмірі 1620 гривень;
- визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року виходячи з надбавки (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) за вислугу років (25 і більше) у розмірі 40%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 1 січня 2018 року нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно пункту 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надбавки (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) за вислугу років (25 і більше) у розмірі 50%.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 02.11.2021 року останній звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача № BC3/397/1 від 02.03.2017 року, проте відповідачем пенсія не була перерахована в належному розмірі. На адресу надійшла відповідь на звернення позивача, у якій повідомлялося, що розмір пенсії за вислугу років з дати призначення 24.02.2016 було обчислено з розрахунку 80% сум грошового забезпечення, проте у відповідності до Закону №1774-VІІІ у період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 максимальний розмір пенсії не міг перевищувати 10740,00 грн. Також, відповідач повідомив позивача, що відповідно до Постанови КМУ від 19.10.2016 №718 розмір пенсії обчислюється, виходячи з 70 % суми грошового забезпечення відповідно до редакції Закону, чинної на час проведення перерахунку. Також, 28.12.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача № 17106 від 22.12.2021 року. Проте, відповідачем не здійснено перерахунок пенсії позивачу, а надіслано лист - відмову № 2657- 39512/Х-02/8-2600/22 від 28.01.2022 з пропозицією звернутися до суду. Позивач вважає, що відповідачем порушено його право на отримання належної пенсії, що і стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2022 (суддя Амельохін В.В.) відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання (у письмовому провадженні).
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
24.10.2023 на адресу Київського окружного адміністративного суду супровідним листом від 03.01.2023 №03-19/381/23 "Про скерування за належністю справи" надійшли матеріали адміністративної справи №640/8503/22.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу №640/8503/22 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С. 25.10.2023.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 прийнято справу до розгляду та призначено до розгляду у порядку спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи.
Частиною 2 статті 257 КАС України установлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Згідно частин 1, 2 статті 261 КАС України, відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.
У відповідності до частини 1 статті 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи, що підтверджується матеріалами справи, зокрема Відповідачем отримано в електронному кабінеті 02.10.23 об 18:18 год, тобто у розумінні ч. 6 ст. 251 КАС України 03.10.2023.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.06.2022 витребувано від відповідача відзив на позовну заяву та матеріали пенсійної справи позивача.
23.06.2022 на адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від відповідача надійшли матеріали пенсійної справи позивача на 17 арк.
Відзиву на позовну заяву відповідачем не подано у встановлений судом строк. У відповідності до частини 4 статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом, як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , перебуває на пенсійному обліку в ГУ ПФУ в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (надалі - Закон 2262-ХІІ) за вислугу років з 24.02.2016 року.
Позивач 02.11.2021 звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення виданої Київським міським військовим комісаріатом № BC3/397/1 від 02.03.2017 року.
Листом від № 32701-33141/Х-02/8-2600/21 від 07.12.2021 року ГУ ПФУ в м. Києві повідомило позивача, що у 2017 році пенсія перерахована у відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 N 718 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" на підставі наданої уповноваженим органом довідки про розмір грошового забезпечення на 01.05.2016. Розмір пенсії обчислено, виходячи з 70 % сум грошового забезпечення відповідно до редакції Закону, чинного на час проведення перерахунку.
22.12.2021 року Київський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерство оборони України надіслав до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача № 17106 для перерахунку пенсії позивача з 1 листопада 2021 року та супровідний лист№ 17105.
Позивач у позовній заяві зазначає, що відповідачем пенсія ОСОБА_1 не була перерахована й за довідкою №17106 від 22.12.2021 року.
28.12.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення позивача № 17106 від 22.12.2021 року.
Листом від 28.01.2022 за № 2657- 39512/Х-02/8-2600/22 відповідач повідомив позивача, що вже йому було надано відповідь та роз'яснення стосовно перерахунку пенсії, а отже у відповідності до Закону України «Про звернення громадян» повторна відповідь не надається.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивачу на підставі нової довідки, останній звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 46 Конституції України установлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 63 Закону України від 09.04.92 N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Частиною 16 статті 43 Закону N 2262-XII передбачено, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на частину 4 статті 63 Закону N 2262-XII підставою для проведення перерахунку пенсії осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно із Законом України від 24.12.2015 N 848-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 43 Закону N 2262-XII доповнено частиною 7 про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Проте, зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до Рішення Конституційного Суду України N 7-рп/2016 від 20.12.2016.
Згідно із пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 N 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 N 1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017, у частині сьомій статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року" замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 року".
Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 6 грудня 2016 року N 1774-VIII з урахуванням рішення Конституційного Суду України N 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" відсутня частина сьома статті 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що стаття 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 N 1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Верховний Суд неодноразово висловлював позицію у подібних правовідносинах у постановах від 08.08.2019 у справі N 522/3271/17, від 30.10.2020 у справі N 522/16881/17, від. 09.11.2020 у справі N 813/678/18, від 10.09.2021 у справі N 300/633/19, від 21.12.2021 у справі N 120/3552/21-а та відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при розгляді цієї справи.
Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку, оскільки Законом N 3668-VI, внесено зміни у статтю 43 Закону N 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону N 3668-VI.
Тобто, положення частини 7 статті 43 Закону N 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону N 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон N 2262-XII), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону N 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 N 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону N 2262-XII.
Водночас положення статті 2 Закону N 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон N 2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону N 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин наявна колізія між Законом N 2262-XII, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 N 7-рп/2016, та Законом N 3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі N812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі N 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок про те, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Крім того, у постанові від 03.11.2021 у справі N 360/3611/20 Велика Палата Верховного Суду зробила висновок про те, що в разі наявності колізії між двома законами, які регулюють одне і те ж коло відносин і один з них визнано неконституційним, застосуванню підлягає підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону N 2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 N 7-рп/2016, а не норми Закону N 3668-VI.
Як вбачається з розрахунку пенсії за вислугу років позивача за 24.02.2016 позивачу нараховано пенсії з обмеженням у розмірі 10740,00 грн, замість 11383,12 грн (стор. 17 том І)
З аналізу матеріалів справи та норм права, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо обмеження пенсії позивачу максимальним розміром, починаючи з 24.02.2016 є обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зниження при перерахунку пенсії з 1 грудня 2016 року відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 1 грудня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що розмір пенсії за вислугу років позивача з дати призначення (24.02.2016) обчислено з розрахунку 80% сум грошового забезпечення за 41 рік вислуги.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, що з 01.12.2016 пенсія позивача обчислена з розрахунку 70% сум грошового забезпечення (стор. 17 том І).
Відповідно до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, вирішено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку: з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року; з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
У разі, коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній з 06.12.2016 року, визначено що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
13.02.2008 року постановою Кабінету Міністрів України №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45), відповідно до пункту 3 якого на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 Порядку №45 (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку) визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Так, стаття 63 Закону №2262-ХІІ визначає як обов'язкову підставу для здійснення перерахунку пенсії - підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Ця норма також делегує Кабінету Міністрів України визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії за цим Законом.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.
Системний аналіз наведених норм права в контексті спірних правовідносин дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін, у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII, не зазнала.
Тому, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Аналогічна правова позиція викладена в Рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по справі №240/5401/18.
В частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо нарахування під час перерахунку пенсії з 1 січня 2018 року окладу за військове звання "генерал - майор" у заниженому розмірі 145 гривень та надбавки (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) за вислугу років (25 і більше) у розмірі 40% та зобов'язати вчинити дії щодо здійснення з 1 січня 2018 року нарахування та виплату пенсії, згідно пункту 16 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надбавки (відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням) за вислугу років (25 і більше) у розмірі 50%, суд зазначає наступне.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704, якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Вказана постанова набрала чинності з 01 березня 2018 року.
Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
13.02.2008 Кабінетом Міністрів України було прийнято Порядок №45, пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103, якою було вирішено здійснити перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, та якою, серед іншого, були внесені зміни до Порядку №45.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку №45 у редакції Постанови №103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Додаток 2 до Порядку №45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Поряд з цим, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, у адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, які здійснюються під час перерахунку пенсії, не змінився.
Зокрема, пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1) перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262 та статті 9 Закону №2011.
Разом з цим, до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно з частинами 2, 3 статті 51 Закону №2262 перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є оформлення відповідним органом оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка в даному випадку видана на виконання рішення суду.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи, відповідачем на підставі довідки Київського військового комісаріату від 02.03.2017 №ВСЗ /397/1 нараховувався оклад за військове звання «ГЕНЕРАЛ-Л-Т» у розмірі 145,00 грн та надбавка за вислугу років 40%.
Суд звертає увагу, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
За таких обставин, суд доходить висновку, що у даному випадку відповідачем не допущено порушення прав позивача щодо нарахування окладу за військове звання «ГЕНЕРАЛ-Л-Т» у розмірі 145,00 грн та надбавки за вислугу років 40%.
Щодо посилання позивача на те, що відповідач зобов'язаний з 1 січня 2018 нарахувати та виплати пенсію позивачу з урахування оклад за військове звання «ГЕНЕРАЛ-Л-Т» у розмірі 1620,00 грн та надбавку за вислугу років 50%, суд не приймає до уваги, оскільки, як свідчать матеріали справи, Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у 2021 році видано нову Довідку від 22.12.2021 №17106, у якій відображено, що станом на 01 листопада 2021 року оклад за військове звання «ГЕНЕРАЛ-Л-Т» становить 1620,00 грн та надбавка за вислугу років 50%.
Отже, у даному випадку позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням окладу за військове звання «ГЕНЕРАЛ-Л-Т» у розмірі 1620,00 грн та надбавку за вислугу років 50% починаючи з 01 листопада 2021 року, а не з 01 січня 2018 року.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача у даній частині не підлягають задоволенню.
З аналізу матеріалів справи та норм права, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог позивача.
Згідно з частини 1 статті 9, статті 72 та частин 1, 2, 5 статті 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо обмеження максимального розміру пенсії ОСОБА_1 при нарахуванні з 24 лютого 2016 року та перерахунках пенсії на підставі довідки Київського МВС №ВС3/397/1 від 2 березня 2017.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 24 лютого 2016 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 Київського МВК № BC3/397/1 від 2 березня 2017 року на підставі довідки наданої згідно постанови Кабінету Міністрів України № 718 від 19 жовтня 2016 року “Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців та осіб начальницького складу" без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зниження при перерахунку пенсії з 1 грудня 2016 року відсоткового розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% грошового забезпечення.
Зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 1 грудня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 80 відсотків грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплаченої суми.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Парненко В.С.