Рішення від 31.10.2023 по справі 320/7295/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2023 року № 320/7295/23

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції м. Київ про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

До суду звернулась ОСОБА_1 із позовом до Святошинського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції м. Київ, в якому просить суд:

-визнати протиправним та скасувати висновок від 09.02.2023 року, винесеного Святошинським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про відмову у внесенні змін до актового запису про народження № 19, складеного 03.05.1951 року виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Братського району Миколаївської області;

- зобов'язати Святошинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни до актового запису № 19, складеного 03.05.1951 року виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Братського району Миколаївської області шляхом виправлення дати народження з 10.04.1951 року на 16.03.1951 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у свідоцтві про народження зазначено іншу дату народження позивачки, однак відповідач протиправно відмовив у задоволенні заяви щодо внесення змін до актового запису про її народження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін.

Відповідач правом на надання відзиву на позовну заяву не скористався, жодних заяв чи клопотань до суду не надав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Частиною 4 статті 159 КАС України, визначено, що неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ІНФОРМАЦІЯ_1 народилась ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .

Відповідно 03.05.1951 року було зроблено актовий запис № 19 Ганнівською сільською радою Братського району Миколаївської області.

20 листопада 1973 року було укладено шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , при одруженні ОСОБА_2 взяла прізвище свого чоловіка - Українська.

Проте, позивач 08.02.2023 звернулась до Святошинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Відповідно до даного витягу дата народження ОСОБА_4 є ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Дізнавшись про дану помилку яка міститься у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян. Позивач звернулась із заявою до Відповідача про внесення змін в актового запису цивільного стану.

За наслідками поданої заяви про внесення змін до актового запису цивільного стану Відповідачем 09.02.2023 було прийнято висновок про відмову у внесенні змін до актового запису.

Відповідно до отриманого висновку, Відповідачем було зазначено: неможливо виправити дату народження дитини з 10.04.1951 на 16.03.1951 в актовому записі про народження заявниці № 19 від 06.05.1951 року складеному виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Братського району Миколаївської області, оскільки в актовому записі про народження заявниці в графі «Документ, що підтверджує факт народження дитини вказано: довідка пологового будинку, що в свою чергу унеможливлює здійснення запиту до медичного закладу. Крім того, необхідно зазначити, що внести зміни в такі актові записи цивільного стану: не вноситься.

Вважаючи, що оскаржуваний висновок є незаконним, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною першою статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" №2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон №2398-VI) передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до статті 9 Закону №2398-VI державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку.

Згідно з частиною першою статті 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Частинами третьою, четвертою цієї статті передбачено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану. Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Пунктом 1.5 Правил передбачено, що заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами, шляхом їх формування та реєстрації за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на яких заявники за умови відсутності зауважень до відомостей, зазначених у них, проставляють власні підписи.

Працівник відділу державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються заявником. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та у разі потреби направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника). Відомості про акти цивільного стану, зазначені заявником у заяві, перевіряються в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Згідно з пунктом 1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил. У разі зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису) у державному архіві внесення змін до актового запису (метричного запису) проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа (пункт 2.1 Правил).

Пунктами 2.5, 2.6 цих Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається особою, щодо якої складено актовий запис. Разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні.

За змістом пункту 2.12 Правил на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до пп. 2.13.1 п. 2.13 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану. За змістом пп. 2.13.12 цього ж пункту Правил внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.

При цьому, в силу приписів підпункту 2.15.9 пункту 2.15 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається, зокрема, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Таким чином, підставою для внесення змін до актового запису про народження позивача мають бути допущені під час реєстрації такого актового запису помилки (описки), а саме: щодо зазначення дати народження позивача, що підтверджується та може бути встановлено документально.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка 08.02.2023 звернулась до Святошинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального управління Міністерства юстиції (м. Київ) із заявою про внесення змін до актового запису про народження №19, складеного 06.04.1951 виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Братського району Миколаївської області, з проханням змінити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

З матеріалів справи вбачається, що в паспорті заявниці НОМЕР_2 виданому Ленінградським РУ ГУМВС України в м. Києві, 25.11.1997 зазначено дату народження громадянки « 16.03.1951». З повного витягу Реєстру щодо актового запису про народження заявниці №19 від 06.05.1951 складеного виконавчим комітетом Ганнівської сільської ради Братського району Миколаївської області, зазначено дату народження дитини « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

З повного витягу Реєстру щодо актового запису про шлюб заявниці №2696 від 20.11.1973, складеного Соломянським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), зазначено дату народження нареченої « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».

Відмовляючи у виправленні дати народження, відповідач зазначає про наявність запису в актовому записі про народження заявниці в графі «Документ, що підтверджує факт народження дитини вказано: «довідка полового будинку», що відповідає вимогам Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 та затверджених в Міністерстві юстиції України від 14.01.2011 за №55/18793.

Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у межах та у спосіб, визначений законами.

Наразі питання встановлення відповідності дати народження заявниці наявним у неї документам не підлягає вирішенню шляхом внесення змін до актового запису про її народження.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до вимог ст.ст. 139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат у даній справі відсутні.

Керуючись статтями 5, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.