15 листопада 2023 року м. Ужгород№ 260/4744/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судового засідання - Пішта І.І.
та осіб, що беруть участь у справі:
представник позивача - Буря О.О.,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м.Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Мукачівського міського комунального підприємства «Мукачівводоканал» (вул. Духновича, буд. 103 В, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 03344556) про стягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Мукачівського міського комунального підприємства «Мукачівводоканал», в якому просить стягнути податковий борг з Мукачівського міського комунального підприємства «Мукачівводоканал», 89600, Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Духновича Олександра, буд. 103 В, код ЄДРПОУ: 03344556, у розмірі 21811894,93 грн. за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 21811894,93 грн. по платежу 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб м. Мукачево» у розмірі 934500,15 грн., по платежу 85 13020401 «надходження збору за спеціальне використання води» у розмірі 1918901,98 грн., по платежу 85 13030100 «рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин» у розмірі 2546553,79 грн., по платежу 50 21010302 «частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств, що вилучається до бюджету» у розмірі 9271637,06 грн., по платежу 50 11020202 «податок на прибуток підприємств та фін. установ комунальної власності» у розмірі 6827392,00 грн., по платежу 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» с.Кольчино, у розмірі 218174,20 грн., по платежу 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» с.Чинадієво, у розмірі 94735,75 грн. Також, позивач зазначає, що на даний час суми податкових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу. Оскільки, платником податків не вживаються заходи щодо погашення заборгованості, просить стягнути таку у судовому порядку.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 червня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 16 червня 2023 року, було надіслано відповідачу на адресу, яка вказана у позовній заяві, та міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, така вручена 03 липня 2023 року.
Відповідач відзив на позовну заяву не подав. Судом вжито достатніх заходів щодо належного повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та надано достатній строк для подання відзиву на позовну заяву.
У судовому засіданні представник позивача просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце проведення такого.
Згідно з статтею 205 частини 2 пункту 3 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
На виконання вимог ч. 13 ст. 10 та ч. 1 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» (код ЄДРПОУ 03344556) внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за місцезнаходженням: вул. Духновича, буд. 103 В, м. Мукачево, Закарпатська область, та перебуває на обліку у податковому органі як платник податків та зборів.
Станом на 13.06.2023 року у відповідача наявний податковий борг у розмірі 21811894,93 грн., по наступним платежам:
- по платежу 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» м. Мукачево у розмірі 934500,15 грн.;
- по платежу 85 13020401 «надходження збору за спеціальне використання води» у розмірі 1918901,98 грн.;
- по платежу 85 13030100 «рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин» у розмірі 2546553,79 грн.;
- по платежу 50 21010302 «частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств, що вилучається до бюджету» у розмірі 9271637,06 грн.;
- по платежу 50 11020202 «податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності» у розмірі 6827392,00 грн.;
- по платежу 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» с.Кольчино, у розмірі 218174,20 грн.;
- по платежу 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» с.Чинадієво, у розмірі 94735,75 грн.
Відповідачем не погашено вищевказані суми боргу, а тому позивач звернувся з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі Податковий кодекс, ПКУ).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Відповідно до пункту 41.1 цієї статті, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник у зв'язку із несплатою самостійно визначених і задекларованих грошових зобов'язань.
1. Платіж 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб м. Мукачево». Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступний розрахунок: розрахунок №9037079998 від 21.02.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 8549,05 грн.. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися.
У зв'язку з погашенням відповідачем грошових зобов'язань з даного податку проведено нарахування пені у розмірі 925951,10 грн.
2. Платіж 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» с.Кольчино. Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступний розрахунок: розрахунок №9037080668 від 21.02.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 161025,38 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися.
У зв'язку з погашенням відповідачем грошових зобов'язань з даного податку проведено нарахування пені у розмірі 57148,82 грн.
3. Платіж 50 18010500 «земельний податок з юридичних осіб» с.Чинадієво. Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступний розрахунок: розрахунок №9037081269 від 21.02.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 2428,60 грн.. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися.
4. Платіж 85 13030100 «плата за користування надрами для видобування корисних копалин». Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступні розрахунки:
- розрахунок №9052017450 від 10.05.2022 із задекларованою сумою зобов'язань у розмірі 814893,52 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9153200190 від 09.08.2022 із задекларованою сумою зобов'язань у розмірі 788232,87 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9235760791 від 09.11.2022 із задекларованою сумою зобов'язань у розмірі 504176,40 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9307137590 від 09.02.2023 із задекларованою сумою зобов'язань у розмірі 222341,00 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9105823619 від 09.05.2023 із задекларованою сумою зобов'язань у розмірі 216910,00 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися.
5. Платіж 85 13020401 «надходження збору за спеціальне використання води». Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступні розрахунки:
- розрахунок №9052017520 від 10.05.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 412544,12 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9052017570 від 10.05.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 11665,56 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9153200263 від 09.08.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 50769,01 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9153200237 від 09.08.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 451183,79 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9235760901 від 09.11.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 8920,73 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9235760803 від 09.11.2022 з задекларованою сумою зобов'язань 377670,54 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9307137533 від 09.02.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 225071,12 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9307137517 від 09.02.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 50,36 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9105823491 від 09.05.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 380940,71 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9105823566 від 09.05.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 86,04 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися.
6. Платіж 50 21010302 «частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств, що вилучається до бюджету». Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступні розрахунки:
- розрахунок №9433681699 від 15.06.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 2577707 грн. Погашено на суму 2515697,54 грн. Податковий борг за даним розрахунком складає 62009,46 грн..
- розрахунок №9233950498 від 08.11.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 2474715,00 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9309251331 від 01.03.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 5535331,00 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9103603163 від 08.05.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 1097102 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися.
7. Відповідачу по справі нараховано пені відповідно до статті 129 ПК України у зв'язку з погашенням грошових зобов'язань по податковому розрахунку №9311222700 від 01.03.2019 року у розмірі 102749,60 грн.
8. Платіж 50 11020202 «податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності». Мукачівське міське комунальне підприємство «Мукачівводоканал» подано до контролюючого органу наступні розрахунки:
- розрахунок №9233946020 від 08.11.2022 із задекларованою сумою зобов'язань 2142766 грн. Погашено на суму 170000 грн. Податковий борг за даним розрахунком складає 1972766 грн.;
- розрахунок №9309241244 від 01.03.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 4051090,00 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
- розрахунок №9103597466 від 08.05.2023 із задекларованою сумою зобов'язань 803536,00 грн. Грошові зобов'язання за таким відповідачем не погашалися;
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПКУ платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.56.11 ст.56 ПКУ, із змінами та доповненнями, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до п. 57.1. статті 57.3 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 269 ПКУ передбачено, що платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно із п.286.2 ст.286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п.287.3 ст.287 ПКУ податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.287.1 ст.287 ПКУ власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до підпункту 129.1.1. пункту 129.1 ст. 129 Падаткового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Відповідно до підпункту 129.1.2. пункту 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов'язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов'язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Пеня, визначена підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПКУ нараховується на суми грошового зобов'язання (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
При погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. У разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, в останню чергу зараховуються в рахунок пені.
Погашення сум нарахованої та несплаченої пені здійснюється у загальному порядку установленому для погашення податкового боргу.
У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган, у відповідності до вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу, надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
В силу пп. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 ПКУ податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Таким чином, податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення та до моменту повного погашення. При цьому грошові зобов'язання, які складають податковий борг, можуть змінюватися кількісно, проте у разі зміни суми податкового боргу, зокрема його збільшення, нормами ПК України, не передбачено обов'язку контролюючого органу повторно формувати та вручати платнику податків податкову вимогу.
Аналогічна позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема в постановах від 19 лютого 2019 року (справа №818/1117/16), від 04 березня 2019 року (справа №2а-6053/11/1070), від 25 лютого 2020 року (справа №1340/5767/18), від 23.10.2021 (справа №580/1216/20).
Відповідно до норм законодавства України (яке діяло на момент формування вимог) відповідачу було виставлено:
- першу податкову вимогу від 17.12.2001 №1/37 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями. Дана вимога була направлена на адресу відповідача засобами поштового зв'язку, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та вручена 26.12.2001 року;
- другу податкову вимогу від 25.02.2002 №2/323 про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями. Дану вимогу було вручено особисто під розписку 02.03.2002 року.
Безперервність податкового боргу з моменту винесення податкової вимоги (26.12.2001) до 2023 року досліджено в судовій справі №260/5092/22.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 травня 2023 року задоволено позовні вимоги Головного управління ДПС у Закарпатській області та стягнуто податковий борг з відповідача по справі у розмірі 10345907,14 грн.
Відповідно до ч.4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи.
Крім того, Верховним Судом у постанові від 19.02.2019 по справі №818/1117/16 зверталася увагу на те, що податкова вимога є дійсною протягом усього терміну безперервного існування податкового боргу платника податків з моменту його утворення до моменту, зокрема, повного погашення платником за всіма видами податків і зборів. При цьому грошові зобов'язання платника податків можуть змінюватись як кількісно, так і за видами податків. Тільки після того, як платник податків повністю погасить податковий борг, включаючи пеню, податкова вимога буде вважатись відкликаною в розумінні пп. 60.1.1 п. 60.1 ст. 60 ПК України, а у разі виникнення в майбутньому суми податкового боргу - контролюючим органом має бути виставлена нова податкова вимога.
Також, відповідачем не надано доказів сплати податкового боргу, який виник внаслідок узгоджених податкових зобов'язань за вищевказаним платежем, що є підставою для його стягнення в судовому порядку.
Зважаючи на те, що самостійно задекларовані суми грошових зобов'язань не були сплачені позивачем, такі набули статусу податкового боргу на загальну суму 21811894,93 грн.
Статтею 16 ПКУ передбачено, що одним із обов'язків платника податків є обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно із п. 95.4 ст. 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку, що за встановлених обставин та нормативно-правового регулювання у цій справі позов про стягнення з відповідача податкового боргу, за дослідженими доказами, поданими сторонами, є таким, що підлягає задоволенню.
У відповідності до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу у встановлені законодавством строки до бюджету відповідач не сплатив, наявність у нього податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки зазначених судових витрат судом не встановлено, то відсутні підстави для стягнення останніх з відповідача.
Керуючись ст. ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (вул. Волошина, буд. 52, м.Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ ВП 44106694) до Мукачівського міського комунального підприємства «Мукачівводоканал» (вул. Духновича, буд. 103 В, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 03344556) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Мукачівського міського комунального підприємства «Мукачівводоканал» (вул. Духновича, буд. 103 В, м. Мукачево, Закарпатська область, 89600, код ЄДРПОУ 03344556) податковий борг у розмірі 21811894,93 грн. (двадцять один мільйон вісімсот одинадцять тисяч вісімсот дев'яносто чотири гривні дев'яносто три копійки) за рахунок коштів, що належать платнику податків на праві власності, в тому числі тих, які знаходяться на рахунках у банках.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду в строки визначені ст. 295 КАС України. Рішення суду набирає законної сили в порядку визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяМ.М. Луцович
Відповідно до ч. 3 ст. 243 КАС України рішення суду у повному обсязі складено та підписано 27.11.2023 року.