ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6083/23
провадження № 1-кс/753/3755/23
про тимчасовий доступ до документів та інформації
"27" листопада 2023 р. слідчий суддя Дарницького районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Дарницького районного суду міста Києва клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023100020001207 від 26.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, -
У листопаді 2023 року прокурор Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023100020001207 від 26.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України
Клопотання мотивоване тим, що впровадженні СВ Дарницького УП ГУНП в м. Києві перебуває кримінальне провадження № 12023100020001207 від 26.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, в якому Дарницькою окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що 20.02.2023 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на замовлення КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проведено оцінку розрахунків вартості виконання проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт по об'єкту «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2), результати якої відображено в « ІНФОРМАЦІЯ_4 » № 41/е/23 серія АА № 039168 від 20.02.2023.
Зі змісту експертної оцінки вбачається, що вартість проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт по вищевказаному об'єкту складає 12 109 120,07 гривень, а кошторисна документація відповідає нормативним документам в галузі будівництва.
Вказана експертна оцінка підписана директором Східної філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 .
21.02.2023 комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проведено тендер на виконання проектно вишукувальних робіт по об'єкту: «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) UA-2023-02-21-011209-a (5e67a3e6661146b3abb5008880c581c5). Вартість вказаної процедури закупівлі була визначена в розмірі 12 109 120,07 гривень.
15.03.2023 переможцем вказаної процедури закупівлі визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
15.03.2023 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір № 1/23-кт на виконання проектно-вишукувальних робіт по об'єкту: «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) на суму 9885431 гривню 05 копійок. При цьому вартість проектних робіт за вказаним договором оцінена на суму 8237859 гривень 21 копійка без ПДВ.
Разом з тим, відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи від 29.06.2023 вартість проектних робіт, яка розрахована в кошторисах № 3, № 4, № 5, № 6 та № 7 до договору № 1/23-кт від 15.03.2023 в розмірі 7248818 гривень 25 копійок, є необґрунтованою. Найбільш ймовірна вартість проектних робіт, яка розрахована в кошторисах № 3, № 4, № 5, № 6 та № 7 до договору № 1/23-кт від 15.03.2023, становить 1049438 гривень 16 копійок (без ПДВ).
Відповідно до висновку експерта різниця між реальною вартістю проектних робіт за договором № 1/23-кт від 15.03.2023 та їхньою вартістю, визначеною в кошторисах № 3, № 4, № 5, № 6 та № 7, які є додатками до договору, становить 6199380 гривень 09 копійок.
Враховуючи викладене, в даному діянні вбачаються ознаки заволодіння чужим майном, вчиненого службовою особою з використанням свого службового становища, вчиненого в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Окрім того, в ході досудового розслідування також встановлено, що від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під час участі у вищевказаному тендері на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 до документів, які подавалися разом з тендерною пропозицією, додано два договори оренди обладнання № 01-02-22 від 01.02.2022 та № 01/02-22 від 01.02.2022, укладені вказаним товариством зі Східною філією ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в особі ОСОБА_4 .
У відповіді на запит прокурора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » повідомила, що вказані договори товариство не укладало, як чином вони були долучені до тендерної документації невідомо.
Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » також повідомило, що Східна філія підприємства таких договорів не укладала.
Разом з тим, наявність вказаних договорів, а також експертної оцінки, на підставі якої КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оголосило тендер за явно завищеними цінами, підписаними однією і тією ж особою ОСОБА_4 , може свідчити про те, що заволодіння коштами бюджету було заздалегідь сплановане службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та Східної філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Враховуючи викладене, на даний час виникла необхідність у встановленні ip-адреси, яка використовувалася для розміщення тендерної пропозиції та з якої завантажено в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 » документи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », адреси на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса, відомостей про особу, яка є користувачем вказаної ip-адреси, відомостей про особу, яка є володільцем або користувачем адреси на місцевості.
Окрім того, в ході досудового розслідування також необхідно встановити електронний підпис якої особи використовувався під час розміщення тендерної пропозиції та завантаження від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » всіх підтверджуючих документів, в тому числі договорів та додатків до них, в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
З метою встановлення вказаної інформації 25.10.2023 до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » прокуратурою направлено запит з вимогою надати вказану інформацію.
У листі від № 6376-23 від 15.11.2023 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_7 » повідомило, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » початкову пропозицію для участі в аукціоні «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) UA-2023-02-21-011209-a (5e67a3e6661146b3abb5008880c581c5) подало з авторизованого електронного майданчика ІНФОРМАЦІЯ_8 , володільцем якого є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
15.11.2023 до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » направлено аналогічний запит з вимогою надати вищевказану інформацію.
У відповіді № 171123-1 від 17.11.2023 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » запитувану інформацію надати відмовилося, мотивуючи своє рішення тим, що вказана інформація та документи, які її містять, можуть бути надані лише на підставі ухвали слідчого судді.
Враховуючи викладене, на даний час виникла необхідність в проведенні тимчасового доступу з можливістю зняття копій до документів, що знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », що знаходиться в АДРЕСА_1 , які містять інформацію про:
- ip-адресу, яка використовувалася для розміщення тендерної пропозиції та з якої завантажено в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 » документи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в рамках процедури закупівлі «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) UA-2023-02-21-011209-a (5e67a3e6661146b3abb5008880c581c5);
- адресу на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса;
- особу, яка є користувачем вказаної ip-адреси;
- особу, яка є володільцем або користувачем адреси на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса;
- особу, електронний підпис якої використовувався під час розміщення тендерної пропозиції та завантаження від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » всіх підтверджуючих документів, в тому числі договорів та додатків до них, в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Вказані документи мають важливе значення для доказування у даному провадженні, оскільки нададуть змогу встановити місце, звідки були завантажені документи в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 », в тому числі договори оренди обладнання № 01-02-22 від 01.02.2022 та № 01/02-22 від 01.02.2022, укладені між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та Східною філією ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », чи дійсно вказані дії виконано від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » та якою саме особою.
Вказана інформація в подальшому може бути використана для доведення наявності попередньої змови на вчинення даного кримінального правопорушення.
В судове засідання прокурор не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, матеріали справи містять його клопотання про розгляд справи без його участі, що не перешкоджає розгляду клопотання відповідно до ч.4 ст.163 КПК України.
В судове засідання представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, що не перешкоджає розгляду клопотання відповідно до ч.4 ст.163 КПК України.
Дослідивши зміст клопотання та доданих до нього матеріалів, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Зі змісту ч.1 ст.159 КПК України вбачається, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Як передбачено частиною п'ятою статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За нормою частини сьомої цієї ж статті слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
При вирішенні питання про тимчасовий доступ до речей, слідчий суддя виходить з вимог ч.5 ст.163 КПК України, відповідно до яких у клопотанні стороною кримінального провадження доведено наявність достатніх підстав вважати, що тимчасовий доступ до вищезазначених речей, їх виїмка, необхідні з потребами досудового розслідування, і дані потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи осіб, при задоволенні даного клопотання, щодо тимчасового доступу до даних речей та її виїмка.
Встановлено, що впровадженні СВ Дарницького УП ГУНП в м. Києві перебуває кримінальне провадження № 12023100020001207 від 26.03.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, в якому Дарницькою окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво.
В ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження встановлено, що 20.02.2023 ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на замовлення КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проведено оцінку розрахунків вартості виконання проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт по об'єкту «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2), результати якої відображено в « ІНФОРМАЦІЯ_4 » № 41/е/23 серія АА № 039168 від 20.02.2023.
Зі змісту експертної оцінки вбачається, що вартість проектних, науково-проектних, вишукувальних робіт по вищевказаному об'єкту складає 12 109 120,07 гривень, а кошторисна документація відповідає нормативним документам в галузі будівництва.
Вказана експертна оцінка підписана директором Східної філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_4 .
21.02.2023 комунальним підприємством « ІНФОРМАЦІЯ_2 » проведено тендер на виконання проектно вишукувальних робіт по об'єкту: «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) UA-2023-02-21-011209-a (5e67a3e6661146b3abb5008880c581c5). Вартість вказаної процедури закупівлі була визначена в розмірі 12 109 120,07 гривень.
15.03.2023 переможцем вказаної процедури закупівлі визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
15.03.2023 між КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » укладено договір № 1/23-кт на виконання проектно-вишукувальних робіт по об'єкту: «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) на суму 9885431 гривню 05 копійок. При цьому вартість проектних робіт за вказаним договором оцінена на суму 8237859 гривень 21 копійка без ПДВ.
Разом з тим, відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи від 29.06.2023 вартість проектних робіт, яка розрахована в кошторисах № 3, № 4, № 5, № 6 та № 7 до договору № 1/23-кт від 15.03.2023 в розмірі 7248818 гривень 25 копійок, є необґрунтованою. Найбільш ймовірна вартість проектних робіт, яка розрахована в кошторисах № 3, № 4, № 5, № 6 та № 7 до договору № 1/23-кт від 15.03.2023, становить 1049438 гривень 16 копійок (без ПДВ).
Відповідно до висновку експерта різниця між реальною вартістю проектних робіт за договором № 1/23-кт від 15.03.2023 та їхньою вартістю, визначеною в кошторисах № 3, № 4, № 5, № 6 та № 7, які є додатками до договору, становить 6199380 гривень 09 копійок.
Враховуючи викладене, в даному діянні вбачаються ознаки заволодіння чужим майном, вчиненого службовою особою з використанням свого службового становища, вчиненого в умовах воєнного стану за попередньою змовою групою осіб, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Окрім того, в ході досудового розслідування також встановлено, що від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » під час участі у вищевказаному тендері на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_6 до документів, які подавалися разом з тендерною пропозицією, додано два договори оренди обладнання № 01-02-22 від 01.02.2022 та № 01/02-22 від 01.02.2022, укладені вказаним товариством зі Східною філією ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в особі ОСОБА_4 .
У відповіді на запит прокурора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » повідомила, що вказані договори товариство не укладало, як чином вони були долучені до тендерної документації невідомо.
Державне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_1 » також повідомило, що Східна філія підприємства таких договорів не укладала.
Разом з тим, наявність вказаних договорів, а також експертної оцінки, на підставі якої КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » оголосило тендер за явно завищеними цінами, підписаними однією і тією ж особою ОСОБА_4 , може свідчити про те, що заволодіння коштами бюджету було заздалегідь сплановане службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та Східної філії ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Враховуючи викладене, на даний час виникла необхідність у встановленні ip-адреси, яка використовувалася для розміщення тендерної пропозиції та з якої завантажено в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 » документи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », адреси на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса, відомостей про особу, яка є користувачем вказаної ip-адреси, відомостей про особу, яка є володільцем або користувачем адреси на місцевості.
Окрім того, в ході досудового розслідування також необхідно встановити електронний підпис якої особи використовувався під час розміщення тендерної пропозиції та завантаження від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » всіх підтверджуючих документів, в тому числі договорів та додатків до них, в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Зазначені прокурором обставини вказують, що тимчасовий доступ до речей надасть змогу органу досудового розслідування встановитиip-адреси, яка використовувалася для розміщення тендерної пропозиції та з якої завантажено в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 » документи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », адреси на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса, відомостей про особу, яка є користувачем вказаної ip-адреси, відомостей про особу, яка є володільцем або користувачем адреси на місцевості.
Проаналізувавши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя дійшов висновку, що вказані у клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а тому наявні підстави для надання прокурору тимчасового доступу до цих документів.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 369, 372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023100020001207 від 26.03.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України - задовольнити.
Надати прокурору Дарницької окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 або за його дорученням працівникам Дарницького УП ГУ Національної поліції України в м. Києві дозвіл на тимчасовий доступ з можливістю зняття копій до документів, що знаходяться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що знаходиться в АДРЕСА_1 , які містять інформацію про:
- ip-адресу, яка використовувалася для розміщення тендерної пропозиції та з якої завантажено в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 » документи від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » в рамках процедури закупівлі «Реконструкція дамб мулових полів № 1 та № 2 ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Коригування № 2) UA-2023-02-21-011209-a (5e67a3e6661146b3abb5008880c581c5);
- адресу на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса;
- особу, яка є користувачем вказаної ip-адреси;
- особу, яка є володільцем або користувачем адреси на місцевості, до якої прив'язана вказана ip-адреса;
- особу, електронний підпис якої використовувався під час розміщення тендерної пропозиції та завантаження від імені ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » всіх підтверджуючих документів, в тому числі договорів та додатків до них, в електронну систему публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Встановити строк дії ухвали слідчого судді - протягом тридцяти днів з моменту її проголошення.
Умисне невиконання ухвали суду тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену ст. 382 КК України.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення вказаних документів.
Ухвала слідчого судді набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1