Рішення від 27.11.2023 по справі 159/6498/23

Справа № 159/6498/23

Провадження № 2-а/159/109/23

КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

45008, м. Ковель, вул. Незалежності, 15, тел.: (03352) 5-90-66,

e-mail:inbox@kv.vl.court.gov.ua, веб-адреса: http://court.gov.ua/sud0306/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2023 рокум.Ковель

Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі:

головуючого судді Денисюк Т.В.,

з участю секретаря судового засідання Пустової А.Ф.

представника відповідача Золотько І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Соловйов Дмитро Ігорович, до Ковельського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримкипро скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2023 року через систему «Електронний суд» Дударчук В.В., в інтересах якого діє представник ОСОБА_2 , звернувся до суду з позовом до Ковельського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - Ковельський РТЦК та СП), в якому просив скасувати винесену начальником РТЦК та СПпостанову № 991 від 16.10.2023 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 210-1 КУпАП у виді штрафу в розмірі 5100 гривень.

Обґрунтовуючи позов представник позивача зазначив, що наведені у оскаржуваній постанові обставини не відповідають фактичним даним.

Так, за змістом постанови № 991 ОСОБА_1 , отримавши повістку про виклик для проходження медогляду та оформлення військово-облікових документів, на виклик у визначений час, за відсутності поважних причин, до Ковельського РТЦК та СП не прибув.

Проте згідно із записами у медичній картці саме у визначену дату 28.08.2023 ОСОБА_1 проходив ВЛК по направленню Ковельського РТЦК та СП, що підтвердив записом лікаря дерматолога. Окрім того, з 28.08.2023 по 01.09.2023 перебував на амбулаторному лікуванні в Пульмівській АЗПСМ з приводу харчового отруєння, що підтвердив випискою із медичної карти амбулаторного хворого.

Також позивач вважає постанову незаконною з тих підстав, що вона винесена через значний період часу після вчинення правопорушення у відсутності ОСОБА_1 та без належного його повідомлення про час та місце розгляду справи.

Ураховуючи наведене, просить постанову № 991 від 16.10.2023 скасувати, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за частиною другою статті 210-1 КУпАП закрити.

У відзиві на позов представник Ковельський РТЦК та СП проти задоволення позову заперечив і зазначив, що28.08.2023 ОСОБА_1 отримав повістку про виклик на 14.00 годину 28.08.2023 до Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП для проходження медогляду та оформлення військово-облікових документів, в зв'язку з тим, що він перебуває на обліку військовозобов'язаних та підлягає призову на військову службу по мобілізації. Факт оповіщення ОСОБА_1 про явку до Ковельського РТЦК та СП підтверджується власноручним підписом останнього у розписці. Однак, позивач до Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП у визначений йому час та дату не прибув без поважних причин.

Протокол про адміністративне правопорушення був складений 10.10.2023 у присутності ОСОБА_1 , якого офіцер ОСОБА_3 виявив в с. Світязь під час здійснення працівниками Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП оповіщення військовозобов'язаних громадян. Копія протоколу вручена особі.

Тоді ж ОСОБА_1 під підпис повідомлено про розгляд справи о 10.00 годині 16.10.2023 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

16.10.2023 ОСОБА_1 на розгляд адміністративної справи не з'явився, відносно нього була винесена постанова про адміністративне правопорушення за частиною другою статті 210-1 КУпАП, наступного дня скерована позивачу за його адресою проживання.

На думку відповідача рішення суб'єкта владних повноважень відповідає вимогам законодавства.

В судове засідання позивач та його представник не з'явились, клопотали про розгляд справи у їх відсутності.

В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_4 проти задоволення позову заперечила, додатково пояснила, що 28.08.2023 командир 2 відділення 2 взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 за вказівкою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснював супровід військовозобов'язаного офіцера запасу ОСОБА_1 під час проходження медичного огляду в Шацькій лікарні. Останній пройшов огляд лише у двох лікарів: дерматолога та психіатра, і скориставшись натовпом людей, втік, не завершивши проходження медичної комісії. В подальшому до Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП не прибув. До аналогічних дій ОСОБА_1 вдавався у квітні 2023 року, тому був оголошений в розшук. Встановивши місце знаходження ОСОБА_1 , 10.10.2023, склали протокол про вчинення адміністративного правопорушення за частиною другою статті 210-1 КУпАП, роз'яснили права, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, повідомили під підпис про дату розгляду справи. На розгляд справи ОСОБА_1 не з'явився і на даний час не завершив проходження ВЛК, до ІНФОРМАЦІЯ_1 не прибув, що є очевидними ознаками ухилення військовозобов'язаною особою від виконання покладених на неї законодавством обов'язків під час особливого періоду.

Дослідивши докази у справі, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає з таких мотивів.

24.02.2022 відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні постановлено ввести воєнний стан з 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжено.

Указом Президента України № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань було оголошено проведення в Україні загальної мобілізації.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до статей 1, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України. Виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень. Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закони України «Про оборону України», «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію».

Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані :

прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом Служби зовнішньої розвідки України) для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Правилами військового обліку призовників і військовозобов'язаних, які затверджені Постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, визначено, що Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.

Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (пункт 79 Порядку):

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;

організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

Військовий облік передбачає проходження медичного огляду і щорічну ревізію облікових документів.

Статтею 210-1 КУпАП визначено, що порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Із змісту постанови №991 від 16.10.2023, винесеної начальником Ковельського РТЦК та СП, вбачається, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, перебуваючи на обліку в Четвертому відділі Ковельського РТЦК та СП, 28.08.2023 отримав повістку про виклик на 14.00 годину 28.08.2023 для проходження медогляду та оформлення військово-облікових документів, оскільки підлягає призову на військову службі по мобілізації на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», однак на виклик у визначений час, за відсутності поважних причин, до Ковельського РТЦК та СП не прибув.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною другою статті 210-1 КУпАП - як порушення в особливий період законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме п.п.1,3 статті першої, пункту 9 статті 29 Закону України«Про військовий обов'язок та військову службу», пунктів 1,3,5 статті 22, статті 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», пунктів 3.1, 3.2 «Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ».

Позивачем обставини вчинення даного правопорушення заперечуються, останній зазначає, що у визначену дату, а саме 28.08.2023, не прибув до Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП з поважної причини, оскільки проходив ВЛК і того ж дня захворів.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення. Наявність події і складу правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами ( стаття 251 КУпАП).

Відповідно до статті 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (стаття 280 КУпАП).

Суд встановив, що ОСОБА_1 28.08.2023 о 10.00 годині отримав повістку про виклик в Четвертий відділ Ковельського РТЦК та СП на 14.00 годину 28.08.2023, про що власноручно поставив підпис у розписці, копія якої долучена до відзиву на позовну заяву.

Відповідно до рапорту командира 2 відділення 2 взводу роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 від 28.08.2023, він за вказівкою начальника Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП 28.08.2023 здійснював супровід військовозобов'язаного офіцера запасу ОСОБА_1 під час проходження медичного огляду в Шацькій лікарні. Останній пройшов огляд у двох лікарів: дерматолога та психіатра, де його визнали придатним до військової служби. В подальшому ОСОБА_1 , скориставшись натовпом людей, без попередження і без дозволу залишив приміщення лікарні, не закінчивши проходження медичної комісії. Після цього ОСОБА_1 до Четвертого відділу Ковельського РТЦК та СП так і не прибув.

Згідно з копією картки медичного огляду та витягу з реєстру військового обліку ОСОБА_1 на час розгляду справи судом не завершив проходження ВЛК, до ІНФОРМАЦІЯ_1 не з'явився.

Таким чином, відповідачем доведене невиконання ОСОБА_1 , як військовозобов'язаною особою, обов'язку з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки не лише для проходження медичного огляду, але й подальшого оформлення військово-облікових документів.

Дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за частиною другою статті 210-1 КУпАП, стягнення накладено в межах санкції, рішення прийнято уповноваженою особою.

Що стосується доводів позивача про винесення постанови у його відсутності і без належного оповіщення, то суд відхиляє такі доводи з огляду на таке.

За приписами частини першої статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

Зазначені процесуальні гарантії прав особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у тому числі й на участь у розгляді її справи, мають на меті не тільки реалізацію прав особи на захист, але визначають правомочність уповноваженого органу розглянути справу у відсутності належним чином повідомленої особи, яка не з'явилась на розгляд справи.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення розпочинається зі складення у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, протоколу про адміністративне правопорушення, вручення копії протоколу, роз'яснення передбачених законодавством прав і визначення дати розгляду справи по суті.

Суд встановив, що позивач належним чином був повідомлений про місце і час розгляду справи про адміністративне правопорушення, що підтверджується протоколом №991 від 10.10.2023.

За змістом даного протоколу він складений у присутності ОСОБА_1 , останній у графі «Пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності» вказав «не встиг пройти медогляд». Окрім того, ОСОБА_1 під підпис повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно нього відбудеться о 10.00 годині 16.10.2023 в приміщенні Ковельського РТЦК та СП за адресою: м.Ковель, вул. Грушевського, 14 в кабінеті №6.

Крім цього, позивачу роз'яснено статтю 63 Конституції України, права передбачені статтею 268 КУпАП.

Жодних письмових клопотань, заяв позивач по суті справи не подавав, проти визначеної дати розгляду справи не заперечував, на розгляд справи не з'явився, про поважність причин неявки не повідомив.

Наведені докази у своїй сукупності є достатніми для висновку суду, що під час встановлення адміністративного правопорушення та накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою статті 210-1 КУпАП, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Під час судового розгляду не встановлено підстав для скасування оскаржуваної постанови,тому в задоволенні позову необхідно відмовити

.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 5-9, 19, 25, 77, 194, 211, 229, 241, 242, 245, 246, 250, 286 КАС України, статтями 245, 251, 280 КУпАП, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 , поданим в його інтересах представником ОСОБА_2 , до Ковельського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримкипро скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його оголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування сторін:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Ковельський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, код ЄДРПОУ 09809631, м.Ковель, вул. Грушевського, 14.

Повний текст рішення складений 27.11.2023.

ГоловуючийТ. В. Денисюк