Рішення від 09.11.2023 по справі 905/627/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

_____________________________________________________________________________

РІШЕННЯ

іменем України

09.11.2023 Справа №905/627/23

Суддя господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., при секретарі судового засідання Одинець Е.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Обласного комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”, м.Краматорськ, Донецька область

до відповідача: Приватного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”, м. Краматорськ, Донецька область

про визнання недійсним та скасування рішення

за участю представників учасників справи:

від позивача: участь не приймав

від відповідача: участь не приймав

СУТЬ СПОРУ:

Обласне комунальне підприємство "Донецьктеплокомуненерго" м.Краматорськ звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" м.Краматорськ про визнання недійсним та скасування рішення Приватного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз” про визнання недійсним та скасування рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”, оформлене Протоколом №276 засідання комісії з розглядання актів про порушення від 29.04.2021 (враховуючи зміну предмета позову).

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що складені представниками відповідача Акти про порушення №1006, 1007, 1008, 1010, 1011 від 27.04.2021 не відповідають вимогам Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), зокрема складені з порушенням вимог Додатку 16 Кодексу ГРС, а відтак на переконання позивача комісією відповідача при розгляді вказаних актів було прийняте незаконне рішення про їх задоволення, оформлене протоколом №276 засідання комісії з розглядання актів про порушення від 29.04.2021.

Позивач стверджує, що обставини і суть порушення, зазначені в актах, не відповідають тим, що визначені у Главі 2 розділу XI Кодексу ГРС, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного вузла обліку газу і його пошкодження. Позивач вказує, що засоби обліку природного газу на котельнях позивача були введені в експлуатацію та прийняті представниками відповідача у повній відповідності вимог нормативно правових актів, перебувають в експлуатації тривалий час, в свою чергу від відповідача не надходили претензії щодо їх роботи. Крім того, позивач звертає увагу на те, що Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», який набрав чинності з 01.01.2016, не передбачена державна метрологічна атестація засобів вимірювальної техніки, відтак свідоцтва про державну метрологічну атестацію не оформлюються.

Ухвалою господарського суду Донецької області від 29.05.2023 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 06.07.2023, витребувано у відповідача належним чином завірені копії документів з доказами їх направлення у копіях позивачу: рішення комісії з розгляду актів про порушення та Акти-розрахунки необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, на підставі яких були здійсненні донарахування об'єму природного газу по котельням позивача: №13 (м.Лиман) за квітень 2021, №14 (м.Лиман) за квітень 2021, №15 (м.Лиман) за квітень 2021, №16 (м.Лиман) за квітень 2021; №18 (м.Лиман) за квітень 2021.

28.06.2023 на електрону адресу суду від відповідача надійшло клопотання б/н від 28.06.2023, до якого на виконання ухвали суду від 29.05.2023 додані наступні документи: Протокол №276 засідання комісії з розглядання актів про порушення від 29.04.2021; акти-розрахунки до актів порушення; лист Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" від 29.04.2021 №651/05; лист ПАТ по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" №911/11 від 06.05.2021.

03.07.2023 через систему “Електронний суд” від позивача надійшла заява б/н від 03.07.2023 про зміну предмету позову, згідно якої прохальна частина позовних вимог була викладена в наступній редакції: «Визнати недійсним та скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» оформлене Протоколом №276 засідання комісії з розглядання актів про порушення від 29.04.2021».

За висновками суду, позивачем було конкретизоване рішення відповідача, яке він просить визнати недійсним та скасувати, підстави позову залишились незмінними.

Ухвалою від 06.07.2023 судом прийнято до розгляду заяву позивача про зміну предмета позову, продовжено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву до 20.07.2023.

Розгляд справи продовжено з урахуванням заяви про зміну предмету позову.

12.07.2023 на електрону адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву б/н від 12.07.2023 з доказами направлення іншому учаснику справи, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заперечення проти позовних вимог обґрунтовані тим, що за доводами товариства вузол обліку газу може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу. На переконання учасника справи, ненадання позивачем документів підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань слід кваліфікувати саме як позаштатний режим роботи комерційного вузла обліку газу на підставі пп. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС. Зважаючи на те, що під час здійснених Красноармійским АТ «Донецькоблгаз» обстежень вузлів обліку газу позивача не було надано ані декларацій про відповідність вузлів обліку газу вимогам Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, ані свідоцтв про державну метрологічну атестацію із атестованими методиками виконання вимірювання, відповідач вважає що ним було правомірно складено акти про порушення.

Позивач не скористався своїм правом на надання відповіді на відзив.

Ухвалою суду від 27.09.2023 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 09.11.2023.

Ухвалою суду від 06.11.2023 відмовлено у задоволенні клопотань сторін про участь їх представників у судовому засіданні 09.11.2023 в режимі відеоконференції у зв'язку з відсутністю технічної можливості для проведення відеоконференції (відсутність можливості бронювання залу, в якому встановлено систему відеоконферецзв'язку, на призначений час розгляду справи через бронювання залів по іншим судовим справам).

У судовому засіданні 09.11.2023 представники сторін участі не брали, про місце, дату та час судового засідання були повідомлені.

Згідно частини 1 ст. 216 ГПК України суд відкладає розгляд справи у випадках, встановлених частиною другою статті 202 цього Кодексу.

Відповідно до приписів ст. 202 ГПК України відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Суд зазначає, що явка представників учасників справи у судове засідання 09.11.2023 обов'язковою не визнавалась.

Верховний Суд у постанові від 29.04.2020 у справі №910/6097/17 зазначив, що відкладення розгляду справи є правом суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні за їх відсутності.

За висновками суду не прийняття участі у судовому засіданні представників сторін не перешкоджає закінченню розгляду справи по суті. Обставини, які перешкоджають розгляду справи по суті судом не встановлені, підстави для відкладення розгляду справи по суті відсутні.

Поряд з цим, одним із принципів господарського судочинства відповідно до статті 2 ГПК України є розумність строків розгляду справи судом.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає за можливе закінчити розгляд справи по суті за відсутністю представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, господарський суд становив наступне:

Між Обласним комунальним підприємством “Донецьктеплокомуненерго” (далі - споживач, позивач) та Приватним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (далі - оператор ГРМ, відповідач) укладений договір розподілу природного газу (далі - договір) шляхом підписання споживачем заяви-приєднання №юр/3019 від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2498 від 30.09.2015, затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи. Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2494 (далі - Кодекс газорозподільних систем, Кодекс ГРС).

Вказаний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Відповідно до заяви-приєднання №юр/3019 від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу позивач ознайомився з умовами Типового договору розподілу природного газу затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2498 на офіційному сайті НКРЕКП.

Відповідно до розділу ІI “Предмет договору” Типового договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач - прийняти послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором. Обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України “Про ринок природного газу” та Кодексом ГРС.

За умовами розділу V “Порядок обліку природного газу, що передається споживачу” Типового договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається оператором ГРМ та споживається споживачем на межі балансової належності об'єкта споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС (п.5.1.). Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку, визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку оператора ГРМ; у разі відсутності комерційного вузла обліку в оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку споживача (п.5.2.). При здійсненні обліку спожитого природного газу споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі ГРС. У разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС при обліку спожитого природного газу споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРС (п.5.3.). Порядок визначення об'єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРС та з урахуванням вимог цього договору (п.5.4.).

Згідно з розділом VІI “Права та обов'язки Сторін” Типового договору розподілу природного газу оператор ГРМ зобов'язується, зокрема: проводити на вимогу споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.); оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.); споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.); споживач зобов'язується, зокрема: своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу ГРС (підп. 2-5, 7 п.7.4.).

Відповідач надає послуги з розподілу газу в тому числі на наступних котельнях позивача: №13,14,15,16,18, які розташовані в місті Лиман.

Комерційні вузли обліку природного газу, які експлуатуються на зазначених котельнях позивача, були введені в експлуатацію та прийняті представниками відповідача у повній відповідності до вимог нормативно-правових актів, чинних на момент їх введення в експлуатацію, що не спростовано відповідачем під час розгляду справи.

Відносно вузлу обліку газу, який експлуатується на котельні №13, позивачем приєднані до матеріалів справи наступні копії паспортів на: датчик газу ультразвуковий «Курс-01» G-250, заводський номер 02679, за останньою повіркою 26.07.2021 визнаний придатним; коректор об'єму газу В25, заводський номер 08040, за останньою повіркою 28.07.2021 визнаний придатним.

До матеріалів справи також приєднано в копії свідоцтво від 10.09.2019, видане Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» №39-1/0547 чинне до 10.09.2021 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якого проведена повірка коректора об'єму газу В25 виконання Р, зав. №08040, датчик тиску №07240, за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам документа «ААОЯ.413154.001.001.МП. Методика повірки». Границі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ±(0,2+0,02Чрmах/рв)%, де рmах = 0,5 МПа.

Відносно вузла обліку, який експлуатується на котельні №14 позивачем приєднано до матеріалів справи наступні копії паспортів на: лічильник газу ультразвуковий «Курс-01» G-650, заводський номер 02685, за останньою повіркою 22.09.2021 визнаний придатним; коректор об'єму газу В25, заводський номер 13099, за останньою повіркою 28.07.2021 визнаний придатним.

Відносно вузла обліку, який експлуатується на котельні № 15 позивачем приєднано до матеріалів справи наступні копії паспортів на: лічильник газу ультразвуковий «Курс-01» G-400-А-2, заводський номер 02640, за останньою повіркою 21.09.2021 визнаний придатним; коректор об'єму газу В25, заводський номер 08071, за останньою повіркою 28.07.2021 визнаний придатним.

До матеріалів справи також приєднано в копії свідоцтво від 11.09.2019, видане Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» №39-1/0563 чинне до 11.09.2021 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якого проведена повірка коректора об'єму газу В25 виконання Р, зав. №08071, датчик тиску №07261 за результати повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам документа «ААОЯ.413154.001.001.МП. Методика повірки». Границі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ±(0,2+0,02Чрmах/рв)%, де рmах = 0,5 МПа.

Відносно вузла обліку , який експлуатується на котельні №16 позивачем приєднано до матеріалів справи наступні копії паспортів на: лічильник газу ультразвуковий «Курс-01» G-250, заводський номер 02653, за останньою повіркою 26.07.2021 визнаний придатним; коректор об'єму газу В25, заводський номер 08041, за останньою повіркою 28.07.2021 визнаний придатним.

До матеріалів справи також приєднано в копії свідоцтво від 10.09.2019, видане Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» №39-1/0548 чинне до 10.09.2021 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якого проведена повірка коректора об'єму газу В25 виконання Р, зав. №08041, датчик тиску №07233 за результати повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам документа «ААОЯ.413154.001.001.МП. Методика повірки». Границі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ±(0,2+0,02Чрmах/рв)%, де рmах = 0,5 МПа.

Відносно вузлу обліку газу, який експлуатується на котельні №18, позивачем приєднано до матеріалів справи наступні копії паспортів на: лічильник газу ультразвуковий «Курс-01» G-160А-1, заводський номер 02602, за останньою повіркою 27.07.2021 визнаний придатним; коректор об'єму газу В25, заводський номер 08009, за останньою повіркою 28.07.2021 визнаний придатним.

До матеріалів справи також приєднано в копії свідоцтво від 10.09.2019, видане Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» №39-1/0545 чинне до 10.09.2021 про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якого проведена повірка коректора об'єму газу В25 виконання Р, зав. №08009, датчик тиску №07235 за результати повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки відповідає вимогам документа «ААОЯ.413154.001.001.МП. Методика повірки». Границі допустимої основної відносної похибки при перетворенні вихідних сигналів від лічильника газу, вимірюванні тиску та температури газу і обчисленні об'єму газу, зведеного до стандартних умов ±(0,2+0,02Чрmах/рв)%, де рmах = 0,5 МПа.

27.04.2021 Слов'янським УГГ ПАТ «Донецькоблгаз» була здійснена перевірка котельні №13 за адресою: м.Лиман, вул. І. Лейко, 4 «Д», під час якої встановлено порушення Кодексу ГРС у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п. 10 «Правил обліку природного газу..» №618 порушено пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, а саме нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення №1010 від 27.04.2021, відповідно до якого за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, а також зазначено про те, що засідання комісії оператора ГРМ з розгляду цього акту відбудеться 29.04.2021 о 15:00год.

Акт підписаний представником відповідача.

З боку споживача (позивача) акт про порушення підписаний представником з зауваженнями наступного змісту: «Складений акт вважаємо неправомірним в зв'язку з обставинами викладеними нижче: під час перевірки представниками оператора ГРМ при складанні акту були внесені до нього завідомо неправдиві відомості, зокрема щодо такого: під час перевірки представником оператора ГРМ з боку власника комерційного вузла обліку газу (ВОГ), (споживача) було надано документальне підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтва про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки які є складовими комерційного вузла обліку природного газу. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного вузла обліку в повній мірі відповідають розділу 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (наказ мінпаливенерго№618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення зазначені в цьому акті не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вищезгаданими нормативно-правовими актами». Представниками оператора ГРМ не зазначено в цьому акті про порушення, який саме документ передбачений чинним законодавством України, повинен надавати власник комерційного ВОГ (споживач) задля документального підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок або невизначеність вимірювань та яким чином законодавчим або нормативно-правовим актом передбачено надання такого документу».

Матеріалами справи підтверджується, що під час перевірки також був складений акт обстеження вузла обліку газу (далі ВОГ) котельні №13, відповідно до якого встановлено наступні відомості про ВОГ: лічильник газу Курс-01 G250А-2, №02639, повірений 03.09.2019; коректор об'єму газу В25 №08040 в комплекті с ДАТ №07240 та Рt б/н повірений 10.09.2019. Працівниками відповідача в акті вказано, що раніше встановлені пломби на момент перевірки не порушено. Актом також зафіксовано зауваження щодо не надання документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2. ст..7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним.

За змістом акта, під час обстеження ВОГ виявлені порушення, які відображені в акті про порушення №1010 від 27.04.2021.

Акт обстеження підписаний представником відповідача, з боку позивача з зауваженнями викладеними в акті про порушення №1010 від 27.04.2021.

26.04.2021 Слов'янський УТГ ПАТ «Донецькоблгаз» також була здійснена перевірка котельні №14 за адресою: вул. Івана Лейко, 12В, м. Лиман, під час якої встановлено порушення Кодексу ГРС у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 «Правил обліку природного газу…» №618 порушено пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення №1008 від 26.04.2021, відповідно до якого за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань в акті також зазначено про те, що засідання комісії оператора ГРМ з розгляду цього акту відбудеться 29.04.2021 о 15:00год.

Акт підписаний представником відповідача.

З боку споживача (позивача) акт про порушення підписаний представником з зауваженнями наступного змісту: «Складений акт вважаємо неправомірним в зв'язку з обставинами викладеними нижче: під час перевірки представниками оператора ГРМ при складанні акту були внесені до нього завідомо неправдиві відомості, зокрема щодо такого: під час перевірки представником оператора ГРМ з боку власника комерційного вузла обліку газу (ВОГ), (споживача) було надано документальне підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтва про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки які є складовими комерційного вузла обліку природного газу. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного вузла обліку в повній мірі відповідають розділу 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (наказ мінпаливенерго№618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення зазначені в цьому акті не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вищезгаданими нормативно-правовими актами». Представниками оператора ГРМ не зазначено в цьому акті про порушення, який саме документ передбачений чинним законодавством України, повинен надавати власник комерційного ВОГ (споживач) задля документального підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок або невизначеність вимірювань та яким чином законодавчим або нормативно-правовим актом передбачено надання такого документу».

Матеріалами справи підтверджується, що під час перевірки також був складений акт обстеження вузла обліку газу (далі ВОГ) котельні №14, відповідно до якого встановлено наступні відомості про ВОГ: лічильник газу Курс-01 G650, №02685, повірений 18.08.2020; коректор об'єму газу В25 №13099 в комплекті с ДАТ №1230 та Рt б/н повірений 01.08.2019. Працівниками відповідача в акті вказано, що раніше встановлені пломби на момент перевірки не порушено. Актом також зафіксовано зауваження щодо не надання документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2. ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним.

За змістом акта, під час обстеження ВОГ виявлені порушення, які відображені в акті про порушення №1008 від 26.04.2021.

Акт обстеження підписаний представником відповідача, з боку позивача з зауваженнями викладеними в акті про порушення №1008 від 26.04.2021.

26.04.2021 Слов'янський УТГ ПАТ «Донецькоблгаз» також була здійснена перевірка котельні №15 за адресою: вул.Студенська, м. Лиман, під час якої встановлено порушення Кодексу ГРС у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 «Правил обліку природного газу…» №618 порушено пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення №1007 від 26.04.2021, відповідно до якого за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, в акті також зазначено про те, що засідання комісії оператора ГРМ з розгляду цього акту відбудеться 29.04.2021 о 15:00год.

Акт підписаний представником відповідача.

З боку споживача (позивача) акт про порушення підписаний представником з зауваженнями наступного змісту: «Складений акт вважаємо неправомірним в зв'язку з обставинами викладеними нижче: під час перевірки представниками оператора ГРМ при складанні акту були внесені до нього завідомо неправдиві відомості, зокрема щодо такого: під час перевірки представником оператора ГРМ з боку власника комерційного вузла обліку газу (ВОГ), (споживача) було надано документальне підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтва про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки які є складовими комерційного вузла обліку природного газу. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного вузла обліку в повній мірі відповідають розділу 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (наказ мінпаливенерго№618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення зазначені в цьому акті не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вищезгаданими нормативно-правовими актами». Представниками оператора ГРМ не зазначено в цьому акті про порушення, який саме документ передбачений чинним законодавством України, повинен надавати власник комерційного ВОГ (споживач) задля документального підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок або невизначеність вимірювань та яким чином законодавчим або нормативно-правовим актом передбачено надання такого документу».

Матеріалами справи підтверджується, що під час перевірки також був складений акт обстеження вузла обліку газу (далі ВОГ) котельні №15, відповідно до якого встановлено наступні відомості про ВОГ: лічильник газу Курс-01 G400-А-2, №02640, повірений 02.09.2019; коректор об'єму газу В25 №08071 в комплекті с ДАТ №07261 та Рt б/н повірений 11.09.2019. Працівниками відповідача в акті вказано, що раніше встановлені пломби на момент перевірки не порушено. Актом також зафіксовано зауваження щодо не надання документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2. ст. 7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним.

За змістом акта, під час обстеження ВОГ виявлені порушення, які відображені в акті про порушення №1007 від 26.04.2021.

Акт обстеження підписаний представником відповідача, з боку позивача з зауваженнями викладеними в акті про порушення №1007 від 26.04.2021.

27.04.2021 Слов'янський УТГ ПАТ «Донецькоблгаз» також була здійснена перевірка котельні №16 за адресою: м.Лиман, вул. Привокзальна, 20 «Д», під час якої встановлено порушення Кодексу ГРС у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 «Правил обліку природного газу…» №618 порушено пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: нема можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення №1011 від 27.04.2021, у якому також зазначено про те, що засідання комісії оператора ГРМ з розгляду цього акту відбудеться 29.04.2021 о 15:00год.

Акт підписаний представником відповідача.

З боку споживача (позивача) акт про порушення підписаний представником з зауваженнями наступного змісту: «Складений акт вважаємо неправомірним в зв'язку з обставинами викладеними нижче: під час перевірки представниками оператора ГРМ при складанні акту були внесені до нього завідомо неправдиві відомості, зокрема щодо такого: під час перевірки представником оператора ГРМ з боку власника комерційного вузла обліку газу (ВОГ), (споживача) було надано документальне підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтва про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки які є складовими комерційного вузла обліку природного газу. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного вузла обліку в повній мірі відповідають розділу 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (наказ мінпаливенерго№618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення зазначені в цьому акті не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вищезгаданими нормативно-правовими актами». Представниками оператора ГРМ не зазначено в цьому акті про порушення, який саме документ передбачений чинним законодавством України, повинен надавати власник комерційного ВОГ (споживач) задля документального підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок або невизначеність вимірювань та яким чином законодавчим або нормативно-правовим актом передбачено надання такого документу.

В акті про порушення №1010 зазначено, що до акту приєднано акт обстеження ВОГ.

26.04.2021 Слов'янський УТГ ПАТ «Донецькоблгаз» також була здійснена перевірка котельні №18 за адресою: вул.Деповська, 5В, м. Лиман, під час якої встановлено порушення Кодексу ГРС у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно п. 2 ст. 7 Закону України “Про метрологію та метрологічну діяльність” та вимог п. 10 «Правил обліку природного газу…» №618 порушено пп. 1 п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме: немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ.

За результатами проведеної перевірки складений акт про порушення №1006 від 26.04.2021, відповідно до якого за виявленими порушеннями споживачу необхідно надати документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, в акті також зазначено про те, що засідання комісії оператора ГРМ з розгляду цього акту відбудеться 29.04.2021 о 15:00год.

Акт підписаний представником відповідача.

З боку споживача (позивача) акт про порушення підписаний представником з зауваженнями наступного змісту: «Складений акт вважаємо неправомірним в зв'язку з обставинами викладеними нижче: під час перевірки представниками оператора ГРМ при складанні акту були внесені до нього завідомо неправдиві відомості, зокрема щодо такого: під час перевірки представником оператора ГРМ з боку власника комерційного вузла обліку газу (ВОГ), (споживача) було надано документальне підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок вимірювання, а саме свідоцтва про перевірку законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки які є складовими комерційного вузла обліку природного газу. Межі похибок вимірювання та метрологічні характеристики ЗВТ, які є складовими комерційного вузла обліку в повній мірі відповідають розділу 10 Правил обліку природного газу під час транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (наказ мінпаливенерго№618 від 27.12.2005). Обставини і суть порушення зазначені в цьому акті не відповідають таким, що визначені у главі 2 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, зокрема не було виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абзацом другим пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем. Представникам оператора ГРМ неодноразово було надано оригінали та копії документів, які пред'являлися при введені комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені пунктом 4 глави 4 розділу Х Кодексу газорозподільних систем та пунктом 5.4. Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами постачання та споживання, затверджених Наказом Мінпаливенерго України №618 від 27.12.2005. Надання оператору ГРМ будь-яких інших документів не передбачено вищезгаданими нормативно-правовими актами». Представниками оператора ГРМ не зазначено в цьому акті про порушення, який саме документ передбачений чинним законодавством України, повинен надавати власник комерційного ВОГ (споживач) задля документального підтвердження відомих, відповідних характеристик похибок або невизначеність вимірювань та яким чином законодавчим або нормативно-правовим актом передбачено надання такого документу».

Матеріалами справи підтверджується, що під час перевірки також був складений акт обстеження вузла обліку газу (далі ВОГ) котельні №18, відповідно до якого встановлено наступні відомості про ВОГ: лічильник газу Курс-01 G160-А-1, №02602, повірений 12.08.2019; коректор об'єму газу В25 №08009 в комплекті с ДАТ №07235 та Рt б/н повірений 10.09.2019. Працівниками відповідача в акті вказано, що раніше встановлені пломби на момент перевірки не порушено. Актом також зафіксовано зауваження щодо не надання документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, таким чином згідно п.2. ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та п.10 «Правил обліку природного газу…» №618 вузол обліку газу не може вважатися комерційним.

За змістом акта, під час обстеження ВОГ виявлені порушення, які відображені в акті про порушення №1006 від 26.04.2021.

Акт обстеження підписаний представником відповідача, з боку позивача з зауваженнями викладеними в акті про порушення №1006 від 26.04.2021.

29.04.2021 на засіданні комісії оператора ГРМ по розгляду актів про порушення за наслідками розгляду актів про порушення №1006 від 26.04.2021, №1007 від 26.04.2021, №1008 від 26.04.2021, №1010 від 27.04.2021 та №1011 від 27.04.2021, яке оформлено протоколом №276, прийнято рішення задовольнити акти частково.

За мотивувальною частиною вказаного рішення комісією визначено, що вузол обліку природного газу не може вважатися комерційним, запропоновано здійснити перерахунки об'ємів природного газу за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання за фактичний час тривалості позаштатної ситуації згідно розділу ХІ «Кодексу газорозподільних систем», глави 4, п.4, п.п. 2.

Зазначений протокол підписаний тільки з боку представників відповідача.

У виконання прийнятого рішення відповідачем складені наступні акти-розрахунки не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу:

- до акту порушення №1010 від 27.04.2021, за яким витрата природного газу по котельні №13 складає 27769,62 м3;

- до акту порушення №1008 від 26.04.2021, за яким витрата природного газу по котельні №14 складає 53320,00 м3 ;

- до акту порушення №1007 від 26.04.2021, за яким витрата природного газу по котельні №15 складає 35629,44 м3;

- до акту порушення №1011 від 27.04.2021, за яким витрата природного газу по котельні №16 складає 33419,36 м3;

- до акту порушення №1006 від 26.04.2021, за яким витрата природного газу по котельні №18 складає 12193,72 м3;

Як вказано у актах-розрахунках, розрахунок виконано згідно номінальних витрат газоспоживного обладнання за період з 01.04.2021.

Як вбачається з матеріалів справи, дані акти направлені позивачу разом з супровідним листом від 06.05.2021 №911/11.

Відповідно до супровідного листа №1741/12 від 11.05.2021 позивачем направлялась відповідачу в тому числі інформація про споживання природного газу ОКП «Донецьктеплокомуненерго» за квітень 2021.

Так, до матеріалів справи позивачем приєднані роздруківки з даними лічильнику газу «Курс-01», G250-A-2, №02679, коректору газу №8040, датчик тиску №7240 по котельні №13, а саме: звіт за контрактний місяць за період 01.04.2021 07:00 - 13.04.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 23063,3куб.м.; протокол аварійних ситуацій за період з 01.04.2021 по 10.04.2021; протокол про втручання в роботу коректора 01.04.2021.

До матеріалів справи позивачем приєднані роздруківки з даними лічильнику газу «Курс-01», G650-Б, №02685, коректору газу №13099, датчик тиску №12361 по котельні №14, а саме: звіт за контрактний місяць за період 01.04.2021 07:00 - 13.04.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 44285,9куб.м; протокол аварійних ситуацій за період з 01.04.2021 по 07.04.2021; протокол аварійних ситуацій за період з 07.04.2021 по 10.04.2021; протокол про втручання в роботу коректора 01.04.2021.

До матеріалів справи позивачем приєднані роздруківки з даними лічильнику газу «Курс-01», G400-А-2, №02640, коректору газу №8071, датчик тиску №7261 по котельні №15, а саме: звіт за контрактний місяць за період 01.04.2021 07:00 - 13.04.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 29667.2куб.м; протокол аварійних ситуацій за період з 01.04.2021 по 10.04.2021; протокол про втручання в роботу коректора 01.04.2021.

До матеріалів справи позивачем приєднані роздруківки з даними лічильнику газу «Курс-01», G250-А-2, №02653, коректору газу №8041, датчик тиску №7233 по котельні №16, а саме: звіт за контрактний місяць за період 01.04.2021 07:00 - 13.04.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 26129,7куб.м; протокол аварійних ситуацій за період з 01.04.2021 по 09.04.2021; протокол про втручання в роботу коректора 01.04.2021.

До матеріалів справи позивачем приєднані роздруківки з даними лічильнику газу «Курс-01», G160-А-1, №02602, коректору газу №8009, датчик тиску №7235 по котельні №18, а саме: звіт за контрактний місяць за період вибірки 01.04.2021 07:00 - 13.04.2021 07:00, згідно якого об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача, складає 10113,8куб.м; протокол аварійних ситуацій за період з 01.04.2021 по 09.04.2021; протокол про втручання в роботу коректора 01.04.2021.

Листом від 11.05.2021 №1741/12 позивач повернув відповідачу без підпису акт приймання-передачі послуги розподілу природного газу №1/4 від 01.05.2021 через не визнання об'ємів за даними ПАТ «Донецькоблгаз» за квітень 2021, оскільки за його доводами зміна режимів нарахування за результатами засідання комісії з розгляду актів про порушення була здійснена відповідачем безпідставно.

Як вбачається з встановлених судом обставин справи, донарахування за спірним рішенням здійснені відповідачем у зв'язку з ненаданням позивачем документів у підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань на перевірені вузли обліку газу, що, на думку відповідача, свідчить про неможливість підтвердження коректності їх роботи та слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного вузла обліку газу на підставі п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, а саме як інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результат вимірювання.

За змістом відзиву відповідач вважає, що для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань повинні підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. У свою чергу, для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об'єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року); свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року); свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена у ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року).

У свою чергу позивач наполягає на тому, що ним надані відповідачу всі документи, які підтверджують, що вузли обліку газу, які працюють на перевірених котельнях, є комерційними, а відповідач вимагає надання документів, які не передбачені чинним законодавством, зокрема, відповідачем не доведено порушення позивачем п.п. 6 п. 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС, оскільки не виявлено жодної ознаки некоректної роботи спірних вузлів обліку газу або їх пошкодження, тощо.

Враховуючи викладене, вирішенню підлягає питання про те, чи є відсутність документального підтвердження відомих характеристик похибки або невизначеності вимірювань ВОГ при наявності паспорту та чинних результатів повірок як станом на час введення ВОГ в експлуатацію, так і на час проведення перевірки ознакою позаштатного режиму роботи відповідного ВОГ.

Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача до відповідача такими, що підлягають задоволенню, враховуючи наступне:

Як вже встановлено судом, правовідносини сторін у цій справі виникли з договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим, та регулюються положеннями Кодексу газорозподільних систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 глави 1 розділу ІХ Кодексу ГРС (тут і надалі в редакції станом на дату прийняття оскаржуваного рішення) на момент виникнення спірних правовідносин) порядок комерційного обліку природного газу (визначення його об'ємів і обсягів) по об'єктах споживачів, у тому числі побутових споживачів, здійснюється згідно з договором розподілу природного газу, укладеним між споживачем та оператором ГРМ, та з урахуванням вимог цього Кодексу. Порядок укладання договору розподілу природного газу визначений розділом VІ цього Кодексу.

За приписом абз. 1 п. 4 гл. 3 розд. IX Кодексу ГРС споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.

Згідно з п. 4 гл. 1 розд. Х Кодексу ГРС передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.

Вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ, за положеннями пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, визначається як сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.

За змістом підп. 2 п. 4 гл. 4 розд. Х Кодексу ГРС на дату первинного обстеження вузла обліку на місці його монтажу власником вузла обліку надається така документація для комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з коректором або обчислювачем об'єму газу: робочий проект на вузол обліку, погоджений з оператором ГРМ; технічні умови щодо приєднання або реконструкції вузла обліку; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; оригінали паспортів на ЗВТ, передбачені проектом (лічильник газу, обчислювач або коректор об'єму газу, перетворювач тиску та температури, густиномір, потоковипрямляч тощо); оригінали свідоцтв про повірку ЗВТ, передбачених проектом (лічильника газу, обчислювача або коректора об'єму газу, перетворювача тиску та температури, густиноміра тощо); паспорт (етикетки на прямі ділянки для турбінних та ультразвукових лічильників); оригінал паспорта на фільтр газу (за його наявності).

Суд зазначає, що сторонами не оспорювалось та не спростовувалось, що вузли обліку газу, встановлені на перевірених котельнях, були введені в експлуатацію відповідно до норм чинного законодавства на дату їх введення.

З моменту введення в експлуатацію на підставі даних комерційних ВОГ позивача відповідачем роками здійснювалося визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по спірним котельням. Крім цього, цього відповідно до Глави X Розділу 3 Кодексу ГРМ на комерційних ВОГ позивача встановлені засоби дистанційної передачі даних, доступ до цих засобів та інформації для відповідача не обмежений, тобто відповідач має технічну можливість здійснити дистанційний доступ до первинної бази даних засобів комерційного вузла обліку.

Абзацами 1, 3 пункту 2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять, зокрема, перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, а також контрольний огляд вузла обліку. Контрольний огляд вузла обліку здійснюється оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.

Відповідно до п. 3 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених пунктом 2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені главою 4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в главі 4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.

Відповідно до абз. 2- 8 п. 6 гл. 6 розд. Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Відповідно до підп. 2 п. 1 гл. 9 розд. Х Кодексу ГРС оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.

За змістом абз.1 п.3 гл.9 розд. Х Кодексу ГРС до проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою).

Згідно з абз.1, 2 п.6 гл.9 розд. Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем. Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.

Відповідно до пп. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача”), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

У разі виявлення оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Відповідно до п.п.8, 9, 11 гл.5 розд. ХІ Кодексу ГРС акт про порушення не пізніше двомісячного строку з дня його складання має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. До складу комісії має входити не менше трьох представників оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом оператора ГРМ. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Суд відзначає, що в актах про порушення №1006 від 26.04.2021, №1007 від 26.04.2021, №1008 від 26.04.2021, №1010 від 27.04.2021 та №1011 від 27.04.2021, актах обстеження вузлів обліку газу перевіряючими не встановлено пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та газопроводу, несанкціонованого підключення газових приладів, будь-яких ознак пошкодження ЗВТ або витоків газу, тощо.

Зазначення в акті перевірки, що споживачем не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним та це порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно - є лише припущеннями відповідача, які не доведені ані перевіркою коректності показників ВОГ, поточних значень, про втручання в роботу комерційного ВОГ, аварійних/діагностичних повідомлень за розрахунковий період.

Наявними в матеріалах справи доказами в порядку ст.ст.77-78 ГПК України не підтверджено пошкодження чи позаштатний режим роботи комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

З огляду на викладене, суд погоджується з аргументами позивача, що обставини і суть порушення, вказані відповідачем, не відповідають підпункту 1 пункту 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем.

Суд вважає, що позивач надав відповідачу документи, які передбачені главою 4 розділу Х Кодексу ГРС, а оператор ГРМ (відповідач) безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, який тривалий строк перебуває в експлуатації, при цьому не вказує конкретних норм чинного законодавства, які б покладали на споживача обов'язок надання оператору ГРМ певного переліку документів на підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.

Водночас суд зазначає, що для ВОГ, які вже перебувають в експлуатації, передбачено проведення саме повірки (повірка після ремонту, періодична повірка, чергова, позачергова повірка тощо). Відповідні положення передбачені як ст.28 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" №1765-IV (який втратив чинність), так і ст. 17 Закону "Про метрологію та метрологічну діяльність" (який був чинний станом на момент виникнення спірних відносин).

Відповідно до ст. 22 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", у редакції чинній на момент спірних перевірок, під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо: стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки. Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Наведена норма не містить припису про можливість проведення у суб'єктів господарювання перевірок щодо визначення відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації.

На всі ЗТВ, які входять до складу спірних ВОГ є у наявності відмітки у паспортах ЗТВ та/або свідоцтва про їх повірку. Наявні в матеріалах справи акти обстеження ВОГ свідчать, що відповідачу відомо про дати останньої повірки лічильника газу, а також коректора об'єму газу в комплекті з датчиком абсолютного тиску, встановлених в котельнях №13,14,15,16 та №18 виробничої одиниці “Донецьктеплокомуненерго”.

З п.6 Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №193 від 08.02.2016 (далі - Порядок №193), вбачається, що під час проведення повірки здійснюються в тому числі визначення метрологічних характеристик.

Експертна повірка ЗВТ проводиться в разі виникнення спірних питань щодо метрологічних характеристик, придатності до застосування і правильності експлуатації ЗВТ (п.22 Порядку №193).

Експертну повірку ЗВТ проводять за письмовою заявою заявників, органів досудового розслідування, органів прокуратури та судів або юридичних та фізичних осіб. У заяві повинно бути зазначено мету експертної повірки і причину, що зумовила її проведення (п.23 Порядку №193).

Таким чином відповідач не врахував, що відповідні метрологічні характеристики ВОГ були визначені під час проведення відповідних повірок.

За наявності сумнівів щодо коректної роботи перевірених ВОГ відповідачем не було зазначено про необхідність проведення певних дій щодо позачергової повірки комерційного ВОГ позивача та не ініційовано проведення експертизи ВОГ на відповідність метрологічним характеристикам.

За висновком суду, визначене відповідачем порушення як «відсутність документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань» не є позаштатним режимом роботи комерційного ВОГ у розумінні пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

У разі виявлення оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС).

Однак у даній справі таких обставин не встановлено і відповідачем не доведено.

Відсутні будь-які підтвердження того, що комерційні ВОГ позивача на перевірених котельнях не обліковували чи обліковували частково природний газ, який проходив через ці ВОГ, що повністю виключає можливість донарахування позивачу об'ємів природного газу на підставі п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС.

Відповідно до висновку щодо застосування норм права, який викладений Об'єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у п.8.34 постанови від 02.12.2020 у справі №906/962/18, за умови відсутності пошкодження лічильника, пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та за наявності справного обчислювача (коректора) об'єму газу, який не містить зареєстрованих та зафіксованих у звітах повідомлень про роботу лічильника газу в позаштатному режимі, несправність лічильника внаслідок його невідповідності нормативним документам у сфері метрології, встановлена за результатами позачергової або експертної повірки, не є підставою для здійснення перерахунку споживачу об'єму розподіленого (спожитого) природного газу відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та наведені в цьому рішенні приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про неправомірність нарахування оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по котельням №13,14,15,16,18 на підставі рішення, яке оформлено протоколом яке оформлено протоколом №276 від 29.04.2021.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення відповідача. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного задоволення судом.

Враховуючи задоволення позовних вимог, відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Скасувати рішення Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблгаз”, оформлене Протоколом №276 засідання комісії з розглядання актів про порушення від 29.04.2021.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "По газопостачанню та газифікації "Донецькоблгаз" (84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Південна, 1, код ЄДРПОУ 03361075) на користь Обласного комунального підприємства "Донецьктеплокомуненерго" (84307, Донецька область, місто Краматорськ, провулок Земляний, 2, код ЄДРПОУ 03337119) витрати по сплаті судового збору в сумі 2684,00грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 ГПК України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому розділом ІV ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано 27.11.2023.

Суддя Ю.В. Макарова