Справа № 569/7942/23
1-кс/569/6648/23
13 вересня 2023 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , при секретарі судових засідань ОСОБА_2 , з участю слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 розглянувши клопотання про проведення обшуку у кримінальному провадженні № 42022180000000068 від 22.09.2022,
До слідчого судді Рівненського міського суду надійшло клопотання слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 , яке погоджено прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 про надання дозволу на проведення обшуку території господарства АДРЕСА_1 за місцем проживання гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування клопотання вказав, що слідчими третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022180000000068 від 22.09.2022 за підозрою ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України у складі організованої групи.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у зв'язку з початком 24.02.2022 військової агресії російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, ст.ст. 2, 5, 6 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України ОСОБА_12 (далі - Указ) № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на всій території України введено воєнний стан, який на даний час продовжено до 18.08.2023.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» від 21 січня 1994 року № 3857-XII, перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з документів, зазначених у статті 2 цього Закону.
Частиною другою вказаної статті, визначено, що правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Закону та інших законів України.
У відповідності до абз. 1 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 року № 724), перетинання громадянами України (далі - громадяни) державного кордону здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон та пунктах контролю (далі - пункти пропуску), якщо інше не передбачено законом, за одним з таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну: 1) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; 2) дипломатичний паспорт; 3) службовий паспорт; 4) проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); 5) посвідчення особи моряка; 6) посвідчення члена екіпажу.
Водночас, згідно абз. 4 п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 року № 724), у випадках, визначених законодавством, для перетинання державного кордону громадяни крім паспортних документів повинні мати також підтверджуючі документи.
У відповідності до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 року № 724), у разі введення в Україні воєнного стану пропуск через державний кордон водіїв транспортних засобів суб'єктів господарювання, які мають ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі - ліцензіати), здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за умови виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.
Інформація про водіїв, зазначених в абзаці першому цього пункту, вноситься до відповідної інформаційної системи, адміністратором якої є Укртрансбезпека, на підставі заявки ліцензіата.
Перетин державного кордону здійснюється особою, зазначеною в абзаці першому цього пункту, лише на транспортному засобі, який є засобом провадження господарської діяльності ліцензіата, повна маса якого становить 3500 кілограмів та більше.
На одному транспортному засобі державний кордон можуть одночасно перетинати два водії на пасажирському транспортному засобі (автобусі) ліцензіата.
Особи, зазначені в абзаці першому цього пункту, можуть безперервно перебувати за кордоном не більше 60 календарних днів з дня перетину державного кордону.
У разі непідтвердження мети поїздки уповноважені службові особи Держприкордонслужби відмовляють особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, в перетинанні державного кордону в порядку, визначеному частиною першою статті 14 Закону України «Про прикордонний контроль».
ОСОБА_6 спільно із ОСОБА_11 , який зареєстрований фізичною особою підприємцем та отримав ліцензію на міжнародні пасажирські перевезення, здійснюючи міжнародні пасажирські перевезення, будучи добре обізнаним з вищенаведеними правилами перетину державного кордону в умовах воєнного стану, незважаючи на засудження 24.05.2022 Локачинським районним судом Волинської області за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст. 332 КК України до покарання у вигляді 3 років 6 місяців позбавлення волі із звільненим від покарання з іспитовим строком 1 рік, на шлях виправлення не став, а вирішив використати вказаний досвід та можливості з корисливих мотивів та метою.
Так, будучи добре обізнаним з п. 2-9 Правил перетинання державного кордону громадянами України, які затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2010 року № 724), розробив схему протиправного перетину державного кордону України, особами, які не мають на це права, у першу чергу чоловіків у віці від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку, під виглядом водіїв пасажирських транспортних засобів, які здійснюють міжнародні пасажирські перевезення, за визначену ним грошову винагороду.
Реалізуючи свій злочинний задум, оцінивши свої можливості, щодо пошуку потенцій клієнтів, наявності організаційних та технічних ресурсів для реалізації задуманого, вирішив залучити до протиправної діяльності рідного батька та кількох своїх знайомих, яким міг повністю довіряти та, які могли бути корисними при застосуванні розробленої ним схеми.
Діючи як організатор злочинної групи, та реалізуючи свій план протиправної дійсності ОСОБА_6 , запропонував ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , долучитись до реалізації розробленої ним схеми незаконного переправлення через державний кордон України особами, які не мають на це права за грошову винагороду, отримавши їх згоду, розробив та узгодив з ними план спільної злочинної діяльності.
Відповідно до попередньо розробленого, відомого та схваленого всіма учасниками організованої групи плану злочинних дій та визначених вказаним планом ролей, ОСОБА_6 діючи як організатор та за необхідності, як виконавець, здійснював керівництво організованою групою та координацію дій її учасників, використовуючи наявні у нього електронні ключі та паролі перевізників - ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 (вид діяльності 49.31 Пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення (основний) 47.99 Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами), входив до електронних кабінетів цих перевізників на сайті Державної служби України з безпеки на транспорті під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та вносив до системи « ІНФОРМАЦІЯ_3 », отриманні особисто ними, або іншими учасниками організованої групи персональні дані чоловіків призовного віку, які мали намір незаконно перетнути державний кордон України, в якості водіїв вказаних перевізників, за необхідності оформляв фіктивні договори про працевлаштування таких осіб як водіїв у вказаних перевізників, особисто підшукував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив інструктаж таких осіб щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковував та оформляв на перевізників ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
ОСОБА_7 , діючи як виконавець підшукував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковував та допомагав в оформленні на перевізників ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
ОСОБА_11 , діючи як виконавець підшукував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби, підшуковував та допомагав в оформленні на перевізників ФОП ОСОБА_11 або ФОП ОСОБА_13 транспортні засоби необхідні для перетину державного кордону, тощо.
ОСОБА_8 , діючи як виконавець підшукував осіб, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України, проводив їм інструктаж щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби.
ОСОБА_9 , діючи як виконавець проводив інструктаж особам, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозив їх до пунктів пропуску на державному кордоні, надавав їм необхідні для цього транспортні засоби.
ОСОБА_10 , діючи як виконавець, проводила інструктаж особам, які виявляли бажання за грошову винагороду незаконно перетнути державний кордон України щодо правил поведінки, які дозволять безперешкодно перетнути державний кордон, перевозила їх до пунктів пропуску на державному кордоні, супроводжувала в якості пасажира вказаних осіб у пунктах пропуску державного кордону, підшуковувала та забезпечували присутність у транспортних засобах, якими керували вказані особи, сторонніх осіб, які вдавали пасажирів, забезпечувала повернення транспортних засобів, які використовувались для незаконного перетину кордону на територію України тощо.
Зорганізувавшись таким чином не пізніше 29.11.2022, більш точний час і обставини в ході досудового слідства встановити не вдалось, в стійке об'єднання для вчинення незаконного переправлення за грошову винагороду через державний кордон України осіб, які не мають на це права, об'єднаних єдиним планом з розподілом функцій учасників цієї групи, ОСОБА_6 , діючи як організатор та в окремих випадках, як виконавець, ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , як виконавці приступили до реалізації плану злочинної діяльності.
Так, у період з 29.11.2022 по 17.03.2023, діючи відповідно до узгодженого всіма членами організованої групи плану та вказівок ОСОБА_6 , усвідомлюючи протиправність своїх дій та можливість настання суспільно небезпечних наслідків, реалізуючи єдиний злочинний умисел на особисте протиправне збагачення ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , під виглядом водіїв, перевізників які здійснюють міжнародні перевезення ФОП ОСОБА_13 та ФОП ОСОБА_11 , незаконно переправили через державний кордон України в Республіку Польща 40 чоловіків у віці від 18 до 60 років, які не мали документів, які надають право на перетин державного кордону України, отримавши за такі протиправні послуги не менше 56 900 доларів США та 2750 євро.
В ході досудового розслідування отримано відомості про те, що ОСОБА_7 з відома та за дорученням ОСОБА_6 залучив до протиправної діяльності організованої групи ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який виконуючи вказівки організатора ОСОБА_14 підшуковував т.зв. «потенційних клієнтів», отримував з таких осіб грошові кошти за протиправні послуги з організації незаконного переправлення через державний кордон, підшуковував транспортні засоби, які використовувались, як засоби вчинення злочину, підшукав та контролював ОСОБА_13 , якого організатор зареєстрував фіктивним ФОП, вчиняв інші дії спрямовані на організацію вказаної протиправної діяльності, за що в якості винагороди отримував певний відсоток від грошових коштів отриманих від злочинної діяльності.
Так ОСОБА_5 , за місцем свого проживання зберігає речі та документи, які мають відношення до вчинення кримінального правопорушення, а саме: записники, блокноти, мобільні телефони та інші засоби зв'язку, сім-картки, комп'ютерну техніку, електронні цифрові ключі, печатки, документацію щодо здійснення господарської діяльності, копії документів, паспортні документи, банківські квитанції, платіжні та інші банківські картки, цінності та грошові кошти, набуті протиправним шляхом та/або отриманих внаслідок вчинення зазначеного кримінального правопорушення.
Відповідно до інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна встановлено, що домоволодіння за АДРЕСА_1 на праві приватної власності належить гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Тому є необхідність у проведенні обшуку за місцем проживання гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з метою фіксації відомостей, здобуття доказів та фактичних даних, які мають значення для розслідування кримінального правопорушення.
Слідчий вказує, що в ході досудового розслідування встановлено обставини (зокрема, за результатами проведення НСРД), що ОСОБА_5 вживає заходів конспірації для приховування своєї злочинної діяльності. Таким чином, за таких обставин обшук є найбільш ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, та заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи, тому просить клопотання задовольнити.
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, просив суд його задовольнити з підстав наведених у ньому.
Ознайомившись з матеріалами клопотання, заслухавши слідчого в судовому засіданні, який клопотання підтримав, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Слідчим суддею встановлено, що ТСВ (з дислокацією у м. Рівному) ТУ ДБР у місті Хмельницькому провадиться досудове слідство у кримінальному провадженні № 42022180000000068 від 22.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Так, клопотання слідчого відповідає вимогам встановленим ч. 3 ст. 234 КПК України.
До клопотання додані копії документів, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального правопорушення, в рамках якого подається клопотання.
Обставини на які покликається слідчий, стверджуються дослідженими в судовому засіданні: документами, протоколами допитів свідків, протоколом огляду, матеріалами НСРД, проведеними у вказаному кримінальному провадженні.
При цьому, враховуючи зміст клопотання та додані до нього матеріали, пояснення слідчого, надані під час розгляду клопотання в суді, слідчий суддя вважає, що є достатні підстави вважати, що відшукувані речі та документи, про які йде мова в клопотанні, знаходяться за території господарства АДРЕСА_1 за місцем проживання гр. ОСОБА_5 та мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах, можуть бути доказами під час судового розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ст. 234-235, 309, 372 КПК України, -
Клопотання сторони кримінального провадження №42022180000000068 від 22.09.2022 слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому ОСОБА_3 про проведення обшуку на території господарства та домоволодіння АДРЕСА_1 за місцем проживання гр. ОСОБА_5 - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення обшуку на території господарства та домоволодіння АДРЕСА_1 за місцем проживання гр. ОСОБА_5 .
Обшук провести з метою виявлення та вилучення: записників, блокнотів з чорновими записами, мобільних телефонів та інших засобів зв'язку, сім-карток, комп'ютерної техніки, печаток, документації щодо здійснення господарської діяльності ФОП ОСОБА_13 , копій документів, паспортних документів, банківських квитанцій, платіжних та інших банківських карток, цінностей та грошових коштів, набутих протиправним шляхом та/або отриманих внаслідок вчинення зазначеного кримінального правопорушення.
Встановити строк дії ухвали терміном на 20 днів з моменту постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвала в апеляційному порядку оскарженню не підлягає, заперечення проти неї може бути подане під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя Рівненського міського суду ОСОБА_1