Справа № 948/2035/23
Номер провадження 3/948/1217/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.11.2023 суддя Машівського районного суду Полтавської області Косик С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , командир взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , учасник бойових дій,
за ч. 1 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
УСТАНОВИЛА:
21.11.2023 о 08 год 00 хв ст.лейтенант ОСОБА_1 під час шикування роти охорони, в умовах воєнного стану знаходився у стані алкогольного сп'яніння на території ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У протоколі про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 пояснень не надавав.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, у скоєному розкаявся.
Винність ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення також підтверджується наступною сукупністю матеріалів адміністративної справи, а саме:
- протоколом ПРТЦК та СП М/8 №2 від 22.11.2023 про військове адміністративне правопорушення (а.с.2-5);
- бланками отримання пояснень (а.с.6, 7);
- доповіддю по факту вживання спиртних напоїв військовослужбовцем роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 ст.лейтенантом ОСОБА_1 (а.с.8-9);
- висновком щодо результатів медичного огляду від 21.11.2023, відповідно до якого 21.11.2023 об 11:00 год ОСОБА_1 перебував у стані алкогольного сп'яніння (а.с.10);
Згідно із ч. 2-3 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
За приписами ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Так, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні"» в Україні введений воєнний стан з 24.02.2022, який триває і зараз.
Ураховуючи наведені норми, станом на 21.11.2023 діяв особливий період.
Відповідно до ст. 49 розділу 1 частини 1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Згідно зі ст. 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; бути пильним, зберігати державну таємницю; додержуватися визначених статутами Збройних Сил України правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків; не вживати під час проходження військової служби (крім медичного призначення) наркотичні засоби, психотропні речовини чи їх аналоги, а також не вживати спиртні напої під час виконання обов'язків військової служби.
Отже, суд уважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-20 КУпАП, як дії, вчинені в умовах особливого періоду, а саме: поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення, суд визнає повне визнання вини та те, що раніше не притягувався до адміністративної відповідальності. Обставин, що обтяжують відповідальність, суд не вбачає.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Отже, враховуючи характер правопорушення, особу порушника, зокрема те, що він до адміністративної відповідальності притягається уперше, ступінь його вини, а також ураховуючи, що за висновком щодо результатів медичного огляду на стан сп'яніння не зазначено проміле алкоголю, суд уважає правдивими доводи особи, що притягається до відповідальності про незначний стан сп'яніння, те, що він щиро розкаявся, а також приймаючи до уваги те, що вчинені ним дії не становлять суспільної шкідливості, оскільки ними не завдано збитків державним і суспільним інтересам чи окремим громадянам, ОСОБА_1 виконує обов'язок по захисту країни від агресії з боку рф, є учасником бойових дій, а тому суд уважає можливим звільнити його від адміністративної відповідальності у зв'язку малозначністю вчиненого, в силу ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір стягується у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення.
Ураховуючи, що провадження у цій справі підлягає закриттю, а тому судовий збір не стягується.
Керуючись ст. 22, 283, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, обмежившись усним зауваженням, а провадження у справі - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Машівський районний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження, а у разі її оскарження після прийняття рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя С. М. Косик