Постанова від 27.11.2023 по справі 380/10200/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2023 рокуСправа № 380/10200/23 пров. № А/857/13233/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Качмара В.Я.,

суддів - Затолочного В.С., Ніколіна В.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, провадження в якій відкрито за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року (суддя Чаплик І.Д., м.Львів), -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФ, ПФУ відповідно) в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у протиправному непроведенні перерахунку пенсії позивачу, котра підлягає перерахунку у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 №657 (далі - КМУ, Постанова №657 відповідно);

зобов'язати ГУПФ здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу у зв'язку з прийняттям Постанови №657 та постанови КМУ «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704), в порядку та в строки, передбачені пунктами 1-3 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) на підставі довідок Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону від 05.07.2022 №183 і №184 (далі - Довідки, Прокуратура відповідно) на позивача, надісланих Львівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі - Центр) відповідачу, для здійснення передбаченої Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) перерахунку пенсії;

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУПФ щодо непроведення позивачу перерахунку та виплати з 01.10.2017 пенсії на підставі Довідок. Зобов'язано ГУПФ здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі Довідок, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення і премії та з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржив відповідач, який із покликанням на неправильне застосування норм матеріального права та порушенням норм процесуального права, просить скасувати рішення суду, та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В апеляційній скарзі вказує, що Постановою №657 внесено зміни, зокрема, додатки 1, 2 і 7 до постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 №505 (далі - Постанова №505) викладено у новій редакції та доповнено новим пунктом 4-2 , а саме: «Установити, що оплата праці (грошове забезпечення) прокурорів, відряджених відповідно до частини четвертої статті 18 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) на роботу до державних органів, установ та організацій, проводиться виходячи із розмірів посадових окладів та інших складових заробітної плати (надбавок, доплат, премій, матеріальної допомоги) за посадами, які зазначені працівники займають у державних органах, установах та організаціях, до яких вони відряджені. В даному випадку йдеться про відряджених прокурорів до державних органів, а не військовослужбовців, відряджених до прокуратури. Відтак, зазначена Постанова №657, не є належною підставою для здійснення перерахунку пенсії військовослужбовцю, відрядженому до органів прокуратури та визначення її розміру відповідно до статті 63 зазначеного Закону. Відповідно, позивачу призначення та перерахунок пенсії проведено згідно вимог чинного законодавства як військовослужбовцю.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу заперечує вимоги такої, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС), суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на судове рішення, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.

Переглянувши справу за наявними у ній матеріалами, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем було вчинено протиправну бездіяльність щодо непроведення перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі Довідок.

Такі висновки суду першої інстанції, відповідають встановленим обставинам справи, зроблені з правильним застосуванням норм матеріального права і дотриманням норм процесуального права, з таких міркувань.

Відповідно до частини першої статті 308 КАС суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи те, що з 04.09.2001 позивач перебуває на обліку у ГУПФ та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

30.08.2017 КМУ прийняв Постанову №657, якою, зокрема, було внесено зміни щодо оплати праці працівників прокуратури (набрала чинності з моменту її офіційного оприлюднення 06.09.2017 року).

Далі, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 23 травня 2022 року у справі №380/2964/22 позов позивача задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність ПФУ, яка полягає в неповідомленні ГУПФ, з моменту надходження інформації від Міністерства оборони України (далі - МОУ) від 22.09.2017 про підстави для проведення перерахунку пенсії позивача та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності Постановою №657, а також зобов'язано ПФУ повідомити ГУПФ про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років позивачу у зв'язку з прийняттям Постанови №657 в порядку та в строки, передбачені пунктами 1-3 Порядку №45.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 вересня 2022 року у справі №380/10620/22 (далі - Рішення суду) позовні вимоги позивача задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність ГУПФ щодо неповідомлення Центру про підстави для проведення перерахунку пенсії позивача та про необхідність підготовки списку осіб, зазначивши в ньому позивача, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності Постановою №657. Зобов'язано ГУПФ повідомити Центр про підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу та про необхідність підготовки списку осіб, зазначивши в ньому позивача , пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку з набранням чинності Постановою №657. В решті позовних вимог відмовлено.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2023 року апеляційну скаргу ГУПФ залишено без задоволення, а Рішення суду - без змін.

06.04.2023 позивач звернувся до відповідача із запитом щодо виконання Рішення суду.

Листом від 20.04.2023 №10396-9795/Ш-52/8-1300/23 відповідач повідомив позивача про те, що на виконання Рішення суду ГУПФ листом від 07.02.2023 №1300-5308-8/17279 до Центру скеровано список осіб з числа пенсіонерів МОУ на позивача для надання довідки про розмір грошового забезпечення, необхідної для перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності Постановою №657. Листом від 13.04.2023 №20664/8 на адресу ГУПФ надійшла довідка про розмір грошового забезпечення позивача станом на 06.09.2017, яка видана Прокуратурою. Рішенням суду зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищевказаної довідки на відповідача не передбачено.

27.04.2023 позивач повторно звернувся до відповідача із запитом щодо виконання Рішення суду.

Листом від 03.05.2023 №1300-5308-8/63091 відповідач повідомив позивача про те, що на виконання Рішення суду ГУПФ до Центру скеровано список осіб (в т.ч. позивач) з числа пенсіонерів МОУ для надання довідки про розмір грошового забезпечення, необхідної для перерахунку пенсій у зв'язку з набранням чинності Постановою №657. Про виконання судового рішення позивача було повідомлено листами від 10.03.2023 № 1300-5308-8/34573 та від 20.04.2023 № 10396-9795/Ш-52/8-1300/23. Водночас Рішенням суду жодних зобов'язань щодо перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищевказаної довідки на відповідача не передбачено.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії на підставі Довідок, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною другою статті 51 Закону №2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною четвертою статті 27 Закону №1697-VII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що військовослужбовці військової прокуратури у своїй діяльності керуються Законом №1697-VII і проходять військову службу відповідно до обов'язок та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У відповідності до частини четвертої статті 83 Закону №1697-VII на військовослужбовців військової прокуратури поширюються усі передбачені Законом №2262-ХІІ та іншими законодавчими актами про військову службу соціальні і правові гарантії.

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 4 Порядку №45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених КМУ або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку №45).

Крім цього, суд апеляційної інстанції зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу ПФУ органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку № 45;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

Отже, посилання ГУПФ в апеляційній скарзі на те, що органи ПФУ не зобов'язані здійснювати перерахунок пенсії на підставі довідок, що подаються пенсіонерами лише через те, що у певний період часу у відповідному органі збільшилося грошове забезпечення за аналогічною займаною позивачем посадою, є помилковим.

Відповідно, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Такий висновок суду відповідає правовому висновку Верховного Суду, сформованому у постанові від 16 березня 2023 року у справі за №380/8112/22.

Апеляційний суд зазначає, що Постановою №657 затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, яка набрала законної сили 06.09.2017, тому саме зазначена постанова та Довідки, які видані на її виконання, є належною підставою для проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону №2262-XII. Проте, такий перерахунок не був проведений пенсійним органом в 2017 році.

Оцінюючи наведені скаржником доводи, апеляційний суд виходить з того, що всі конкретні, доречні та важливі доводи сторін були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції, та їм було надано належну правову оцінку.

Відповідно до статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи, враховуючи вимоги наведених правових норм, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при ухваленні оскаржуваного судового рішення суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б бути підставою для його скасування, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 червня 2023 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС.

Суддя-доповідач В. Я. Качмар

судді В. С. Затолочний

В. В. Ніколін