Справа № 560/16480/23
РІШЕННЯ
іменем України
27 листопада 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом від 08.09.2023 в якому просить: "ухвалити рішення, яким визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області щодо не розгляду моєї заяви від 27.04.2023 про видачу мені з урахуванням ч. 3 ст. 54, ч. 1 ст. 65, ч. 1 ст. 72, ч. 4 ст. 73, ч. 1 ст. 106, чч. 1-2 ст. 107, ст. 108 Кодексу законів про працю Української PCP, п. 5 постанови Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних союзів від 10.06.1986 №207-7 ”06 условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды", п. 3 і підп. "б"-"в" п. 6 ч. 1 постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, Центральної Ради Професійних спілок від 29.12.1987 №1497-378 “Об условиях оплаты труда и льготах для работников, занятых на эксплуатации Чернобыльской АЭС и ликвидации последствий аварии в зоне отселения“, ч. 3 листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 № 03-3/1652-018-2 "Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках та зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області протягом п'ятнадцяти днів з дати ухвалення рішення суду видати мені з урахуванням ч. 3 ст. 54, ч. 1 ст. 65, ч. 1 ст. 72, ч. 4 ст. 73, ч. 1 ст. 106, чч. 1- 2 ст. 107, ст. 108 Кодексу законів про працю Української PCP, п. 5 постанови Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професійних союзів від 10.06.1986 № 207-7 "Об условиях оплаты труда и материального обеспечения работников предприятий, организаций и учреждений, занятых на работах, связанных с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды", п. 3 і підп. "б"-"в" п. 6 ч. 1 постанови ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР, Центральної Ради Професійних спілок від 29.12.1987 № 1497-378 "Об условиях оплаты труда и льготах для работников, занятых на эксплуатации Чернобыльской АЭС и ликвидации последствий аварии в зоне отселения", ч. 3 листа Міністерства праці та соціальної політики України від 13.04.2001 № 03-3/1652-018-2 "Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986-1990 рр. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" довідку про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках."
У позові вказує, що отримавши заяву у вівторок 04.07.2023 відповідач повинен був на виконання ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" розглянути його не пізніше п'ятниці 04.08.2023, але цього не зробив. Більше того, він цього не зробив навіть з пропуском строку встановленого ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян", і за таких умов бездіяльність відповідача є протиправною.
Згідно з ухвалою від 14.09.2023, суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази.
Відповідач надав суду Відзив на позов від 12.10.2023 в якому просить відмовити у задоволенні позову. Вказує, що 27.06.2023 ОСОБА_1 поштою надіслав свою заяву, яку адресував Ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області, проте на конверті вказав іншу адресу, а саме: АДРЕСА_1 , яка належить Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВСУ по Хмельницькій області». Отримавши вказаного листа, ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВСУ по Хмельницькій області» надіслало заяву ОСОБА_1 за належністю до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області (лист від 04.07.2023 №33/43-М-393). Після цього, отримавши від ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВСУ по Хмельницькій області» заяву ОСОБА_1 , ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області, розглянула її та видала довідку №105 від 31.08.2023, яку було надіслано поштою ОСОБА_1 . Відтак, оскільки заява ОСОБА_1 . Ліквідаційною комісією УМВС України в Хмельницькій області розглянута, за результатом розгляду задоволена та ОСОБА_1 надіслана відповідна довідка, відсутні підстави для задоволення даного позову.
З'ясувавши обставини (факти), якими сторони пояснюють вимоги та заперечення, оцінивши докази по справі, враховуючи норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
27.06.2023 ОСОБА_1 поштою надіслав заяву, яку адресував Ліквідаційній комісії УМВС України в Хмельницькій області, проте на конверті вказав іншу адресу, а саме: АДРЕСА_1 , яка належить Державній установі «Територіальне медичне об'єднання МВСУ по Хмельницькій області» (арк. спр. 5).
ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВСУ по Хмельницькій області» надіслало заяву ОСОБА_1 за належністю до Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області (лист від 04.07.2023 №33/43-М-393) (арк. спр. 6).
Відповідач надав суду копію довідки №105 від 31.08.2023 щодо ОСОБА_1 .
Відповідно до ч. 1, 3 Закону України №393/96-ВР від 02.10.1996 "Про звернення громадян" (далі - Закон №393/96-ВР), органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону №393/96-ВР, звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Отже, отримавши 07.07.2023 від ДУ «Територіальне медичне об'єднання МВСУ по Хмельницькій області» заяву ОСОБА_1 від 27.06.2023, ліквідаційна комісія УМВС України в Хмельницькій області, оформила довідку №105 тільки 31.08.2023, що підтверджує порушення відповідачем місячного строку вирішення звернення позивача.
Також, відповідачем не надано доказів реального надіслання довідки №105 від 31.08.2023 на адресу ОСОБА_1 (інформація пошти, квитанція, супровідний лист, інше).
Цей висновок суду не спростовується копією аркушів Журналу №116 обліку заяв та звернень громадян, наданим до суду відповідачем, що видно із змісту записів цього журналу.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що не порушив прав позивача та законодавства України при розгляді заяви ОСОБА_1 від 27.06.2023, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється.
Відповідно до ст. 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду, прийняті в адміністративних справах, визначених пунктами 1, 5 частини першої статті 263, пунктами 1 - 4 частини першої статті 283 цього Кодексу. Оскільки рішення прийняте в адміністративній справі, визначеній п. 1 ч. 1 ст. 263 КАС України (оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію), таке рішення підлягає негайному виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до закону, тому, виходячи з положень ст. 139 КАС України, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, 371 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним розгляд Ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області заяви ОСОБА_1 від 27.06.2023 з порушенням місячного терміну, визначеного ч. 1 ст. 20 Закону №393/96-ВР від 02.10.1996 "Про звернення громадян".
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області щодо надіслання ОСОБА_1 відповіді за результатами розгляду заяви від 27.06.2023.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області надіслати ОСОБА_1 відповідь за результатами розгляду заяви від 27.06.2023, зокрема, довідки №105 від 31.08.2023.
Допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області надіслати ОСОБА_1 відповідь за результатами розгляду заяви від 27.06.2023.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 листопада 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)
Головуючий суддя А.І. Петричкович