Рішення від 27.11.2023 по справі 560/18955/23

Справа № 560/18955/23

РІШЕННЯ

іменем України

27 листопада 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у переведенні та перерахунку ОСОБА_1 з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу»;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести та здійснити нарахування й виплату ОСОБА_1 з 05.10.2023 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати, врахувавши при перерахунку пенсії довідки про складові заробітної плати виданих Управлінням Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області за №16 та №17 від 04.10.2023;

судовий збір в сумі 858,88 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 01.05.2020 за ініціативою відповідача позивача переведено на пенсію за віком згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", і станом на 01.03.2023 розмір його пенсії становить 8374,08 грн., як зазначає Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області є недоцільним переведення на пенсію за віком згідно із Законом України «Про державну службу» в розмірі 4354,31 грн. Однак, позивач зазначає, що відповідачами не доведено, що при перерахунку пенсії з урахуванням довідок пенсія позивача буде меншою, ніж та, яку він отримує відповідно до Закону №1058-IV, а також те, що довідки бралися до уваги при зверненні позивача 05.10.2023. Вказує, що вийшов на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 оскільки мав станом на 05.07.2011 рік (призначення пенсії) - 34 роки 5 місяці 3 дні державної служби. Також станом на 2011 рік діяли положення Закону №3723-XII, яким передбачається перерахунок пенсії державним службовця, а закон зворотної сили немає. Тому, вважає, що відповідач порушує конституційні права позивача, які передбачають звернення особи до пенсійного органу при наявності певних обставин (змін), в даному випадку це збільшення складових заробітної плати державного службовця за аналогічною або прирівняною посадою, які дають право на перерахунок його пенсії.

Ухвалою суду від 30 жовтня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідачі правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий їм строк згідно ухвали не скористались, вимоги ухвали не виконали, жодних документів до суду не подали.

Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідачів не надходило.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , громадянин України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.05.2020 до того позивач отримував пенсію відповідно до Закону України «про державну службу».

Пенсія як держслужбовцю обчислюється відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” в розмірі 90% від заробітної плати 4354,31 грн. (згідно довідки про складові заробітної плати).

Листом від 23.08.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що ним проаналізовано матеріали пенсійної справи та проведено пробний обрахунок з пенсії за віком згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно норм Закону України «Про державну службу». Оскільки, в результаті пробного обрахунку розмір пенсійної виплати зменшується на 2964,58 грн. (з 8374,08 грн до 5409,50 грн), то здійснення перерахунку з пенсії за віком згідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно норм Закону України “Про державну службу” є недоцільним.

Управління Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області, де позивач працював на посаді начальника Управління Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області за заявою позивача видало довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

05.10.2023 позивач подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з проханням перевести його з пенсії за віком згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993, відповідно до положення ст. 37-1 та перерахувати його пенсію державного службовця з врахуванням наданих оновлених довідок про складові заробітної плати (прирівняної посади) за №17 від 04.10.2023 та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби за №16 від 04.10.2023 виданих Управлінням Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області.

За принципом екстериторіальності Головне управління України в Дніпропетровській області прийнято рішення від 10.10.2023 №968060153048 про пенсійне забезпечення, яким відмовлено ОСОБА_1 у переході на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу». Відмова пенсійного органу мотивована тим, що з 01.05.2016 року, дати набрання чинності законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, відповідно до якого втратив чинність закон №3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону №1058 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно з п. 1 та п. 4 ст. 8 Закону №1058 право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом; іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, мають право на отримання пенсійних виплат і соціальних послуг із системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування на рівні з громадянами України на умовах та в порядку, передбачених цим Законом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Статтею 44 Закону №1058 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із соціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно з п. 7 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право обирати порядок здійснення виплати пенсії.

Відповідно до вимог ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Розділом XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» (№889-VIII від 10.12.2015), що набрав чинності 01.05.2016 і діє на час звернення позивача з заявою про переведення на інший вид пенсії, встановлено, що: « ...8. Стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством. ...12. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.»

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної досади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до записів в трудовій книжці на момент виходу на пенсію, позивач мав трудового стажу 41 роки 4 місяці 22 дні, з них - 34 роки 5 місяці 3 дні, це стаж віднесений до категорій посад державної служби.

З даного приводу суд наголошує, що загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, визначає Закон №3723-XII.

Відповідно до ст. 1 цього Закону державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 зазначеного Закону регулювання правового становища державних службовців, що працюють в апараті органів прокуратури, судів, дипломатичної служби, митного контролю, служби безпеки, внутрішніх справ та інших, здійснюється відповідно до цього Закону, якщо інше не передбачено законами України. Із наведеної норми вбачається, що правове становище державних службовців, які працюють в апараті інших органів, може регулюватися іншими спеціальними законами. При цьому Закон №3723-ХІІ застосовується до таких службовців в частині, яка не врегульована спеціальними законами.

Відповідно до п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (діяла до набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889), робота на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування зараховується до стажу державної служби.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у постанові Верховного Суду від 19 березня 2019 року у справі №466/5138/17 (провадження №К/9901/22637/18).

З огляду на викладене, на момент звернення із заявою до ГУПФ України в Хмельницькій області, позивач мав стаж державного службовця більше 20 років, що і дає право на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Натомість при прийнятті рішення ГУПФ України в Дніпропетровській області помилково дійшло висновку, що таке право у позивача відсутнє, тому таке рішення підлягає скасуванню.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права.

Також слід звернути увагу на приписи ст. 245 КАС України, згідно з якими перелік способів захисту порушених прав викладений у цій статті не є вичерпним. Суд може застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Суд повторно наголошує, що ч. 1 ст. 37 Закону №3723-XII передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

З доказів у справі суд встановив, що Управління Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області видано довідку №17 від 04.10.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця та довідку №16 від 04.10.2023 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Також з матеріалів справи суд встановив, що ГУПФ України в Хмельницькій області не заперечує тієї обставини, пенсія як держслужбовцю обчислюється позивачу відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” в розмірі 90% від заробітної плати.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Отже, з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати ГУПФ України в Хмельницькій області перевести позивача з 05.10.2023 на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» та здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати відповідно до довідок Управління Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області за №16 та №17 від 04.10.2023, з урахуванням виплачених сум.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наведене свідчить про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 10.10.2023 №968060153048 про пенсійне забезпечення, яким відмовлено ОСОБА_1 у переході на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з 05.10.2023 на пенсію за віком державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу» та здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90 відсотків суми заробітної плати відповідно до довідок виданих Управлінням Державної казначейської служби України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області за №16 та №17 від 04.10.2023, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 858 (вісімсот п'ятдесят вісім) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги 26, м. Дніпро, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, 49094 , код ЄДРПОУ - 21910427)

Головуючий суддя П.І. Салюк