Справа № 560/13320/23
РІШЕННЯ
іменем України
27 листопада 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області , Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася в суд з позовом до відповідача в якому просить:
-визнати рішення від 07.06.2023 року за № 22045005605 щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, протиправним;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з моменту звернення, зарахувавши до стажу період роботи з серпня 1982 року по вересень 1994 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що на початку 2023 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої надала всі необхідні документи.
Органами Пенсійного фонду України неодноразово приймалися рішення про відмову позивачу у призначення пенсії, останнім рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.06.2023 року відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю потрібного страхового стажу, а саме: нарахований страховий стаж становить 21 рік 10 місяців 27 днів.
До страхового стажу позивача не зараховано період роботи в Городоцькій райспоживспілці в зв'язку з тим, що відсутній акт перевірки органом пенсійного фонду з підтвердженням документів по заробітній платі.
Позивач стверджує, що має достатньо стажу роботи який дає їй право на призначення пенсії за віком на підставі документів, доданих нею до заяви про призначення пенсії, а рішення про відмову у призначенні пенсії за віком вважає таким, що суперечить вимогам чинного законодавства, тому звернулася в суд з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 липня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подала в суд відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просить відмовити.
Обгрунтовуючи заперечення позову представник відповідача вказала, що 13.04.2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.
До заяви позивач додала довідку про заробітну плату за 1982-1994 роки від 10.06.2022 року № 66/13-08/2022, видану Сатанівською селищною радою та довідку від 10.11.2011 року № 45, видану Сатанівським споживчим товариством.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.04.2023 року № 220450005605, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
До загального страхового стажу позивача не зараховано період роботи з серпня 1982 року по вересень 1994 року згідно довідки № 45 від 10.11.2011 року, та з серпня 1982 року по грудень 1988 року згідно архівної довідки № 66/13-08/2022 від 10.06.2022 року, оскільки зарахування до загального страхового стажу даних по заробітній платі можливе лише після отримання акту перевірки комісії ПФ з підтвердження документів по заробітній платі.
31.05.2023 року позивач повторно звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.06.2023 року № 220450005605, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно акту, складеного за результатами проведення перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для призначення пенсії від 12.05.2023 року № 2200-1103-1/2628, заробітна плата позивача, вказана у довідці від 10.06.2022 року № 66/13-08/2022 за період з 01.08.1982 року по 31.12.1988 року відповідає даним, зазначеним у первинних документах по нарахуванню заробітної плати за цей період, в зв'язку із чим період трудової діяльності позивача з серпня 1982 року по грудень 1988 року враховано до її страхового стажу.
Водночас в матеріалах пенсійної справи відсутній акт перевірки достовірності видачі довідки за 1989-1994 роки, в свою чергу позивач не надала копії первинних документів за вказані роки, отже відсутні підстави для зарахування зазначеного періоду роботи до страхового стажу.
Загальний страховий стаж позивача становить 21 рік 10 місяців 27 днів, що недостатньо для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Інших документів для підтвердження спірного періоду роботи, позивач не надала.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у відзиві на позов заявила клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України передбачено право суду відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, а саме: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Так як дана справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому суд вважає, що у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Представник відповідача-Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області подала в суд відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав, у задоволенні позову просить відмовити.
Обгрунтовуючи заперечення позову, представник відповідача вказала, що ОСОБА_1 , 31.05.2023 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
Вказана заява за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.03.2023 року № 220450005605 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком.
За поданими позивачем документами її страховий стаж становить 21 рік 10 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком.
До страхового стажу позивача не враховано період роботи позивача з 1989 року по 1994 року згідно довідки від 10.06.2022 року № 66/13-08/22, оскільки зарахування до загального трудового стажу на підставі даних про заробітну плату за відсутності трудової книжки є можливим лише за результатами перевірки таких даних.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рекомендовано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перевірку обгрунтованості та достовірності даних довідки від 10.06.2022 року № 66/13-08/22.
Враховуючи зазначене, представник відповідача вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято законне та мотивоване рішення про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
На підставі викладеного, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, при вирішенні спору враховує наступне.
Судом встановлено, що 13.04.2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої надала копії документів за переліком, що підтверджується копією розписки-повідомлення, про те, що документи прийняті 13.04.2023 року і зареєстровані за № 999.
Також разом із іншими документами позивач надала:
-копію архівної довідки від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022, про те що ОСОБА_1 дійсно працювала в Сатанівському споживчому товаристві смт. Сатанів Городоцького Хмельницької області із зазначенням періоду роботи та нарахованої заробітної плати за 1982-1994 роки;
-копію архівного витягу від 10 травня 2023 року № 53/13-08/2023, із змісту якого вбачається, що згідно розпорядження по Сатанівському споживчому товаристві № 112 від 10 серпня 1982 року ОСОБА_1 прийнята продавцем за заявою від 3 серпня 1982 року; вирішено виплатити відпускні в сумі 30 карбованців та надати їй декретну відпустку згідно лікарняного листка від 20.07.1982 року.
Неможливо підтвердити дату звільнення ОСОБА_1 , з роботи в Сатанівському споживчому товаристві в вересні 1994 року, оскільки книга наказів з особового складу по Сатанівському споживчому товаристві за 1994 рік до архіву Сатанівської селищної ради на зберігання не передана;
-копію довідки № 45 від 10.11.2011 року, голови Сатанівського споживчого товариства, видану на ім'я ОСОБА_1 про те, що згідно відомостей про заробітну плату по Сатанівському споживчому товариству, нарахування по заробітній платі проводилося з серпня місяця 1982 року по вересень місяць 1994 року.
Останні нарахування заробітної плати ОСОБА_1 в Сатанівському споживчому товаристві містяться в відомостях про нарахування заробітної плати за вересень 1994 року.
За результатами розгляду заяви позивача від 13.04.2023 року, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.04.2023 року № 220450005605 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Страховий стаж за рішенням пенсійного органу становить 20 років 4 місяці 16 днів, необхідний страховий стаж становить не менше 30 років.
До страхового стажу позивача не зараховано такі періоди роботи:
-з серпня місяця 1982 року по вересень 1994 року, згідно довідки № 45 від 10.11.2011 року;
-з серпня 1982 року по грудень 1988 року згідно архівної довідки № 66/13-08/2022 від 10.06.2022 року.
Підставою для відмови у зарахуванні вказаних періодів роботи до страхового стажу позивача стала відсутність акту перевірки комісії Пенсійного фонду з підтвердження документів по заробітній платі.
12 травня 2023 року за № 2200-1103-1/2628, провідним спеціалістом відділу контрольно-перевірочної роботи № 1 управління контрольно-перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області складено акт за результатами проведення перевірки достовірності та обгрунтованості видачі довідки для призначення (перерахунку) пенсії.
Перевіркою встановлено, що суми заробітної плати в ОСОБА_1 ., (так неповна назва по батькові записана у довідці), за період з 01.08.1982 року по 31.12.1988 року відповідають даним, зазначеним у первинних документах по нарахуванню заробітної плати за цей період.
За висновком акту перевірки, архівна довідка від 10.06.2022 року № 66/13-08/2022 відповідає даним, зазначеним в первинних документах.
31.05.2023 року позивач вдруге звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком, до якої також надала копії документів за переліком, що підтверджується копією розписки-повідомлення про те, що 31.05.2023 року заява та документи прийняті і зареєстровані за № 1408.
За результатами розгляду заяви позивача від 31.05.2023 року, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.06.2023 року № 220450005605 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
Страховий стаж за рішенням пенсійного органу становить 21 рік 10 місяців 27 днів, необхідний страховий стаж становить не менше 30 років.
До страхового стажу позивача не зараховано період роботи 1989 року по 1994 рік згідно архівної довідки № 66/13-08/2022 від 10.06.2022 року.
Підставою для відмови у зарахуванні вказаного періоду роботи до страхового стажу позивача, стала відсутність акту перевірки комісії Пенсійного фонду з підтвердження документів по заробітній платі, оскільки зарахування до страхового стажу даних по заробітній платі можливо лише після отримання акту перевірки Пенсійним фондом з таким підтвердженням.
Із змісту трудової книжки НОМЕР_1 , виданої на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що записи про трудову діяльність позивача з 1989 року по 1994 рік відсутні, перший запис вчинено в 2011 році.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003року №1058-IV, (далі Закон № 1058-IV).
Вказаний Закон набрав чинності з 1 січня 2004 року.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України №1058-IV, цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Пунктом 1) частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV встановлено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб-члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Відповідно до цього Закону в солідарній системі як один із видів пенсійних виплат призначається пенсія за віком, (пункт 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058-IV).
Застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом, (пункт 9 частини 1 статті 16 Закону № 1058-IV).
Згідно із частинами 1, 2, 3 статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж-період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Система персоніфікованого обліку запроваджена з 01 липня 2000 року, постановою Кабінету Міністрів України № 794 від 04.06.1998 року "Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування".
Частиною 4 статті 24 Закону № 1058-IV, передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 та частини 4 статті 26 Закону № 1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року-не менше 30 років.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, необхідного страхового стажу на дату досягнення віку, передбаченого частинами першою-третьою цієї статті, пенсію за віком може бути призначено після набуття особою страхового стажу, визначеного частинами першою-третьою цієї статті на дату досягнення відповідного віку.
Наявність страхового стажу, передбаченого частинами першою-третьою цієї статті, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення особою відповідного віку і не залежить від наявності страхового стажу на дату звернення за призначенням пенсії.
Згідно із абзацами 1, 2, 4, 5 частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом-на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року-за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Частинами 1, 2, 3 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", правління Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затвердило "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1.1 Порядку № 22-1, заява про призначення пенсії, подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.
Відповідно до пункту 1.8 Порядку № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 1.9 Порядку № 22-1, особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1, встановлено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, які додаються до заяви про призначення пенсії, зокрема:
1) документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків;
2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), а у разі необхідності-за формою згідно з додатком 3 до Положення;
3) для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5);
4) відомості про місце проживання особи;
5) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
6) документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком;
7) документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку;
8) документи, що підтверджують право на виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону;
9) заява в довільній формі про відсутність громадянства держави-окупанта (для призначення пенсій громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від органів пенсійного забезпечення Російської Федерації). Орган, що призначає пенсію, додає одержаний на запит документ про те, що особа не перебуває на обліку в органах пенсійного забезпечення Російської Федерації як одержувач пенсії.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Згідно із пунктами 4.3, 4.7 Порядку № 22-1, рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
До 01 січня 2004 року страховий стаж працівників обраховувався відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року, який набрав чинності 01.01.1992 року на підставі постанови ВР України від 6 грудня 1991 року № 1788-XII (далі Закон № 1788-XII).
Відповідно до частини 1 статті 56 цього Закону, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Згідно із статтею 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердив "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі Порядок № 637).
Згідно із пунктами 1, 2 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року.
У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із пунктом 23 Порядку № 637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Аналіз змісту наведених правових норм та застосування їх до встановлених обставин по справі, дає суду підстави зробити висновок про те, що право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV.
Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених Законом № 1058-IV.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання особою заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1, встановлено перелік документів, необхідних для призначення пенсії, які додаються до заяви про призначення пенсії.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку-на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Основним документом, що підтверджує трудовий (страховий) стаж в період до запровадження системи персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, тобто до 01 липня 2000 року, є трудова книжка.
Необхідність підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих архівними установами виникає лише у випадку коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи про періоди роботи, при цьому для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пенсійному органу надано право в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Позивач при звернені до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком не надала первинних документів для підтвердження даних про період її трудової діяльності та розмір нарахованої заробітної плати за період трудової діяльності, вказаний у архівній довідці від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022, про те що ОСОБА_1 дійсно працювала в Сатанівському споживчому товаристві смт. Сатанів Городоцького Хмельницької області із зазначенням періоду роботи та нарахованої заробітної плати за 1982-1994 роки та архівного витягу від 10 травня 2023 року № 53/13-08/2023, із змісту якого вбачається, що згідно розпорядження по Сатанівському споживчому товаристві № 112 від 10 серпня 1982 року ОСОБА_1 прийнята продавцем за заявою від 3 серпня 1982 року.
Архівним витягом не підтверджено дату звільнення ОСОБА_1 , з роботи в Сатанівському споживчому товаристві в вересні 1994 року, оскільки книга наказів з особового складу по Сатанівському споживчому товаристві за 1994 рік до архіву Сатанівської селищної ради на зберігання не передана, але вказано, що останні нарахування заробітної плати ОСОБА_1 , містяться в відомостях про нарахування заробітної плати за вересень 1994 року.
Не надання первинних документів в підтвердження архівних довідок при зверненні особи із заявою про призначення пенсії за віком, є підставою для проведення відповідної перевірки пенсійним органом.
В зв'язку з тим, що пенсійним органом не була проведена перевірка первинних документів на підставі яких архівною установою позивачу видані архівні довідки, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 20.04.2023 року № 220450005605 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком за її заявою від 13.04.2023 року.
Актом перевірки Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 12 травня 2023 року № 2200-1103-1/2628 підтверджено суми заробітної плати, вказаної у довідці від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022 тільки за період з 01.08.1982 року по 31.12.1988 року, хоча у висновку акту вказано, що довідка від 10.06.2022 року № 66/13-08/2022 відповідає даним, зазначеним в первинних документах.
Відсутність підтвердження суми заробітної плати у довідці від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022 за період з 01.01.1989 року по 01.10.1994 року, стало підставою для прийняття Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області рішення від 07.06.2023 року № 220450005605 за результатами розгляду заяви позивача від 31.05.2023 року про призначення пенсії за віком, про відмову у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу, підтвердженого в установленому законодавством порядку.
До страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 1989 року по 1994 рік згідно архівної довідки № 66/13-08/2022 від 10.06.2022 року.
Підставою для відмови у зарахуванні вказаного періоду роботи до страхового стажу позивача, стала відсутність акту перевірки комісії Пенсійного фонду з підтвердження документів по заробітній платі, оскільки зарахування до страхового стажу даних по заробітній платі можливо лише після отримання акту перевірки Пенсійним фондом з таким підтвердженням.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області станом на дату прийняття рішення у справі не надало акт перевірки про підтвердження суми заробітної плати, вказаної у довідці від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022 за період з 01.01.1989 року по 01.10.1994 року, хоча у висновку попереднього акту перевірки вказано, що довідка від 10.06.2022 року № 66/13-08/2022 відповідає даним, зазначеним в первинних документах.
Згідно із розрахунком страхового стажу, проведеного пенсійним органом за заявою позивача від 31.05.2023 року до її страхового стажу включено період роботи з 15.08.1982 року по 15.09.1982 року в розмірі 1 місяць 1 день; період догляду за дитиною по досягненню нею 3 років з 16.09.1982 року по 27.08.1985 року; період роботи з 15.09.1985 року по 15.12.1986 року; період догляду за дитиною по досягненню нею 3 років з 03.03.1987 року по 02.03.1990 року.
Період часу, починаючи з 03.03.1990 року по 01.10.1994 року, до страхового стажу позивача не зарахований.
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при обчисленні розміру страхового стажу позивача не здійснило жодних дій щодо підтвердження її страхового стажу за період трудової діяльності з 01.01.1989 року по 01.10.1994 року за довідкою про суми нарахувань які позивач отримувала під час своєї трудової діяльності в Сатанівському споживчому товаристві, тобто не провело відповідної перевірки первинних документів на підставі яких видана така довідка, всупереч вимогам чинного законодавства про обов'язковість такої перевірки у разі обчислення страхового стажу тільки на підставі довідок про розмір нарахувань, проведених під час перебування особи у трудових відносинах із товариством.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при прийняті рішення не скористалося своїм правом на продовження строку прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком, за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів, що суд в свою чергу розцінює як прийняття рішення всупереч вимогам пункту 4.7 Порядку № 22-1, а саме: право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
В зв'язку з тим, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.06.2023 року № 220450005605 позивачу за відсутності належних правових підстав відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу підтвердженого в установленому законодавством порядку, суд робить висновок про те, що таке рішення необхідно визнати протиправним та скасувати.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача-суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Обчислення розміру страхового стажу за результатами перевірки первинних документів є повноваженнями за яких пенсійний орган вправі діяти на власний розсуд, тому суд вважає, що у задоволенні позовних вимог в яких позивач просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з моменту звернення, зарахувавши до стажу період роботи з серпня 1982 року по вересень 1994 року, необхідно відмовити.
Суд при цьому враховує, що згідно розрахунку страхового стажу за заявою позивача від 31.05.2023 року, позивачу до страхового стажу зараховано період її трудової діяльності з 15.08.1982 року по 02.03.1990 року, тому обчислення розміру страхового стажу судом при вирішенні спору за таких обставин виходить за межі правової оцінки правомірності чи протиправності дій, бездіяльності чи рішень пенсійного органу.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що для ефективного захисту прав та інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перевірки первинних документів відносно достовірності зазначених сум нарахувань, наведених у довідці від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022, виданою Сатанівською селищною радою, за період з 01.01.1989 року по 01.10.1994 року.
В зв'язку з тим, що за наявних обставин суд позбавлений можливості в межах правового поля визначити розмір страхового стажу позивача та його достатність для призначення позивачу пенсії за віком, суд робить висновок про необхідність зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 31.05.2023 року про призначення їй пенсії за віком із врахуванням правових позицій суду.
Підсумовуючи викладене, аналізуючи все в сукупності, суд вважає, що позов обгрунтований частково, доведений дослідженими в судовому засіданні доказами частково, тому підлягає задоволенню частково.
Згідно із частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 07.06.2023 року № 220450005605, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком в зв'язку із відсутністю необхідного страхового стажу відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перевірки первинних документів відносно достовірності зазначених сум нарахувань, наведених у довідці від 10 червня 2022 року № 66/13-08/2022, виданою Сатанівською селищною радою на ім'я ОСОБА_1 , за період з 01.01.1989 року по 01.10.1994 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.05.2023 року про призначення пенсії за віком, із врахуванням правових висновків суду.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1073,60 грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350) Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66,м. Полтава,Полтавська обл., Полтавський р-н,36014 , код ЄДРПОУ - 13967927)
Головуючий суддя В.К. Блонський