Рішення від 27.11.2023 по справі 560/17922/23

Справа № 560/17922/23

РІШЕННЯ

іменем України

27 листопада 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування наказу.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати п.3 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 01 червня 2023 року № 1015 “Про застосування дисциплінарних стягнень до окремих працівників поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області”, яким за скоєння дисциплінарного проступку, що виразилось у порушенні вимог п.п. 1,3, ч.1 ст. 18, ст. 64 Закону України “Про Національну поліцію”, пунктів 1,3,4,11,13 ч.3 ст. 1, п.5 Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” №2337-VІІІ, п.п. 6,7 розділу II “Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події”, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 №100, пп.3.2 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 24.04.2023 №777 “Про зміцнення службової дисципліни, дотримання законності під час прийняття та реєстрації заяв і повідомлень, адміністративно - правозастосовчої діяльності, а також профілактики порушень та резонансних подій за участі особового складу”, що виразилось в укритті злочину, не запобіганні вчинення правопорушення, не припиненні злочину, не наданні допомоги потерпілим особам, в не затриманні особи, яка вчинила правопорушення, не забезпеченні охорони місця події, у неповідомленні керівникові про виявлення правопорушення, а також порушенні Присяги поліцейського, застосовано до оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_1 (0056028), дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції;

- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області №156о/с “Про особовий склад” від 02 червня 2023 року, яким звільнено зі служби в поліції відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” за пунктом 6 частини 1 ст. 77 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту національної поліції України) капітана поліції ОСОБА_1 (0056028), оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП, з 02 червня 2023 року, з виплатою компенсації за невикористану щорічну основну та додаткову оплачувану відпустку за фактично відпрацьований час у 2023 році, без встановлення премії за червень 2023 року;

- поновити ОСОБА_1 на службі в Національній поліції України на посаді оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП, з 02 червня 2023 року;

-стягнути з Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу з 02 червня 2023 року на дату винесення судом рішення суду про поновлення ОСОБА_1 на службі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач всупереч вимог Дисциплінарного статуту, порушив порядок застосування дисциплінарних стягнень. Зауважує, що в ході службового розслідування не доведено у встановленому порядку причетність ОСОБА_1 до вчинення дисциплінарного проступку, не враховано ставлення позивача до служби. Просив позов задовольнити.

Відповідач подав відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що позивач вчинив дії, що дискредитують і підривають авторитет Національної поліції. Також зазначає, що якщо поліцейський вчинив кілька дисциплінарних проступків, стягнення застосовується за сукупністю вчинених дисциплінарних проступків та враховується під час визначення виду дисциплінарного стягнення. Зазначив, що підстави для поновлення позивача на роботі та стягнення спірних сум відсутні.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ ПО СПРАВІ.

Ухвалою суду від 10.10.2023 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалами суду від 31.10.2023 відмовлено у задоволенні клопотань відповідача про розгляд справи в судовому засіданні, у залишенні позовної заяви без розгляду та у зупиненні провадження у справі.

Ухвалою суду від 16 листопада 2023 року витребувано додаткові докази.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Позивач перебував на посаді оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної міліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області із званням капітан поліції.

Наказом ГУНП в Хмельницькій області від 23.05.2023 №948 призначено службове розслідування, за результатами якого складено висновок №1002/121/56/01/2023, затверджений 31.05.2023 року начальником ГУНП в Хмельницькій області полковником поліції Русланом Герасимчуком.

Наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області №1015 "Про застосування дисциплінарних стягнень до окремих працівників поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області" до позивача було застосовано дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції (п. 3 Наказу).

Наказом ГУНП в Хмельницькій області від 02.06.2023 №156 о/с, позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини 1 статті 77 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до дисциплінарного статуту Національної поліції України) з 02 червня 2023 року.

Не погоджуючись з вищевказаними наказами, позивач звернувся до суду з цим позовом.

IV. ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 19 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580) передбачає, що у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, матеріальну та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Відповідно до ст.1 Закону №580 Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження визначає Дисциплінарний статут Національної поліції України, затверджений Законом України від 15 березня 2018 року N 2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут)

Відповідно до частини першої 1 статті 11 Дисциплінарного статуту Національної поліції України за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

За змістом положень статті 12 Дисциплінарного статуту Національної поліції України дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Згідно з частиною 1 статті 13 Дисциплінарного статуту Національної поліції України дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Застосування до поліцейського, винного у вчиненні дисциплінарного проступку, дисциплінарних стягнень та їх виконання, здійснюються з урахуванням вимог статей 19-22 та розділу V Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Частиною третьою статті 19 Дисциплінарного статуту передбачено, що під час визначення виду стягнення дисциплінарна комісія враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Згідно з частиною 8 статті 19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, осіб порушників, ступінь їх вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейських, їх ставлення до служби.

Частиною десятою статті 19 Дисциплінарного статуту Національної поліції України визначено, що у разі вчинення дисциплінарного проступку кількома поліцейськими дисциплінарне стягнення застосовується до кожного окремо.

Отже, під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Суд враховує, що вибір одного із видів дисциплінарного стягнення належить до дискреційних повноважень органу, що має право приймати рішення за результатами розгляду дисциплінарного провадження у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

При цьому, конкретний вид дисциплінарного стягнення обирається за результатами з'ясування обставин проступку та одержання письмових пояснень від особи, яка його вчинила, залежно від ступеню вини та тяжкості проступку.

Проте суд вважає, що під час прийняття спірного наказу керівник ГУНП в Хмельницькій області не врахував приписи Дисциплінарного статуту Національної поліції України, зокрема, статті 29, якою визначені особливості застосування дисциплінарних стягнень у період дії воєнного стану.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" строки дії воєнного стану в Україні продовжені, на момент спірних правовідносин та на момент ухвалення рішення по справі триває воєнний стан.

Тобто, оскаржувані накази були прийняті під час дії на всій території України воєнного стану.

Так, за приписами частини першої статті 29 Дисциплінарного статуту Національної поліції України у разі встановлення за результатами службового розслідування в діях поліцейського дисциплінарного проступку видається письмовий наказ про застосування до нього одного з видів дисциплінарного стягнення з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Відповідно до частини першої статті 29 Дисциплінарного статуту Національної поліції України дисциплінарні стягнення застосовуються в порядку зростання від менш суворого, яким є зауваження, до більш суворого - звільнення зі служби в поліції.

З матеріалів справи вбачається, що під час проведення службового розслідування та прийняття наказу про звільнення із служби в поліції ОСОБА_1 мав дисциплінарне стягнення у виді попередження про неповну службову відповідність..

Тому, відповідно до приписів статті 29 Дисциплінарного статуту Національної поліції України за умови доведеності вчинення ОСОБА_1 дисциплінарного проступку, до нього не могло бути застосовано найсуворіший вид дисциплінарного стягнення.

В свою чергу застосування до позивача такого виду стягнення як звільнення із служби в поліції, яке є більш суворим, відбулось без врахування приписів частини першої статті 29 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Поряд з цим, суд також звертає увагу на наступне.

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (рішення у справах "Лелас проти Хорватії", "Тошкуце та інші проти Румунії") і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (зазначені вище рішення у справах "Онер'їлдіз проти Туреччини", "Беєлер проти Італії").

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (рішення у справі "Лелас проти Хорватії").

Отже йдеться про дотримання принципу "належного урядування". Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах "Беєлер проти Італії" Онер'їлдіз проти Туреччини", "Megadat.com S.r.l. проти Молдови" "Москаль проти Польщі").

В цій справі мова йде про застосування Закону України "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" в редакції Закону України "Про внесення змін до законів України "Про Національну поліцію" та "Про Дисциплінарний статут Національної поліції України" з метою оптимізації діяльності поліції, у тому числі під час дії воєнного стану", зокрема статті 29 "Особливості застосування дисциплінарних стягнень у період дії воєнного стану".

Відтак, законодавець, вносячи вказані зміни, чітко визначив послідовність застосування дисциплінарних стягнень.

Вказана норма є імперативною, яка виражає в категоричних розпорядженнях держави чітко позначені дії й не допускає ніяких відхилень.

Тобто, вчинення державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про порушення відповідачем порядку застосування дисциплінарних стягнень до позивача у період дії воєнного стану, що свідчить про протиправність наказу від 01.06.2023 №1055.

Оскільки підставою звільнення позивача зі служби відбулося у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції, накладеного відповідно до дисциплінарного статуту Національної поліції України, відповідно наказ ГУНП в Хмельницькій області від 02.06.2023 №156 о/с також є протиправним.

Таким чином, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах застосування іншого виду дисциплінарного стягнення ніж передбачено законодавством, безвідносно до виявлених фактів дисциплінарних порушень, свідчить про протиправність спірних наказів та є достатньою й самостійною підставою для скасування цих наказів. У зв'язку з цим, необхідно поновити позивача на службі в Національній поліції України на посаді оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП.

Щодо стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Згідно з ч.2 ст.235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі, орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу але не більше як за один рік.

Виплата грошового забезпечення поліцейських регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988).

Розмір середнього заробітку за час вимушеного прогулу визначається за правилами, закріпленими у Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі по тексту - Порядок №100).

Відповідно до пункту 2 Порядку №100 середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Пунктом 8 Порядку №100 встановлено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком.

Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

За змістом пункту 4 Порядку №100 при обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці, крім перелічених вище виплат, також не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов'язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю.

Відповідно до довідки ГУНП в Хмельницькій області від 17.11.2023 № 448 середньоденне грошове забезпечення позивача становить 832,74 грн. Період вимушеного прогулу становить 179 календарних днів (з 02.06.2023 по 27.11.2023). Тому середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача, який необхідно стягнути з ГУНП в Хмельницькій області, складає 149060,46 грн (179 х 832,74 грн).

Суд також враховує усталену практику Європейського суду з прав людини, який неодноразово відзначав, що рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторін (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain, серія A, № 303-A, §§ 29-30)). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною, більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх.

Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць, поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати п.3 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 01 червня 2023 року № 1015 “Про застосування дисциплінарних стягнень до окремих працівників поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області”, яким за скоєння дисциплінарного проступку, що виразилось у порушенні вимог п.п. 1,3, ч.1 ст. 18, ст. 64 Закону України “Про Національну поліцію”, пунктів 1,3,4,11,13 ч.3 ст. 1, п.5 Закону України “Про Дисциплінарний статут Національної поліції України” №2337-VІІІ, п.п. 6,7 розділу II “Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події”, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 №100, пп.3.2 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 24.04.2023 №777 “Про зміцнення службової дисципліни, дотримання законності під час прийняття та реєстрації заяв і повідомлень, адміністративно - правозастосовчої діяльності, а також профілактики порушень та резонансних подій за участі особового складу”, що виразилось в укритті злочину, не запобіганні вчинення правопорушення, не припиненні злочину, не наданні допомоги потерпілим особам, в не затриманні особи, яка вчинила правопорушення, не забезпеченні охорони місця події, у неповідомленні керівникові про виявлення правопорушення, а також порушенні Присяги поліцейського, застосовано до опер-уповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_1 (0056028), дисциплінарне стягнення у виді звільнення зі служби в поліції.

Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області №156о/с “Про особовий склад” від 02 червня 2023 року, яким звільнено зі служби в поліції відповідно до Закону України “Про Національну поліцію” за пунктом 6 частини 1 ст. 77 (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту національної поліції України) капітана поліції ОСОБА_1 (0056028), оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП, з 02 червня 2023 року, з виплатою компенсації за невикористану щорічну основну та додаткову оплачувану відпустку за фактично відпрацьований час у 2023 році, без встановлення премії за червень 2023 року.

Поновити ОСОБА_1 на службі в Національній поліції України на посаді оперуповноваженого зонального сектору відділу кримінальної поліції Кам'янець-Подільського РУП ГУНП з 02 червня 2023 року.

Стягнути з Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 середній заробіток за весь час вимушеного прогулу з 02 червня 2023 року в сумі 149060 (сто сорок дев'ять тисяч шістдесят) грн 46 коп. (сума вказана без відрахування податків).

Рішення в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку (грошового забезпечення) за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап