Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
24 листопада 2023 року Справа № 520/3042/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши заяву Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про заміну сторони виконавчого провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "АН "Рестріелт» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати незаконною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради щодо не виплати та не призначенні як учаснику бойових дій , пільг у грошовій готівковій формі за комунальними платежами з урахуванням норми споживання комунальних послуг з 01.04.2021 ; зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити як учаснику бойових дій , пільги у готівковій (грошовій) формі за спожиті комунальні послуги з 01.04.2021; зобов'язати Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради призначити пільги за спожиті комунальні послуги у готівковій (грошовій) формі на час перебування у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.06.2023 по справі № 520/3042/22 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради щодо не призначення та не виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій , пільг у грошовій готівковій формі за комунальними платежами з урахуванням норми споживання комунальних послуг з 01.04.2021. Зобов'язано Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 як учаснику бойових дій , пільги у готівковій (грошовій) формі за спожиті комунальні послуги з 01.04.2021. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
До суду надійшла заява представника Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про заміну сторони виконавчого провадження, в якій заявник просить суд замінити сторону виконавчого провадження, а саме: боржника - Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, юридична адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.).
В обґрунтування поданої до суду заяви вказано, що Управління з 24.02.2022 року не мало та не має можливості виконати рішення суду, оскільки нарахування та виплата пільг учасникам бойових дій здійснюється за допомогою Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, доступ до якого в Управлінні відсутній.
Позивач проти заміни сторони заперечував з тих підстав, що боржник є юридичною особою публічного права, створеним ХМР, завданням якого є здійснення соціальної політики, зазначив про відсутність виконавчого провадження як підстави застосування ст.379 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, 4 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270.
У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.
Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.
При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією); процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.
Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи. Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.
Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 22.12.2022 року у справі № 640/16001/20.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період введення воєнного стану» з лютого 2022 року автоматичне подовження нарахування пільг окремим категоріям пільговиків, у тому числі особам з інвалідністю 2 групи внаслідок війни, здійснювалось на центральному рівні Міністерством соціальної політики України, картки окремих категорій пільговиків були вилучені з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Механізм надання громадянам пільг у грошовій формі визначено Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373 (далі - Порядок № 373).
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 16.09.2022 № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» відповідно до якої функції з призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу передані Пенсійному фонду України.
Пунктом 3-1 Порядку № 373 встановлено, що для призначення пільг пільговики, звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу: - до 30 листопада 2022 р. включно - до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) за зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (або фактичним місцем проживання - у разі перебування на обліку в Реєстрі за фактичним місцем проживання); - починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Згідно з абз. 6 п. 7 Порядку № 373 починаючи із січня 2023 р. органи Пенсійного фонду України надають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.
Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах фактично відбулась зміна суб'єкта, уповноваженого вчиняти оскаржувані дії, відповідно суд доходить до висновку про наявність підстав для процесуального правонаступництва.
Разом з тим, судовим розглядом встановлено, що у даній справі виконавчий лист не видавався.
З цього приводу суд зазначає, що заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду, а не державного виконавця (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.
Верховним Судом з питання стадій адміністративного процесу, на яких можливе процесуальне правонаступництво, сформована усталена практика, зокрема у постановах від 24.04.2018 у справі № 2а/0612/649/11, від 03.05.2018 у справі № 2-а-1864/10, від 13.12.2018 у справі № 2-а-1710/11, від 29.01.2020 у справі № 815/1303/17, 14.06.2021 у справі № 2-а-1411/11.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про часткове задоволення заяви, оскільки з огляду на відсутність підстав заміни боржника у виконавчому провадженні (виконавчому листі), наявні підстави для заміни сторони у даній справі з
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що заява Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради заміну боржника у виконавчому листі підлягає частковому задоволенню.
Керуючись положеннями ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити частково.
Замінити у справі № 520/3042/22 сторону (відповідача) з Управління соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344; майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022).
В іншій частині клопотання залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Зоркіна Ю.В.