ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/6582/23
17 листопада 2023 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.08.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за період роботи з 1995-1999 роки в ДП ДАК "Хліб України".
Як вбачається із листа Головного управління ПФУ в Тернопільській області від 15.08.2023 року №7130-7284/Я-02/8-1900/23 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії оскільки довідка про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02 не підтверджена первинними документами, а іншої довідки внаслідок проведеної перевірки ДП ДАК "Хліб України" не надано.
Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області неправомірними та такими, що порушують його права.
Ухвалою суду від 17.10.2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 03.11.2023. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.
За результатами перевірки встановлено, що в заробіток для обчислення пенсії включено всі суми нарахованої заробітної плати згідно особових рахунків за 1995- 1999 роки та суми заборгованості по заробітній платі, з яких не утримувались страхові внески. Оскільки довідка про заробітну плату від 14.11.2017 № 1491/26-3.02 не підтверджена первинними документами, а іншої довідки внаслідок проведеної перевірки “ДП ДАК “Хліб України” не надав, то для врахування при обчисленні пенсії заробітної плати на підставі вищевказаної довідки немає жодних правових підстав.
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зауважує, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок).
Пунктом 4.1 Порядку встановлено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Крім того, як зазначалось вище, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою, форма якої встановлена Порядком.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення (перерахунок) пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою відповідно до Закону України “Про звернення громадян”, у якій просив надати відповідну інформацію.
Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області вищезазначене звернення розглянуло відповідно до Закону України “Про звернення громадян” та надало відповідь, долучену позивачем до позовної заяви.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.
На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
З 12.10.2017 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
02.08.2023 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за період роботи з 1995-1999 роки в ДП ДАК "Хліб України".
Як вбачається із листа Головного управління ПФУ в Тернопільській області від 15.08.2023 року №7130-7284/Я-02/8-1900/23 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії оскільки довідка про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02 не підтверджена первинними документами, а іншої довідки внаслідок проведеної перевірки ДП ДАК "Хліб України" не надано.
Не погодившись із такою бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч.І ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до абз.1 ч.І ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
В абз.5 ч.І ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначено, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до п.п.3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління ПФУ від 22.11.2005 року №22-1 (далі - Порядок), для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення). За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно п.2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Із врахуванням вищенаведених норм, позивачем для здійснення перерахунку пенсії за віком серед іншого подано документи, які підтверджують заробітну плату за період 1995- 1999 років, а саме довідки про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02, яка підтверджує роботу позивача у зазначений період в ДП ДАК "Хліб України" та відповідні суми заробітної плати, а також копії первинних документів про заробітну плату видані архівною установою, які підтверджують вказані у довідці суми.
Відповідно до п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії за віком, у зв'язку з тим, що довідка про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02 не підтверджена первинними документами.
Однак це не відповідає дійсності, так як довідка про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02 підтверджуються первинними документами, оригінали яких знаходяться на зберіганні в архівному відділі Тернопільської міської ради.
Із зазначених первинних документів вбачається, що суми нарахованої та отриманої заробітної плати позивачем за 1995-199 роки в ДП ДАК "Хліб України" співпадають із сумами вказаними у довідці та з цих сум сплачені внески до Пенсійного фонду України.
При проведенні перерахунку пенсії за віком позивачу відповідач в окремих місяцях міг враховувати суми нарахованої заробітної плати без врахування заборгованості виходячи із сплаченого за кожен місяць внеску до Пенсійного фонду.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідач безпідставно відмовив у перерахунку пенсії позивачу на підставі відповідної довідки.
Суд звертає увагу на те, що право позивача на перерахунок пенсії є беззаперечним, а передумовою для його проведення є довідка про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02.
Зважаючи на те, що ГУ ПФУ в Тернопільській області не здійснило перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про заробітну плату від 14.11.2017 року №1491/26-3.02, то це свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, належним чином не заперечені відповідачем, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).
Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 1073,60 грн. згідно квитанції від 12.10.2023.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо не проведення з 02.08.2023 перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату архівного відділу Тернопільської міської ради від 14.11.2017 року №1491/26-3.02, із врахуванням заробітної плати за період роботи з 1995-1999 роки в ДП ДАК "Хліб України".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити з 02.08.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату архівного відділу Тернопільської міської ради від 14.11.2017 року №1491/26-3.02, із врахуванням заробітної плати за період роботи з 1995- 1999 роки в ДП ДАК "Хліб України", з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області сплачений судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок, відповідно до квитанції від 12.10.2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 20 листопада 2023 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );
відповідач:
- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: майдан Волі, 3,м. Тернопіль,Тернопільська обл., Тернопільський р-н,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).
Головуючий суддя Подлісна І.М.