СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
УХВАЛА
про передачу справи за підсудністю
27 листопада 2023 року Справа № 480/11953/23
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Павлічек В.О., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 07.09.2023 року доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві нарахувати та виплатити з 07.09.2023 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 13.11.2023 року дану позовну заяву було залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України. А саме, в позовній заяві було вказано адресу позивача - ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 . В свою чергу до позовної заяви було додано копію довідки Путивльської міської ради Путивльського району Сумської області від 25.05.2022 року № 08/5, в якій зазначено, що ОСОБА_1 зареєстрований АДРЕСА_2 , та проживає за адресою АДРЕСА_3 . При цьому до позовної заяви взагалі не було додано копії сторінки паспорту щодо місця реєстрації ОСОБА_1 , що позбавило можливості суд встановити на даний час місце реєстрації позивача. В Єдиному державному демографічному реєстрі також відсутні відомості щодо місця реєстрації позивача.
В даній ухвалі судом було зазначено, що з метою визначення підсудності даної позовної заяви, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду належним чином завірену копію всіх сторінок паспорта (сторінок 1,2,3,4,5,6,7 та 11), зокрема, з відміткою про місце його реєстрації.
На виконання вимог суду, представником позивача через систему "Електронний суд" було надано заяву про усунення недоліків, до якої було додано копії сторінок паспорту, зокрема, з відміткою про місце реєстрації позивача за адресою АДРЕСА_2 .
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя вважає за необхідне передати її на розгляд іншого адміністративного суду, виходячи із наступного.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Отже ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає можливість вибору позивачем суду лише за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) фізичної особи-позивача, а не за фактичним.
Разом з тим відповідно до вимог ч. 2 ст. 26 Кодексу адміністративного судочинства України, позови до юридичних осіб пред'являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Наведене визначення є місцем проживання в приватноправовому розумінні.
Натомість відносини щодо місця проживання фізичної особи в публічно-правовому розумінні регулюються Законом України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”.
У статті 3 вказаного Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” надано визначення, зокрема, такого терміну:
місце проживання - житло з присвоєною у встановленому законом порядку адресою, в якому особа проживає, а також апартаменти (крім апартаментів у готелях), кімнати та інші придатні для проживання об'єкти нерухомого майна, заклад для бездомних осіб, інший надавач соціальних послуг з проживанням, стаціонарна соціально-медична установа та інші заклади соціальної підтримки (догляду), в яких особа отримує соціальні послуги.
У відповідності до ст. 16 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” місце проживання особи, яке на день набрання чинності цим Законом підтверджувалося пропискою або було відповідно зареєстроване, вважається зареєстрованим.
Механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування), а також встановлює форми необхідних для цього документів, визначає Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265
Так, відповідно до п. 3, п. 4 Порядок декларування та реєстрації місця проживання (перебування), декларування/реєстрація місця проживання (перебування), зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), зміна місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) особи здійснюється органом реєстрації, на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради.
Особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що для застосування положень ч. 1 ст. 25 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає можливість визначення підсудності справи за вибором позивача, необхідною умовою є саме наявність зареєстрованого місця проживання чи перебування позивача.
Наведеною нормою не передбачено можливості звернення до суду з позовом за фактичним місцем проживання позивача чи відповідача, не зареєстрованим у встановленому законом порядку.
З матеріалів позовної заяви суд вбачає, що в позовній заяві вказано адресу позивача - ОСОБА_1 - АДРЕСА_1 .
При цьому відповідно до 12 сторінки паспорту, місце проживання позивача зареєстровано за адресою - АДРЕСА_2 .
Доказів задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) позивача за адресою АДРЕСА_1 , суду надано не було.
Також у даній позовній заяві зазначено місцезнаходження відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві - вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053.
Проте згідно з Указом Президента України "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" від 16 листопада 2004 р. №1417/2004, територією, на яку поширюються повноваження Сумського окружного адміністративного суду, є Сумська область.
Отже враховуючи викладене, суд доходить висновку, що дана позовна заява за правилами територіальної підсудності не підсудна Сумському окружному адміністративному суду, та повинна вирішуватись окружним адміністративним судом, за правилами визначення підсудності, встановленими статтею 25 Кодексу адміністративного судочинства України, територіальна юрисдикція якого поширюється на м. Київ.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Таким чином, з урахуванням ч. 1 ст. 25, п. 2 ч. 1 ст. 29 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, з урахуванням інтересів позивача, вважає за необхідне передати дану справу на розгляд до Київському окружному адміністративному суду.
Відповідно до частини 8 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. ст. 19, 20, 29, 248, 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Матеріали адміністративної справи № 480/11953/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд Київському окружному адміністративному суду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.О. Павлічек